املاک هومینگ

یک مشاور املاک خوب چه ویژگی هایی دارد؟زمان تقریبی مطالعه: 4 دقیقه

مشاور املاک و مستغلات

زمانی‌که در یک بازار خاص پول زیادی در گردش باشد و سود زیادی نصیب اشخاص شود، بی‌شک پای کلاه‌برداران و سودجویان به ‌سرعت به این بازار باز می‌شود. مسلماً ممکن است عده‌ای از سوی این افراد متحمل ضرر و زیان شده و به ‌اصطلاح سرشان کلاه برود. یکی از بازارهای پر رونق امروزی بازار خرید و فروش و رهن و اجاره‌ مسکن است؛ که سود زیادی دارد و توجه کلاه‌برداران بسیاری به این بازار معطوف است. شما ممکن است با کوچک‌ترین غفلتی میدان را برای این‌گونه افراد بازکرده و همه ‌چیز خود را از دست بدهید.

مشاور املاک و مستغلات یا مشاور مسکن به چه کسی گفته می شود؟

 

مشاور املاک

 

با توجه به شرایط گفته ‌شده و وجود تعداد کثیری از کلاه‌برداران، چگونه می‌توان معاملات ملکی را به‌گونه‌ای انجام داد که ضرر نکنیم و از ما کلاه‌برداری نشود؟ یکی از کارهایی که امروزه دو طرف معامله انجام می‌دهند قبول شخصی مطمئن به‌عنوان رابط، شاهد و امین معامله است. به این‌ افراد مشاور املاک و مستغلات یا مشاور مسکن گفته می‌شود؛ که وظیفه‌ معرفی طرفین به یکدیگر را بر عهده دارد. آن‌ها باید برای معامله‌ انجام‌ شده یک قرارداد قانونی و دارای کد رهگیری تنظیم کند و از آن قرارداد به هر دو طرف معامله‌ یک نسخه بدهند.
در واقع مشاور املاک و مستغلات و مشاور مسکن یک شخص مورد اعتماد بین دو طرف معامله است که هر دو طرف به او اطمینان کرده و ملک، اسناد یا حتی چک‌های خود را به او می‌سپارند؛ تا معامله به‌خوبی و با طی یک‌روند کاملاً قانونی انجام شود. اما اگر مشاور املاک شخص مطمئنی نباشد یا حتی خود او کلاه‌بردار از آب دربیاید چه می‌شود؟ در این صورت می‌توان گفت که دو طرف معامله همه‌چیز خود را از دست ‌داده و ضررهای بزرگی را متحمل می‌شوند.

 

مراجعه به مشاور املاک و مستغلات و مشاور مسکن یک مسئله‌ اجتناب‌ناپذیر است. به ‌هیچ‌ عنوان نباید معامله‌ای بدون شناخت طرف مقابل و بدون حضور شاهد و به‌صورت دستی انجام شود. به این ترتیب معامله فاقد هرگونه اعتبار قانونی است و در صورت وجود اختلافات، قانون هیچ حقی را برای طرفین در نظر نمی‌گیرد.

 

اما برای مراجعه به مشاور املاک و مستغلات و مشاور مسکن، باید از اعتبار آن‌ها نیز مطمئن شویم. باید یک مشاور املاک مناسب را برای انجام هرگونه معامله‌ای انتخاب کنیم. انتخاب یک فرد مطمئن برای این است که در هیچ شرایطی دچار مشکل نشویم و اگر در طول قرارداد دچار اختلاف شدیم، بتوانیم با در دست داشتن اسناد و مدارک معتبر به مراجع قانونی مراجعه کنیم.
اما مسئله‌ اصلی این است که ما چگونه می‌توانیم یک مشاور املاک مناسب را تشخیص داده و فریب کلاه‌برداران را نخوریم و املاک و اسناد خود را به دست آدم‌های نامطمئن نسپاریم؟
در این مقاله ما چند ویژگی یک مشاور املاک خوب را برایتان شرح می‌دهیم تا با بررسی این ویژگی‌ها در هر مشاور املاک و مستغلات و مشاور مسکن بتوانید از مورد اعتماد بودن آن‌ها اطمینان حاصل کنید.

چگونه مشاور املاک مورد اعتماد را شناسایی کنیم؟

 

مشاور املاک و مستغلات

 

قبل از هر چیز باید این نکته را ذکر کنیم که مشاور املاک و مستغلات یا مشاور مسکن وظیفه دارد تا از واقعی و درست بودن هویت دو طرف اطمینان پیدا کند و تمامی مدارک آن‌ها را بررسی کرده و از اصل بودنشان مطمئن شود. در صورت بروز هرگونه مشکلی اگر ثابت شود که مشکل پیش ‌آمده به دلیل غفلت مشاور املاک بوده و او با بررسی نکردن دقیق هویت افراد و اسناد، منجر به رخ دادن مشکل شده است، شما می‌توانید از او به مراجع قانونی شکایت کرده و حق حقوقتان را از وی طلب کنید. به همین دلیل است که مراجعه به مشاور املاک و مستغلات و مشاور مسکن ضرورت دارد، زیرا هر دو طرف معامله بار مسئولیت‌های خود را به دوش مشاور املاک انداخته و او باید از صحت همه‌چیز مطمئن شود وگرنه باید پاسخ گوی مشکلات پیش‌آمده باشد.
در هنگام مراجعه به مشاور املاک و مستغلات و مشاور مسکن در ابتدا درباره‌ سابقه‌ او بین دیگر کاسبان و ساکنین محله‌های مجاور تحقیق کنید تا مطمئن شوید که این مشاور املاک در کار خود تجربه دارد یا خیر؟ آیا از زیر و بم و راه و چاه‌های معامله خبر دارد؟

 

تا حد امکان از انجام معامله‌های بزرگ  نزد مشاور املاک و مستغلات یا مشاور مسکن‌های تازه‌کار که به‌تازگی بنگاه املاک خود را تأسیس کرده‌اند، خودداری کنید. زیرا این‌گونه افراد هرقدر هم قابل ‌اطمینان و مورد اعتماد و درست‌کار باشند، تجربه‌ی کافی در این کار را ندارند و کلاه‌برداران به‌راحتی می‌توانند این‌گونه افراد را دچار خطا کرده و سر آن‌ها و شمارا کلاه بگذارند.

 

بنابراین اولین ویژگی برای یک مشاور املاک و مستغلات یا مشاور مسکن خوب، داشتن سابقه‌ کافی است.

در مرحله‌ی دوم شما باید در مورد مجاز بودن بنگاه املاک مورد نظر و قانونی بودن معاملات انجام‌ شده در این بنگاه مطمئن شوید. هر مشاور املاک در ازای انجام هرگونه قراردادی باید یک کد رهگیری دریافت کند و آن را در قرارداد ثبت کند. در غیر این صورت قرارداد شما فاقد هرگونه اعتبار قانونی است و در این ‌بین تنها مقصر مشاور املاک است. همچنین در هنگام مراجعه نزد مشاور املاک و مستغلات یا مشاور مسکن از داشتن پروانه‌ کسب او و مجاز و قانونی بودن مشاور املاک مطمئن شوید و نزد کسانی که این کار را بدون داشتن مجوزهای لازم انجام می‌دهند، به ‌هیچ ‌عنوان نروید.
در قدم بعدی به نحوه‌ سخن گفتن مشاور املاک و مستغلات دقت کنید، اگر فرد مورد نظر دائم و بدون هیچ تردیدی به شما قول می‌دهد و از همه ‌چیز با اطمینان سخن می‌گوید، فرد قابل ‌اطمینان و مورد اعتمادی نیست؛ زیرا هیچ‌کس نمی‌تواند به‌طور صد در صد هیچ‌چیزی را پیش‌بینی کند. به ‌عنوان ‌مثال اگر یک مشاور املاک دائماً به شما قول می‌دهد که ملک مورد نظر شما را زیر قیمت برایتان معامله می‌کند یا زمین شما را به‌طور حتم باقیمت بالایی برایتان می‌فروشد، بدانید که فقط وعده‌ توخالی می‌دهد و امکان انجام چنین کارهایی به‌طور صد درصد وجود ندارد.
آخرین مورد درباره‌ صداقت یک مشاور املاک این است که بررسی کنید آیا او ملک‌های مورد نظر را قبل از معامله به شما نشان می‌دهد یا خیر؟ زیرا تعدادی از مشاوران مسکن‌ هستند که با عنوان کردن این موضوع که بازدید عمومی نداریم، تا پای معامله، ملک مورد نظر را نشان خواهان نمی‌دهند و به نحوی او را در منگنه می‌گذارند. این کار آن‌ها باعث می‌شود شما از توجه به ویژگی‌ها و جزئیات ریز ملک مورد نظر غافل بمانید و گاهی هم متحمل ضرر شوید.

در آخر ذکر این نکته لازم است که به ‌هیچ ‌عنوان، حتی در صورت شناخت صد در صد مشاور املاک و مستغلات موردنظر، به‌طور کامل به او اطمینان نکرده و حتماً خودتان از صحت همه ابعاد معامله مانند اسناد و مدارک مطمئن شوید.

برچسب ها:
پیام بگذارید