بهترین راه بازسازی خانه

بهترین راه بازسازی خانه

به منظور دستیابی به بهترین روش بازسازی خانه قدیمی قبل از هر چیز نیاز به تغییر دید و نگاه خود نسبت به خانه مورد نظر و اطراف آن دارید. باید خود را برای دیدن کوچک‌ترین جزییات آماده کرده و زاویه دید خود را با کمی خلاقیت همراه کنید. برخی از افراد تمایل دارند که در خانه‌های قدیمی پس از بازسازی آن‌ها به سلیقه خود ساکن شوند. برخی دیگر نیز به دلیل صرفه‌جویی در هزینه یا بهره بردن از فضای بیشتر خانه‌های قدیمی این نوع از خانه‌ها را برای سکونت انتخاب می‌کنند. روش‌ها و متدهای مختلفی را می‌توان برای بازسازی و نوسازی خانه‌های قدیمی به کار برد. اما دو عامل نقش تعیین کننده در نوع روند را ایفا می‌کند که یکی میزان هزینه‌ها و دومی میزان فضا و نیازهای ساکنین آن است. شما باید با توجه به نیاز افراد خانواده و هزینه‌ای که در اختیار دارید طرح کلی را از نمای نهایی خانه بر روی کاغذ پیاده کنید. مثلاً شما نیاز به یک اتاق‌خواب مستر، دو اتاق کودک و یک اتاق مهمان و… دارید؛ البته باید به میزان مساحت بنا و امکان منطقی آن نیز توجه کنید. سپس با توجه به این نیازها می‌توانید روش‌های متفاوتی را برای اجرای آن پیش بگیرید. بهترین راه بازسازی خانه روشی است که علاوه بر تأمین زیبایی و نیازهای خانواده هزینه کمتری را به آن تحمیل کنید.

بهترین راه بازسازی خانه را با توجه به سرفصل‌های زیر می‌توانید تعیین کنید:

 • برنامه‌ریزی جامع و تعیین هزینه‌ها
 • قسمت‌های مختلفی که باید تغییر داده شوند
 • نکات مهم در بازسازی خانه

برنامه‌ریزی جامع و تعیین هزینه‌ها

برای شروع فرآیند بهترین راه بازسازی خانه بهتر است ابتدا خانه مورد نظر را از اثاثیه خالی کنید. این اقدام به شما در شناسایی تمام قسمت‌هایی که باید تعمیر و بازسازی شوند کمک می‌کند. سپس به تمام قسمت‌ها مراجعه و هر ایده‌ای که به نظرتان می‌رسد را یادداشت کنید. نکته مهم در این بازبینی اطمینان از زائد و بلااستفاده بودن فضا برای تغییر کاربری داخلی آن است. یعنی در طبقه همکف دو سرویس کامل بهداشتی به همراه حمام دارید، که طبیعتاً می‌توان یکی از آن‌ها را حذف کرد. اما در نظر داشته باشید که صرف زیبا و شیک نبودن یک قسمت دلیل بر حذف آن نیست. زیرا در پروسه بازسازی می‌توان با هزینه کمی آن را به شکلی مدرن نوسازی کرد. پس از اینکه تمام حذفیات و نیازهایی که باید اضافه شوند را یادداشت کردید، نوبت به مشاوره و طراحی داخلی است. برای این قسمت بهتر است از حداقل ۳ نفر متخصص طراحی داخلی که مجری اجرای کارهای بازسازی هم هستند، دعوت به همکاری کنید. به حرف‌ها و ایده‌های مشاور به دقت توجه کنید و اگر لازم است از یکی از دوستان و نزدیکان بخواهید آن‌ها را یادداشت کند. با این کار می‌توانید ایده‌های آن‌ها را با نیازها و ایده‌های خودتان مقایسه کرده و از میان آن‌ها یکی راکه بهترین است، انتخاب کنید. زمانی که شروع به مقایسه ایده‌ها و طرح‌ها کردید حتماً از مشاور خود بخواهید که میزان هزینه‌ها را حتی بصورت تخمینی به شما اعلام کند. میزان هزینه‌ها در کنار طرح‌های مناسب می‌تواند دو عامل تعیین کننده در انتخاب مشاور و مجری خوب باشد.

بهترین راه بازسازی خانه

در این مرحله می‌توان  به دو روش بازسازی خانه قدیمی را آغاز کرد، یکی اینکه شما با یک پیمانکار قرارداد بازسازی منعقد و به ایشان اختیار تام با توجه به طرح و نقشه توافقی بدهید. روش بعدی در صورتی امکان‌پذیر است که شما وقت کافی و حداقل دانش اولیه از تعمیرات قسمت‌های مختلف و بازسازی خانه داشته باشید. در این روش خودتان ناظر اصلی کار هستید و از متخصصان مختلف در زمینه ساختمان‌سازی دعوت به همکاری می‌کنید. این روش با اینکه خسته‌کننده و وقت‌گیر است اما از طرفی خیالتان بابت نوع متریال و نحوه اجرای هر قسمت راحت خواهد بود.

بهتر است قبل از شروع عملیات بازسازی، هزینه کل بازسازی را با جزئیات آن تعیین کنید. سپس حداقل ۱۵- ۲۰ درصد این مبلغ را به هزینه کل اضافه کنید. این کار برای این است که شما بودجه‌ای برای موارد پیش‌بینی نشده در اختیار داشته باشید. تعیین زمان اجرا نیز عاملی مهم است که باید طبق برنامه‌ریزی از پیش تعیین شده کار آغاز و به سرانجام برسد. چنانچه شما تعهد زمانی برای تخلیه ملک الآن خود و تحویل آن دارید بهتر است زمان تخلیه و انتقال به خانه بازسازی شده را حداقل یک هفته بیشتر از برنامه خود ذکر کنید. زیرا ممکن است طی روند اجرای تغییرات عوامل ناشناخته و پیش‌بینی نشده‌ای رخ دهد که شما را از زمان‌بندی عقب بیندازد. از تمام کسانی که در پروژه شما مشارکت دارند بخواهید که وقت‌شناس بوده و سر زمان تعیین شده حاضر باشند. زمان‌بندی شما باید منطقی باشد یعنی برای رنگ‌آمیزی خانه‌ای ۲۰۰ متری نمی‌توان تنها دو روز را اختصاص داد. بتونه‌کاری و رفع نقص‌ها و مشکلات سطح به علاوه لایه‌های رنگ که باید خشک شوند، حداقل نیاز به ۴ روز کاری دارد.

بهترین راه بازسازی خانه

سعی کنید قبل از شروع عملیات تخریب و بازسازی نقشه‌ای نهایی از طرح‌ها و اقداماتی که باید انجام شود طراحی کنید. اولویت‌ها را مشخص و بر اساس اولویت‌ها شروع به کار کنید. تزئینات و زیبایی‌های ظاهری را برای مرحله نهایی بگذارید. ابتدا مهم‌ترین اقدام در بهترین راه بازسازی خانه اطمینان از استحکام و سلامت زیرساخت‌ها و سیستم‌های مختلف داخلی و توکار منزل است. لوله‌کشی‌های آب، گاز و فاضلاب یکی از اصلی‌ترین مواردی است که باید با مشورت کارشناسان خبره تعویض و نوسازی در صورت نیاز شود. سیم‌کشی برق، سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی و در کل هر سیستمی که داخل دیوارها و درون زمین قرار دارد و به آن دسترسی مستقیم ندارید، باید بررسی شوند.

داشتن برنامه‌ریزی در تمام مراحل روش بازسازی خانه قدیمی به شما برای پیشبرد بهتر و بهینه کمک می‌کند.

قسمت‌های مختلفی که باید تغییر داده شوند

در تعیین متد و روش بازسازی خانه قدیمی باید به نوع متریال و تغییراتی که قرار است اجرا شود، توجه داشته باشید. مدل‌ها، جنس و رنگ‌های مختلفی برای هر قسمت خانه وجود دارد که می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. این انتخاب وابسته به سلیقه شما و میزان هزینه‌ای است که در اختیار دارید. در ادامه نکات، ایده‌ها، طرح‌های منتخب و قسمت­هایی که در روش بازسازی خانه‌های قدیمی باید به آن توجه شود، را آورده‌ایم:

سرویس‌های بهداشتی و حمام

برای زیبایی بیشتر در این قسمت و کاهش هزینه‌های بازسازی می‌توانید از کاشی‌ها و سرامیک‌های طرح دار زیبا نیز با قیمت مناسب استفاده کنید. چنانچه دیوارها و کف در حال حاضر دارای کاشی‌های تک رنگ و خنثی هستند و نیازی به تعمیر آن‌ها نیست می‌توانید تنها یک قسمت از دیوار اصلی را با طرح گل‌دار یا شکل‌های هندسی متناسب با رنگ فعلی تغییر دهید. کابینت‌های دیواری و زمینی را می‌توانید به‌صورت هماهنگ یا مستقل تهیه کنید. یک ایده جالب برای این منظور استفاده از روشویی توکار بر روی سنگ است که فضای کافی برای ذخیره و نگهداری وسایل در زیر آن خود را برایتان فراهم کند. در این حالت بهتر است که از قاب‌های آینه‌ای متناسب با سنگ مورد نظر استفاده کنید. خرید وان در حال حاضر هزینه بسیاری را برایتان در پی خواهد داشت و جزو وسایل ضروری نیست، بنابراین در زمان صرفه‌جویی می‌توان از آن صرف‌نظر کرد. با استفاده از کابین‌ها و دیوارهای شیشه‌ای به شکلی مدرن نیز می‌توانید فضای بین دستشویی و حمام خود را مستقل کنید.

بهترین راه بازسازی خانه

انتخاب دیوار پوش‌ها و کف‌پوش

در زمان طراحی و بازسازی خانه یکی از نکات مهم که تأثیر بسزایی در نمای نهایی خانه شما دارد جنس دیوار و کف‌پوش است. برای دیوار شما می‌توانید از رنگ‌های ساده ساختمانی، ترکیب آجر و رنگ، کاغذدیواری، پوسترهای سه‌بعدی، سنگ‌های طبیعی و مصنوعی و … استفاده کنید. هر کدام از این انتخاب‌ها مربوط به تم خاصی از معماری داخلی و دکوراسیون است. بنابراین برای جلوگیری از ناهماهنگی بین اجزای مختلف بهتر است که جنس، رنگ و طرح دیوارها را تعیین و بر اساس آن اقدام به بازسازی کنید. کاغذهای دیواری قابل شستشو به دلیل طیف بالای رنگ و طرح خود و قیمت مناسبی که دارد یکی از بهترین انتخاب‌ها در زمان صرفه‌جویی هزینه است.

کف‌پوش‌ها بعد از دیوارها بیشترین مساحت داخلی خانه را به خود اختصاص می‌دهند، بنابراین انتخاب آن‌ها نیز از انتخاب‌های تعیین کننده است. این انتخاب باید بر اساس ویژگی‌های خانه، مساحت آن و تم اصلی دکوراسیون انتخاب شود. برای کف‌پوش می‌توان از مواردی چون سنگ، پارکت، لمینیت، کف‌پوش اپوکسی، پی وی سی، سرامیک، موزاییک و حتی موکت استفاده کرد. لازم به ذکر است لمینیت‌ها به دلیل نصب راحت و امکان جابه‌جایی سهل خود در میان مشتریان و معماران معروف شده‌اند. در صورتی که هر یک از موارد فوق نیز جلوه و زیبایی خاصی را در خانه به همراه خواهد داشت. سنگ‌ها نمایی بسیار لوکس و گران‌قیمت به خانه می‌بخشند بنابراین باید در محیط‌های بزرگ‌تر و لوکس‌تر از آن‌ها استفاده کرد.

بازسازی آشپزخانه

آشپزخانه یکی از مهم‌ترین قسمت‌های هر خانه است که روزانه به میزان بالایی توسط افراد به آن مراجعه می‌شود. در نظر داشته باشید که هنگام بازسازی خانه فضایی مناسب و نورگیر را برای آشپزخانه اختصاص دهید. همچنین دسترسی به سیستم‌های خروجی فاضلاب برای سینک ظرف‌شویی، ماشین لباسشویی و ظرف‌شویی باید تعبیه شد. علاوه بر آن تعداد کابینت‌ها و محل قرارگیری هریک از وسایل و نقاط اصلی مانند یخچال، گاز و سینک ظرف‌شویی باید با دقت محاسبه و مهندسی شود. برای خانه‌های کوچک بهتر است طراحی‌های چندمنظوره را در دستور کار خود قرار دهید و از فضاهای مرده نیز بیشترین استفاده را ببرید. برای کاشی‌های بین کابینتی نیز می‌توان از کاشی‌های برچسب دار که زمان و هزینه کمی برای نصب دارند استفاده کرد.

بهترین راه بازسازی خانه

بهترین راه بازسازی خانه تغییر تمام قسمت‌های اصلی ساختمان و تغییر نقشه داخلی به‌صورت کاربردی و کم هزینه است.

نکات مهم در بازسازی خانه

بهترین راه بازسازی خانه شامل برنامه‌ریزی، دقت به جزئیات، استفاده از تمام فضاهای ممکن و صرفه‌جویی در هزینه‌ها است. از این رو بهتر است نکات زیر را در هنگام تصمیم‌گیری برای تعمیرات و بازسازی به یاد داشته باشید.

 • در روش بازسازی خانه‌های قدیمی بهتر است برای صرفه‌جویی در میزان هدر رفت انرژی و تأمین آرامش از پنجره‌های دوجداره استفاده کنید.
 • در خانه‌های کوچک از هر فضایی برای قرار دادن کمدهای دیواری و کشوهای مخفی استفاده کنید. با این کار فضای لازم برای ذخیره و نگهداری وسایل مختلف را در اختیار خواهید داشت. در این مرحله کمی خلاقیت می‌تواند ایده‌های نابی را به همراه داشته باشد. زیر پله‌ها، راهروها و تورفتگی‌های ناشی از معماری ساختمان محل مناسبی می‌تواند باشد.
 • سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی خانه را با توجه به مساحت، تعداد اتاق‌ها و بازدهی آن انتخاب کنید. بهتر است در این زمینه با چندین کارشناس خبره مشورت کنید.
 • نقشه مناسب و کاملی از محل قرارگیری نورهای اصلی سقفی، نورهای مخفی و تعداد پریزها در هر اتاق تهیه کنید. این کار به نورپردازی مناسب و طراحی آن‌که تأثیر چشمگیری در نمای نهایی خواهد داشت، کمک می‌کند.
 • سرویس بهداشتی و حمام را در جایی دور از دید عموم قرار داده یا در صورت امکان راهرویی کوچک را برای آن تعبیه کنید.

بهترین راه بازسازی خانه

 • سیستم گردش هوا را در خانه جدی بگیرید. زیرا این سیستم اکسیژن مورد نیاز برای سلامتی خود و خانواده‌تان را فراهم می‌کند.
 • در صورت امکان پنجره‌ها بزرگ‌تر و نورگیر تر انتخاب کنید که تا جای ممکن بتوانید از مزایای آن بهره ببرید.
 • با اینکه هزینه‌های اجرای اتاق‌خواب مستر برای زوج‌ها و والدین بالا است اما در طولانی‌مدت آسایش و آرامش بیشتری را برای ایشان به همراه خواهد داشت.
 • توجه و رسیدگی به تراس در آپارتمان و حیات در خانه ویلایی را فراموش نکنید.
 • در صورت امکان بهتر است اتاق نشیمن را از پذیرایی جدا کنید. بدین ترتیب افراد خانواده می‌توانند با آرامش بیشتری از مهمان‌های خود پذیرایی کنند.
 • از زیرزمین خانه‌های ویلایی می‌توان به عنوان محلی برای تفریح و بازی افراد خانواده استفاده کرد. تماشای تلویزیون، میز پینگ‌پونگ، بازی بیلیارد و … از جمله سرگرمی‌هایی است که می‌توان آن را به زیرزمین خانه منتقل کرد.
 • اتاقک منتهی به پشت‌بام خانه‌های ویلایی را می‌توان با ترفندهایی به اتاق فرزندان نوجوان و بزرگ‌تر خانه تبدیل کرد.

در زمان طراحی روش بازسازی خانه قدیمی بهتر است نکات  مربوط به گردش هوا، میزان بهره‌مندی از نور طبیعی را با دقت بیشتری دنبال کنید. 

بهترین راه بازسازی خانه طراحی و برنامه‌ریزی دقیق برای کلیه قسمت‌های خانه است. برای شروع عملیات بازسازی خانه نیاز به تعیین دقیق هزینه‌ها به منظور تأمین بودجه دارید بنابراین قبل از هر کاری باید طرحی کلی از تمام جزئیات قابل نگهداری و آن‌هایی که باید تعویض شوند، داشته باشید. سپس انتخاب تم معماری داخلی به شما تا حدود زیادی در انتخاب‌های مختلف طرح‌ها و رنگ‌ها کمک می‌کند. بزرگ‌ترین قیمت در روش بازسازی خانه قدیمی، استحکام سازی، تعمیرات اساسی مربوط به سازه و سیستم‌های مختلف موجود در آن است. پس از اجرای کامل و بی نقض این مرحله نوبت به اختصاص فضاها و زیباسازی آن‌ها می‌رسد. در روند بازسازی منزل توصیه می‌شود آرامش خود را حفظ کرده و خود را برای هر پیشامدی آماده کنید!

برچسب ها:
پیام بگذارید