چطور می‌ توان با استفاده از صنایع‌ دستی یک خانه را دیزاین کرد؟

صنایع‌ دستی

با استفاده از صنایع‌دستی در دکوراسیون داخلی می‌توان نمایی تلفیقی از مدرنیته و سنت را خلق کرد. یکی از نهضت‌های پیشرو در این زمینه در دنیای دکوراسیون طرح‌های بوهمی برای تزئین دکوراسیون داخلی منزل است. در این روش طراحی دکوراسیون علاوه بر استفاده از وسایل مدرن، به ‌منظور کاربرد راحت‌تر مصرف‌کننده، از صنایع‌دستی و بومی نیز برای تزئینات بیشتر و حفظ اصالت خانه نیز استفاده می‌شود. بوهمیان در لغت به معنای کسی است که به‌طور غیرمتعارف در هنر غرق‌شده است. طراحی‌هایی که بر اساس سبک بوهمی در سال‌های اخیر مد دنیای دکوراسیون شده‌اند اغلب المان‌های مشخصی را دنبال می‌کنند. یکی از ویژگی‌های بارز این سبک طراحی دکوراسیون داخلی منزل رنگ‌های روشن و برجسته آن است. همچنین ردپایی پررنگ از حضور صنایع‌دستی در دکوراسیون داخلی را می‌توان به‌وضوح در آن مشاهده کرد. از دیگر ویژگی‌های بارز دکوراسیون داخلی منزل به سبک بوهمی بهره بردن از گیاهان مختلف در گلدان‌هایی با طراحی‌های خاص و آنتیک است.

در ادامه ایده‌ها، طرح‌های جالب و برجسته‌ای کاربرد صنایع‌دستی در دکوراسیون داخلی با توجه به سرفصل‌های زیر در اختیارتان قرار می‌گیرد.

  • شروعی دوباره در طراحی دکوراسیون
  • معرفی سبک زیبا و شیک بوهمی
  • نقش مبلمان با طرح صنایع‌دستی در دکوراسیون
  • تابلوها و ظروف دیواری صنایع‌دستی
  • فرش‌های دستباف و معجزه عظیم در طراحی
  • صنایع‌دستی گوناگون در تزئین دکوراسیون داخلی

شروعی دوباره در طراحی دکوراسیون

همان‌طور که سهراب سپهری می‌فرمایند برای تغییر دکوراسیون منزل نیز چشم‌ها را باید شست و جور دیگر باید دید. به‌منظور استفاده از صنایع‌دستی در دکوراسیون داخلی تنها خرید ملزومات آن کافی نیست. ابتدا باید نگاهی دقیق به ساختار دکوراسیون داخلی خانه خود بیندازید و مواردی را که نیاز به تغییر دارند را مشخص کنید. فهرستی ازآنچه مورد نیاز است تعیین و سپس اقدام به خرید وسایل مورد نیاز کنید. در این روش علاوه بر خرید منطقی و کاربردی وسایل، از شلوغی و درهم‌ریختگی دکور خود نیز جلوگیری می‌کنید. وسایل تزئینی  کاربردی بسیاری را می‌توان از صنایع‌دستی انتخاب کرد. ازجمله این وسایل می‌توان به آینه، گلدان‌ها، کوسن، ظروف پذیرایی، تابلو … اشاره کرد. همچنین میز و صندلی و مبلمان را می‌توان از طرح‌های خاص صنایع‌دستی انتخاب کرد. از این جمله می‌توان به پارچه‌های سوزن‌دوزی شده‌ای که برای روکش مبلمان استفاده می‌شود، نام برد. خرید تمام آنچه گفته شد بستگی به میزان بودجه و تمایل شما برای طرح‌های سنتی و صنایع‌دستی در منزل دارد.

صنایع‌ دستی

معرفی سبک زیبا و شیک بوهمی

سبک بوهمی تأکید و علاقه بسیاری به استفاده از المان‌های فرهنگی و صنایع‌دستی در دکوراسیون داخلی دارد. در این سبک علاوه بر استفاده از وسایل و امکانات مدرن بسته به نظر طراح از وسایل مختلف سنتی و صنایع‌دستی برای جان بخشیدن به فضای خانه استفاده می‌شود . در دکوراسیون داخلی منزل به سبک بوهمی همه نوع وسایل آنتیک و عتیقه را می‌توان یافت که به‌سادگی و هنرمندانه برای تزئین دکوراسیون استفاده می‌شود. از ویژگی‌های بارز این سبک می‌توان به استفاده از طیف رنگی گسترده و روشن در کنار لایه‌هایی از فرهنگ‌های مختلف اشاره کرد.

سبک بوهمی را بیشتر به نامتعارف بودن و ایجاد خلاقیت در استفاده دوباره از وسایل کهنه و قدیمی شناخته می‌شود. همچنین پیشروان این سبک علاقه زیادی به استفاده از ترکیب‌های رنگ خنثی برای تم اصلی دکوراسیون هستند. توجه داشته باشید که شلوغی بیش‌ازحد در هیچ سبک مدرن و شیکی قابل‌قبول نیست. بنابراین در ایجاد این سبک از دکوراسیون داخلی منزل نیز بهتر است به نمونه‌های شیک‌تر و مدرن‌تر آن با نیم‌نگاهی به صنایع‌دستی کشور خودمان داشته باشید.

دکوراسیون بوهمی مختص کسانی است که خانه‌های خود را پر از زندگی، فرهنگ و صنایع‌دستی جالب از همه دنیا می‌خواهند. این زیبایی‌شناسی در مواجهه با حساسیت‌های مدرن پرواز می‌کند و تأثیری شگرف، آرام و غیرمعمول را دربرمی گیرد. درحالی‌که اتاق‌ها و فضای بوهمی مشترکات مشابهی دارند اما هیچ‌یک از دو اتاق یکسان نیستند.

جالب است بدانید که سبک بوهمی توسط افرادی که تصمیم به زندگی غیرمتعارف مانند مسافران دائمی، بازیگران و نویسندگان را دارند، الهام گرفته‌شده است.

نقش مبلمان با طرح صنایع‌دستی در دکوراسیون

یکی از روش‌های زیبا و خاص استفاده از صنایع‌دستی در دکوراسیون داخلی بهره بردن از مبلمان خاص با طرح‌های سنتی است. در این سبک از طراحی دکوراسیون داخلی منزل می‌توانید مبلمان خود را از میان طرح‌هایی خاص از صنایع‌دستی انتخاب کنید. طرح‌های مختلفی برای مبلمان صنایع‌دستی در بازار وجود دارد . مبلمان با روکش‌های سوزن‌دوزی شده ازجمله نمونه‌های زیبای این سبک هستند. همچنین طرح‌هایی سنتی از مبلمان های دست‌ساز  که در رده صنایع‌دستی قرار می‌گیرند نیز می‌توان برای این منظور استفاده کرد.

عموماً بسیاری از خانواده‌ها به دلیل هزینه‌های بالای خرید مبلمان صنایع‌دستی از خرید آن‌ها چشم‌پوشی می‌کنند. اما روش‌ها و ترفندهای ساده‌ای وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توانید مبلمان شیک با المان‌های فرهنگی داشته باشید. یکی از ایده‌های جالب برای این منظور تعویض رویه مبلمانی است که در حال حاضر از آن استفاده می‌کنید. انواع پارچه و طرح‌هایی که جزو صنایع‌دستی ایرانی است در بازار برای رویه مبلمان وجود دارد. همچنین درصورتی‌که مبلمان شما تک و رنگ و ساده است می‌توانید با استفاده از جاجیم‌های رنگی روی نشیمن یا پشتی آن‌ها را بپوشانید. یکی دیگر از راهکارهای ارزان‌قیمت برای استفاده از صنایع‌دستی در دکوراسیون داخلی خرید کوسن‌هایی با این مشخصات است. از طرح‌های مختلف کوسن‌هایی با طرح فرش، گلیم، گبه ، سوزن‌دوزی و آینه‌کاری بلوچ می‌توان استفاده کرد. بهتر است این کوسن‌های رنگی را روی مبلمانی با طرح ساده و تک‌رنگ به تعداد فرد استفاده کنید.

از دیگر صنایع‌دستی در دکوراسیون داخلی می‌توان به انواع میزهای جلو مبلی و غذاخوری اشاره کرد. انواع مختلف این میزها با المان‌های سنتی و کلاسیک را می‌توان در بازار خریداری کرد. از طرح‌های شیک و گران‌قیمت آن می‌توان به طرح‌های کنده‌کاری و میناکاری نیز اشاره کرد. برای ایجاد نمایی مدرن بهتر است از طرح‌های ساده و خلوت برای این منظور استفاده کرد.

مبلمان قدیمی خود را با استفاده از پارچه‌های خاص به سبک مبلمان صنایع‌دستی در دکوراسیون داخلی تعمیر و بازسازی کنید.

تابلوها و ظروف دیواری صنایع‌دستی

از دیگر روش‌های تزئین دکوراسیون با استفاده از صنایع‌دستی استفاده از تابلوهای مختلف بر روی دیوار است. انواع مختلفی از آینه‌ها با قاب‌های صنایع‌دستی، تابلوهای منبت، معرق، خاتم‌کاری و قلم‌زنی برای این منظور در بازار موجود است. همچنین می‌توانید از تابلو فرش‌های دستباف نیز برای تزئین دکوراسیون داخلی منزل نیز استفاده کنید. عموماً بشقاب‌های دیواری با طرح‌های خاص از جنس‌های چینی ، فلز و چوب نیز می‌توان در دکوراسیون دیوارهای نزدیک غذاخوری و حتی منتهی به آشپزخانه نیز بهره برد. اکثر وسایلی که با مشخصه‌های صنایع‌دستی بفروش می‌رسند به دلیل منحصربه‌فرد بودنشان از قیمت بالایی برخوردارند بنابراین می‌توانید از وسایل دست‌دوم و قدمی نیز برای این منظور استفاده کنید.

یکی از طرح‌هایی که در سال‌های اخیر علاقه‌مندان بسیاری را به خود جذب کرده آینه‌های تزئینی با قابی از نقره، مس و حتی برنج است. این آینه‌های خاص تأثیر بسزایی در دکوراسیون داخلی منزل ایجاد می‌کنند.

صنایع‌ دستی

فرش‌های دستباف و معجزه عظیم در طراحی

نقش صنایع‌دستی در دکوراسیون داخلی را می‌توان در استفاده از فرش‌ها و قالیچه‌های دستباف خلاصه کرد. طرح‌های ساده و بدوی فرش‌های دستبافی که از هنر اجدادی استادان ایرانی سخن می‌گوید می‌تواند زینت‌بخش خانه‌ها باشد. فرش‌های دستباف را باید به‌دقت و متناسب با سایر دکوراسیون داخلی منزل انتخاب کرد. طرح‌های گوناگونی را می‌توان در بازار برای خرید فرش مشاهده کرد. ازجمله طرح‌هایی که نمایی نیمه مدرن و بوهمی به خانه القا می‌کنند می‌توان به فرش‌های بلوچ، شکل‌های هندسی و ترکمن اشاره کرد. مشخصه بارز این فرش‌ها به کار بردن تصاویر ساده از طبعت به شکل نقاشی‌های بدوی و اشکال مختلف هندسی است. رنگ‌های خاص و متنوعی نیز برای فرش‌های دستباف وجود دارد که از آن جمله رنگ حنایی، زرد کهربایی و انواع سبز و آبی را انتخاب کرد.

بهتر است که اندازه فرش‌های دستباف در خانه‌های مدرن کمتر از ۶ مترمربع و در خانه‌های سنتی بیش از آن انتخاب شود. یکی از نکات مهمی که می‌تواند به انتخاب سایز مناسب فرش کمک کند اندازه‌گیری فضای بین مبلمان است. با توجه به این فضا می‌توانید قالیچه یا فرشی متناسب با آن را خریداری کنید. در استفاده از فرش‌های دستباف باید به تعداد آن‌ها در فضای خانه توجه داشت و از زیاده‌روی در آن خودداری کرد. نکته جالب‌توجه در سبک‌های بوهمی استفاده از فرش‌های دستباف ایرانی حتی کهنه در دکوراسیون داخلی منزل است.

صنایع‌ دستی

فرش‌های دستباف ایرانی یکی از بارزترین نمونه‌های استفاده از صنایع‌دستی در دکوراسیون داخلی مدرن و کلاسیک است.

صنایع‌دستی گوناگون در تزئین دکوراسیون داخلی

همان‌طور که گفته شد وسایل مختلفی از صنایع‌دستی را می‌توان برای دکوراسیون داخلی استفاده کرد که در زیر به معرفی و کاربرد برخی از آن‌ها می‌پردازیم:

انواع و اقسام شمعدان‌هایی که باظرافت و چیره‌دستی استادکاران کشورهای مختلف تهیه‌شده‌اند می‌توانند مورد مناسبی برای تزئین خانه شما باشند. از شمعدان‌های کریستال، بلور، برنجی، نقره، مسی و میناکاری گرفته تا طرح‌های چوبی آن. شمعدان‌ها علاوه بر زیبایی یکی از آیتم‌های مهم در طراحی دکوراسیون داخلی منزل هستند. زیرا نور شمع به گرم‌تر شدن فضا و ایجاد نور بیشتر تأثیر بسزایی دارد. از شمعدان‌های پایه‌بلند می‌توانید روی میز غذاخوری و جلوی شومینه برای زیبایی دکوراسیون استفاده کرد. همچنین شمعدان‌های دیوارکوب با طرح‌های خاص متناسب با طرح لوستر اصلی نیز می‌توان بهره برد.

گلدان‌های صنایع‌دستی از انواع مسی و چینی و قلمکار گرفته تا کریستال‌های دست‌ساز نیز از دیگر صنایع‌دستی در دکوراسیون داخلی خانه هستند. برای خانه‌های مینیمال می‌توان از گلدان‌های بزرگ و پرنقش‌ونگار که روی سطح قرار می‌گیرند بهتر است استفاده شود. همچنین انواع آویزهای گلدان سقفی با گیاهان آویزان و آبشاری نیز برای ایجاد فضای زنده می‌توان بهره برد.

صنایع‌ دستی

ظروف تزئینی بسیاری از صنایع‌دستی در دکوراسیون داخلی خانه می‌توان استفاده کرد. ازجمله این ظروف می‌توان به انواع شیرینی‌خوری و میوه‌خوری‌ها و دیس‌های و سینی‌های تزئینی و دکوری اشاره کرد. از این وسایل می‌توان برای تزئین بوفه‌ها و یا بر رو میزهای کوچک نشیمن استفاده کرد. در آشپزخانه نیز می‌توان برای تزئین کانتر میانی از این وسایل استفاده کرد.

مجسمه‌ها و پیکره‌هایی زیبایی از جنس‌های مختلف و اندازه‌های متفاوت از صنایع‌دستی در بازار موجود است که می‌توان برای دکوراسیون داخلی منزل از آن استفاده کرد. برای خانه‌های بزرگ و سالن‌های عظیم می‌توان از انواع ایستاده و مرتفع آن نیز استفاده کرد. در خانه‌های کوچک بهتراست این مجسمه به‌صورت مینیمال و کوچک انتخاب شوند.

در خانه‌هایی که امکان ایجاد فضایی سنتی به سبک خانه‌هایی قدیمی با استفاده از پشتی وجود دارد می‌توانید از صنایع‌دستی استفاده بیشتری کرد. قرار دادن مجمرها و سینی‌های قلم کار با تنقلات خشک‌شده در میانه و قرار دادن پشتی و قالیچه‌های دست‌باف طرحی ساده و اصیل از سبک زندگی ایرانی را القا می‌کند.

استفاده از طرح‌های مختلف صنایع‌دستی در دکوراسیون داخلی خانه باید هوشمندانه و با توجه به ویژگی‌های هر خانه انتخاب شود.

از صنایع‌دستی در دکوراسیون داخلی خانه به روش‌های مختلفی می‌توان استفاده کرد که هرکدام ویژگی‌های خاص خود را دارند. یکی از سبک‌های نیمه مدرن در به‌کارگیری صنایع‌دستی در دکوراسیون داخلی سبک بوهمی است. در این سبک از وسایل قدیم یو صنایع‌دستی فرهنگ‌های مختلف جهان برای تزئین داخلی فضا در کنار وسایل مدرن استفاده می‌شود. از بهترین نمونه‌های استفاده از صنایع‌دستی در دکوراسیون داخلی می‌توان به کاربرد فرش دستباف در خانه‌های مدرن اشاره کرد. همچنین مبلمان با طرح‌های خاص سنتی در بازار موجود است که با خرید آن‌ها می‌توانید تغییرات عمده‌ای در دکوراسیون خانه ایجاد کرد. همچنین می‌توان با ترفندهایی ساده اعم از استفاده از وسایل دست‌دوم می‌توان برای تغییر دکوراسیون نیز استفاده کرد.

وسایل تزئینی بسیاری در رده صنایع‌دستی وجود دارند که با استفاده از آن‌ها می‌توانید تغییرات شگرفی را در فضای خانه ایجاد کرد. ازجمله این وسایل می‌توان به گلدان، شمعدان، مجسمه  و… اشاره کرد.

برچسب ها:
پیام بگذارید