ستون های داخل خانه را چگونه دیزاین کنیم؟

ستون های داخل خانه

اگر شما هم در خانه‌ای زندگی می‌کنید که چند ستون داخل آن قرار دارد، احتمالا به فکر چگونگی تزیین ستون‌های داخل خانه افتاده‌اید. معماران به دلایل مختلفی اقدام به ساخت ستون برای خانه می‌کنند. اما به‌طور عمده برای انتقال وزن سازه‌های بالاتر به سازه‌های پایین‌تر و گاه برای افزایش زیبایی محیط داخل خانه ستون‌هایی در آن بنا می‌شود. ستون‌ها نقش مهمی در دکوراسیون منزل دارند و اگر درست تزیین شوند باعث گرمای محیط خانه و بزرگ‌تر نشان‌دادن فضا می‌شوند. اهمیت ستون به حدی است که در مهم‌ترین بناهای تاریخی جهان همواره اثری از آن‌ها را می‌بینیم. ستون‌ها علاوه‌بر کاربردی که در بحث معماری دارند نقشی عمده در جریان انرژی محل زندگی ایفا می‌کنند. ایده‌هایی که درمورد تزیین ستون‌ها وجود دارد درباره همه‌ی ستون‌ها صادق نیست. شما باید متناسب با شکل ستون مانند دایره‌ای، مربعی، چند وجهی یا… و نوع کاربرد ستون، ایده‌های قابل اجرا را شناسایی کرده و درصورت تمایل آن‌ها را در دکوراسیون خانه اعمال کنید. پیش از اجرای بعضی از ایده‌ها از ایمنی ساختمان خانه مطمین شوید تا آسیب‌های جدی و جبران‌ناپذیری به آن وارد نکنید. در ادامه با مجله‌ی هومینگ همراه باشید تا به معرفی و بررسی ایده‌هایی برای تزیین ستون‌های داخل خانه بپردازیم.

هومینگ، جامع ترین وب‌سایت املاک کشور

استفاده از پارچه و طناب

شما می‌توانید ستون‌های خانه را با تکه پارچه‌هایی درست شبیه پارچه‌ی مبلی، پرده‌ها یا هماهنگ با آن‌ها در ابعاد دلخواه بپوشانید. همچنین پیچیدن طناب سفید دور ستون و پوشاندن کل ستون با آن‌ها یکی دیگر از راه‌های دکوراسیون خانه است. گاهی می‌توان پس از پیچش طناب دور ستون، در بخش‌هایی دلخواه از ستون اشکالی مختلف مانند آثار کلاسیک، خطوط نامشخص یا… را با طناب ایجاد کرد. در صورت تمایل با استفاده از طناب‌هایی در رنگ‌های مختلف جذابیت بیشتری به ستون‌ها ببخشید.

استفاده از قاب عکس و تابلو

یکی دیگر از بهترین راه‌های تزیین ستون، استفاده از انواع قاب‌ها است. شما با استفاده از قاب‌عکس‌ها علاوه‌بر زیبایی محیط باعث یادآوری خاطرات شیرین و به‌یادماندنی خواهید شد. نصب قاب‌عکس‌ها در اندازه‌های مختلف و بدون نظمی خاص روی ستون‌ها جلوه‌ای متفاوت به خانه می‌بخشد. با قراردادن میزی کوچک کنار ستون می‌توان قاب‌عکس‌های بیشتری را به‌نمایش گذاشت. همچنین می‌توانید از تابلوها و آثار هنری مطابق با سلیقه‌تان برای تزیین ستون کمک بگیرید. در این‌صورت دقت کنید طیف رنگی این آثار با مبلمان و رنگ‌های غالب دکوراسیون منزل هماهنگ باشد.

استفاده از لامپ‌ها و روشنایی‌ها

استفاده از لامپ‌ها و روشنایی‌ها برای تزیینات ستون

استفاده از لامپ‌ها و روشنایی‌ها برای تزیینات ستون

نمی‌توان تاثیر چراغ‌ها و ابزارهای روشنایی را روی محیط و دکوراسیون آن نادیده گرفت. چراغ‌ها با تغییر نور و ایجاد سایه‌روشن باعث زیبایی فوق‌العاده‌ی خانه می‌شوند. با استفاده از ریسه‌های کوچک و لامپ‌های ریز به‌هم پیوسته ستون‌های خانه‌تان را تزیین کنید. با پیچیدن این ریسه‌ها دور ستون علاوه‌بر روشنایی محیط، ستون‌ها را زیباتر خواهید کرد. چراغ‌های دیوارکوب نیز راهکاری مناسب برای زیباسازی منزل به‌شمار می‌آیند. شما باید میزان نور چراغ‌ها را با نور سایر قسمت‌های خانه هماهنگ کنید. البته در صورت استفاده از این چراغ‌ها روی هر ستون بیشتر از ۲ چراغ دیوارکوب نمی‌توان نصب کرد.

حکاکی روی ستون‌ها

چنانچه شما یکی از علاقه‌مندان به معماری کلاسیک هستید، حکاکی نقوش مختلف روی ستون‌ها پیشنهاد جذابی برایتان خواهد بود. تراشکاری و حکاکی روی ستون‌ها هنری با ظرافت بالا است. بنابراین برای انجام این امر به متخصصان حرفه‌ای مراجعه کنید. برای حکاکی روی ستون‌های داخلی خانه از سلیقه و علایق‌تان الهام بگیرید و از نقش‌هایی استفاده کنید که برای شما معنایی خاص دارند. اگر علاقه‌مند به تاریخ هستید نقش‌ها و علایم معروف تاریخی و اگر از دوست‌داران شعر و ادبیات محسوب می‌شوید ابیات و اشعار زیبا از شاعران را کنده‌کاری کنید.

تراشکاری داخل ستون

اگر ستون‌های داخل خانه فقط جنبه‌ی زیبایی دارند با تراشکاری و ایجاد قفسه‌هایی درون ستون‌های خانه علاوه‌بر تزیین و زیبایی آن‌ها جایگاهی برای نگهداری وسایل خود پیدا خواهید کرد. این ایده برای آن‌هایی که فضای کمی در خانه دارند بسیار مناسب است. در صورت تمایل کف قفسه‌ها را با پارچه‌هایی هماهنگ با رنگ ‌دکوراسیون خانه بپوشانید. با استفاده مجسمه‌های کوچک، ظروف مختلف یا فیگورهایی از شخصیت‌های موردعلاقه‌تان قفسه‌های ساخته‌شده را پر کنید. همچنین می‌توانید سبدهایی بافته‌شده از الیاف بامبو در این قفسه‌ها قرار دهید و وسایل کوچک و ریز خود را درون آن بگذارید.

نصب قطعات مختلف روی ستون

یکی از متداول‌ترین ایده‌ها برای تزیین ستون، پوشاندن سطح آن با قطعات چوب، سنگ یا مواد دیگر است. در این ایده شما انتخاب‌های متعددی دارید. کل سطح ستون را با این قطعات بپوشانید یا فقط بخشی از ستون را با قطعات چسبیده‌ به‌هم پرکنید. همچنین می‌توانید از سنگ‌، چوب یا سایر مواد برای پوشاندن ستون به‌طور پراکنده استفاده کنید. ترکیب سنگ و چوب برای تزیین ستون جذابیت بیشتری به خانه می‌دهد. البته در استفاده از این مواد زیاده‌روی نکنید. قطعات گفته شده را با توجه به دکوراسیون خانه، ویژگی‌های ساختمان و دمای محیط زندگی برگزینید.

استفاده از گیاهان آپارتمانی

گیاهان آپارتمانی موجب افزایش سلامتی محیط خانه و ساکنان آن می‌شود. این گیاهان برای تزیین ستون‌های داخل خانه راهکاری موثر هستند. با استفاده از آویز، گلدان‌هایی سبک را از ستون خانه آویزان کنید یا با قرار دادن میزی طبقه بندی شده کنار ستون‌ها، گلدان‌هایی از گل را در طبقات میز قرار دهید. یکی از بهترین ایده‌ها برای تزیین ستون‌ها استفاده از پیچک‌ها و گیاهانی بالا رونده برای دور ستون است. این گیاهان با پیچیدن دور ستون‌ها فضایی جذاب و چشم‌نواز می‌آفرینند. گیاهانی مانند پیچ امین‌الدوله، انجیر چسب، سیسوس، کلماتیس، پیچ ساعتی، پیچک نیلوفر و هویا بهترین گیاهان آپارتمانی برای تزیین ستون هستند.

استفاده از گیاهان برای ستون های خانه

استفاده از گیاهان برای ستون های خانه

ایجاد میز جدید

این ایده برای همه‌ی خانه‌ها مناسب نیست. اگر منزل شما دست‌کم دو ستون نزدیک به هم دارد، با نصب تخته‌ای مستحکم میان دو ستون می‌توانید میز کاری جالب طراحی کنید. با توجه به اندازه و فاصله‌ی دو ستون، ابعاد این میز کار متغیر خواهد بود. این میز جدید با توجه به محیط قرارگیری آن کاربردهای متفاوتی مانند آشپزی، مطالعه، دکور و… دارد. اگر از این میز برای مطالعه استفاده می‌کنید، با ساختن کتابخانه‌ای کوچک در قسمت پایینی میز بیشترین استفاده را از فضای ممکن ببرید. وجود چند کاکتوس روی میز جلوه‌ی بیشتری به خانه می‌دهد.

استفاده از طبقه‌های شناور

اگر ستون‌های داخل خانه کاربرد زیبایی نداشته و برای تحمل وزن ساختمان استفاده می‌شوند، با نصب چند طبقه‌ی شناور به ستون، فضایی جدید برای قرارگیری آثار هنری و دکوری خلق کنید. این قفسه‌ها در واقع صفحاتی مستحکم از سنگ و چوب هستند که به سطح ستون پیچ می‌شوند. با استفاده از چند آباژور غیر هم‌شکل در این قفسه‌ها ستون‌های خانه زیباتر می‌شوند. ظروف شیشه‌ای پرشده با گل‌های خشک، ساعت‌های لوکس رو میزی، عروسک‌های کوچک سرامیکی و… گزینه‌های مناسبی برای پر کردن قفسه‌های شناور هستند.

استفاده از آینه

بسیاری از مردم معتقدند آینه باعث دفع انرژی‌های منفی می‌شود. نصب آینه روی ستون‌های خانه زیبایی آن را دو برابر می‌کند. کل ستون را با صفحاتی از آینه بپوشانید. البته این حالت فقط برای ستون‌های مربعی صادق است. در غیر این‌صورت از تکه‌های نامنظم و ناهماهنگ آینه برای نصب روی ستون استفاده کنید. اگر از تکه‌های آینه برای تزیین ستون‌ها کمک می‌گیرید از مصرف بیش از حد آن اجتناب کنید. با انتخاب قابی مناسب برای آینه‌های سراسری دکوراسیون خانه جلوه‌ی بیشتری می‌یابد. در صورت امکان رنگ این قاب را با مبلمان منزل هماهنگ کنید.

استفاده از آینه برای ستون های داخل خانه

استفاده از آینه برای ستون های داخل خانه

رنگ‌آمیزی و طراحی ستون‌ها

یکی از ساده‌ترین و کم‌هزینه‌ترین راه‌ها برای تزیین ستون‌های خانه استفاده از ترفند رنگ‌آمیزی و طراحی ستون‌ها است. این ایده راهکاری مناسب برای افرادی محسوب می‌شود که با وجود علاقه‌ی زیاد به تغییر دکوراسیون منزل بودجه‌ی کمی دارند. برای کاهش هزینه‌ها خودتان ستون‌های خانه را رنگ‌ بزنید. رنگ ستون‌ها را به‌گونه‌ای برگزینید که به طیف رنگی سایر بخش‌های دکوراسیون منزل صدمه‌ای نزند. شما می‌توانید با رسم طرح‌های گوناگون روی ستون‌ها خلاقیت بیشتری به‌خرج دهید. نوشتن اشعار مختلف، کشیدن شکل‌ها وعلایم معنادار و چسباندن برچسب‌های دکوری از راه‌های تزیین ستون‌های داخل خانه به‌شمار می‌آید.

ایجاد یک آبنما

شاید بتوان این ایده را کمی پرهزینه و عجیب دانست. با مراجعه به افراد متخصص می‌توانید ستون‌های خانه را به یک آبنما تبدیل کنید. این آبنما آرامش بیشتری به خانه می‌دهد و محیطی دنج و آرام برای رهایی از فشارهای روانی ایجاد می‌کند. برای این منظور باید کمی داخل ستون‌ها را خالی کنید و با استفاده از لوله‌های نازک، پمپ‌هایی کوچک و سیم‌کشی‌های دقیق و حساب‌شده آبنما بسازید. البته این ایده زمانی اجرایی می‌شود که ستون‌ها کاربرد زیبایی داشته باشند. برای ظاهر بیرونی آبنما از ترکیب سنگ و چوب استفاده کنید.

ساخت کتابخانه

دیزاین ستون های داخل خانه

دیزاین ستون های داخل خانه

اگر از علاقه‌مندان به فرهنگ کتاب و کتابخوانی باشید به‌احتمال زیاد از این ایده لذن می‌برید. داخل ستون‌های خانه را بتراشید و از آن یک کتابخانه بسازید. با رنگ‌آمیزی یا قاب‌گرفتن دور کتابخانه به‌نوعی آن را از بقیه‌ی فضای ستون‌ها جدا کنید. برای زیبایی بیشتر داخل کتابخانه را با رنگ تیره رنگ‌آمیزی کنید. کتاب‌ها را با ترتیب مشخصی در کتابخانه بچینید تا باعث جذابیت دکوراسیون خانه شود. شما می‌توانید این ترتیب را براساس رنگ جلد کتاب‌ها یا اندازه‌ی‌شان انتخاب کنید.

ساخت آکواریوم

چنانچه قطر ستون‌های داخل خانه‌تان زیاد باشد با تراشیدن داخل آن می‌توانید محیطی امن برای حیوانات خانگی یا ساخت یک آکواریوم بسازید. اگرحیوانات خانگی مانند سگ یا گربه دارید، رنگ‌هایی متضاد با دکوراسیون منزل را برای ساخت خانه آن‌ها انتخاب کنید. ساخت آکواریوم پیچیدگی‌هایی بیشتری به‌همراه دارد اما با مراجعه به متخصصان می‌توانید این ایده را به‌اجرا درآورید. البته در این مورد نیز ستون‌ها نباید وزن ساختمان را انتقال دهند.

چنانچه در خانه خود چندین ستون داشته باشید، آن‌ها را به چه صورت دیزاین می‌کنید؟ چه ایده‌هایی برای تزیین و زیباسازی آن‌ها دارید؟ نظرات خود را برای ما در قسمت دیدگاه بنویسید.

به این مقاله از هومگ امتیاز دهید

برچسب ها:
پیام بگذارید