املاک هومینگ

رنگ بهتر است یا کاغذ دیواری؟زمان تقریبی مطالعه: 6 دقیقه

رنگ یا کاغذ دیواری

دیوارهای هر واحد مسکونی یا اداری یکی از مهم‌ترین ارکان آن برای زیبایی فضا، نوردهی، بزرگ جلوه دادن محیط و از اساسی‌ترین بخش‌ها برای دکور و چیدمان است. شما می‌توانید با انتخاب یک رنگ خاص برای دیوارها، انرژی موجود در اتاق را دوچندان کنید، فضای آن را گرم یا سرد طراحی کنید و هماهنگی بین وسایل اتاق و دیوارها را بیشتر و بیشتر کنید.

همه‌ی این موارد تنها با انتخاب رنگ و طرح مناسب برای دیوارها امکان‌پذیر خواهد بود. خبر خوب آنکه در حال حاضر با وجود انواع رنگ و طرح‌های مختلف کاغذ دیواری، دست شما برای انتخاب طرحی زیبا و خاص برای دکور اتاق مورد نظرتان باز است و می‌توانید متناسب با روحیه‌ی خود از طرحی ساده یا شلوغ با رنگ شاد یا ملایم برای چیدمان فضا استفاده کنید؛ در این شرایط دغدغه‌ای که ممکن است ذهنتان را به خود درگیر کند، انتخاب بین گزینه‌های متعدد است. اصلی‌ترین سوالی که باید به آن پاسخ دهید این است که کاغذ دیواری انتخاب مناسب‌تری برای شما خواهد بود یا رنگ؟ در این مطلب به بررسی انواع کاغذهای دیواری و رنگ‌های ساختمانی پرداخته‌ و مزایا و معایب هریک را توضیح داده‌ایم. در صورتی که قصد تغییر دکور خانه یا واحد اداری خود را دارید، مطالعه‌ی این مطلب را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

رنگ یا کاغذ دیواری

انواع رنگ‌‌های ساختمانی

رنگ‌های ساختمانی انواع مختلفی و در نتیجه مزایا و معایب گوناگونی دارند. در مجموع می‌توان رنگ‌ها را در پنج دسته‌بندی رنگ پلاستیک، رنگ روغن، رنگ بلکا، رنگ اکریلک و رنگ پتینه قرار داد. در ادامه هریک از این رنگ‌ها را توضیح خواهیم داد.

رنگ پلاستیکی

این رنگ‌ها مات هستند و به همین دلیل ایرادها، فرورفتگی، برجستگی و نقص‌های دیوار را پوشش می‌دهند. همچنین به دلیل استفاده از آب به جای نفت، بوی تندی ندارند و اجرای آسان‌تری دارند؛ اما در مقابل در برابر آب مقاومتی نداشته و آن را جذب می‌کنند. رنگ‌های پلاستیکی به سرعت کثیف شده و قابل شستشو نیستند.

رنگ روغن

این رنگ‌ها ماندگاری بیشتری دارند و در برابر آب مقاوم هستند. بنابراین برای شستشوی آن‌ها مشکلی نخواهید داشت؛ اما به دلیل سطح براق عیب و نقص‌های روی دیوار را منعکس کرده و آن را نمی‌پوشانند. البته در صورتی که به جای رنگ روغن براق از انواع مات آن استفاده کنید، می‌توانید این مشکل را رفع کنید.

رنگ بلکا

بلکا از مواد طبیعی مانند پنبه ساخته شده است. این نوع رنگ نیازی به زیرسازی ندارد و عیوب دیوار را به خوبی می‌پوشاند. بلکا نوعی عایق برودتی و حرارتی محسوب می‌شود و در صورت آسیب به راحتی قابل ترمیم است.

رنگ اکرلیک

نسبت به رنگ‌های پلاستیکی و روغنی انتخاب بهتر و جایگزین مناسبی هستند. چراکه نیازی به حلال نفتی نداشته و بدون بو هستند. از طرفی قابل شستشو بوده و در برابر زردی و رنگ‌پریدگی مقاومت بالایی دارند. این رنگ هم در نوع مات و هم در نوع براق وجود دارد.

رنگ پتینه

این رنگ در واقع امکان ایجاد طرح و شکل‌های مختلف روی دیوار را برای شما فراهم می‌کند. به عبارتی می‌‌توان آن را ترکیبی از ویژگی‌های رنگ و طرح‌های مختلف کاغذ دیواری دانست. چرا که دست شما را برای ایجاد طرح‌های مختلف باز گذاشته است. رنگ پتینه قابل شستشو بوده و دوام بالایی دارد.

با وجود انواع مختلف رنگ، انتخاب رنگ مناسب برای دیوار محدودیت چندانی ندارد؛ بنابراین برای انتخاب رنگ مشکلی نخواهید داشت.

رنگ یا کاغذ دیواری

انواع کاغذ دیواری

مانند رنگ‌های ساختمانی، کاغذ دیواری‌ها هم انواع مختلفی و ویژگی‌های خاص به خود را دارند. کاغذهای دیواری را می‌توان در دسته‌بندی‌های کلی زیر قرار داد.

کاغذ دیواری کاغذی

این کاغذ دیواری‌ها بسیار نازک و غیرقابل شستشو هستند. همچنین به دلیل ضخامت بسیار کم، به راحتی پاره می‌شوند. پس استفاده از آن‌ها در مکان‌هایی مانند اتاق کودک یا اماکنی که احتمال ضربه به دیوار در آن‌ها زیاد است، توصیه نمی‌شود. دوام کاغذ دیواری‌های کاغذی حدود یک تا دو سال بوده و قیمت‌های بسیار ارزان‌تری نسبت به انواع دیگر کاغذ دیواری دارند.

کاغذ دیواری PVC

این نوع کاغذها بسیار محکم، بادوام، قابل شستشو و ضد خش هستند. به سختی پاره می‌شوند و حدود پنج سال ماندگاری دارند. البته همه‌ی این ویژگی‌های مثبت روی قیمت آن‌ها هم تاثیر داشته است.

کاغذ دیواری نانو

به دلیل نوع تکنولوژی به کار رفته در ساخت این کاغذهای دیواری، این کاغذ دیواری‌ها علاوه بر ویژگی‌های مثبت کاغذ دیواری‌های PVC، ضد دوده و کثیفی، ضد حساسیت و عایق در برابر گرما و صدا هستند.

کاغذ دیواری بافت‌دار

این کاغذها دارای تکه‌هایی از مخمل پارچه‌ای یا پلاستیکی هستند. این کاغذها به دلیل وجود بافت مخمل قابل شستشو با مواد شوینده نیستند. همچنین قیمت آن‌ها نسبت به انواع دیگر بسیار گران‌تر است.

کاغذ دیواری الیاف طبیعی

این کاغذ دیواری‌ها بسیار گران هستند. چراکه در ساخت آن‌ها تکه‌های چوب و برگ نازک به کار رفته است. کاغذ دیواری‌های الیاف طبیعی قابل شستشو بوده و ضد حساسیت هستند.

تنوع بالای کاغذ دیواری‌ها از نظر جنس و طرح‌های موجود باعث شده برای انتخاب کاغذ دیواری دستتان باز بوده و محدودیتی نداشته باشید. با توجه به آنچه گفته شد، کاغذ دیواری انتخاب بهتری است یا رنگ؟

رنگ یا کاغذ دیواری

شباهت‌های کاغذ دیواری و رنگ ساختمانی

پیش از بررسی جداگانه‌ی هریک از این دو گروه برای تغییر دیوارها، بهتر است نگاهی به ویژگی‌های مشترک آن‌ها داشته باشیم.

قابلیت شستشو

یکی از دغدغه‌های همه‌ی افرادی که قصد ایجاد تغییراتی در دیوارها را دارند، امکان شستشو دیوار پس از نصب کاغذ دیواری یا رنگ آن است. همانطور که در انواع کاغذهای دیواری و رنگ‌های ساختمانی دیدیم، هر دو گروه دارای انواعی هستند که امکان شستشو را دارند. بنابراین این موضوع نمی‌تواند نشان‌دهنده‌ی برتری یکی بر دیگری باشد. با یک انتخاب صحیح می‌توانید رنگ یا کاغذ دیواری قابل شستشو داشته باشید.

قیمت و هزینه

وجود انواع مختلف و کیفیت‌های گوناگون در کاغذهای دیواری و رنگ‌های ساختمانی باعث شده است بازه‌ی قیمتی این مواد بسیار وسیع بوده و محدودیتی برای شما نداشته باشد. به همین دلیل می‌توانید با هر توان مالی رنگ یا کاغذ دیواری مناسبی تهیه کنید.

با توجه به این دو مورد، انتخاب بین کاغذ دیواری و رنگ برایتان آسان‌تر خواهد بود و می‌توانید گزینه‌های دیگری را برای مقایسه‌ی آن‌ها بررسی کنید.

مزایا و معایب کاغذ دیواری و رنگ

در این بخش درباره‌ی مزایا و معایب کاغذ دیواری و رنگ بیشتر توضیح خواهیم داد تا با دید بازتری بین این دو مورد انتخاب کنید.

نوردهی و بزرگ‌نمایی فضا

از مزایای رنگ ساختمانی در برابر کاغذ دیواری سطح براق رنگ‌ها است. رنگ‌ها می‌توانند نور موجود در فضا را به خوبی منعکس کرده و باعث روشنی بیشتر محیط شوند. به همین دلیل استفاده از رنگ روی دیوارها باعث نورگیری بیشتر خانه و جلوه‌ی بیشتر آن خواهد شد؛ بنابراین در فضاهای کوچک یا اتاق‌هایی که نورگیر نیستند، استفاده از رنگ روغن یا اکریلیک انتخاب بهتری خواهد بود. البته می‌توانید با به کارگیری کاغذ دیواری‌های رنگ روشن هم نوردهی و دلبازی فضا را بهینه کنید.

سرعت اجرا

برای رنگ ساختمان تجهیزات زیادی مورن نیاز است. همچنین خشک شدن رنگ زمان زیادی خواهد برد. همچنین برای رنگ دیوارها باید وسایل موجود در اتاق تخلیه شود، چراکه احتمال ریختن رنگ روی وسایل و آسیب به آن‌ها وجود دارد. در مقابل نصب کاغذ دیواری نیازی به زمان بالا ندارد و در مدت چند ساعت قابل اجرا است. همچنین نیازی به تخلیه‌ی کامل وسایل نخواهد بود. به همین دلیل در صورتی که می‌خواهید در مدت کوتاهی دیوارها را تغییر دهید، کاغذ دیواری انتخاب بهتری خواهد بود. همچنین کاغذ دیواری مانند رنگ بوی تندی نداشته و بلافاصله پس از نصب آن می‌توانید از اتاق استفاده کنید.

رنگ یا کاغذ دیواری

تنوع در طرح‌ها

کاغذهای دیواری طرح‌های بسیار متنوعی دارند. شما می‌توانید متناسب با طرح فرش یا مبلمان خود رنگ و طرح کاغذ دیواری را انتخاب کنید. همچنین برای هر اتاق می‌توان به تناسب روحیه‌ی افراد طرح‌های گوناگونی را به کار برد؛ این در حالی است که امکان استفاده از طرح‌های گوناگون در رنگ وجود ندارد و در بهترین حالت فقط می‌توان طیف رنگ را تغییر داد.

دوام و ماندگاری

رنگ‌ها نسبت به کاغذهای دیواری آسیب‌پذیرتر هستند. بسیاری از کاغذهای دیواری می‌توانند زیبایی اصیل خود را تا ده الی پانزده سال حفظ کنند؛ اما رنگ‌های ساختمانی در برابر تابش آفتاب، ترک، خوردگی و… مقاومتی ندارد و به سرعت کیفیت اولیه‌ی خود را از دست خواهد داد.

عایق

بسیاری از کاغذهای دیواری به دلیل ضخامت قابل توجه و پوشش سراسری خود در برابر صدا، حرارت و برودت عایق هستند. بنابراین در صورتی که در محیطی شلوغ سکونت داربد، استفاده از کاغذ دیواری‌های ضخیم می‌تواند آلودگی صوتی اطرافتان را کاهش دهد؛ اما رنگ چنین قابلیتی را ندارد.

پوشش عیوب دیوار

استفاده از کاغذ دیواری باعث پوشش بسیار خوب عیب‌های دیوار مانند ترک، لک، تو رفتگی، موج و… می‌شود. این در حالی است که استفاده از رنگ چنین نقص‌هایی را پوشش نخواهد داد. همچنین در صورتی که یک ضلع از اتاق شما آسیب دیده باشد، می‌توانید به جای رنگ مجدد و دردسرهای آن، طی چند ساعت همان یک ضلع را با کاغذ دیواری پوشانده و ظاهر بسیار بهتری برای اتاق فراهم کنید.

احتمال کپک

از نقاط منفی کاغذ دیواری نسبت به رنگ ساختمانی می‌توان به احتمال بروز کپک زیر لایه‌ی کاغذ دیواری اشاره کرد. البته در صورت تعویض به موقع کاغذ دیواری، می‌توان از بروز کپک و قارچ زیر آن جلوگیری کرد.

با توجه به آنچه گفته شد در یک جمع‌بندی کلی می‌توان گفت کاغذ دیواری نسبت به رنگ مزایای بیشتری دارد؛ اما برای جلوگیری از دلزدگی نسبت به طرح‌های کاغذ دیواری پیشنهاد می‌کنیم یا از طرح‌های خلوت و رنگ‌های روشن برای کل خانه استفاده کنید؛ یا فقط روی یک یا چند ضلع از دیوارهای خانه کاغذ دیواری شلوغ و جذاب نصب کرده و سایر دیوارها را با رنگ ساختمانی ساده بپوشانید تا تعادل انرژی در محیط حفظ شود.

برچسب ها:
نظرات وبلاگ

تا چند سال پیش کاغذ دیواری خوب توی بازار نبود. اما الان خیلی تنوعش بالاست. طرح های زیادی دارن و ضد آب و ضد خش و این جور چیزا

درسته فقط قیمت ها افزایش داشته متاسفانه

خوب این خیلی سلیقه ایه
به نظر من رنگ قشنگ تره و الان هم خیلی راحت شده. یعنی خودمون هم می تونیم انجامش بدیم.

درسته خودتون امتحان کنید حتما

پیام بگذارید