کتابخانه زیبای خانگی

کتابخانه زیبا

برخورداری و نگهداری از کتابخانه زیبای خانگی بسیار لذت‌بخش است و تأثیر زیادی در دکوراسیون و فضای خانه دارد. کتابخانه‌های خانگی را می‌توان به روش‌های مختلفی طراحی و اجرا کرد. علاوه بر آن می‌توانید با ترفندهای ساده و کم هزینه‌ای کتابخانه فعلی خود را زیباتر کنید. علاوه بر ظاهر کتابخانه نحوه چیدمان کتاب‌ها نیز در زیباتر شدن آن تأثیر بسزایی دارد. کتابخانه‌های خانگی عموماً آن‌قدر کوچک‌اند که نمی‌توان طبقه‌بندی موضوعی را برای آن‌ها در نظر گرفت. بنابراین می‌توان از طریق چیدمانی که تأثیر ظاهری کتابخانه را جالب‌تر می‌کند اقدام کرد. امروزه کتابخانه‌های مختلفی با انواع شکل‌های هندسی، حتی عجیب و جالب در بازار موجود است که زیبایی دکوراسیون شما را دو چندان می‌کنند. یکی از مهم‌ترین راه‌های زیبا نگه داشتن کتابخانه در خانه مرتب بودن قفسه‌ها و نظافت آن است. شکل ظاهری کتاب‌ها که آسیب ندیده یا دچار پارگی و کثیفی نباشند، نیز در این تصویر اهمیت بالایی دارد.

در ادامه این مطلب عناوین زیر نکاتی که برای داشتن یک کتابخانه زیبای خانگی مهم است در اختیارتان قرار داده می‌شود.

  • نکات مهم در افزایش زیبایی کتابخانه
  • راهکارهای کم هزینه برای تغییر دکور کتابخانه
  • معرفی ایده‌های برتر کتابخانه‌های خانگی

نکات مهم در افزایش زیبایی کتابخانه

امروزه کتابخانه‌های زیبای خانگی علاوه بر محل ذخیره‌سازی و نگهداری کتاب‌ها، تبدیل به یکی از آیتم‌های اصلی در دکوراسیون خانه به حساب می‌آیند. ضمن اینکه به دلیل تعداد زیاد کتاب‌ها، نامرتب بودن و شلوغی کتابخانه در ظاهر دکوراسیون خانه شما تأثیر بدی می‌گذارد. با استفاده از نکات زیر می‌توانید کتابخانه خود را به یکی از زیباترین المان‌های دکوراسیون خود تبدیل کنید.

اولین گام در داشتن کتابخانه زیبای خانگی مرتب بودن کتاب‌ها و چیدمان آن است. چیدمان کتاب‌ها را می‌توانید بر اساس موضوع کتاب‌ها به بخش‌های مختلفی تقسیم کنید. برای مثال یک قفسه را برای کتاب‌های داستانی، شعر، فلسفه، تاریخ ، هنر و … اختصاص دهید. چنانچه تعداد کتاب‌ها به اندازه‌ای نیست که هر قفسه به موضوع خاصی اختصاص پیدا کنید، می‌توانید برای زیبایی بیشتر روش چیدمان را تغییر دهید. یکی از روش‌های دیگر چیدمان که برای زیبایی ظاهری کتابخانه از آن استفاده می‌شود، بر اساس اندازه کتاب‌هاست. کتاب‌ها را بر اساس طول آن‌ها دسته‌بندی کنید و کتاب‌های هم سایز را در یک قفسه کنار هم قرار دهید. بدین ترتیب ظاهر کتابخانه شما مرتب نشان داده می‌شود.

کتاب‌ها را از قسمت عطف آن‌ها که نام کتاب و مشخصات آن قرار دارد، در کتابخانه قرار دهید.

چیدمان کتاب‌ها در قفسه به دو صورت عمودی و افقی انجام می‌شود. روش حرفه‌ای‌تر در کتابخانه‌های رسمی به صورت عمودی است. اما در کتابخانه زیبای خانگی خود می‌توانید ترکیبی از این متد را اجرا کنید. یعنی برخی از قفسه‌ها را به کتاب‌های افقی و بقیه آن‌ها را به کتاب‌های عمودی اختصاص دهید. این روش برای کتابخانه‌های کوچک با تعداد کمی کتاب برای زیبایی بیشتر آن‌ها مؤثر است. لازم به ذکر است برخی کتابخانه‌های شخصی و شلف­هایی که برای ذخیره کتاب استفاده می‌شوند، طراحی خاصی دارند که در آن‌ها باید کتاب‌ها فقط به‌صورت افقی قرار بگیرند.

از روی هم انباشتن کتاب‌ها خودداری کنید. این کار علاوه بر صدمه‌ای که به کتاب‌ها وارد می‌کند، در نمای ظاهری دکوراسیون شما تأثیر منفی دارد.

کتاب‌های صدمه دیده خود را تعمیر کنید. برخی کتاب‌ها در طول زمان بر اثر استفاده نادرست یا حادثه دچار آسیب‌های جدی می‌شوند، می‌توانید آن‌ها را دوباره صحافی کرده و سپس در کتابخانه قرار دهید.

نظافت، تمیزی و مرتب بودن کتابخانه تأثیر بسزایی در زیبایی آن دارد. زمان‌های مشخصی را برای این کار تعیین کنید.

یکی از روش‌هایی که طراحان دکوراسیون برای زیبایی نمای بیشتر کتابخانه‌ها از آن استفاده می‌کنند، چیدمان بر اساس رنگ جلد کتاب‌ها است. البته این نوع از چیدمان برای کتاب‌خوان‌های حرفه‌ای و کتابخانه‌های رسمی اعتباری ندارد، اما در کتابخانه‌های شخصی برای زیبایی ظاهری آن‌ها تأثیرگذار است. هر قفسه کتاب را به رنگ خاصی اختصاص دهید، بدین ترتیب شما کتابخانه‌ای رنگارنگ در خانه خواهید داشت.

کتابخانه زیبا

کتابخانه زیبا

از وسایل دکوری مختلف می‌توانید برای زیباتر شدن منظره کتابخانه در کنار کتاب‌ها نیز استفاده کنید. مجسمه‌ها، ظروف تزئینی، گلدان‌ها و قاب عکس‌ها هر کدام قابلیت استفاده در کتابخانه را دارند. نکته مهم برای گلدان‌های طبیعی در کتابخانه خروج آن در زمان آبیاری است. زمانی گلدان‌ها را به جای اصلی‌شان برگردانید که آب اضافه موجود در زیر گلدانی باعث صدمه زدن به کتاب‌ها نشود.

در میان کتاب‌هایی که در کتابخانه زیبای خانگی خود قرار می‌دهید، می‌توان از وسایل دکوری مختلف برای جلوه بیشتر نیز استفاده کنید.

برای زیبایی بیشتر کتابخانه، بهتر است کتاب‌های قطور و حجیم را در کنار یکدیگر قرار دهید. همچنین طبقات پایینی کتابخانه‌های ایستاده برای این منظور به دلیل تحمل بیشتر وزن کتاب‌ها بهترین گزینه است.

چنانچه در خانه خود فضای کافی برای تعبیه کتابخانه ندارید، می‌توان از فضاهای مرده و غیرقابل استفاده کمک گرفت. جاهایی مانند کنار درهای ورودی، راهروها، قسمت بالایی دیوارها و … از جمله فضاهایی هستند که می‌توانید کتابخانه خود را در آن قرار دهید. برای این منظور انواع مختلف طرح‌های شلف دیواری بسیار راهگشاست.

بهتر است برای زیبایی بیشتر کتابخانه و فضای اطراف آن از مبلمان و میز کوچکی نیز در کنار کتابخانه قرار دهید. با این کار فضای کتابخانه شما تعریف شده و دکوراسیون آن قسمت از خانه برجسته می‌شود. همچنین فضای لازم برای مطالعه کتاب‌ها را نیز برای خود و افراد خانواده ایجاد کرده‌اید.

یکی از راه‌های مهم در زیباتر کردن کتابخانه خانگی استفاده از روش‌های مختلفی برای نورپردازی است. از دیوارکوب‌های مدرن گرفته تا نورهای مخفی هرکدام زیبایی خاصی را به کتابخانه شما اعطا می‌کنند. بسیاری از طراحان مشهور دکوراسیون از نورپردازی به منظور برجسته‌تر کردن کتابخانه خانگی استفاده می‌کنند. نورهای ریسه‌ای و شلنگی را می‌توان در لبه داخلی قفسه‌های کتابخانه‌های ایستاده استفاده کرد. از دیوارکوب‌های مدرن که نور متمرکزی را به کتابخانه می‌دهند نیز می‌توان برای این منظور استفاده کرد. نکته مهم در انتخاب وسیله روشنایی، انتخاب آن بر اساس تم دکوراسیون بقیه قسمت‌های خانه است. بدین ترتیب کتابخانه شما هماهنگ با سایر قسمت‌های خانه و دیزاین آن‌ها خواهد بود.

کتابخانه زیبا

کتابخانه زیبا

در خانه‌هایی که قسمتی از آن دارای کتابخانه‌های بزرگی از کف تا سقف هستند، قرار دادن نردبان برای دسترسی به قسمت‌های بالایی به زیبایی آن‌ها نیز کمک می‌کند. این نردبان می‌تواند به صورت ریلی و متصل به کتابخانه باشد تا فضایی زیادی از محیط را اشغال نکند. از این ایده می‌توان برای کتابخانه‌های دیواری که نزدیک به سقف هستند نیز استفاده کرد.

راهکارهای کم هزینه برای تغییر دکور کتابخانه

در اکثر خانه‌ها کتابخانه‌های قدیمی و کهنه که سالم هستند اما بعد از سال‌ها استفاده دیگر تناسبی با دکوراسیون ندارند، پیدا می‌شود. همچنین برخی از افراد برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها تمایل به استفاده از کتابخانه‌های دست‌دوم و ارزان‌قیمت دارند. برای هر دو گروه ایده‌های جالب و ترفندهای بسیاری وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توانید کتابخانه زیبای خانگی را با کمترین هزینه بازسازی کنید.

یکی از ایده‌های جالب و کم هزینه برای ساخت کتابخانه در منزل استفاده از صندوق‌های چوبی میوه است. این ایده سال‌های زیادی است که به عنوان یکی از بهترین راه‌های ساخت کتابخانه زیبای خانگی بکار می‌رود. با هزینه کمی می‌توانید این صندوق‌ها را تهیه، رنگ‌آمیزی و به یکدیگر متصل کنید. دو شیوه کلی برای رنگ‌آمیزی این کتابخانه‌های بکار می‌رود که هر کدام زیبایی‌های خاص خود را دارند. در صورتی که دکوراسیون خانه شما رنگی است و تمایل به این تم دارید می‌توانید هر یک از صندوق‌ها را به یک رنگ در آورده و آن‌ها را روی هم قرار دهید. بدین ترتیب کتابخانه رنگی­ای خواهید داشت که متناسب با فضای شماست. روش دوم استفاده از رنگ‌های تیره متناسب با سایر وسایل چوبی در منزل است. از انواع رنگ‌های مشکی، قهوه‌ای سوخته و حتی رنگ طبیعی چوب نیز می‌توان برای اجرای آن استفاده کرد.

کتابخانه رنگی

کتابخانه رنگی

ایده رنگ کردن قفسه‌های کتابخانه‌های قدیمی برای بازسازی آن‌ها نیز یکی از ایده‌های هیجان‌انگیز خصوصاً برای کودکان است. می‌توانید از رنگ‌های شاد برای هر طبقه یا قفسه به طور جداگانه استفاده کنید. تغییر رنگ کمدهای طبقه دار قدیمی نیز می‌تواند ایده‌ای به صرفه برای ساخت کتابخانه باشد. در این روش متناسب با طرح و رنگ دکوراسیون، رنگی را برای کمد خود انتخاب کنید. برای خانه‌های کوچک بهتر است رنگ‌های روشن و ترجیحاً سفید را انتخاب کنید. اگر تمایل دارید خانه‌ای شیک و لوکس داشته باشید بهتر است از رنگ‌های تیره‌ای مثل مشکی یا  سبز تیره استفاده کنید.

یکی از ایده‌های جالب برای کتابخانه زیبای خانگی قرار دادن مبلمانی در میانه کتابخانه است. در این نوع از طراحی کتابخانه قسمت پایینی آن را اختصاص به فضایی برای نشستن یا به عنوان محلی برای ذخیره‌سازی می‌دهند. بدین ترتیب فضای کمتری از محیط به مبلمان و کتابخانه اختصاص داده می‌شود.

مبلمان و کتابخانه

مبلمان و کتابخانه

از دیگر ایده‌های جالب و ارزان‌قیمت برای ساخت کتابخانه زیبای خانگی استفاده از پالت‌ها است. به سادگی و در خانه می‌توانید این پالت‌ها را بازسازی و رنگ‌آمیزی کرده و از آن به عنوان کتابخانه استفاده کنید. قسمت‌های اضافه را از بین برده و با سمباده سطح آن را صاف کنید.

از مبلمان های قدیمی نیز می‌توان برای ذخیره کتاب استفاده کرد. این طرح از کتابخانه که در سال‌های اخیر طرفداران بسیاری را به خود جلب کرده است، یکی از ایده‌های جالب و کم جا برای نگهدار کتاب‌ها است.

کتابخانه و مبلمان

کتابخانه و مبلمان

از ایده‌های کم هزینه برای ساخت کتابخانه زیبای خانگی خود کمک گرفته و با رعایت نکات ایمنی خودتان اقدام به ساخت آن کنید.

معرفی ایده‌های برتر کتابخانه‌های خانگی

ایده‌های بسیاری را می‌توان برای زیبایی بیشتر کتابخانه خانگی اجرا کرد. در زیر ایده‌های خاص در کتابخانه زیبای خانگی معرفی می‌شوند.

استفاده از فضای مرده و بلااستفاده خانه یکی از راه‌های زیبا و جذاب برای ساخت کتابخانه زیبای خانگی است. با این ترفند علاوه بر صرفه‌جویی در فضای اطراف می‌توانید طرح خاص و غیرمعمولی را برای کتابخانه خود طراحی کنید. قسمت زیر راه‌پله‌ها و بالای دیوارها (نزدیک به سقف) و در کناره درهای ورودی می‌توان کتابخانه‌هایی توکار را نصب کرد. برای این کار بهتر است به جهت امنیت بیشتر از متخصص معماری و نجاری ماهر برای پیاده‌سازی و طراحی کتابخانه کمک بگیرید.

کتابخانه در زیرپله

کتابخانه در زیرپله

اختصاص دادن اتاقی مخصوص برای کتابخانه با توجه به مساحت خانه‌های امروزی امری امکان ناپذیر است. اما برای افرادی که دارای تعداد زیادی کتاب هستند، بهتر است یک دیوار از اتاق نشیمن خود را به این امر اختصاص دهند. برای این کار نیاز به کمدهای دیواری که از زمین تا سقف امتداد دارند، برای صرفه‌جویی در فضای ذخیره‌سازی نیاز خواهید داشت. به یاد داشته باشید که چنین کتابخانه زیبای خانگی به تنهایی بار اصلی دکوراسیون خانه شما را بر عهده دارد، بنابراین نیازی به هزینه اضافی برای دکوراسیون خود نخواهید داشت. این طراحی برای خانه‌هایی که ارتفاع سقف آن‌ها ۳ متر یا بیشتر است جلوه زیبایی را منعکس می‌کند.

برای ساخت کتابخانه زیبای خانگی بهتر است از فضاهای مرده‌ای که کاربردی در خانه ندارد، به منظور صرفه‌جویی در فضا استفاده کنید.

کتابخانه زیبا

کتابخانه زیبا

قفسه‌های آماده نگهداری کتاب با طرح‌های مختلف هندسی در بازار موجود است. از این طرح‌های خاص می‌توان برای کتابخانه زیبای خانگی خود استفاده کنید. مدل‌های مختلفی از قفسه‌های ایستاده و دیواری را می‌توان برای دکوراسیون خانه انتخاب کرد. طرح‌های فانتزی کمدهای آماده، انتخاب صحیح کتابخانه با توجه به تم دکوراسیون خانه‌تان را آسان‌تر می‌کند.

کتابخانه با طرح متفاوت

کتابخانه با طرح متفاوت

یکی از ایده‌های لوکس و شیک برای ساخت کتابخانه زیبای خانگی تعبیه آن در دو طرف شومینه است. برای این طرح عموماً از چوب‌های مرغوب و کنده‌کاری‌شده، استفاده می‌شود. همچنین قسمت پایینی کتابخانه به‌صورت کمدهای درب دار برای ذخیره لوازم‌التحریر و … استفاده می‌شود.

کتابخانه و شومینه

کتابخانه و شومینه

زیبا نگه داشتن کتابخانه در خانه امری ساده است که نیاز به کمی خلاقیت دارد. روش‌های کم هزینه‌ای برای ساخت کتابخانه زیبای خانگی وجود دارد. با بازسازی کمدها و قفسه‌های قدیمی نیز می‌توان کتابخانه‌ای زیبا و شیک داشت. یکی از مهم‌ترین نکات در زیبا نگه داشتن کتابخانه خانگی مرتب کردن کتاب‌ها و چیدمان صحیح آن‌ها است. ایده‌های زیبایی برای خرید یا ساخت کتابخانه وجود دارد که توسط طراحان برتر دکوراسیون معرفی می‌شوند. با الهام گرفتن از این ایده‌ها می‌توانید کتابخانه دلخواهی متناسب با دکوراسیون خود داشته باشید.

برچسب ها:
پیام بگذارید