راهکارهایی برای جذاب شدن فضای کلاس آموزشی زبان

کلاس آموزشی زبان

دانش‌آموزان و مدرسان ساعات زیادی از هفته را در کلاس‌های درس سپری می‌کنند؛ بنابراین باید فضای کلاس‌ها را برای ایجاد محیط آموزشی مناسب بهینه‌سازی کرد. راه‌های بسیاری وجود دارد که با انجام آن‌ها می‌توانید کلاس خود را به فضایی سازمان‎یافته‌، کارآمد و جالب برای دانش آموز تبدیل کنید. چراکه دانش‌آموزان به جو ایجاد شده در کلاس درس حساس هستند و ترجیح می‌دهند کلاس متناسب با هدف آن‌ها تزئین شده باشد. درواقع کلاس درس باید ضمن داشتن محیطی آموزشی، فضای آرام و دور از تنش برای دانش‌آموزان ایجاد کند. به عنوان مثال تمرکز روی رنگ‌ها می‌تواند تاثیرگذاری بسیار بالایی داشته باشد. رنگ سبز یا آبی آرامش و تمرکز دانش‌آموزان را بیشتر می‌کند و رنگ‌های قرمز و نارنجی هیجان یا تنش را افزایش خواهد داد. پس بهتر است اثرگذاری رنگ‌ها را دست کم نگیرید. توجه به همین نکات ساده و اجرای چند ایده‌ی جدید می‌تواند باعث افزایش جذابیت کلاس برای دانش‌آموزان باشد. این موضوع تاثیر بسیار زیادی بر یادگیری آن‌ها خواهد داشت. در این مطلب ایده‌های مختلفی برای چیدمان کلاس‌های آموزشی مانند کلاس‌های آموزشگاه‌های زبان و سایر کلاس‌های مشابه ارائه شده است؛ بنابراین اگر قصد دارید به کلاس‌های درسی و آموزشی خود رنگ و روح تازه‌ای ببخشید، مطالعه‌ی این مطلب برای شما بسیار کارآمد خواهد بود.

هومینگ، سامانه خرید، فروش و اجاره خانه

ایده‌هایی برای فضای شادتر کلاس آموزشی

شما می‌توانید به عنوان مدیر یک آموزشگاه، مدرس یا مدیر تدارکات ایده‌ها و چیدمان بسیار جذابی برای محیط کلاس‌های آموزشی فراهم کنید تا دانش‌آموزان و والدین علاقه‌ی بیشتری به حضور در آموزشگاه داشته باشند. این موضوع بر رونق آموزشگاه شما هم تاثیر زیادی خواهد گذاشت. در ادامه برای بررسی ایده‌ها با ما همراه باشید.

استفاده از رنگ‌های روشن برای فایل‌ها و کشوها

هر دبیر و مدرسی ترجیح می‌دهد پوشه‌ یا وسایل مختلف در فایل و کشوهای موجود در کلاس منظم شوند؛ اما این به آن معنا نیست که در کلاس از کمد، کشو و فایل‌هایی با ظاهر خشن استفاده شود. با استفاده از یک رنگ اسپری یا رنگ قلم‌مویی مناسب فایل‌ها، کشوها و سایر واحدهای ذخیره‌سازی را رنگ کنید. شما حتی می‌توانید هر فایل را با یک رنگ منحصر به فرد تغییر دهید و از رنگ‌ها برای دسته‌بندی وسایل استفاده کنید. برای مثال فایل زرد برای برگه‌های نمونه سوال، فایل قرمز برای وسایل ویژه‌ی ساخت کاردستی و فایل آبی برای کتاب‌های آموزش زبان استفاده شود. بنابراین با کمی رنگ هم کارتان سامان‌دهی می‌شود و هم فضای کلاس حال و هوای دیگری خواهد یافت.

جذاب شدن فضای کلاس آموزشی زبان

جذاب شدن فضای کلاس آموزشی زبان

تهیه‌ی صندوق‌های شخصی برای دانش‌آموزان

جعبه‌های تکمیلی شخصی یک راه آسان برای جمع‌آوری تکالیف کلاس زبان است. شما می‌توانید با استفاده از کمی مقوا و چسب یک قفسه کوچک با چند جای خالی شبیه به قفسه تهیه کنید. استفاده از چند جعبه‌ی کفش و تقسیم‌بندی آن هم می‌تواند مناسب باشد. بنابراین دانش‌آموزان می‌توانند پیش از شروع کلاس تکالیف جلسه‌ی پیش را در قفسه‌ی خود قرار دهند. برای افزایش زیبایی و جذابیت جعبه‌ها از دانش‌آموزان بخواهید عکس‌های جالب از خودشان را روی قفسه‌ی مربوط به خود بچسبانند یا هر ایده‌ی دیگری که آن‌ها را برای ارائه‌ی تکالیفشان هیجان‌زده کند. این جعبه رنگی رنگی با عکس دانش‌آموزان را کنار درب ورودی قرار دهید تا جذابیت کلاس را بیشتر کند.

ساخت تابلو یا ساعت دیواری جذاب

برای جذابیت بیشتر معماری و فضای کلاس زبان می‌توانید تابلو یا ساعت دیواری منحصر به فردی طراحی و به دیوار نصب کنید. برای مثال یک ساعت دیواری ساده را با مقواهای رنگی به گل، حباب آب، خورشید یا… تبدیل و به جای اعداد از شکل‌های مختلف برای آن استفاده کنید. این تغییرات ساده می‌تواند ساعت دیواری کلاس را به یک ساعت جالب و دوست‌داشتنی تبدیل کند که رنگ تازه‌ای به فضای کلاس درس می‌بخشد. همچنین می‌توانید از تابلوهای ویژه‌ای با تصاویر مناسب کلاس زبان برای دکور دیوارها استفاده کنید. مانند تصاویر حیوانات یا شخصیت‌های کارتونی محبوب!

دکوراسیون کلاس آموزشی زبان

دکوراسیون کلاس آموزشی زبان

چسباندن نقاشی دانش‌آموزان روی دیوارها

اجازه دهید بچه‌ها تصویر دلخواه خود را نقاشی کنند یا از آن‌ها بخواهید کلمات انگلیسی را با نقاشی نمایش دهند. سپس روی همه‌ی دیوارهای کلاس را با نقاشی‌های آن‌ها بپوشانید. این امر باعث افزایش اعتماد به نفس کودکان می‌شود و آن‌ها را تشویق می‌کند که به هنر خود ادامه دهند. این موضوع علاوه بر اینکه باعث می‌شود دانش‌آموزان احساس تعلق خاطر به کلاس زبان داشته باشند، یک کاغذ دیواری منحصر به فرد و جذاب برای دیوارهای کلاس شما ایجاد خواهد کرد. رنگ‌های مختلف موجود در نقاشی دانش‌آموزان باعث زیباتر شدن فضای کلاس شما خواهد شد.

کلاس آموزشی زبان

کلاس آموزشی زبان

تبدیل میزها به تخته‌ی کلاس

شما می‌توانید روی میزها استیکرها و برچسب‌های براق بچسبانید که امکان نوشتن با ماژیک وایت‌برد و پاک کردن آن وجود داشته باشد. به این ترتیب هر فرد می‌تواند به جای استفاده از کاغذ و قلم روی میز خود تمرینات زبان را بنویسد و پاک کند. برای دسترسی بهتر و کارایی بیشتر می‌توانید دستمال‌های پارچه‌ای کوچکی روی هر میز قرار دهید تا دانش‌آموزان برای پاک کردن نوشته‌های خود از روی میز مشکلی نداشته باشند. این روش همچنین می‌تواند به نحوی صرفه‌جویی در مصرف کاغذ و احترام به طبیعت را به دانش‌آموزان آموزش دهد و باعث می‌شود زباله‌های کمتری تولید شود.

فراهم کردن مکانی برای مطالعه

یکی از راه‌هایی که می‌توانید برای آموزش فرهنگ کتابخوانی انجام دهید، ایجاد فضایی کوچک برای مطالعه‌ی دانش‌آموزان است. یک گوشه از کلاس را با فرش یا زیرانداز کوچک و چند کوسن رنگی تزیین کنید. در این قسمت می‌توانید کتاب‌های داستان به زبان انگلیسی قرار دهید. دانش‌آموزان را ترغیب کنید در ساعات آزاد کلاس به مطالعه‌ی کتاب‌ها بپردازند تا ضمن تقویت زبان، با کتابخوانی آشتی کنند.

نقاشی روی پنجره‌ی کلاس

اگر برای نقاشی و رنگ‌آمیزی روی دیوارهای کلاس با محدودیت مواجه هستید، می‌توانید از شیشه‌ی پنجره برای نقاشی و چسباندن کاردستی دانش‌آموزان استفاده کنید. به عنوان مثال می‌توانید یک درخت مقوایی روی پنجره بچسبانید و از شاخه‌های آن برای نقاشی‌های مختلف استفاده کنید. همچنین استفاده از رنگ‌های انگشتی برای نقاشی روی شیشه کلاس ایده‌ی بسیار جالبی خواهد بود. رنگ‌های شفاف روی شیشه باعث می‌شود نور وارد شده از پنجره رنگ‌های مختلفی پیدا کند و جذابیت بیشتری به کلاس بدهد.

ایده‌هایی برای کلاس آموزشی زبان

ایده‌هایی برای کلاس آموزشی زبان

استفاده‌ی بهینه از فضای موجود

اگر در کلاستان با کمبود جا مواجه هستید، می‌توانید از فضای موجود نهایت استفاده را بکنید. برای مثال قفسه‌های پارچه‌ای مختلف را از درب ورودی یا فضای داخلی کمد دیواری اضافه کنید و وسایلی مانند ماژیک، چسب، قیچی و… را در آن‌ها قرار دهید. همچنین می‌توانید داخل کشوهای خود را با سبدهای کوچک و بزرگ مختلف تقسیم‌بندی کنید تا از فضای موجود در قفسه‌ها استفاده بیشتری داشته باشید. علاوه براین می‌توانید در ارتفاع بالاتر کلاس قفسه‌های جدیدی نصب کنید و وسایلی که کمتر مورد استفاده هستند را در آن جا نگه دارید.

دکوراسیون کلاس آموزشی زبان

دکوراسیون کلاس آموزشی زبان

مدیریت فضا با سطل‌های رنگی

شما می‌توانید سطل‌های رنگی کوچک و بزرگ فانتزی را در گوشه و کنار کلاس قرار دهید و وسایل حجیم مانند مقواها و پوسترهای آموزشی را در آن‌ها بگذارید. به این ترتیب علاوه براینکه فضای موجود در کلاس بیشتر خواهد شد، رنگ‌های شاد و جدیدی به کلاس درستان افزوده می‌شود. این سطل‌ها همچنین می‌توانند جایگاهی برای نگهداری وسایل دانش‌آموزان باشند.

نصب تابلوی پیگیری تولد

برای پیگیری تولد دانش‌آموزان یک تقویم بزرگ روی دیوار نصب کنید و تاریخ تولد دانش‌آموزان را در آن علامت بزنید تا همه بتوانند روز تولد خود را ببینند. شما می‌توانید این ایده را روی یک کارت تخته‌ی کوچک هم پیاده‌سازی کنید. روی این تقویم را با روبان‌های رنگی، مجسمه‌ها و برچسب‌های ریز و درشت ویژه‌ی تولد و گل خشک تزیین کنید تا همه‌ی دانش‌آموزان نسبت به روز تولد خود و دوستانشان احساس مطلوبی داشته باشند. همچنین می‌توانید نزدیک‎ترین تاریخ تولد را با رنگی بسیار متمایز علامت بزنید.

ایجاد ایستگاه ارتباط والدین و کلاس

برای حذف مواردی مانند پیگیری یک‌به یک والدین برای اطلاع‌رسانی‌ها، نوشتن یادداشت‌های مختلف در دفتر دانش‌آموزان، اعلام تکالیف یا پیگیری دانش‌آموزان، نشر خبرنامه و… می توانید یک ایستگاه برای ارتباط با والدین ایجاد کنید. برای این منظور می‌توانید یک تخته‌ی مناسب کنار در ورودی کلاس قرار دهید و همه‌ی اطلاع‌رسانی، روند پیشرفت کلاس، اردوها، همایش‌ها، جلسات و… را روی آن اطلاع دهید. البته باید خلاقیت داشته باشید و به جای استفاده از کاغذهای ساده، از کاغذ و مدادهای رنگی برای زیبایی بیشتر استفاده کنید.

تهیه‌ی مدادها یا خودکارهای ذخیره

ممکن است در طول کلاس دانش‌آموزان بارها برای تراشیدن مداد خود از سرمیز بلند شوند. گاهی نیز ممکن است خودکار و مداد خود را نیاورده باشند و بخواهند از سایرین لوازم تحریر بگیرند. این موارد باعث هرج و مرج در کلاس می‌شود. شما می‌توانید در جعبه‌های کوچک و زیبا تعدادی خودکار و مداد اضافه قرار دهید تا در این شرایط آن را به دانش‌آموزان قرض داده و نظم کلاس را بیشتر حفظ کنید.

استفاده از ظرف‌های شکلات

هیچ‌چیز به اندازه شکلات، شیرینی و خوراکی کلاس‌های آموزشی را جذاب نخواهد کرد؛ اما نیازی نیست بی‌دلیل به دانش‌آموزان شکلات دهید. شما می‌توانید ظرف‌های شکلات یا آبنبات رنگی رنگی را در قفسه قرار دهید تا همیشه پیش چشم دانش‌آموزان باشد و حس خوبی به آن‌ها القا کند. گاهی هم به بهانه‌ی گروه‌بندی آن‌ها تعداد مشخصی شکلات رنگی را در نظر بگیرید و آن‌هایی که شکلات‌های یک‌شکل از ظرف برداشته‌اند را در یک گروه قرار دهید. به این ترتیب علاوه بر کاهش اختلافات هنگام گروه‌بندی، کلاس شیرینی خواهید داشت و رنگ‌ و مزه‌ی بیشتری به کلاس می‌بخشید.

ایده‌هایی برای زیبا سازی کلاس آموزشی زبان

ایده‌هایی برای زیبا سازی کلاس آموزشی زبان

به‌کارگیری نوار لاستیکی رنگی برای کاهش صدای صندلی‌ها

شاید نتوانید کفپوش‌های کلاس‌ها را برای زیبایی بیشتر فضا تعویض کنید؛ اما می‌توانید برای زمین هم ایده‌های رنگی خوبی داشته باشید. برای جلوگیری از سروصدای صندلی‌ها به تعداد نوار پهن لاستیکی یا پارچه ضخیم با بندهای محکم نیاز دارید. شما می‌توانید پایه‌های صندلی‌ها را با پارچه یا لاستیک پهن رنگی بپوشانید و با بند گره بزنید تا هنگام کشیدن صندلی روی زمین صدای آن مزاحمتی ایجاد نکند. به این ترتیب تعداد زیادی صندلی با پایه‌های رنگی‌رنگی خواهید داشت.

استفاده از شیشه‌های رنگی ارزان برای نگهداری از وسایل گمشده

یک ظرف شیشه‌ای رنگی روی یکی از میزهای قرار دهید و آن را با روبان و تور تزیین کنید. از دانش‌آموزان بخواهید در صورتی که وسیله‌ای پیدا کردند، آن را در ظرف قرار دهند. همچنین دانش‌آموزانی که وسایل خود را گم کرده باشند، می‌توانند با مراجعه به این ظرف شیشه‌ای رنگی، دنبال وسایل خود بگردند.

ساخت دیوار مهربانی برای کمک

روی دیوار یک تخته‌ی کوچک با ماژیک‌های رنگی قرار دهید و از دانش‌آموزان بخواهید علاوه بر نوشتن اسم خود مشخص کنند کدام بخش از مطالب را به طور کامل متوجه شده‌اند. در این حالت هریک از دانش‌آموزان که در مبحث خاصی ضعف دارند، می‌توانند برای فهم آن به فردی که نامش روی تخته کنار آن مبحث نوشته شده است مراجعه کنند. این روش فرهنگ همدلی، همکاری و کمک‌رسانی را به دانش‌آموزان یاد خواهد داد. در آخر هم می‌توانید پاداش کوچکی برای دانش‌آموزان کمک‌رسان در نظر بگیرید. مانند نمره بیشتر یا یک تشکر همگانی از سوی همه‌ی دانش‌آموزان!

با استفاده از ایده‌های هدفمندی که ارائه شد، می‌توانید علاوه‌بر ایجاد محیطی شاد و مفرح برای دانش‌آموزان، نکات اخلاقی مختلفی را به آن‌ها بیاموزید. بنابراین بهتر است هرچه زودتر دست به کار شده و کلاسی آموزنده و جذاب برای دانش‌آموزان فراهم کنید. چنانچه شما هم ایده‌ای در این زمینه دارید، آن را برای ما در قسمت دیدگاه بنویسید.

ابن مقاله از هومگ موردپسند شما بود؟

برچسب ها:
نظرات وبلاگ

خیلی عالی بود
جالب اینکه تو ذهن منم تقریبا یه همچین فضای آموزشی بود

ممنون از این مطلب
واقعا قشنگ بودن کلاس خیلی توی یادگیری تاثیر داره.

ممنون از توجه شما

پیام بگذارید