املاک هومینگ

۱۰ مورد از بزرگترین شگفتی‌های معماری باستانیزمان تقریبی مطالعه: 12 دقیقه

  • صفحه اصلی
  • معماری
  • ۱۰ مورد از بزرگترین شگفتی‌های معماری باستانیزمان تقریبی مطالعه: 12 دقیقه
شگفتی‌های معماری باستانی

امروزه بیشتر ساختمان‌ها و شهرهای دنیا به سبک مدرن ساخته می‌شوند. برای مثال شهر دبی که محل ساخت بناهای عظیمی همچون برج خلیفه، برج‌العرب و جهان است روی سبک مدرن تمرکز کرده است. سازه‌های دیگری نیز که در گوشه و کنار جهان ساخته می‌شوند بیشتر از همین قاعده پیروی می‌کنند. با این وجود نمی‌توان منکر بناهای عظیم، اسرارآمیز و بی‌نظیری شد که در دوران باستان ساخته شده‌اند. رمز و راز برخی از این بناها هنوز هم کشف نشده است. محققان از نحوه ساخت برخی از این بناها هنوز سر در نیاورده‌اند. ابزاری که برای جابجایی سنگ‌های غول آسا در آن دوره استفاده شده، هنوز جای سؤال است. در این مطلب به ۱۰ مورد از بزرگترین شگفتی‌های معماری باستانی می پردازیم.

شگفتی‌های معماری باستانی را بهتر بشناسید!

باستان شناسان سال‌هاست که روی شگفتی‌های معماری بناهای باستانی همچون دیوار بزرگ چین، کولوسئوم رم، هرم بزرگ جیزه و تاج محل هند تحقیق می‌کنند و هر روز اسرار جدیدی از آنها کشف می‌شود. در ادامه مقاله بزرگ‌ترین شگفتی‌های معماری باستانی با هومگ همراه باشید تا نکات جالبی را در مورد این بناها برایتان بازگو کنیم.

پون دو گار – فرانسه

پون دو گار (Pont Du Gard) یک پل ۵ کیلومتری آب گذر متعلق به دوران روم باستان بر روی رود گاردون (Gardon) در کمون رمولن (Remoulins) بخش جنوبی فرانسه است.

پون دو گار را می‌توان شاهکار معماری روم باستان نامید. این پل در میانه‌های قرن اول میلادی جهت انتقال آب از کمون اوزه (Uzes) به استان نیم (Nimes) در روم ساخته شده است. این پل یکی از بهترین نمونه‌های معماری روم باستان و یک میراث جهانی در فرانسه بشمار می‌رود.

شگفتی‌های معماری باستانی را بهتر بشناسید!

پون دو گار یک پل آب گذر ۳ طبقه با ۵۰ متر ارتفاع و بیشینه طول ۲۷۵ متر است. تعداد دهنه و قوس‌های پل از بالا به پایین متفاوت است. این پل با حدود ۵۰۴۰۰ تن سنگ آهک بدون استفاده از ملات ساخته شده است. سنگ‌های غول پیکر این پل به شکلی دقیق تراشیده شده‌اند که به راحتی روی همدیگر چفت و بست شوند. برخی از این سنگ‌ها به تنهایی حدود ۶ تن وزن دارند.

باستان شناسان تعدادی سنگ‌های دیگر را نیز پیدا کرده اند که توسط سازندگان پل برای داربست استفاده شده. دست نوشته‌هایی نیز شامل دستورالعمل ساخت پل نوشته شده توسط معاران بر روی دیواره آن مشاهده می‌شود. امروزه این پل افتخاری برای فرانسه و یک اثر تاریخی ماندگار برای جهان محسوب می‌شود.

بودای بزرگ لشان – چین

بودای بزرگ لشان (Leshan Giant Buddha) بزرگترین مجسمه سنگ تراشه بودا در جهان است. این مجسمه بر روی یک صخره بزرگ در استان سیچوآن (Sichuan) چین تراشیده شده است. این مجسمه مهمترین جاذبه گردشگری لشان است و روبروی کوهستان مقدس امی (Emei) قرار گرفته است.

شگفتی معماری بودای بزرگ لشان

تنها شانه مجسمه بودای ۷۱ متری لشان ۲۴ متر عرض دارد و عرض انگشتان آن نیز ۸ متر است. ساخت این شگفتی معماری در سال ۷۱۳ میلادی توسط دودمان تانگ (Tang) شروع شده و حدود ۹۰ سال به طول انجامیده است.

ساخت این مجسمه به دستور یک راهب چینی به نام هایتونگ (Haitong) انجام شده است. سه رودخانه به نام‌های مین (Min)، دادو (Dadu) و شینگیی (Qingyi) در جلوی این مجسمه به هم می‌پیوندند. گفته می‌شود که هایتونگ برای محافظت مردم توسط بودا از طغیان این رودخانه‌ها دست به ساخت این مجسمه بزرگ زده است.

معماری باستانی بودای بزرگ لشان – چین

سر این مجسه با ۱۰۲۱ برجستگی تزئین شده و یکی از شاخص ترین قسمت‌های آن را تشکیل داده است. سیستم زهکشی پنهان این مجسمه نیز نبوغ معماری باستانی را به رخ می‌کشد. کانال‌های زهکشی مخفی از طریق سر، دست‌ها و پشت گوش مجسمه عبور می‌کند. این کانال‌ها نقش اساسی در نگهداری مجسمه از تخریب ایفا می‌کنند.

ساکساهیوامان – پرو

ساکساهیوامان (Saksaywaman) یک دیوار سنگر مانند ۳ لایه زیگزاگی ساخته شده توسط تمدن اینکا (Inca) است که در شهر کوسکو (Cusco) در شمال کشور پرو قرار دارد. این دیوار را می‌توان یکی از جذاب ترین شگفتی‌های معماری باستانی پرو و جهان دانست. این مجتمع بزرگ حدود ۳۷۰۱ متر را پوشش داده و چند هزار هکتار زمین را شامل می‌شود.

ساکساهیوامان از ۳ لایه دیوار زیگزاگی تشکیل شده است. شکل و اندازه سنگ‌ها متفاوت بوده و اندازه برخی از آنها به حدود ۲۰۰ تن می‌رسد. این مجموعه توسط تمدن اینکا بین سال‌های ۱۴۳۸ تا ۱۵۳۳ میلادی ساخته شده است.

ساکساهیوامان را می‌توان یکی از جذاب ترین شگفتی‌های معماری باستانی پرو و جهان دانست

سنگ‌های غول پیکر این سازه هم بدون استفاده از ملات روی همدیگر قرار گرفته‌اند. جالب اینکه بین این سنگها حتی به اندازه یک برگ کاغذ فضای خالی یافت نمی‌شود. این سنگ‌ها از فرسنگ‌ها دورتر توسط اینکاها به این محل جابجا شده‌اند و نحوه جابجایی نیز هنوز یک راز سرپوشیده است.

بوروبودور – اندونزی

بوروبودور (Borobudur) بزرگترین معبد بودایی جهان و یک سایت میراث فرهنگی جهانی واقع در استان جاوه مرکزی (Central Java) کشور اندونزی است. این شگفتی باستانی حدود قرن هشتم تا نهم میلادی یعنی ۴۰۰ سال قبل از احداث مجموعه معابد انگکور وات (Angkor Wat) ساخته شده است. انگکور وات بزرگترین اثر تاریخی مذهبی جهان واقع در کامبوج است.

بوروبودور – اندونزی

بوروبودور یک معبد ۳ طبقه است که فضایی حدود ۱۹۰۰ متر مربع را پوشش داده است. این بنا دارای پایه هرمی است. مرکز آن از ساختار مخروطی برخوردار است و در بالای آن نیز یک منبر وجود دارد. در این بنا ۵۰۴ مجسمه بودا و ۷۲ منبر کوچک نیز وجود دارد. بوروبودور در سال ۱۹۹۱ توسط یونسکو به عنوان میراث جهانی شناخته شد.

بر اساس کتیبه‌ها بوروبودور بین قرن های ۸ تا ۹ میلادی ساخته شده است اما تاکنون هیچ اطلاعاتی در خصوص سازندگان این شگفتی معماری باستانی در دست نیست. این معبد سالیان درازی از دید جهان مخفی بود و در سال ۱۸۱۴ کشف شد.

معماری باستانی بوروبودور

باستان شناسان تخمین زده‌اند که برای ساخت این معبد بزرگ حدود ۵۵ هزار متر مکعب سنگ اندزیت (Andesite) استفاده شده است. این سنگ‌های عظیم توسط قبه‌ها و اجزای چوبی به همدیگر متصل شده‌اند. ۳ طبقه این معبد نماینده ۳ بخش اصلی کیهان شناسی بودایی است. مجسمه‌های بودا نیز که در بخش‌های مختلف معبد پیدا شده، بیانگر ۶ حالت مختلف مودرا (Mudra) است. مودرا ژست‌های نمادین آیین بودا است که توسط دست‌ها و انگشتان انجام می‌شود. این مکان شگفت انگیز مانند یک پازل غول پیکر از ۲ میلیون سنگ آتشفشانی ساخته شده است.

یکی دیگر از بخش‌های جذاب بوروبودور ناودان‌های آن است. این معبد در مجموع دارای ۱۰۰ ناودان به شکل ماکارا (Makara) است که مانند آب فشان‌های کوچک تزئینی عمل می‌کنند. ماکارا یک حیوان اسطوره ای در آیین بودایی و هندویی شبیه ماهی با سر فیل است.

پترا – اردن

پترا (Petra) در جنوب اردن یکی از معروف ترین سایت‌های باستان شناسی جهان بشمار می‌رود. این شهر ساخته شده با سنگ پایتخت نبطی‌ها (Nabataeans) در دوران باستان بوده است. پترا همچنین با نام شهر رز نیز شناخته می‌شود چراکه با ماسه سنگ به رنگ رز قرمز ساخته شده است. پترا در زبان یونانی به معنی صخره است. این بنا معروف ترین سنگ تراشه جهان است و گردشگران بیشماری از سراسر جهان را به خود جذب می‌کند.

نبطی‌ها حدود ۲ هزار سال پیش خانه‌ها، معابد، مقبره‌ها و محراب‌های پترا را ساخته‌اند. پترا حکم یک کاروانسرا را برای کاروان‌های تجاری دوران باستان داشت که بین مدیترانه و آفریقا سفر می‌کردند. پترا تا سال ۱۸۱۲ ناشناخته مانده بود و توسط یک سیاح سویسی به نام یوهان لودویگ (Johann Ludwig) کشف شد.

پترا (Petra) در جنوب اردن یکی از معروف ترین سایت‌های باستان شناسی جهان بشمار می‌رود.

۸۰۰ اثر تاریخی در پترا وجود دارد که حاصل سنگ تراشه‌های نبطی‌ها و سبک معماری هلنیستی (Hellenistic) است. دیوار پادشاه (king wall) یکی از محوری‌ترین بخش‌های شهر پترا است که شامل ۳ مقبره سلطنتی بزرگ در نمای کوه است. هر سه مقبره به طرز فوق‌العاده‌ای تزئین شده‌اند و دارای کتیبه هستند.

الخزنه (Al-Khazneh) یکی دیگر از جذاب ترین سنگ تراشه‌های دل کوه در پترا است. این بنا به نام گنجینه فرعون نیز شناخته می‌شود و با المان‌های معماری همچون مجسمه‌های زیبا و ستون‌های شگفت انگیز آراسته شده است. آثار باستانی فراوان دیگری نیز از دوران روم باستان در پترا یافت می‌شود.

تاج محل – هند

تاج محل (Taj Mahal) معروف ترین اثر تاریخی و شاهکار معماری گورکانی هند محسوب می‌شود. آرامگاه باشکوه تاج محل به دستور شاه جهان (Shah Jahan) پنجمین امپراتور گورکانی جهت یادبود همسر ایرانی تبار خود ارجمند بانو ساخته شده است. از این رو تاج محل به شاخص ترین نماد عشق در جهان نیز شناخته می‌شود. معماری این بنا ترکیبی از سبک‌های گورکانی، عثمانی، ایرانی، اسلامی و هندی است. در سال ۱۹۸۳ یونسکو تاج محل را تحت معیار شاهکار طراحی بشری به عنوان میراث جهانی معرفی کرد.

تاج محل – هند - یکی از بزرگترین شگفتی های معماری باستان

معماری تاج محل در سال ۱۶۳۲ میلادی توسط ۳ سرمعمار برجسته به نام‌های استاد احمد لاهوری (اهل افغانستان)، مکرمت خان (Makramat Khan) و عبدالکریم مأمور خان شروع شد. هزاران صنعتگر و هنرمند جهت ساخت این بنا گماشته شدند که در برخی کتیبه‌ها از عیسی خان شیرازی و امانت خان شیرازی نام برده شده است. عیسی خان معمار سرشناس و امانت خان نیز خوشنویس بنام ایرانی هستند. گویا خوشنویسی کتیبه‌های تاج محل به سرپرستی امانت خان صورت گرفته است. ساخت این مقبره گنبدی شکل به همراه باغ بزرگ آن در سال ۱۹۵۳ به اتمام رسید.

اجزای ساخت تاج محل بیشتر از ماسه سنگ، مرمر سفید و یشم قرمز و سبز است. همچنین ۲۸ نوع سنگ ارزشمند دیگر نیز در ساخت تاج محل به کار گرفته شده است. بیشتر جاهای تاج محل با آیاتی از قرآن کریم آراسته شده است. نقاشی‌های روی بنا نیز الگوهای هندسی متفاوتی را شامل می‌شود.

تاج محل (Taj Mahal) معروف ترین اثر تاریخی و شاهکار معماری گورکانی هند محسوب می‌شود

گنبد ۳۵ متری تاج محل را می‌توان جذاب ترین بخش آن دانست که با سبک معماری ایرانی و هندی ساخته شده است. اطراف این گنبد نیز ۴ چتری (گنبد کوچک) قرار دارد که توسط یک بالکن با همدیگر ارتباط دارند. در ۴ گوشه این اثر زیبا نیز ۴ مناره تعبیه شده است. باغ تاج محل از باغ‌های بهشتی الهام گرفته شده است. این باغ پر از گل‌ها، گیاهان، درختان و پرندگان متنوع است. این باغ توسط کانال‌های مرمر به ۴ بخش تقسیم شده است.

تاج محل در کنار رود جمنا (Yamuna) ساخته شده است. بنا بود که در آن طرف رودخانه آرامگاهی دیگر با مرمر سیاه برای شاه جهان ساخته شود و توسط پلی به یکدیگر ارتباط داده شوند اما در نهایت آرامگاه دوم ساخته نشد و هردوی آنها در تاج محل دفن شدند.

کولوسئوم – ایتالیا

کولوسئوم (Colosseum) یکی از شاخص ترین نمادهای امپراتوری روم و نمونه بارزی از سبک معماری رومی است. این بنا همچنین بزرگترین تماشاخانه (آمفی تئاتر) موجود در جهان است. ساخت این تماشاخانه بزرگ به دستور امپراتور وسپاسیان (Vespasian) بین سال‌های ۶۹ تا ۷۰ میلادی شروع شده است و در سال ۸۰ میلادی پسرش تیتوس (Titus) کار ساخت را به اتمام رساند. این بنا ساختاری بیضی شکل داشته و ارتفاع آن حدود ۴۸ متر است. این تماشاخانه زمانی برای نبرد گلادیاتورها و گاهی اوقات حیوانات وحشی استفاده می‌شده است. فعالیت کولوسئوم به مدت ۴ قرن ادامه داشت و سپس در قرن ۵ میلادی متوقف شد. این بنا بر اثر زلزله‌های شدید سال‌های ۸۴۷ و ۱۲۳۱ میلادی به شدت آسیب دیده است.

کولوسئوم (Colosseum) یکی از شاخص ترین نمادهای امپراتوری روم و نمونه بارزی از سبک معماری رومی است

کولوسئوم در ۴ طبقه ساخته شده و با ۴ ورودی مجزا گنجایش ۵ هزار تا ۸ هزار نفر را دارد. این بنا توسط سنگ مرمر زینت داده شده بود و حدود صدها مجسمه درون آن وجود داشت. هر طبقه این تماشاخانه به اقشار مختلف مردم تعلق داشت. طبقه بالا برای اقشار فقیر و طبقه پایین برای قشر مرفه و اشراف زاده ها تعیین شده بود. یک بخش زیرزمینی نیز برای نگهداری حیوانات وحشی جهت مبارزه با گلادیاتورها وجود دارد.

بخش عمده نمای داخلی کولوسئوم از چوب ساخته شده است. صندلی‌ها به شکل ردیف‌های چوبی منظم گارگذاری شده‌اند. صندلی‌هایی به شکل جعبه نیز جهت نشستن امپراتور و دیگر اعضای خاندان سلطنتی در نظر گرفته شده است. اکنون دیوار بخش شمالی کولوسئوم هنوز پابرجاست. راهرو زیرین بنا نیز که برای انتقال حیوانات استفاده می‌شد جهت بازدید به روی عموم باز است.

استون‌هنج – انگلستان

استون‌هنج (Stonehenge) یک اثر ماقبل تاریخ واقع در شهر ویلتشر (Wiltshire) انگلستان است. این بنا مجموعه‌ای دایره‌ای از سنگ های ایستاده در اندازه‌های متفاوت است. باستان شناسان تاریخ ساخت استون‌هنج را به ۴ هزار سال تا ۵ هزار سال قبل نسبت می‌دهند. نحوه ساخت این بنا میزان نبوغ بالای معمارهای آن دوره را فریاد می‌زند. هنوز در خصوص افرادی که در ساخت استون هنج دست داشته اند و همچنین هدف ساخت بنا اطلاعاتی در دست نیست.

استون‌هنج (Stonehenge) یک اثر ماقبل تاریخ واقع در شهر ویلتشر (Wiltshire) انگلستان است.

در ساخت استون هنج به طور عمده ۲ نوع سنگ سارسن (Sarsen) و سنگ کبود (Bluestone) به کار گرفته شده است. سنگ‌های کبود بیش از ۲۵ تن وزن دارند و وزن سنگ‌های سارسن نیز به ۴ تن می‌رسد. تمامی سنگ‌های به کار رفته در ساخت استون هنج از کیلومترها آن طرف تر به محل ساخت آن منتقل شده است. نحوه کارگذاری این سنگ‌های غول آسا توسط معماران هنوز ناشناخته باقی مانده است. تخمین زده می‌شود که ساخت چنین بنایی با امکانات موجود در آن دوران بیش از ۱۵۰۰ سال طول می‌کشد.

استون‌هنج با انقلاب تابستانی و انقلاب زمستانی نیز هماهنگ است. با این وجود نظریه‌های فراوانی در خصوص هدف ساخت استون‌هنج وجود دارد که از مراسم‌های خاک سپاری تا محلی برای ادای مراسم‌های مذهبی و بنای ستاره شناسی را شامل می‌شود.

یکی از شگفتی‌های معماری باستانی تا به امروز: هرم بزرگ جیزه – مصر

هرم بزرگ جیزه (Great pyramid of Giza) یا هرم خوفو (Pyramid of Khufu) بزرگترین هرم موجود در جهان و تنها اثر باقی مانده از عجایب هفتگانه جهان است. این بنا با اقتدار یکی از شگفتی‌های معماری باستانی است که هنوز هم ذهن بسیاری را در تعجب غرق ساخته است. این بنا آرامگاه خوفو، فرعون مصر است. این هرم یکی از بزرگترین دستاوردهای مصر باستان برآورد می‌شود. تنها اطلاعات اندکی در خصوص نحوه ساخت این بنا از معدن سنگ، انتقال سنگ ها، تراشکاری و البته جایگذاری این سنگ‌های غول آسا جهت ساخت هرم بزرگ جیزه در دست است.

یکی از شگفتی‌های معماری باستانی تا به امروز: هرم بزرگ جیزه – مصر 

زمان ساخت هرم خوفو بین سال های ۲۵۶۰ تا ۲۵۴۰ قبل از میلاد تخمین زده می‌شود. هرم خوفو با بلندای ۱۴۶٫۵ متری، بلندترین بنای جهان برای ۳۸۰۰ سال پس از ساخت آن لقب گرفته است. البته ارتفاع این بنا اکنون در اثر فرسایش به چیزی حدود ۱۳۷ متر رسیده است. هرم خوفو تنها هرمی است که هردو گذرگاه بالارونده و پایین رونده را به صورت مجزا دارا است. باستان شناسان بر این باورند که معمارهای هرم جیزه از علم هم‌ترازی ستاره‌ها برای نقشه کشی و ساخت این بنای خارق العاده استفاده کرده‌اند.

تخمین زده می‌شود که حدود ۲٫۳ میلیون قطعه سنگ برای ساخت این هرم به کار گرفته شده باشد. سنگ‌های به کار رفته از معدنی مجاور و از طریق رود نیل به مکان احداث هرم منتقل شده‌اند. اعتقاد بر این است که سنگ‌ها توسط قلم‌های چوبی تراش خورده‌اند. مصری‌ها همچنین ۵۰۰ هزار تن ملات برای ساخت هرم استفاده کرده‌اند. امروزه ساخت چنین ملاتی تقریباً غیر ممکن است. ورودی اصلی هرم حدود ۱ متر از سطح زمین ارتفاع دارد و راهروی اصلی به طبقه زیرین هرم ختم می‌شود. راه ورود به مقبره بسیار پیچیده است و تعداد زیادی از سازندگان و معماران هرم در آن ناپدید شده‌اند.

هرم بزرگ جیزه – مصر 

هرم بزرگ جیزه دارای ۳ اتاق دفن در ۳ طبقه مختلف بنا است. آرامگاه فرعون در مرکز هرم واقع است و توسط یک راهرو که به راهرو بزرگ معروف است قابل دسترسی است. مقبره ملکه نیز در طبقه زیرین هرم قرار دارد. این هرم همچنین دارای کنده کاری‌های سنگی، مجسمه‌های چوبی و اشیاء زینتی است. اعداد و ارقام استفاده شده در ساخت این بنا نیز خبر از اطلاعات ستاره شناسی بالای سازندگان هرم خوفو می‌دهد. برای مثال در ساخت هرم خوفو از عدد طلایی استفاده شده است و خمیدگی‌های طراحی شده در بخش‌های مختلف هرم با شعاع زمین همخوانی دارد.

بزرگترین شگفتی معماری باستانی – دیوار بزرگ چین

دیوار چین را می توان مهم ترین گزینه در میان شگفتی‌های معماری باستانی به حساب آورد. طولانی ترین سازه‌ای که تابحال در تاریخ ساخته شده است را می‌توان در چین پیدا کرد. تاریخ ساخت دیوار ۲۱ هزار و ۱۹۶ متری چین به قرن هشتم تا پنجم قبل از میلاد باز می گردد. دیوار بزرگ چین (Great Wall of China) یک سازه غیرپیوسته است که ساخت آن به دستور امپراتور چین شی هوانگ (Qin Shi Huang) جهت دفاع از حملات قبیله یایون (Yayun) شروع شده است. ساخت کامل دیوار طی دودمان‌های مختلفی از امپراتورهای چین انجام شده است. بنا به اهمیت بالای معماری و اعتبار تاریخی آن، یونسکو در سال ۱۹۸۷، دیوار چین را یک میراث جهانی معرفی کرد.

بزرگترین شگفتی معماری باستانی - دیوار بزرگ چین

ساخت این دیوار بین سال‌های ۲۲۰ تا ۲۰۶ قبل از میلاد شروع شده است. بعدها و بین قرن‌های ۱۰ تا ۱۴ دودمان‌های لیانو (Liano)، جین (Jin)، یوان (Yuan) و مینگ (Ming) به طول دیوار اصلی افزودند و آن را تکمیل کردند. خشت، سنگ، خاک کوبیده و چوب عمده مصالح به کار برده شده در ساخت دیوار چین هستند. تنها بخش‌هایی از دیوار اصلی امروزه پابرجا است. در آن زمان هزاران برج دیدبانی نیز در بخش‌های مختلف دیوار تعبیه شده‌اند.

امروزه دیوار چین حدود ۵ هزار کیلومتر طول دارد. ارتفاع دیوار بین ۵ تا ۱۰ متر متفاوت است و پهنای متوسط آن نیز حدود ۴٫۵ متر است. دیوار چین امروزه قابلیت نظامی خود را از دست داده است و در عوض سالیانه میلیون‌ها توریست از سراسر جهان به دیدن این دیوار می‌روند.

این بود ۱۰ مورد از برترین معماری‌های دوران باستان که با شما در میان گذاشتیم. البته شگفتی‌های زیادی در گوشه و کنار جهان منتسب به دوران باستان وجود دارد که اشاره به همه آنها کار دشواری خواهد بود و در قالب یک مطلب نخواهد گنجید. اگر شما معماری‌های درخور توجه و بهتری سراغ دارید که از قلم افتاده است، آن را با ما و دوستان خود نیز در میان بگذارید. تمامی دیدگاه‌های شما از طرف تیم هومگ بررسی خواهد شد. منتظر نظرات، انتقادات و پیشنهادات شما همراهان عزیز هومگ، مجله آنلاین هومینگ هستیم.

منبع: themysteriousworld

نظرات وبلاگ

سازه های قدیمی همیشه جذاب و مرموز بوده.
به نظرم خیلی از معماری های جدید زیبا تر هستن

جالب بود ممنون

پیام بگذارید