انواع سقف کاذب و کاربردهای هریک را بشناسید

سقف کاذب یک لایه پوششی برای سقف اصلی است که روی حفاظ‌های معلق سوار می‌شود و ظاهری آراسته به سقف می‌دهد. سقف کاذب بیشتر برای کارگذاری عایق حرارتی، نصب لامپ و نورپردازی، پوشش سیم‌ها و لوله‌های سقف و پوشش سقف‌های زشت یا با ارتفاع بالا استفاده می‌شود. سقف کاذب را می‌توان نمونه‌ای شاخص از معماری سبک مدرن با کاربردهای مسکونی و تجاری دانست. در این مطلب به بررسی انواع سقف کاذب و کاربردهای هرکدام خواهیم پرداخت. همچنین مزایا و معایب سقف کاذب را نیز در انتها بررسی خواهیم کرد. ادامه مطلب را با هومگ، مجله آنلاین هومینگ همراه باشید.

ساختار سقف کاذب

سقف کاذب از ۳ بخش عمده تشکیل شده است. ابتدا حفاظ‌های معلق به سقف اصلی متصل می‌شوند. حمال یا تیر افقی به این حفاظ‌ها متصل می‌شود. سپس پنل‌های اصلی روی حمال سوار شده و ظاهر سقف را دگرگون می‌کنند. در تصویر زیر نمای کناری سقف کاذب را مشاهده می‌کنید.

ساختار سقف کاذب

تقریباً بیشتر سقف‌های کاذب از همین ساختار و روال پیروی می‌کنند. ممکن است بسته به نوع پنل‌ها (شیشه‌ای، چوبی و …) برخی جزئیات تغییر کند اما ساختار اصلی به همین شکل خواهد بود.

انواع سقف کاذب

سقف کاذب بسته به نوع استفاده، جنس استفاده شده و ظاهر آن به انواع مختلفی تقسیم می‌شود. با این وجود شاخص ترین انواع سقف کاذب بر اساس جنس سقف به ۸ نوع زیر دسته‌بندی می‌شود:

 1. سنگ گچ
 2. گچ پاریسی
 3. الیاف معدنی
 4. چوبی
 5. شیشه‌ای
 6. فلزی
 7. چرم مصنوعی یا پارچه‌ای
 8. پی‌وی‌سی

در ادامه ویژگی‌های هرکدام از این سقف‌های کاذب را بررسی خواهیم کرد.

سقف کاذب سنگ گچ

سنگ گچ از فشرده شدن و هیدراته شدن کلسیم سولفات به دست می‌آید. این نوع سقف کاذب سبک، عایق صدا، مقاوم در برابر آتش، نرم و عایق حرارت است. سقف کاذب سنگ گچ به شکل پنل‌های مربعی شکل عرضه می‌شود و از چارچوب فلزی آویزان می‌شود.

 

سقف کاذب گچ پاریسی

گچ پاریسی (Plaster of Paris) عمده ترین ماده استفاده شده در ساخت سقف کاذب است. گچ پاریسی یا POP از حرارت دادن سنگ گچ تا ۱۵۰ درجه سانتی گراد و خارج کردن ۷۵ درصد آب آن به دست می‌آید. این نوع گچ از گچ معمولی بسیار زودتر سفت می‌شود و در ساخت مجسمه و ارتوپدی نیز استفاده می‌شود.

سقف کاذب گچ پاریسی

سقف کاذب گچ پاریسی تقریباً احتیاج به تعمیر نداشته و از طول عمر بالایی برخوردار است. این نوع سقف کاذب عایق حرارتی و صوتی بسیار خوبی است. سقف کاذب گچ پاریسی نه تنها سقف‌های زشت، کانال‌های تهویه و لوله‌ها را پوشش می‌دهد بلکه ساختار ظریف و صافی به سقف خواهد بخشید.

سقف کاذب الیاف معدنی

سقف کاذب از نوع الیاف معدنی به دلیل هزینه پایین و نصب آسان طرفداران بیشماری دارد. جنس این نوع سقف‌ها عمدتاً از مواد معدنی و کانی‌های ساختگی است. این نوع سقف دست ساز بوده و شکل‌ها و طرح‌های متنوعی را دارا است.

سقف کاذب الیاف معدنی

سقف کاذب چوبی

یکی از انواع سقف کاذب سقف کاذب چوبی است. سقف کاذب چوبی به دلیل بافت و ساختار طبیعی آن مورد علاقه بسیاری افراد است. امروزه مهمترین دلیل استفاده از سقف کاذب چوبی ظاهر فوق‌العاده آن است. به دلیل هزینه بالا، این نوع سقف کاذب در مراکز خرید، بیمارستان‌ها و ادارات کمتر استفاده می‌شود. با این وجود اقامتگاه‌ها و خانه‌های ویلایی نامزدهای مناسبی جهت استفاده از سقف کاذب چوبی هستند. در نهایت می‌توان با رنگ کردن یا برخی تغییرات دلخواه دیگر به نتیجه ایده‌آل رسید.

سقف کاذب چوبی

جدای از هزینه بالا، مقاومت پایین در برابر حرارت بالا، مقاومت پایین در برابر تاب خوردن و لزوم کنترل دمای اتاق برای محافظت از چوب از دیگر معایب این نوع سقف کاذب است.

سقف کاذب شیشه‌ای

یکی از موادی که در ساخت سقف‌های کاذب استفاده می‌شود شیشه است. شیشه یک ماده غیر بلوری با ۲ قابلیت عمده شفافیت و شکنندگی است. با این وجود با افزودن مواد دیگر می‌توان به نوعی شیشه با استحکام بالا و عدم شفافیت دست پیدا کرد.

سقف کاذب شیشه‌ای

از آنجایی که شیشه عایق حرارت خوبی است لذا می‌توان از آن در سقف کاذب استفاده کرد. از طرف دیگر شیشه به لحاظ زیبایی شناسی جزو مواد برتر برای ساخت سقف کاذب است.

سقف کاذب فلزی

به دلیل سختی و استحکام بالای فلزات، در ساخت سقف کاذب نیز از آنها استفاده فراوانی می‌شود. در صورتی که سطح فلز جلا داده شود ظاهری آراسته و زیبا به دکوراسیون منزل هدیه می دهد. آهن گالوانیزه و آلومینیوم یکی از پرکاربردترین فلزات موجود برای ساخت سقف کاذب فلزی هستند.

به دلیل دسترسی آسان به فلز و نصب راحت، قیمت سقف کاذب فلزی پایین است. از آنجایی که پنل‌های اصلی به سادگی جدا شده و دوباره نصب می‌شوند، بخش‌های زیرین این نوع سقف کاذب به راحتی قابل دسترسی هستند. هزینه نگهداری این نوع سقف نیز بسیار پایین است.

سقف کاذب فلزی

سقف کاذب چرم مصنوعی یا پارچه‌ای

 

از هر دو نوع چرم مصنوعی یا پارچه نیز می‌توان در ساخت سقف کاذب استفاده کرد. از آنجایی که این نوع سقف کاذب دست ساز است، می‌توان خصوصیات سفارشی و ظاهری بسیار متفاوت به نمای داخلی ساختمان بخشید.

این نوع سقف کاذب به دلیل جذب گرد و غبار و انتقال پایین نور طرفداران زیادی نداشته و بیشتر در ساختمان‌های موقت استفاده می‌شود. بدون شک هزینه نگهداری این نوع سقف کاذب نیز بالا خواهد بود.

سقف کاذب PVC

پی‌وی‌سی (Polyvinyl chloride) نوعی پلاستیک پرکاربرد در صنعت است که امروزه جای بسیاری مواد را گرفته است. سقف کاذب پی‌وی‌سی نیز به دلیل نصب آسان، هزینه پایین و وزن اندک طرفداران بیشماری پیدا کرده است. با اینکه پی‌وی‌سی مزایای بیشماری دارد اما مشکلاتی نیز برای خانه شما در بر خواهد داشت.

سقف کاذب PVC

یکی از بزرگترین معایب پی‌وی‌سی استفاده از کلر در فرآیند ساخت آن است. گازی خطرناک و سمی که عوارض خاص خود را بر جای می‌گذارد. البته سقف کاذب و لوله‌های پی‌وی‌سی مقادیر زیادی کلر آزاد را در بر ندارند. با این وجود برای احتیاط هم که شده بهتر است انواع دیگر سقف کاذب را مورد نظر داشته باشید.

مزایای سقف کاذب

اکنون که انواع سقف کاذب را به شما معرفی کردیم بد نیست به بیان مزایا و معایب سقف کاذب نیز بپردازیم.

 • ایجاد سقفی یکدست با ظاهری صاف و هموار
 • حفاظت در برابر آتش سوزی به دلیل عایق حرارت بودن
 • کمک به آکوستیک کردن اتاق و جلوگیری از پژواک صدا
 • مخفی کردن سقف‌های با ظاهر بد ترکیب و معماری ضعیف
 • مخفی کردن بخش‌های ناخواسته نظیر سیم، لوله و کانال‌ها
 • قیمت پایین سقف کاذب در مقابل نمونه‌های سنتی همچون گچ‌بری

مزایای سقف کاذب

معایب سقف کاذب

 • یکی از بزرگترین عیب‌های سقف کاذب وجود آفات و حشرات است. آنها بین فضاهای سقف کاذب لانه کرده و تولید مثل می‌کنند و ممکن است نگهداری سقف کاذب را با دشواری مواجه کنند.
 • هنگام نصب اشیاء دکوراسیون یا آویزها باید مراقب باشید. قدرت تحمل سقف کاذب بسته به نوع آن و نحوه نصب متفاوت است. از این جهت باید از آستانه تحمل سقف باخبر بود.
 • سقف کاذب ارتفاع اتاق‌ها را به مقدار قابل توجهی کاهش می‌دهد. از این رو قبل از اقدام به نصب سقف کاذب از ارتفاع ایده‌آل خود اطمینان حاصل کنید.

معایب سقف کاذب

آنچه در خصوص سقف کاذب لازم بود با شما در میان گذاشتیم. البته ممکن است انواع دیگری از سقف کاذب نیز وجود داشته باشد. با این وجود در این مطلب به شاخص ترین انواع آن اشاره شد. سقف کاذب را می‌پسندید یا انواع دیگر سقف با روحیه شما سازگار است؟ سقف خانه شما از کدام نوع ساخته شده است؟ کدام مورد سقف کاذب را پیشنهاد می‌دهید؟ برای ساخت منزل آینده خود چه نوع سقفی در نظر دارید؟ نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را نیز با ما و دوستانتان در میان بگذارید.

برچسب ها:
پیام بگذارید