املاک هومینگ

یک دفتر کار شیک باید چه خصوصیاتی داشته باشد؟زمان تقریبی مطالعه: 8 دقیقه

یک دفتر کار شیک باید چه خصوصیاتی داشته باشد؟

همان‌طور که میدانید هر فردی مدت زمان زیادی در شبانه‌روز و لحظات بیدار بودن خود را در محل کارش میگذراند. طبق قانون وزارت کار در ایران هر فرد در محل کار موظف به ۸ ساعت خدمت است. پس ۸ ساعت از ۲۴ ساعت زندگی خود را در محل کار و اتاق کار خود می‌گذرانید. طبق یک قاعده استاندارد ۲۴ ساعت شبانه روز به ۳ بخش تقسیم می‌شود: ۸ ساعت اول روز به کار کردن اختصاص میابد، ۸ ساعت بعد از کار به استراحت و اوقات فراغت در کنار خانواده یا دوستانتان سپری می‌شود و ۸ ساعت پایانی شبانه روز شما نیز به استراحت و خواب کافی تعلق می‌گیرد.
محل کار شما باید محلی سرشار از تمرکز و آرامش برای شما باشد تا خستگی برجا نگذارد. درصورتی‌که محل کار شما ایدئال و لذت بخش باشد کیفیت کار شما افزایش یافته و نیز خستگی بسیار کمی در تن شما به جا می‌گذارد. هر آنچه تصور می‌کنید می‌تواند یک محیطی ایدئال در عین حال اداری برای شما بسازد را برای محل کار خود فراهم کنید. مخصوصاً اگر شما در طول ساعات کاری ارباب رجوع داشته باشید باید محیط کار خود را طوری دیزاین کنید که اول برای شما و دوم برای ارباب رجوع محیطی شاداب و مناسب فراهم آید.
محل کار شما پس از منزل مسکونی شما دومین محیطی است که بیشترین سر و کار روزمره را در آن محیط دارد. پس دقت داشته باشید طراحی اتاق کار شما باید آن‌قدر عالی باشد که باعث بازدهی بالا و با کیفیت کار شما بشود.
با ما همراه باشید تا خصوصیات یک دفتر کار شیک را برایتان شرح دهیم.

محل کار شما پس از منزل مسکونی شما دومین محیطی است که بیشترین سر و کار روزمره را در آن محیط دارد. پس دقت داشته باشید طراحی اتاق کار شما باید انقدر عالی باشد که باعث بازدهی بالا و با کیفیت کار شما بشود.

مطالبی که در این مقاله مطالعه می‌کنید طبق سرفصل‌های زیر به شما ارائه می‌شود:

  • کمی با طراحی یک دکوراسیون شیک در محل کار آشنا شوید.
  • یک دفتر کار شیک باید دارای چه خصوصیاتی باشد؟

کمی با طراحی یک دکوراسیون شیک در محل کار آشنا شوید

همان‌طور قبل‌تر بیان کردیم دومین فضایی که شما مدت زمان بسیاری از زندگی خود را در آن می‌گذرانید محل کار شماست. محل کار شما باید با اصول خاصی دیزاین شود که باب میل شما باشد و بازدهی شما حین کار را کیفیت و افزایش بخشد. اصولی که باید در دکوراسیون محل کار خود رعایت کنید شامل موارد زیر است.

در طراحی دفتر کار خود تناسب رنگ را رعایت کنید

اولین اصلی که در طراحی دکوراسیون باید به آن دقت شود تناسب رنگ است. مهم‌ترین عامل تأثیرگذار در ظاهر دفتر کار شما، رعایت تناسب رنگ بین اجزای داخل اتاق است. توصیه می‌شود از استفاده از رنگ‌های جیغ و زننده در طراحی دکوراسیون محل کار خود جدا پرهیز کنید. استفاده از تک رنگ برای طراحی را نیز از ذهن خود دور سازید و سعی کنید از چندین رنگی که در طیف رنگی یکدیگر قرار دارد برای طراحی دکور خود استفاده کنید. رعایت هارمونی رنگ در طراحی یک نکته اصولی محسوب می‌شود. بسته به کار خود یک طیف رنگی مناسب با کار خود انتخاب کنید. بهتر است رنگ‌های ملایم را در اولویت قرار دهید.

میز و صندلی‌های موجود در اتاق را منظم قرار دهید

با توجه به نوع کار شما باید میزها درجاهای منظم و مخصوص به خود قرار گیرند. درصورتی‌که میزها درجاهای مخصوص و منظم قرار نگیرند قطعاً کارهای شما آن‌جور که باید شاید و با نظم جلو نخواهند رفت و مدت زمان بسیاری از شما صرف جا به جایی و انجام امور مرتب سازی صرف می‌شود.

جالب است بدانید از منظر روانشناسی محیط کاری که دارای نظم و ترتیب باشد تاثیر مثبتی بر عملکرد کارکنان شرکت دارد که باعث بازدهی بالای فعالیت آن‌ها میشود و همچنین تاثیر مثبتی بر روحیه افراد دارد.

با استفاده از دکور و قفسه لوازم موجود در اتاق کار خود را ترتیب و نظم بخشید

استفاده از قفسه، شلف و دکور باید در ترتیب بخشیدن به محل کار شما حتماً استفاده شود. شما می‌توانید مدارک، کتاب‌ها و فایل‌های مورد نظر خود را در یک شلف قرار دهید. استفاده از شلف باعث می‌شود هنگامی که نیاز به یک مدرکی داشته باشید در کمترین زمان از درون شلف یا قفسه آن‌ها را بیابید. مکان قرار دادن شلف یا قفسه در کنار میز شما است تا دسترسی خوبی به مدارک و فایل‌ها داشته باشید.

استفاده از یک قفسه یا دکور جهت مرتب سازی

نت و یادداشت‌های مهم خود را به دیوار نزدیک خود بزنید

یک ایده جالب برای یادآوری و به یاد داشتن موارد مهم در محل کار وجود دارد آن هم اختصاص دادن یک دیوار نزدیک به میز خود و استفاده از برگه‌های چسبی و چسباندن آن‌ها به دیوار است. هنگامی که شما از این برگه چسبی‌ها استفاده می‌کنید توجه شما جلب می‌شود تا حداقل روزی یک‌بار کارهای خود را مطالعه کرده و به آن‌ها رسیدگی کنید.

در اتاق کار خود از نور طبیعی بهره ببرید

 شما باید مدت زمانی در محل کار خود از نور طبیعی آفتاب بهره ببرید. به این علت که استفاده نکردن از نور طبیعی ممکن است محل کار را برای شما خسته و کسل کننده کند. همه شما میدانید استفاده از نور مصنوعی یعنی لوستر و لامپ اصلاً جایگزین خوبی برای نور طبیعی نیست. اگر مایل باشید از نور طبیعی در طول روز استفاده کنید باید میز کار خود را در نزدیکی پنجره قرار دهید تا در زمان وجود نور خورشید از این نعمت استفاده نمایید. هنگامی که از نور طبیعی استفاده می‌کنید فضای کار شما بزرگ‌تر و همچنین دل‌بازتر جلوه می‌دهد.

استفاده از نور طبیعی و گیاهان آپارتمانی میتواند به محیط کار شما انرژی و شادابی ببخشد و باعث شود خستگی کمتریدر کار خود حس کنید. انرژی مثبتی که این دو مورد به شما و کارمندان شما میبخشد باعث میشود بازدهی بالاتری داشته باشید.

از گیاهان آپارتمانی در داخل محل کار خود استفاده کنید

ایده بعدی که می‌توانید در محل کار خود آن را به کار بگیرید استفاده از گیاهان آپارتمانی است. وجود گیاهان آپارتمانی در محیط محل کار باعث طراوت و شادابی در محیط می‌شود. گیاهان در محل کار انرژی مثبت بسیار زیادی به کارکنان می‌بخشد و باعث تولید اکسیژن می‌شود. اکسیژنی که گیاهان آپارتمانی به محیط می‌بخشند باعث می‌شود خستگی کمتری در کارمندان ایجاد شود و شاداب‌تر باشند. این گونه تغییرات در محیط کار خود باعث می‌شود محیط کار را به محیط ایدئال خود نزدیک کنید.

یک دفتر کار شیک باید دارای چه خصوصیاتی باشد؟

دفتر کار شما باید محلی بسیار شیک و انرژی برای شما و ارباب رجوع شما باشد. استفاده از برخی وسایل ممکن است ایده آل سلیقه شما باشد ولی شما باید ارباب رجوع را نیز در نظر داشته باشید. دقت داشته باشید برای مشتری یا ارباب رجوع نگاه اول خیلی اهمیت دارد. شاید شما به دلیل مدت زمان طولانی که در محل کار خود قرار دارید ممکن است دقت زیادی به دکوراسیون نداشته باشید. اما ارباب رجوع شما در نگاه اول به محیط کار شما می‌تواند انرژی مثبت یا انرژی منفی دریافت کند. انرژی که دفتر کار شما به مشتری یا ارباب رجوع می‌دهد باعث می‌شود تمایل به ادامه همکاری را تقویت یا قطع کند. در ادامه خصوصیاتی که محیط کار شما باید داشته باشد تا تبدیل به یک محل کار شیک باشد را شرح می‌دهیم.

توصیه اول

محیط‌های اداری امروزه جهت زیباتر کردن و از بین بردن شیوه رئیس و کارمندی از صندلی و میزهای یک دست استفاده می‌کنند. استفاده از صندلی و میزهای یکدست و یک شکل به زیبایی و جذابیت دو چندان محیط کار شما کمک بسیاری می‌کند. در دوران قدیم همیشه صندلی و میز شخص رئیس متفاوت از بقیه کارمندان بود که معمولاً از صندلی‌های بسیار بلند برای مدیران شرکت انتخاب می‌کردند. اما در حال حاضر میز رئیس و مدیران شرکت با میز و صندلی سایز کارمندان تفاوت خاص و آن‌چنانی ندارد.

توصیه دوم

بهتر است همان‌طور از قبل بیان کردیم از قفسه و یک شلف جهت جمع آوری برگه‌ها و اسناد استفاده کنید. میز شما باید خالی از هرگونه برگه و کاغذ و خودکار رها شده روی میز باشد. باید لوازم تحریر را در ست اداری خود قرار دهید و برگه و اسناد را در یک قفسه بگذارید تا نظم خوبی به میز کاری خود دهید. دقت داشته باشید بانکه یا قفسه اسناد باید در نزدیکی میز شما قرار گیرد تا کمترین زمان را برای دسترسی به آن صرف کنید. همچنین در صورت استفاده از یک قفسه متحرک و جدا از میز باید قفسه را در محیطی قرار دهید که دسترسی به آن دشوار نبوده و آسان باشد.

سبک اداری مدرن

توصیه سوم

در صورتی که می‌خواهید درجه موفقیت خود را به ارباب رجوع یا مشتریان القا کنید باید یک ساعت رومیزی و یک تقویم روی میزخود قرار دهید. دقت داشته باشید ساعت رو میزی و تقویم رومیزی که شما استفاده می‌کنید باید از مدرن ترین و جدیدترین مدل‌های نوع خود باشد و کلاس کار خود را تقویم‌های بهم ریخته و نامرتب یا ساعتی که برای سالیان قدیم است استفاده نکنید. حتی وجود یک ساعت دیواری با شکل و شمایل جذاب و مدرن می‌توانند جذابیت خاصی به اتاق کار شما بدهد.

استفاده از یک قاب عکس حاوی عکسی شاد از خانواده خود، استفاده از ساعت مدرن رومیزی و یک تقویم بسیار شیک میتواند درجه موفقیت شما را به راحتی به ارباب رجوع یا مشتری القا کند.

توصیه چهارم

یک عدد قاب عکسی که حاوی یک عکس خندان و شاداب از شما و خانواده محترمتان است را روی میز کار خود قرار دهید. این امر هنوز در کشور عزیز ما جا نیفتاده و بسیاری از ما ترس نشان دادن عکس خانواده‌هایمان را داریم در حالی که قرار دادن یک قاب عکس خانوادگی روی میز شما تأثیرات شگفت آوری برای شما و برای ارباب رجوع شما خواهد داشت. هنگامی که ارباب رجوع عکس خانوادگی و خوشحال شما را مشاهده می‌کند قطعاً حس خوبی به او در رابطه با شخصیت شما دست می‌دهد. این امر باعث می‌شود او حس راحت‌تری با شما پیدا کند و به شرکت شما اعتماد کند. البته دقت کنید میز کار شما نباید تبدیل به یک آلبوم خانوادگی شود. به همین علت فقط یک عدد قاب که همه خانواده شما در آن باشند را روی میز قرار دهید. این امر حتی باعث می‌شود حس خوبی به شما دست دهد و کمتر خسته شوید.

توصیه پنجم

سعی کنید همیشه یک ظرف شکلات که با رنگ و شمایل اتاق کار شما همخوانی و هارمونی دارد را انتخاب کنید و همیشه داخل آن شکلات ریخته و روی میز قرار دهید. البته قرار دادن ظرف حاوی شکلات برای پذیرایی شما از مهمان نیست بلکه می‌خواهید با این کار این پیغام را به مهمان خود برسانید که شما فرد برونگرایی هستید. بهتر است امر پذیرایی را به مسئولین پذیرایی شرکت خود بسپارید.

توصیه ششم

رنگی که برای اتاق کار خود انتخاب می‌کنید باید رابطه مستقیم با نوع حرفه شما داشته باشد. سعی کنید در انتخاب رنگ اتاق و وسایل آن دقت کامل را به خرج دهید و سعی کنید رنگ‌هایی را انتخاب کنید که به حرفه‌ای که در آن مشغول هستید ربط داشته باشد. به طرز مثال در صورتی که فعالیت شغلی شما به صورت فعالیت تجاری است بهتر است از رنگ‌های خنثی برای دیزاین اتاق خود استفاده کنید. منظور از رنگ اتاق رنگ دیوارهای اتاق شما نیست بلکه شما می‌توانید با استفاده از اکسسوری‌هایی که هماهنگی با عرصه شغلی شما دارد نیز اتاق خود را تزئین کنید و رنگ آن را با طیف رنگی اتاق خود هماهنگ کنید.

انتخاب رنگ مناسب

در این مقاله نکاتی که باید در طراحی یک اتاق کار شیک استفاده شود را در قالب ۱۱ نکته بیان کردیم. پیش از آنکه وسایلی را برای دفتر کار خود تهیه کنید بهتر است نکاتی که مربوط به یک اتاق کار شیک است را مطالعه کرده و سپس تصمیم به انتخاب نوع وسایل کنید. وسایلی که انتخاب می‌کنید باید ارتباط مستقیم با نوع حرفه و شغل شما داشته باشد. شما مدت زمان طولانی از روز را در محل کار خود می‌گذرانید و محل کار شما به عنوان خانه دوم شما محسوب می‌شود. پس هر چه به زیبایی و جذابیت محل کار بیفزایید از آن فضا انرژی خوبی دریافت می‌کنید و در نهایت می‌توانید بازده بسیار بالایی در کار خود داشته باشید.

برچسب ها:
نظرات وبلاگ

بسیار عالی

این ایده ها خوب بود ولی واقعا اگه ظاهر دفترتون براتون مهمه، حتما از یه طراح داخلی بخواید که این کار رو واستون انجام بده

پیام بگذارید