ایده‌ هایی برای تزیین دیوار با طرح‌ های خطوط خوش‌ نویسی

تزیین دیوار با خوشنویسی

توجه به زیبایی دیوارها یکی از ظریف‌ترین ابعاد طراحی دکوراسیون داخلی است که اغلب افراد با بی‌اعتنایی از کنار آن عبور می‌کنند. در صورتی که اگر با چند تابلو یا طرح کوچک دیوارهای هر اتاق را زینت دهید، فضای اتاق جلوه‌ای چند برابر پیدا خواهد کرد. طراحی فضای زیبا برای دیوارها باعث می‌شود وسایل موجود در اتاق هم بیشتر به چشم بیایند. چراکه دیوارها به عنوان زمینه‌ی اصلی اتاق پایه و اساس هر چیدمان و دکوراسیونی محسوب می‌شوند. برای تزیین دیوارها گزینه‌های مختلفی مانند تابلوهای کوچک، متوسط، بزرگ یا خیلی بزرگ، آینه‌هایی با ابعاد و شکل‌های مختلف، پوستر، برچسب و… وجود دارند که دست شما را برای هر تغییر باز گذاشته‌اند. بنابراین شما می‌توانید متناسب با نوع دکور و چیدمان هر بخش از خانه یکی از این گزینه‌ها را مورد استفاده قرار دهید. از جدیدترین وسایل برای تزیین دیوار، استفاده از تابلوها و طرح‌های خوش‌نویسی است. این دکورها که به نوعی یاد‌آور اصالت و سنت ایرانی هستند در طرح‌های مختلف با شکل سنتی و مدرنیته ساخته شده است. به همین دلیل برای همه‌ی چیدمان‌های مدرن یا سنتی مناسب به نظر می‌رسند. در این گزارش به بررسی انواع طرح‌های خوش‌نویسی برای تزیین دیوار پرداخته‌ایم. در صورتی که شما هم قصد دارید از این طرح‌های خوش‌نویسی برای زینت دیوارهای مختلف خانه استفاده کنید، تا پایان این گزارش با ما همراه باشید.

هومینگ، سامانه خرید، فروش و اجاره خانه

طرح‌های خوش‌نویسی، بله یا خیر؟

بسیاری از افراد برای استفاده از طرح‌های خوش‌نویسی مردد هستند و تصور می‌کنند استفاده از این طرح‌ها ممکن است دکوراسیون خانه‌ی آن‌ها را خدشه‌دار کند. چراکه طرح‌های خوش‌نویسی حال‌وهوای سنتی‌تری دارند و شاید به کارگیری آن‌ها به جای زیبایی بیشتر خانه، مانند یک وصله‌ی ناجور به نظر برسد. اگر شما هم چنین تصوری دارید، بهتر است برای امتحان چنین چیدمانی ابتدا یک طرح کوچک را انتخاب کنید و در صورتی که به میزان کافی با آن ارتباط برقرار کردید به فکر یک طرح جدید و شاید بزرگ‌تر باشید.
همچنین در نظر داشته باشید طرح‌های خوش‌نویسی فقط تابلوهایی با چارچوب‌های تکراری و قدیمی نیستند، بلکه ایده‌های بسیار جذابی برای این طرح‌ها ساخته شده است که به حد زیادی با دکوراسیون مدرن و معاصر همخوانی دارند. بنابراین نگرانی را کنار گذاشته و برای استفاده از این طرح‌ها یک تصمیم جسورانه بگیرید.

ایده‌های مختلف برای استفاده از خطوط خوش‌نویسی در دکور خانه

برخلاف تصور بسیاری از افراد ایده‌های مختلفی برای استفاده از این طرح‌ها برای تزیین دیوار وجود دارد. در این بخش شما را با بهترین ایده‌ها در این زمینه آشنا خواهیم کرد.

کاغذ دیواری با طرح خوش‌نویسی

یکی از جدیدترین و در عین حال هیجان‌انگیزترین ایده‌ها برای به کارگیری خطوط خوش‌نویسی در خانه استفاده از کاغذ دیواری‌های دارای چنین طرحی است. برای این منظور طرح‌های مختلفی وجود دارد. کاغذ دیواری‌هایی با خطوط خوش‌نویسی بزرگ یا کوچک و طرح‌های شلوغ یا ساده که سر تا سر دیوار را خواهند پوشاند. پیشنهاد ما تهیه‌ی کاغذ دیواری‌های خلوت‌تر است تا فضای اتاق بیش از حد تحت تاثیر آن قرار نگیرد. همچنین شما می‌توانید رنگ زمینه‌ی کاغذ دیواری موردنظر خود را به طیف دلخواهتان انتخاب کنید. با توجه به تنوع طرح‌ها چنین موضوعی به راحتی امکان‌پذیر خواهد بود. رنگ زمینه را طوری انتخاب کنید که هماهنگی قابل قبولی با سایر اجزای اتاق داشته باشد. البته بهتر است از چنین طرح‌های خاصی برای همه‌ی دیوارها استفاده نکنید و فقط یک دیوار را با این کاغذ دیواری بپوشانید. چراکه با توجه به طرح خاص آن، احتمال دارد در طولانی مدت چشمتان از دیدن دیوارهایی که به طور کامل با کاغذ دیواری طرح خوش‌نویسی پوشیده شده خسته شود. علاوه براین استفاده از چنین طرحی در حد گسترده دست شما را برای تغییر دکوراسیون خواهد بست. به عنوان مثال می‌توانید از این طرح فقط برای دیوار پشت تخت یا پشت تلویزیون استفاده کنید و سایر دیوارها را ساده باقی بگذارید.

استفاده از خطوط خوش‌نویسی در دکور خانه

استفاده از خطوط خوش‌نویسی در دکور خانه

دیوارپوش‌های بزرگ خوش‌نویسی

استفاده از کاغذ دیواری طرح خوش‌نویسی گرچه ایده‌ی جالبی است، اما برای افرادی که اجاره‌نشین هستند کاربردی ندارد. در صورتی که شما هم مستاجر هستید و نمی‌توانید تغییرات دلخواهتان را در خانه پیاده‌سازی کنید، به جای کاغذ دیواری می‌توانید از دیوارپوش‌های بزرگ طرح خوش‌نویسی استفاده کنید. این دیوارپوش‌ها با ابعاد بسیار بزرگ و از مصالح مختلف طراحی شده‌اند که با استفاده از ابزار مناسب روی دیوار نصب می‌شوند. دیوارپوش‌ها می‌توانند به طور کامل دیوار را پوشانده و ظاهری متفاوت به فضای خانه‌ی شما ببخشند. همچنین از مزیت‌های دیوارپوش‌ها این است که می‌توان به راحتی آن‌ها را تعویض یا جابه‌جا کرد. استفاده از دیوارپوش‌های خوش‌نویسی برای دیوار پشت میز غذاخوری انتخاب هوشمندانه‌ای بوده و حسی از اصالت ایرانی را برای شما به همراه خواهد داشت. در صورتی که قصد استفاده از دیوارپوش‌های خوش‌نویسی برای اتاق غذاخوری را دارید، می‌توانید از طرح‌های شلوغ‌تر هم بهره ببرید. چراکه طرح‌های شلوغ می‌تواند اشتهای شما را بیشتر کند. البته در نظر داشته باشید باید دیوارپوش خوش‌نویسی را کنار میز و صندلی ساده قرار دهید. یک میز و صندلی شلوغ و منبت‌کاری شده با تاج‌های بلند به اندازه کافی فضا را شلوغ خواهد کرد و نمی‌توان کنار چنین مبلمانی از دیوارپوش بزرگ خوش‌نویسی استفاده کرد. مگر آنکه طرح بسیار ساده و خلوتی را انتخاب کنید.

تابلوهای خوش‌نویسی با قاب مختلف

یکی از قدیمی‌ترین و ابتدایی‌ترین انواع طرح خوش‌نویسی که می‌توانید از آن در خانه‌ی خود استفاده کنید، تابلوهای خوش‌نویسی هستند. از سال‌های بسیار دور متن‌ها و اشعار زیبایی با خط خوش‌نویسی و زیبا در تابلوهایی با قاب ساده وجود داشتند که بسیاری از افراد در اتاق خواب خود از آن استفاده کرده‌اند. این تابلوها به تدریج شکل و ظاهر نفیس‌تری گرفتند. ظاهر رسمی و زیبای این تابلوها آن‌ها را به زینت ارزشمندی برای دیوارهای اتاق نشیمن و پذیرایی خانه‌ها تبدیل کرد. در حال حاضر انواع تابلوهای خوش‌نویسی با قاب‌های ساده، طرح‌دار و ساخته شده از جنس‌های مختلف مانند چوب، فلز یا شیشه در بازار وجود دارد و شما می‌توانید متناسب با چیدمان خانه‌ی خود از آن‌ها استفاده کنید. در صورتی که اتاق موردنظر شما دکوراسیون سنتی و قدیمی دارد، تابلوهای خوش‌نویسی طرح چوب برای آن مناسب‌تر خواهد بود. همچنین برای اتاقی با چیدمان مدرن یا معاصر تابلوهای دارای قاب شیشه‌ای یا فلزی بیشتر به کار می‌آید. این تابلوهای همچنین در اندازه‌ها و شکل‌های مختلف مانند مستطیل یا مربع طراحی شده‌اند. بنابراین اگر دیوار موردنظر شما عرض کمی دارد تابلوهای مربعی و در صورتی که عرض زیادی دارد تابلوهای مستطیلی برای آن گزینه بهتری خواهد بود.

تزیین دیوار با خوشنویسی

تزیین دیوار با خوشنویسی

تابلو فرش‌های خوش‌نویسی

این نوع از تابلو مانند نمونه‌های گفته شده در گروه پیشین است. تفاوت مهم این نوع از طرح‌های خوش‌نویسی چاپ آن‌ها روی بافت فرش است. چنین بافت‌هایی اغلب به صورت ماشینی انجام می‌شود. تابلو فرش‌های طرح خوش‌نویسی بهترین انتخاب برای خانه‌هایی با دکوراسیون سنتی شرق دور یا سنتی خاورمیانه محسوب می‌شود. چراکه در این نوع چیدمان استفاده از تابلو فرش و طرح‌های قدیمی یا اصیل رکن اصلی محسوب می‌شود. علاوه براین تابلو فرش‌ها نماد تجملی هستند که به طور معمول در این دکوراسیون وجود دارد. به این ترتیب اگر از این سبک در خانه‌ی خود استفاده کرده‌اید، می‌توانید با استفاده از تابلو فرش‌های خوش‌نویسی شده چیدمان خانه را در همین راستا تکمیل کنید.

طرح‌های بدون چارچوب خوش‌نویسی

به جرات می‌توان گفت از بهترین انواع طرح‌های خوش‌نویسی برای زینت دیوارها، طرح‌های بدون چارچوب هستند که به طرز فوق‌العاده‌ای دیوار را زیبا می‌کنند. این نوع از تابلوهای خوش‌نویسی انواع بسیار جذابی دارند و دست شما را برای انتخاب باز گذاشته‌اند. بعضی از تابلوهای بدون قاب خوش‌نویسی متن نوشته را مانند یک دایره یا بیضی نوشته‌اند. چنین طرح‌هایی برای اتاقی با مبل‌های مستطیلی که خطوط صاف زیادی دارند، مناسب بوده و تعادل را بین زوایای مختلف اتاق حفظ خواهد کرد. از دیگر انواع تابلو‌های خوش‌نویسی بدون قاب طرح‌هایی هستند که متن نوشته بدنه‌ی اصلی تابلو را تشکیل می‌دهد و شما می‌توانید نوشته را به دیوار نصب کنید. این تابلوها با حذف هر نوع قاب و زاویه ظاهری بسیار خاص و منحصر به فرد دارد که آزادانه روی دیوار نصب می‌شود. به همین دلیل تاثیرگذاری بسیار بالاتری نسبت به انواع دیگر طرح‌ها دارد.

آویزهای گوشه‌ی دیوار

از دیگر طرح‌هایی که برای دکور و تزیین دیوار با خوش‌نویسی در بازار وجود دارد، آویزهای چوبی یا فلزی است. این آویزها از گوشه‌ی زاویه‌دار آویزان می‌شوند و ظاهری متفاوت برای فضای اتاق شما خلق می‌کنند. در آویزهای خوش‌نویسی یک متن یا شعر به زیبایی با خط خوش نوشته شده و به صورت سه بعدی تهیه شده است. متن خوش‌نویسی شده در گوشه دیوار از سقف آویزان می‌شود و ظاهری چشم‌نواز در اتاق فراهم می‌کند. با توجه به اینکه چنین آویزهایی بخشی از فضا را اشغال می‌کنند، استفاده از آن‌ها برای هر مکانی مناسب نیست. به عبارت دیگر این آویزهای زینتی خوش‌نویسی اغلب برای فضاهای بزرگ به کار می‌آیند و بهتر است در فضاهای کوچک استفاده نشوند.
در آخر بد نیست بدانید استفاده از طرح‌های خوش‌نویسی در دکوراسیون معاصر یا مدرن باعث می‌شود خانه‌ی شما به سمت چیدمان انتقالی یا ترنزیشنال گرایش پیدا کند و بتواند تلفیقی از چیدمان سنتی و مدرن را کنار هم قرار دهد. این گرایش یکی از محبوب‌ترین انواع دکوراسیون به شمار می‌آید که به تازگی طرفداران زیادی پیدا کرده است. بنابراین در صورتی که قصد انجام چنین کاری را دارید، تردید را کنار بگذارید و مطمئن باشید با یک انتخاب درست مسیر صحیحی را در چیدمان خانه‌ی خود پیش خواهید برد.

در این مقاله ایده‌هایی برای تزیین دیوار با طرح‌های خطوط خوش‌نویسی داده شده است. از نظر شما چه راه‌های دیگری برای تزیین دیوار وجود دارد که می‌تواند باعث زیبایی آن شود؟ نظرات و پیشنهادات خود را برای ما در قسمت دیدگاه بنویسید.

به این مقاله امتیاز دهید

برچسب ها:
پیام بگذارید