املاک هومینگ

چگونه رنگ مناسبی برای مبلمان خانه انتخاب کنیم؟زمان تقریبی مطالعه: 6 دقیقه

رنگ مبلمان

یکی از محبوب‌ترین قسمت‌های هر خانه، اتاق نشیمن است. چراکه همه‌ی افراد خانواده پس از پایان یک روز طولانی در این اتاق گرد هم می‌آیند و ساعات خوش کنار هم بودن را در این اتاق سپری می‌کنند. مهمانی‌های چای، پذیرایی از دوستان صمیمی و ساعات عصر تا آخر شب افراد خانواده در اتاق نشیمن می‌گذرد. بنابراین هر خانواده‌ای سعی دارد نشیمن را به محیطی دلنشین و مطبوع برای استراحت و آرامش افراد تبدیل کند. به جرات می‌توان گفت بین همه‌ی وسایل موجود در این اتاق، مبل‌ها تمرکز اصلی و قلب نشیمن هستند. به عبارت دیگر مبل‌ها مرکز اصلی توجه افراد خانواده و جایگاه آن‌ها هنگام حضور در نشیمن محسوب می‌شوند. به همین دلیل رنگ و مدل مبل‌ها یکی از مهم‌ترین مواردی است که روی محیط نشیمن خانه تاثیر مستقیم دارد. عوامل بسیار زیادی هستند که برای تعیین رنگ مبل‌ باید مورد توجه قرار بگیرند. از رنگ کف اتاق گرفته تا نگرانی بابت اینکه ده سال دیگر این مبل‌ها چگونه به نظر خواهند رسید! در نتیجه می‌توان گفت انتخاب رنگ مبل یک موضوع حساس و بسیار مهم در چیدمان اتاق نشیمن است. در این مطلب سعی کرده‌ایم موارد و نکات مهمی که هنگام خرید مبل باید به آن‌ها توجه کرد را بررسی کنیم؛ بنابراین در صورتی که قصد خرید مبلمان برای نشیمن یا تعویض مبل‌های قدیمی خود را دارید، در این مطلب با ما همراه باشید.

در اولین قدم به دکوراسیون فعلی نشیمن خود توجه کنید

تصور کنید در اتاق انتظار یک مطب مبلمان گورخری قرار بگیرد. طراحی دیوانه‌کننده‌ای خواهد شد، نه؟ علت احساس عدم هماهنگی این مبلمان با اتاق انتظار مطب به این دلیل است که ما از هر اتاق و هر محیط انتظار مشخصی داریم. در صورتی که خلاف این انتظار رخ بدهد، احساس ناخوشایندی خواهیم داشت. گرچه این موضوع به نظر پیچیده می‌آید، اما بسیار ساده است و با کمی دقت به حس موجود در نشیمن خانه‌ی خود می‌توانید نشانه‌هایی دریافت کنید.

رنگ‌های موجود در سالن نشیمن خود را بررسی کنید

طیف رنگ‌های غالب در فضای اتاق نشیمن خانه‌ی خود را بررسی کنید. متناسب با اینکه نشیمن شما فضایی سنتی داشته باشد یا مدرن و مینیمالیست، می‌توانید نسبت به انتخاب رنگ مبل‌ها تصمیم بگیرید. به عنوان مثال اگر یک شومینه سنتی با طرح روستایی، قفسه‌های چوبی و تابلو‌های شلوغ روی دیوار دارید بهتر است به سراغ رنگ‌هایی مانند طوسی، قهوه‌ای یا قرمز تیره بروید. در مقابل اگر چیدمان مدرن و طراحی سبک جدید را برای نشیمن خود انتخاب کرده‌اید و یک ضای خلوت و ساده با شکل‌های هندسی در نشیمن خود دارید، رنگ‌های متضاد مانند سفید و سیاه یا رنگ‌های روشن مانند صورتی صدفی، زرد روشن، آبی آسمانی و… رنگ‌های مناسب‌تری خواهند بود.

رنگ مبلمان

رنگ کفپوش‌ها را دست کم نگیرید

شاید به نظرتان عجیب بیاید اما رنگ کفپوش‌ها تاثیر بسیارزیادی روی انتخاب رنگ مبلمان دارد. اگر کفپوش اتاق نشیمنتان از چوب تیره ساخته شده است برای انتخاب مبلمان از رنگ‌های روشن استفاده کنید. همچنین در صورتی که رنگ کفپوش‌ها روشن است برای حفظ تعادل رنگ‌ها در محیط از مبلمان روشن استفاده کنید. در نظر داشته باشید برای انتخاب مبلمان بهتر است بیشترین تضاد بین پایه‌های مبل با رنگ کفپوش باشد و رنگ بدنه‌ی اصلی چیزی بین این دو رنگ باشد. به این ترتیب تعادل رنگ‌ها در سالن نشیمن به خوبی حفظ خواهد شد.

دیوارها را فراموش نکنید

اگر دیوارهای اتاق نشیمن شما رنگ منحصر به فردی دارند، بهتر است نشانه‌هایی از این رنگ در مبلمانتان وجود داشته باشد. همچنین در صورتی که از کاغذ دیواری‌های طرح‌دار به ویژه با طرح‌های شلوغ در نشیمن خانه‌یتان استفاده کرده‌اید، بهتر است مبل‌ها را با طرح ساده انتخاب کنید تا تعادل محیط حفظ شود. همچنین اگر دیوارهایتان ساده هستند می‌توانید مبل‌های طرح‌دار را برای نشیمن انتخاب کنید. درمجموع دقت کنید مبلمان منتخب شما در یک هماهنگی و تعادل نسبی با دیوارها باشند.

ویژگی کاربران اصلی مبل را در نظر بگیرید

شاید بتوان گفت مهم‌ترین نکته‌ای که پیش از خرید مبلمان باید به آن توجه کنید، افرادی هستند که از آن استفاده خواهند کرد. فرض کنید با مبل‌های رنگ روشن مانند آبی آسمانی یا کرم سالن نشیمن خود را زیبا و نورانی کرده‌اید؛ اما حیوان خانگیتان در کسری از ثانیه با موهای سیاه و سفید خود روی همه‌ی مبل‌ها نشانه‌ها و لکه‌های بزرگی باقی بگذارد. علاوه بر حیوانات خانگی، کودکان با انگشتان همیشه کثیف و چسبناک خود می‌توانند لک‌ها و کثیفی‌های بزرگی روی مبل ایجاد کنند. بنابراین در صورتی که در خانواده‌ی خود حیوان خانگی یا کودکان حواسپرت دارید، به هیچ‌وجه به مبل‌های رنگ روشن فکر نکنید. یک مبل با رنگ خنثی مانند رنگ طوسی یا رنگ‌های طوسی مانند قهوه‌ای تیره، زرشکی، مشکی یا مبل‌هایی با روکش چرم و پلاستیکی برای شما ایده‌آل است. چراکه رنگ‌های تیره لکه‌ها را پنهان خواهند کرد و کثیفی‌های موجود روی مبل چرمی با یک پارچه‌ی نیمه مرطوب به راحتی پاک خواهند شد.

رنگ مبلمان

به آینده فکر کنید

اگر از نظر بودجه مشکلی ندارید و ترجیح می‌دهید هر دو یا سه سال مبلمان خانه‌ی خود را عوض کنید، این بخش را نخوانید؛ اما در صورتی که قصد دارید دست‌کم شش تا ده سال از مبل خود استفاده کنید پس مهم است که مبل منتخب شما برای چیدمان خانه تا ده سال دیگر هم کارآمد باشد. در چنین حالتی از رنگ‌های خنثی استفاده کنید تا برای تغییر دکور خانه در سال‌های آینده محدودیتی نداشته باشید. چراکه رنگ‌های خنثی به راحتی با هر اتاق و چیدمانی سازگارخواهند شد. برای مثال می‌توانید با قرار دادن چند کوسن و پارچه قرمز روی مبل طوسی کنار چند مجسمه و ظرف قرمز فضای جدیدی در اتاق نشیمن خود ایجاد کنید. از دیگر رنگ‌های خنثی می‌توان به رنگ سفید و کرم اشاره کرد. این رنگ‌ها هم به خوبی با هر رنگ و چیدمانی هماهنگ خواهند شد و می‌توانند فضاهای جدیدی برای چیدمان اتاق نشیمن شما فراهم کنند.

محل قرارگیری مبل را مشخص کنید

اگر نشیمن خانه و آپارتمان شما پنجره‌های زیادی داشته و در طول روز نور خورشید در آن می‌تابد از انتخاب رنگ‌های پررنگ و زنده برای مبلمان خود پرهیز کنید. چراکه نور خورشید می‌تواند در طول زمان رنگ‌ها را محو کرده و مبلمان شما را کهنه و رنگ‌پریده نشان دهد. در چنین شرایطی استفاده از مبل‌های طوسی یا سفید انتخاب معقولانه‌تری خواهد بود. چراکه رنگ این مبل‌ها در اثر تابش خورشید تغییر چندانی پیدا نمی‌کنند و ماندگاری بیشتری خواهند داشت.

کاربرد اصلی مبل را تعیین کنید

کاربری اصلی مبل، یکی از نکاتی است که به خوبی می‌تواند در انتخاب رنگ مبل به شما کمک کند. برای مثال اگر می‌خواهید به طور مکرر از مبلمان خود استفاده کنید، رنگ طوسی مناسب‌تر است. چراکه استفاده مکرر از مبل باعث چرک و کثیفی آن در طول زمان خواهد شد. اما رنگ طوسی این کثیفی را به خوبی پنهان می‌کند. در صورتی که قصد انتخاب مبلمان برای محیط آرامش‌بخش خانه‌ی خود را دارید، از رنگ‌های ملایم مانند بژ، سبز کمرنگ و… استفاده کنید. این رنگ‌ها اضطراب و تنش را از شما دور خواهند کرد. همچنین برای اتاقی که به منظور سرگرمی یا بازی از آن استفاده می‌کنید، مبلمان با رنگ شاد مانند قرمز یا نارنجی جذاب به نظر می‌آید. رنگ‌های قرمز، نارنجی و سایر رنگ‌های تند می‌توانند هیجان و نشاط بیشتری به افراد ببخشند.

رنگ مبلمان

رنگ مبلمان را با فضای بیرونی خانه هماهنگ کنید

بطور مثال یک خانه دوبلکس به عنوان محل زندگی شما می‌تواند برای انتخاب رنگ مبلمان بسیار الهام‌بخش باشد. برای مثال اگر در یک منطقه‌ی جنگلی سکونت دارید مبل‌هایی با رنگ سبز و قهوه‌ای می‌تواند ترکیب مکملی برای شما ایجاد کند. همچنین در صورتی که باغ بزرگ با گل‌های رنگارنگ دارید، از مبل‌هایی با طرح گل‌های ریز بهاری بهره ببرید. علاوه براین افرادی که در شهر زندگی می‌کنند می‌توانند از رنگ غالب بر ساختمان‌های اطراف استفاده کنند. برای مثال رنگ آجر یا سازه‌های فلزی شما را به داشتن مبلمان قرمز آجری یا رنگ طوسی ترغیب خواهد کرد.

پارچه مبلی دلخواهتان را انتخاب کنید

شفاف‌سازی درباره اینکه قصد خرید مبلمان با چه جنس پارچه‌ای را دارید در رنگ مبل‌ها بسیار تاثیرگذار است. اگر نگران آلودگی و لکه نیستید، می‌توانید از پارچه‌های مبلی کتان استفاده کنید. این پارچه‌ها رنگ‌های متنوع و طرح‌های گوناگونی دارند. در صورتی که دوام مبل بیشتر مدنظرتان است، به دنبال پارچه‌های ضخیم مانند پارچه‌های پشمی یا چرمی باشید. از مزیت مبلمان چرم تمیزی آسان آن با جاروبرقی یا دستمال است و مبل‌های پشمی دیرتر دچار کهنگی و رنگ‌ورورفتگی خواهند شد. از دیگر انواع پارچه، نوع مخملی یا ابریشمی است. این نوع پارچه‌ها برای خانواده‌های دارای حیوان خانگی و کودک انتخاب مناسبی نیست. در آخر اگر هنوز هم درباره‌ی نوع و طرح پارچه اطمینان خاطر نداشته و مردد هستید، می‌توانید چند نمونه از پارچه‌ها به خانه ببرید و آن‌ها را در محیط موردنظر قرار دهید تا ببینید کدام‌یک برای دکور خانه‌ی شما مناسب‌تر است.

بنابراین پیش از اقدام به خرید مبلمان همه‌ی نکات مهم را در نظر بگیرید و سعی کنید انتخاب درستی داشته باشید تا پس از گذشت زمان کوتاهی از رنگ مبلمان خود دلزده نشوید و در هر صورت فراموش نکنید این مبلمان، مبل‌های دوست‌داشتنی خانه‌ی شما هستند و شما حق دارید مبلمان خانه‌یتان را به گونه‌ای انتخاب کنید که آن را دوست داشته باشید. در نتیجه اگر مبل دلخواهتان چندان هم با محیط نشیمن هماهنگی نداشت، سختگیری بیش از حد را کنار گذاشته و کمی هم به خواسته‌ی قلبیتان در انتخاب رنگ مبل توجه کنید.

برچسب ها:
نظرات وبلاگ

به نظرم یه ایده ی خوب برای رنگ مبلمان خانه اینه که از دو رنگ استفاده کنیم. مثلا چند تا از مبل ها رو خاکستری بخریم و از یه رنگ دیگه هم کنارش استفاده کنیم. یا اینکه یه مبلمان یکدست با رنگ خنثی بگیریم و از کوسن های رنگی برای تزیینش استفاده کنیم

با شما موافقم

پیام بگذارید