ایده‌ هایی برای اتاق‌ خواب

دکوراسیون اتاق‌ خواب

برای تغییر دکوراسیون اتاق‌خواب ایده‌های فراوانی وجود دارد که می‌توانید با هزینه کم از آن‌ها بهره ببرید. همه ‌چیز به سلیقه و علایق شما وابسته است. می‌توانید از تغییرات کوچک شروع کنید یا به ‌یک‌ باره دکوراسیون اتاق‌خواب خود را تغییر دهید. اتاق‌خواب هر شخص یکی از مهم‌ترین مکان‌هایی است که باید منعکس‌کننده آرامش باشد. علاوه بر آن راحتی و کاربردی بودن وسایل موجود در اتاق‌خواب نیز از دیگر نکات مهمی است که باید لحاظ شوند. بسیاری تنها زیبایی اتاق‌خواب را برای طراحی آن کافی می‌دانند درصورتی‌که نکات مهمی از قبیل گردش مناسب هوا نیز باید در طراحی اتاق ‌خواب در نظر گرفته شود. شما در اتاق‌خواب خود علاوه بر سرویس خواب به نور کافی ، سکوت و محلی برای لوازم شخصی خود نیاز خواهید داشت. نحوه چیدمان هر یک و رنگ‌هایی که برای هرکدام انتخاب می‌شوند نمای کلی دکوراسیون اتاق‌خواب شمارا تشکیل می‌دهند. نیاز به‌صرف هزینه‌های گران‌بها برای تغییر دکوراسیون اتاق‌خواب نیست می‌توانید از وسایل قدیمی باکمی رنگ و خلاقیت دوباره استفاده کنید.
در ادامه با سرفصل‌های زیر سراغ ایده‌های جذاب برای تغییر دکوراسیون اتاق‌خواب می‌رویم:

  • انتخاب رنگ اصلی برای اتاق‌خواب
  •  نکات مهم در چیدمان اتاق‌خواب
  •  معرفی ایده‌های برتر

انتخاب رنگ اصلی برای اتاق‌خواب

یکی از مهم‌ترین نکات در دکوراسیون اتاق‌خواب انتخاب رنگ مورد علاقه و آرامش‌بخش است. در زیر برخی از ایده‌های ترکیب رنگ کلی در دکوراسیون اتاق‌خواب ذکرشده است:

ترکیب خاکستری و زرد

خاکستری و زرد

رنگ خاکستری گرچه رنگی بی ‌روح و مرده در نظر عام مطرح می‌شود. اما در طراحی‌های نوین به ‌عنوان رنگی خنثی طرفداران بسیاری دارد. با استفاده از رنگ خاکستری و در اتاق‌خواب آرامش بیشتری را خصوصاً برای چشم‌های خود به ارمغان می‌آورید. همچنین رنگ زرد را می‌توانید به ‌عنوان نقطه کنونی در طراحی دکوراسیون اتاق‌خواب استفاده کنید. رنگ زرد با انرژی بالای خود در کنار رنگ خاکستری آرامش و نشاط را برایتان تداعی می‌کنند. لازم به ذکر است که این ترکیب رنگ بیشتر در اتاق‌هایی که تنها برای خواب استفاده می‌شوند کاربرد دارد. همچنین می‌توانید با استفاده از طرح‌های هندسی و ترکیب این دورنگ در آن به هر چه زیباتر شدن اتاق‌خواب خود کمک کنید.

رنگ‌های خنثی و تیره در اتاق‌خواب

ترکیب رنگ‌های تیره و خنثی

زمانی که برای رنگ غالب دکوراسیون اتاق‌خواب خود سراغ رنگ‌های خنثی می‌روید، می‌توانید یکی از رنگ‌های تیره یا گرم را به ‌عنوان رنگ همراه انتخاب کنید. ترکیبی از خاکستری، کرم و قهوه‌ای نمایی مدرن و صنعتی به اتاق‌خواب شما می‌دهد. در سال‌های اخیر استفاده از المان‌های صنعتی مانند تیرآهن‌های نمایان در سقف ولوله‌های روکار در فضاهای مختلف خانه ترند شده‌اند. در این طراحی عموماً از آجرهای قرمز یا قدمی برای تزئین بخشی از دیوارها نیز استفاده می‌شود.

با استفاده از آخرین طراحی‌های دکوراسیون اتاق‌خواب و الهام از آن‌ها در مجله‌های دکور می‌توانید طرح متناسب با اتاق خود را طراحی کنید.

ترکیب آبی و مرجانی در اتاق‌خواب

مرجانی و آبی

رنگ مرجانی رنگ برگزیده امسال با ترکیبات مختلفی از آبی می‌توانند به هر چه زیباتر شدن دکوراسیون اتاق‌خواب شما کمک کنند. این ترکیب زیبا برای بسیاری که علاقه زیادی به رنگ آبی دارند می‌تواند انتخاب مناسبی باشد. ضمن اینکه رنگ آبی همیشه به رنگ آرامش‌بخش شناخته می‌شود. همچنین می‌توانید از رنگ سفید برای کم کردن توناژ رنگ‌ها نیز استفاده کنید.سبز و صورتی پاستل در اتاق‌خواب

سبز و صورتی پاستل

رنگ‌های پاستل در سال‌های اخیر به گروه رنگی مورد علاقه بسیاری برای دکوراسیون تبدیل‌شده است. این رنگ‌ها که عموماً از رنگ‌های اصلی روشن‌تر و کمرنگ‌تر هستند برای دکوراسیون اتاق‌خواب می‌تواند گزینه مناسبی باشند. طرح‌های راه‌راه در این دکوراسیون اتاق‌خواب می‌تواند به زیبایی هر چه بیشتر آن کمک کند.

رنگ آبی و نارنجی در اتاق‌خواب

آبی و نارنجی

از دورنگ آبی تیره و نارنجی خصوصاً با استفاده از طرح‌های هندسی یا گل‌دار می‌تواند اتاق‌خواب جذابی را برایتان ترسیم کنید. مقداری رنگ سفید نیز می‌تواند در این مدل از دکوراسیون اتاق‌خواب مؤثر واقع شود.

استفاده از رنگ قرمز در اتاق‌خواب

استفاده از رنگ‌های قرمز

ترکیبات گسترده از رنگ قرمز را می‌توان در به‌صورت محدود در دکوراسیون اتاق‌خواب استفاده کرد. دلیل استفاده محدود هم به خاطر شور و نشاطی است که رنگ قرمز با خود همراه می‌آورد، است. اتاق‌خواب محل استراحت و آرامش است بنابراین می‌توانید از رنگ‌های قرمز تیره نیز بیشتر استفاده کرد. همچنین از ترکیبات سفید و مشکی نیز به همراه رنگ قرمز استفاده کرد.

ترکیب سبز و قهوه‌ای در اتاق‌خواب

ترکیب سبز و قهوه‌ای

این ترکیب غیرمعمول آرامش خاصی را در دکوراسیون اتاق‌خواب به همراه خواهد داشت. می‌توانید به‌جای رنگ قهوه‌ای به ‌طور مستقیم از کف‌پوش‌های به رنگ چوب طبیعی و لوازم چوبی خود را نیز به همین ترتیب انتخاب کنید. رنگ‌های سبز تیره در این ترکیب دکوراسیون مدرن و جذابی را برایتان به ارمغان می‌آورد.

رنگ‌های روشن و خنثی در اتاق‌خواب

رنگ‌های روشن و خنثی

گرچه رنگ‌های روشن و خنثی نور زیادی را به اتاق منتقل می‌کند اما برای بسیاری که تمایل به درخشندگی محیط اطراف خود دارند لذت‌بخش خواهد بود. برای کم کردن میزان نور و آرامش بیشتر می‌توانید از رنگ‌های آبی کمرنگ، یاسی یا صورتی کمرنگ نیز استفاده کنید. رنگ بژ در این ترکیب نیز می‌تواند برای خانم‌ها رنگ جذابی باشد.

رنگ آبی و خاکستری در اتاق‌خواب

آبی روشن و خاکستری

اشکال هندسی در این ترکیب‌بندی می‌تواند نمایی بسیار شیک و مدرن را به دکوراسیون اتاق‌خواب شما ببخشد. آبی روشن رنگ بسیار محبوبی برای اتاق‌خواب است که با ترکیب خاکستری آرامش بیشتری را به اتاق‌خواب می‌دهد. پارچه‌های راه‌راه نیز می‌تواند ترکیب جالبی را به همراه اشکال مختلف هندسی به اتاق‌خواب شما همراه داشته باشد.

انتخاب گروه رنگی غالب در دکوراسیون اتاق‌خواب باید به‌دقت و مطالعه بر اساس سلیقه شخصی انتخاب شود زیرا رنگ‌ها نقشی اساسی را در طراحی دکوراسیون ایفا می‌کنند.

نکات مهم در چیدمان اتاق‌خواب

برای چیدمان اتاق‌خواب علاوه بر زیبایی دکوراسیون نکات مهم و کاربردی بسیاری هستند که باید رعایت شوند. با استفاده از اصول فنگ شویی نیز می‌توانید موارد لازم را در این زمینه مطلع شوید.
بهتر است در دکوراسیون اتاق‌خواب حتماً از تخت‌هایی که پشتی محکم و قوی دارند استفاده کنید. در اصول فنگ شویی توصیه می‌شود که حتماً پشتی تخت از جنس چوب باشد، برای زیبایی و تقارن با سایر دکوراسیون اتاق‌خواب می‌توانید از روکش‌هایی با جنس‌های مختلف مانند مخمل، پارچه و … استفاده کنید.
به‌ منظور گردش بهینه هوا در کل اتاق باید زیر تخت خالی باشد، بنابراین در خرید تختخواب دقت کنید که تخت از ارتفاع مناسبی برخوردار باشد. همچنین بهترین موقعیت تخت جایی است که دو طرف آن آزاد باشد بنابراین از چسباندن تخت به دیوار خصوصاً در تختخواب‌های دونفره اجتناب کنید.
در چیدمان اتاق‌خواب بهتر است که تخت خواب را در محلی دور از درب ورودی به‌صورت مورب قرار دهید. البته باید در نظر داشته باشید که موقعیت تخت باید به‌گونه‌ای باشد که دید به درب ورودی داشته باشید. البته این مسئله برای دکوراسیون اتاق‌خواب‌های کوچک کمی سخت و غیرممکن به نظر می‌رسد. ضمن اینکه بهتر است که پشت تخت به دیوار باشد نه پنجره، بدین ترتیب پشتی تخت به محل محکم و قابل‌اطمینانی تکیه دارد.

دکوراسیون و چیدمان اتاق‌خواب

  • اگر تختخواب خود را مرز میانی اتاق در نظر بگیرید، آنگاه سعی کنید که تقارن را در دو طرف آن حفظ کنید. به‌عنوان‌مثال قرار دادن یک میز کوچک و آباژور در دو طرف تخت این تقارن را حفظ می‌کند.
  •  از قرار دادن تلویزیون در دکوراسیون اتاق‌خواب اجتناب کنید. چنانچه ملزم به ‌قرار دادن تلویزیون در اتاق‌خواب هستید فاصله آن را با تختخواب تا جای ممکن افزایش دهید.
  •  بهتر است فاصله منطقی بین میز آرایش و تخت خواب خود ایجاد کنید. زیرا آینه انرژی فضا را بالا می‌برد و شما در اتاق‌خواب نیاز به آرامش دارید.
  •  میزان نور اتاق‌خواب را نباید خیلی تاریک یا روشن در نظر گرفت. آباژورهای رومیزی یا دیواری کنار تخت در تأمین نور لازم برای اتاق‌خواب بسیار مؤثر هستند.
  •  سعی کنید از قرار دادن لوازم اضافی در دکوراسیون اتاق‌خواب خود اجتناب کنید. درصورتی‌که مجبور به‌قرار دادن میز کار در اتاق‌خواب هستید حتماً تا جای ممکن آن را از تخت خواب خود دورنگه دارید.
  • درصورتی‌ که تمایل به استفاده از گیاهان آپارتمانی در اتاق‌خواب خوددارید بهتر است آن‌ها را از انواع تصفیه‌کننده هوا خصوصاً در شب انتخاب کنید.
  • درصورتی‌ که برای دکوراسیون اتاق‌خواب فضای محدودی در اختیاردارید، بهتر است که کمدها را به‌صورت دیواری با درب‌های ریلی انتخاب کنید.

چیدمان مؤثر و کاربردی در دکوراسیون اتاق‌خواب نقشی تعیین‌کننده در طرح نهایی شما دارد و قدرت انتخاب و سلیقه شمارا به نمایش می‌گذارد.

معرفی ایده‌های برتر

در ادامه ایده‌های جذاب بیشتری برای دکوراسیون اتاق‌خواب معرفی می‌شوند که با الهام از آن‌ها می‌توانید اتاق خود را طراحی کنید.

تم سیاه‌وسفید در اتاق‌خواب

تم سیاه‌ و سفید یکی از طراحی دکوراسیون اتاق‌خواب کلاسیک است که هیچ‌گاه از مد نمی‌افتد. در این مدل طراحی می‌توانید از رنگ خاکستری یا طلایی به‌عنوان رنگ سوم و آرامش‌بخش در اتاق‌خواب استفاده کنید. بهتر است که فضا را با کاغذ دیواری‌های مناسب حداقل در یک دیوار برای کاهش نور سفید و آرامش بیشتر استفاده کنید.

اتاق خواب

طرح‌های خنثی و روشن در اتاق‌خواب اگر درست انتخاب شوند، می‌تواند طرح‌های زیبایی را در دکوراسیون اتاق‌خواب ایجاد کنند. مانند طرح فوق با استفاده از رنگ یاسی و سفید و کمی بژ در تابلوهای بالای تخت می‌توانید طرح جذاب و آرامش‌بخشی را خلق کنید.

تم خنثی در اتاق‌خواب

ازجمله طرح‌های مدرنی که می‌توانید در اتاق‌خواب خود ایجاد کنید استفاده از رنگ طبیعی چوب و ترکیب خاکستری، کرم و قهوه‌ای است. مانند شکل فوق با کف‌پوش‌های پارکت و دیوارپوش‌های طرح چوب اتاق خود را تزئین کنید. همان‌طور که در تصویر فوق مشاهده می‌کنید از رنگ‌های تیره با ترکیب سفید استفاده کنید که طرح مدرنی به دکوراسیون اتاق‌خواب شما می‌دهد. بنابراین در استفاده از رنگ‌های تیره باید جرئت بیشتری به خرج دهید.

استفاده از طرح‌های چوبی در اتاق‌خواب

با انتخاب مناسب سرویس خواب خود می‌توانید دکوراسیون اتاق‌خواب را به هر شکلی که علاقه دارید طراحی کنید. سرویس خواب‌های چوبی دست شمارا برای انتخاب دیگر المان‌های اتاق باز می‌گذارند. بدین ترتیب می‌توان پرده‌ها و روتختی حتی کف‌پوش را از رنگ‌های مختلفی انتخاب کنید. طرح‌های بوهمی برای دکوراسیون اتاق‌خواب یکی از طرح‌های پرطرفدار در میان جوانان است. استفاده از المان‌ها و طرح‌های سنتی و بازسازی‌شده همراه بارنگ‌های شاد به این طراحی جلوه ویژه‌ای اعطا می‌کند. همچنین در این طرح‌ها می‌توانید از بکدراپ های رنگی برای پوشش دیوارها استفاده کنید. نکته مهم در این روش اغراق نکردن در جزئیات است که اتاق را به محیطی شلوغ و نامرتب تبدیل می‌کند. همچنین استفاده از گیاهان و ریسه‌های نور نیز در این روش طراحی بسیار مرسوم است.

طرح‌های بوهمی

اتاق‌خواب‌های رنگی نیز به‌تازگی جای خود را در دنیای دکوراسیون اتاق‌خواب اثبات کرده‌اند. عموماً محدودیت خاصی در استفاده از رنگ در این روش طراحی وجود ندارد . بنابراین می‌توان واژه رنگین‌کمان را برای نام‌گذاری این متد انتخاب کرد. می‌توان رنگ دیوارها را از میان رنگ‌های خنثی انتخاب کرد و روتختی و پرده‌ها را به‌صورت رنگی یا رنگین‌کمانی خریداری کرد.
ایده‌های بسیاری برای تغییر دکوراسیون اتاق‌خواب وجود دارد که با توجه به سلیقه و نیاز می‌توان آن‌ها را اجرایی کرد. می‌توانید وسایل قدیمی خود را بازسازی کرده و با تغییر رنگ از آن‌ها دوباره استفاده کنید. پرده‌ها و روتختی نقش حائز اهمیتی در دکوراسیون اتاق‌خواب دارند می‌توان با تعویض آن‌ها جانی دوباره به محیط اتاق خود ببخشید. درصورتی‌که تمایل به تغییر کل دکوراسیون اتاق‌خواب دارید بهتر است که ابتدا طرح مورد را روی کاغذ پیاده کرده و سپس در مورد آیتم‌هایی که باید تغییر کنند تصمیم بگیرید. این کار نمایی از شکل نهایی دکوراسیون را به تصویر می‌کشد ضمن آنکه در انتخاب رنگ‌ها نیز بسیار مؤثر است. انتخاب رنگ یا گروه رنگی غالب در دکوراسیون اتاق‌خواب یکی از سخت‌ترین و اساسی‌ترین تصمیم‌گیری‌ها است که تمام طرح شمارا در برمی‌گیرد.

برچسب ها:
پیام بگذارید