ایده هایی برای استفاده از بامبو و وسایل چوبی در خانه

بامبو و وسایل چوبی

در سال‌های اخیر با توجه به افزایش تقاضا، تولید بامبو در کشورمان گسترش یافته است. مناطق شمالی ایران بهترین شرایط را برای رشد بامبو محسوب می‌شوند. بیشتر گونه‌های این گیاه توانایی تحمل شرایط سخت را دارند و با رعایت بعضی از نکات جزیی در نگهداری آن‌ها، تا چندین سال رشد کرده و جوانه می‌زنند. گیاه بامبو در صورت بیماری نیز تا حد زیادی قابل درمان است. با جدا کردن بخش‌های آسیب‌دیده‌ی گیاه و شستشوی بقایای آن امکان رشد مجدد گیاه وجود خواهد داشت. فقط باید این نکته را درنظر بگیرید که جابه‌جایی مکرر بامبو در محیط خانه و تغییر میزان نور دریافتی توسط گیاه به‌احتمال زیاد موجب مرگ آن می‌شود.
استفاده از گیاه بامبو یکی از بهترین انتخاب‌ها برای خلق دکوراسیونی مناسب و جذاب برای خانه محسوب می‌شود. به عقیده‌ی بعضی از کارشناسان دکوراسیون داخلی، گیاه بامبو و ساقه‌های خشک آن علاوه‌بر زیبایی و جذابیت خواص متنوعی دارند. چینی‌ها معتقدند وجود این گیاه در محیط خانه خوشبختی، ثروت و خوش‌یمنی را به‌همراه می‌آورد. ساقه‌ی بامبو نسبت به دیگر انواع چوب‌ها کیفیت، انعطاف پذیری و سختی بیشتری داشته و به‌عنوان مواد اولیه‌ی اصلی در طراحی داخلی استفاده می‌شود. متخصصان تغییر دکوراسیون، بامبو را گیاهی دوست‌دار محیط زیست دانسته و به‌همین خاطر از این گیاه و ساقه‌های آن در طراحی خانه‌های سبز استفاده می‌کنند. در ادامه با مجله‌ی هومینگ همراه باشید تا به معرفی ایده‌هایی برای استفاده از بامبو و وسایل چوبی در خانه بپردازیم.

ساقه‌های بامبو در حمام

بسیاری از متخصصان حوزه‌ی دکوراسیون، ساقه‌های خشک بامبو را انتخابی مناسب برای تغییر دکور سرویس بهداشتی و حمام می‌دانند. به عقیده‌ی آن‌ها ساقه‌های خشک بامبو توانایی ایجاد محیطی طبیعی، امن و تسکین‌دهنده‌ی فشارهای روحی و روانی را دارند. این سبک دکوراسیون داخلی که از تم‌های آسیایی و گرمسیری الهام گرفته از محبوبیت زیادی میان طراحان دکوراسیون برخوردار است. دیواری که با ساقه‌های خشکیده و بلند بامبو پوشیده شده فضایی کلاسیک و عالی برای کنترل ذهن و افزایش تمرکز می‌سازد. علاوه‌براین به‌علت طبیعی بودن این ماده به‌راحتی با دکوراسیون در همه‌ی رنگ‌ها به‌ویژه محدوده‌ی رنگ‌ها با طیف‌ روشن هماهنگ می‌شود.

بامبو و وسایل چوبی

پارتیشن‌ها و دیوارهایی از بامبو

تطبیق‌پذیری و هماهنگی بی‌نظیر بامبو با انواع مدل‌های دکوراسیون باعث شده تا به‌عنوان یکی از گزینه‌های اصلی در انتخاب جنس پارتیشن‌ها و پوشش دیوارها محسوب شود. شما می‌توانید با استفاده از ساقه‌های گیاه بامبو یک ضلع از دیوارهای اتاق نشیمن یا اتاق خواب‌تان را بپوشانید. این ساقه‌ها باید از زمین تا سقف اتاق کشیده شوند. همچنین می‌توانید از پارتیشن‌های ساخته شده از چوب بامبو کمک بگیرید. این پارتیشن‌ها در مدل‌های متنوع باعث زیبایی فضای خانه شده و محیطی سرشار از آرامش را به‌وجود می‌آورد. در صورت استفاده از پارتیشن و دیوارهایی از بامبو حتما باید از شلوغ کردن دکور خانه و ازدحام وسایل بپرهیزید.

گلدان‌های بامبو

اگر شما هم از آن دسته از افرادی هستید که علاقه‌ی زیادی به محیط‌های دنج، آرامش‌بخش و خلوت دارند، بی‌شک از دکور کردن محیط با گلدان‌های بامبو لذت می‌برید. با قرار دادن گلدان‌هایی از گیاه بامبو در تراس می‌توانید بالکن را به محیطی آرام و دلنشین تبدیل کنید. برای این کار بهتر است گیاه‌هانی با طول بیشتر را درنظر بگیرید. برگ‌های سبز و تراکم ساقه‌های این گیاه کنار هم یک پرده‌ی طبیعی از بامبو برایتان می‌آفریند. با افزودن یک میز و چند صندلی فضای جذاب‌تری خواهید ساخت. بعضی از طراحان داخلی استفاده از آبنما را برای انس بیشتر با طبیعت و زیبایی بالکن مناسب می‌دانند. البته اگر بالکن منزل شما وسعت کافی ندارد، باید به استفاده از گلدان‌های بامبو اکتفا کنید.

بامبو و وسایل چوبی

گلدان‌های از جنس بامبو

گیاه بامبو نسبت به سایر مواد مورداستفاده در صنعت قیمت کم‌تری داشته و ماده‌ای ایده‌آل به‌حساب می‌آید. شما می‌توانید از گلدان‌های ساخته شده از چوب بامبو استفاده کنید و گیاهان متنوعی در آن‌ها بکارید. استفاده از گیاهان در دکوراسیون خانه علاوه‌بر تولید مضاعف اکسیژن و سلامتی ساکنان خانه موجب القای حس آرامش به افراد شده و محیطی امن و زیبا برایتان به‌ارمغان می‌آورد. چوب بامبو به‌دلیل مقاومت در برابر هوا و رطوبت و همچنین استحکام بالا گزینه‌ای مناسب برای ساخت گلدان‌ها به‌شمار می‌آید. اگر فضای کافی در خانه برای نگهداری این گلدان‌ها ندارید می‌توانید از نصب آن‌ها روی دیوار به‌صورت طبقه‌بندی شما کمک بگیرید.

بامبو در محیط آشپزخانه

چوب بامبو با توجه به جنس مرغوب و قیمت ارزانش جایگزینی مناسب برای انواع چوب‌ها در محیط آشپزخانه محسوب می‌شود. شما می‌توانید از گیاه بامبو در تعویض درب‌های قدیمی کابینت استفاده کنید. استفاده از بامبو در تخته‌های کار در آشپزی یا میزهای مستقل در آشپزخانه تنوع و تازگی را در فضای این محیط به‌ارمغان می‌آورد. اگر کف‌پوش‌های آشپزخانه را از چوب بامبو انتخاب کنید، علاوه‌بر افزایش استحکام کف آن می‌توانید در بودجه‌ی موردنظر برای تغییر دکوراسیون نیز صرفه‌جویی کنید. علاوه‌براین ظروف، سرویس قاشق و چنگال و جا ادویه‌ای‌های ساخته شده از چوب بامبو نیز جلوه‌ی جدیدی به فضای آشپزخانه می‌بخشد.

بامبو و وسایل چوبی

وسایل کوچک دکوری از جنس بامبو

یکی دیگر از انواع مصارف چوب بامبو، مصرف آن به شکل آثار هنری و دکوری است. این ابزارهای دکوری در دو شکل ساقه‌های خشکیده‌ی بامبو یا چوب گیاه بامبو موجود هستند. مجسمه‌های کوچک چوبی، ظروف دکوری چوبی، گلدان‌های چوبی و… وسایلی دکوری از جنس چوب بامبو هستند که شما می‌توانید روی قفسه‌ها و ویترین خانه جای دهید. قاب‌عکس‌های ساخته شده از بامبو انتخابی مناسب برای نمایش تصاویر و خاطرات شما به‌ویژه خاطرات رخ داده در طبیعت هستند. همچنین می‌توانید از ساقه‌های خشکیده‌ی بامبو که قاب گرفته شده‌اند برای تزیین دیوارهای منزلتان بهره بگیرید. سبدهای تشکیل شده از ساقه‌های خشکیده‌ی بامبو یا الیاف به هم بافته‌شده‌ی آن علاوه‌بر زیبایی محیط محلی برای نگهداری وسایل ارزشمند شما به‌شمار می‌آیند.

مبلمان چوبی

مبلمان منزل یکی از اصلی‌ترین بخش‌ها در دکوراسیون خانه محسوب می‌شوند. اگر جنس مبلمان منزلتان را از چوب انتخاب کنید آرامشی مانوس با طبیعت به فضای خانه هدیه می‌دهید. اگر رنگ چوب استفاده شده در مبلمان تیره باشد، باید از پارچه‌های با رنگ روشن برای پارچه‌ی مبلی استفاده کنید. در غیر این صورت پارچه‌های با رنگ تیره انتخاب مناسب‌تری هستند. اگر قصد استفاده از صندلی‌‌های تمام چوب را دارید، آن‌ها را برای قرار دادن پشت اپن آشپزخانه یا میزهای نهارخوری چهار نفره و خودمانی درنظر بگیرید. برای حفظ زیبایی و جلوه‌ی ابزارهای چوبی در خانه، استفاده از اسپری‌های براق‌کننده‌ی چوب توصیه می‌شود.

قفسه‌های چوبی

زندگی در آپارتمان‌های کوچک همواره مشکل کمبود جا برای نگهداری از وسایل را به‌همراه دارد. اگر شما هم با این مشکل روبه‌رو هستید، از قفسه‌های چوبی برای حل این معضل استفاده کنید. با استفاده از قفسه‌های چوبی علاوه‌بر طبقه‌بندی وسایلتان باعث ایجاد تنوع و زیبایی در دکوراسیون خانه خواهید شد. به‌‌این‌ترتیب با یک تیر، دو نشان خواهید زد. شیشه و کریستال بهترین جنس وسایل قرار گرفته روی قفسه‌های چوبی به‌شمار می‌آید. بنابراین ظروف شیشه‌ای و وسایل دکوری بلورین‌تان زیبایی بیشتری پیدا می‌کنند. اگر در این قفسه‌ها از لامپ‌های LEDدار کمک بگیرید، جلوه‌ و درخشش مضاعفی به دکوراسیون خانه می‌بخشید.

بامبو و وسایل چوبی

آباژورهای چوبی

یکی از عواملی که همیشه باعث زیبایی منزل می‌شود استفاده از چراغ‌های کوچک و بزرگ در طرح‌ها و رنگ‌های مختلف است. شما می‌توانید از آباژورهای چوبی برای زیبایی بیشتر اتاق پذیرایی، اتاق خواب، اتاق کار و اتاق کتابخانه استفاده کنید. بخش چوبی آباژور در انواع مختلفی ساخته می‌شود. بعضی از تولیدکنندگان آباژورها، یک بخش از تنه‌ی درخت که مورد پردازش صنعتی قرار گرفته را برای آباژورهای چوبی استفاده می‌کنند. برخی دیگر، مجسمه‌های چوبی در شکل‌های بسیار متنوع را به‌عنوان بخش چوبی آباژور درنظر می‌گیرند. هرچند این آباژورها نسبت به سایر چراغ‌ها قیمت بیشتری دارند، اما با توجه به زیبایی و کیفیت‌شان این قیمت منصفانه به‌حساب می‌آید.

میزهای غذاخوری و جلو مبلی

میزهای چوبی و کلاسیک همیشه گرما و حسی همراه با آرامش به فضای خانه و ساکنان آن می‌بخشند. اگر قصد استفاده از میزهای نهارخوری چوبی را دارید، از میزهایی با لبه‌های دست‌نخورده و طبیعی استفاده کنید. در این مدل از میزها، لبه‌ها فقط کمی صاف شده‌اند تا رگه‌ها و پوسته‌هایشان به دست‌ها آسیب نرساند. صندلی‌های قرار گرفته دور اینگونه از میزها به‌طور معمول تمام چوب هستند و فقط بالش‌های کوچکی برای راحتی در قسمت تکیه‌گاه گذاشته می‌شوند. میزهای جلو مبلی در شکل‌های بسیار متنوع مانند بیضی، دایره، مربع، نیم‌دایره و… بخشی جداناپذیر از مبلمان منزل هستند. هنگام خرید به تناسب رنگ چوب این میزها با سایر مبلمان خانه دقت کنید.

بامبو و وسایل چوبی

دیوارهای چوبی

دیوارهای چوبی نقشی اساسی در افزایش حس زندگی به خانه دارند. اگر دیوارهای چوبی را برای منزلتان انتخاب می‌کنید، به هماهنگی میان رنگ آن با سایر وسایل و دکور خانه دقت کنید. چنانچه رنگ چوب دیوار تیره است، از تابلوهایی با تم رنگی روشن برای تزیین دیوار استفاده کنید و در غیر این صورت تابلوها و آثار هنری با تم رنگی تیره را برگزینید. با وجود همه‌ی این قوانین برای یک دکوراسیون مناسب، نظر و سلیقه‌ی شما عامل اصلی در تعیین دکوراسیون خانه است.

پله‌ها و نرده‌های چوبی

در دکوراسیون خانه‌های دوبلکس، پله‌ها و نرده‌های کنار آن بسیار حایز اهمیت هستند. در صورت استفاده از چوب برای آن‌ها به استحکام و کیفیت چوب دقت کنید تا دیرتر آسیب ببینند. گاهی در طراحی راه‌پله‌ها از ترکیب چوب و شیشه یا چوب و فلز استفاده می‌شود که این نکته جلوه و زیبایی بیشتری به منزل می‌بخشد. اگر شما هم ترجیح می‌دهید روی پلکان داخلی منزلتان فرشی قرار دهید، به ترکیب رنگ و هماهنگی میان رنگ فرش و رنگ چوب راه‌پله‌ دقت کنید.

برچسب ها:
پیام بگذارید