املاک هومینگ

مدل‌ های طراحی آشپزخانه ایرانی از قدیم تا جدیدزمان تقریبی مطالعه: 6 دقیقه

طراحی آشپزخانه ایرانی

بسیاری از افراد آشپزخانه را قلب هر خانه‌ای می‌دانند. چراکه در اغلب خانه‌ها آشپزخانه جایی است که بیشترین زمان خانم خانه در آن سپری شده و افراد خانواده هم برای صرف غذا در آشپزخانه دور هم جمع می‌شوند. به همین دلیل خانم‌ها روی چیدمان و طراحی داخلی آشپزخانه حساسیت خاصی دارند و سعی می‌کنند به تناسب توان مالی خود و پتانسیل محیط بهترین نوع دکوراسیون را برای این بخش از خانه تهیه کنند. به طور کل هر آشپزخانه‌ای باید بتواند در حد ابعاد و اندازه‌ی خود بالاترین میزان کاربری را داشته باشد. یک آشپزخانه‌ی خوب و کارآمد دارای فضایی با نور کافی، طراحی هوشمندانه برای دسترسی راحت به هر وسیله، کاربری آسان، زیبایی ظاهری و جریان انرژی مثبت است. صرف نظر از ابعاد و مساحت آشپزخانه همه‌ی این ویژگی‌ها را می‌توان در هر آشپزخانه‌ای فراهم کرد. به همین دلیل نباید هیچ طراحی نمی‌تواند کمبود فضا را بهانه‌ای برای یک چیدمان اشتباه قرار دهد. با توجه به اهمیت دکوراسیون آشپزخانه در این مطلب به معرفی جدیدترین مدل‌های آشپزخانه برای خانه‌های ایرانی پرداخته‌ایم. بنابراین در صورتی که شما هم قصد دارید چیدمان آشپزخانه‌ی خود را تغییر داده و استفاده بهینه‌تری از فضا داشته باشید، تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

آشپزخانه‌های ایرانی را با چه مدل‌هایی می‌توان دکور کرد؟

گرچه شکل ظاهری، محل قرارگیری، مساحت، تعداد دیوار و پنجره، میزان نورگیری و بسیاری عوامل دیگر بر نوع مدل‌هایی که می‌توانید با استفاده از آن‌ها آشپزخانه‌ی خود را طراحی کنید، تاثیر خواهند گذاشت. اما فراموش نکنید با وجود همه‌‍‌ی محدودیت‌های محیطی هنوز هم برای انتخاب دکوراسیونی کارآمد و البته جدید دستتان باز است. به جرات می‌توان گفت اگر بسیاری از افراد تاکنون تغییر خاصی در چیدمان آشپزخانه‌ی خود ایجاد نکرده‌اند، تنها دلیل آن محدودیت‌های ذهنی و تردید در تجربه‌ی دکوراسیون‌های جدید است. در این بخش ضمن معرفی رایج‌ترین مدلی که آشپزخانه‌های ایرانی از آن استفاده کرده‌اند، جدیدترین مدل‌های دکوراسیون فضای آشپزخانه را معرفی خواهیم کرد.

طراحی مدل G

طراحی آشپزخانه ایرانی

طراحی G شکل آشپزخانه رایج‌ترین دکوراسیون برای خانه‌های ایرانی است. این چیدمان به جز خانه‌هایی که متراژ کم داشته و در واقع سوییت محسوب می‌شود، برای هر آشپرخانه چهار ضلعی با هر متراژی قابل استفاده است. در این دکوراسیون هر چهار ضلع آشپزخانه درگیر خواهند بود. به طوری که سه ضلع به طور کامل با کابینت‌ها پوشیده شده و ضلع دیگر هم به صورت نیمه با یک کابینت یا پیشخوان دکور خواهد شد. از بزرگ‌ترین مزیت طراحی G، وجود تعداد بسیار زیاد کابینت‌ها و فضای ذخیره‌سازی در آشپزخانه است. بنابراین در صورتی که وسایل زیادی دارید، برای مدیریت بهتر فضا بهتر است از همین دکوراسیون استفاده کنید. به طور اصولی پیشخوان نیمه بسته آشپزخانه به عنوان میز غذا مورد استفاده قرار می‌گیرد و می‌توانید پای خود را آزادانه در قسمت باز پایین پیشخوان قرار دهید. اما در اغلب آشپزخانه‌های ایرانی زیر پیشخوان را هم با کابینت پر می‌کنند تا به تعداد فضاهای نگهداری اضافه شود. این چیدمان گرچه بسیار جادار است، اما پوشش کامل همه‌ی دیوارها، به ویژه در آشپزخانه‌های کوچک فضا را کمی دلگیر می‌کند. بنابراین در صورتی که آشپزخانه‌ی کوچکی دارید، کنار دکوراسیون طرح G از نورپردازی قوی و رنگ‌های روشن استفاده کنید. به این ترتیب ضمن داشتن فضای کافی، از نظر زیبایی و نورگیری محیط هم مشکلی نخواهید داشت.

طراحی مدل U

طراحی آشپزخانه ایرانی

این مدل را می‌توان نوع دیگری از دکوراسیون G دانست که در آن پیشخوان روی ضلع چهارم قرار نگرفته است. این طراحی نسبت به مدل G کمتر مورد استفاده قرار گرفته و انتخابی جدید محسوب می‌شود. برای اجرای طراحی U باید سه ضلع از دیوارهای آشپزخانه با کابینت پوشیده شده باشند. ضلع چهارم همان راه ورود و خروج به آشپزخانه خواهد بود که به طور کامل باز گذاشته می‌شود. این سبک نیز مانند طراحی مدل G فضای ذخیره‌سازی بسیار زیادی در اختیار شما قرار می‌دهد. به همین دلیل در بسیاری از خانه‌های کوچک از این دکوراسیون برای چینش آشپزخانه استفاده می‌شود تا در کمترین مساحت بیشترین فضا در اختیارتان قرار بگیرد. همچنین با حذف پیشخوان، حریم نشیمن و آشپزخانه دلبازتر به نظر می‌رسد. علاوه براین با کمی تمرکز بر نورپردازی آشپزخانه می‌توانید فضای چشم‌نوازتری در آن فراهم کنید. همچنین شما می‌توانید در چنین آشپزخانه‌ای یک کابینت جزیره قرار دهید. البته به شرط آنکه فضای کافی برای نصب آن را وسط آشپزخانه داشته باشید.

طراحی مدل L

طراحی آشپزخانه ایرانی

برای خانه‌هایی با متراژهای متوسط آشپزخانه‌های مدل L انتخاب ایده‌آلی خواهند بود. در این آشپزخانه‌ها دو ضلع دیوار برای کابینت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد و فضای ذخیره‌سازی آن نسبت به دو مدل دیگر کمتر است. آشپزخانه‌های طرح L امکان قرار دادن کابینت جزیره را وسط آشپزخانه فراهم می‌کنند. با قرارگیری جزیره وسط آشپزخانه فضای بیشتری برای استفاده در آشپزخانه فراهم شده و می‌توان از آن به عنوان میز هم استفاده کرد. البته در اغلب اوقات یکی از ارکان اصلی آشپزخانه مانند ظرفشویی یا گاز روی جزیره قرار گرفته و باعث عملکرد آزادانه‌تر شما خواهند شد. اما در نظر داشته باشید در صورتی که پذیرای افراد زیادی در آشپزخانه هستید، بهتر است از نصب جزیره در آن صرف‌نظر کنید. چراکه فضای باز این طراحی بزرگ‌ترین مزیت و عامل اصلی تنوع یا انعطاف‌پذیری آن است.

طراحی مدل خطی یا تک دیواره

برای خانه‌هایی با متراژ بسیار کم آشپزخانه‌‌هایی با فضای اختصاصی غیرممکن به نظر می‌رسد. به همین دلیل استفاده از آشپزخانه‌های خطی انتخاب بسیار خوبی خواهد بود. یک آشپزخانه‌ی خطی مانند یک خط بوده و فقط روی یک ضلع از دیوارها اجرا می‌شود. در چنین چیدمانی یکی از اضلاع دیوار با کابینت‌ها پوشیده شده و در همان ضلع اجاق گاز، ظرفشویی، یخچال و… قرار می‌گیرند. فضای موجود در این چیدمان به میزان قابل توجهی کم است؛ اما برای خانه‌های کوچک انتخاب ایده‌آلی به شمار می‌آید. شما می‌توانید با قرار دادن یک میز و دو صندلی کنار آشپزخانه‌ی مدل تک دیواره، فضای بیشتری برای نشستن و کاربردپذیری بیشتر آشپزخانه فراهم کنید. با توجه به ابعاد کوچک چنین آشپزخانه‌هایی استفاده از کابینت‌های براق و روشن که نور را منعکس می‌کند، فضای دلبازتری ایجاد کرده و نتیجه‌ی بهتری خواهد داشت.

طراحی مدل موازی

یکی دیگر از انواع آشپزخانه طراحی موازی آن است. در چنین ساختاری اغلب دو عرض محیط برای درب و پنجره در نظر گرفته شده و دیوارهایی که در طول آن قرار گرفته‌اند برای نصب کابینت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. چنین آشپزخانه‌هایی به اصطلاح آشپزخانه‌ی کافه‌ای هم نام دارد. چراکه در کافه‌ها برای افزایش سرعت عمل کابینت‌ها به این شکل طراحی می‌شوند. به این ترتیب همه چیز به خوبی در دسترس آشپزها قرار خواهد گرفت. فضای ذخیره و نگهداری در این آشپزخانه‌ها نه کم و نه زیاد است. اما امکان قرار دادن میز و صندلی در چنین آشپزخانه‌هایی وجود نخواهد داشت. بنابراین در چنین دکوراسیونی نمی‌توانید افراد خانواده را دور هم جمع کنید و باید به فکر یک میز غذاخوری در سایر اتاق‌های خانه باشید.
با توجه به آنچه گفته شد به تناسب فضایی که در معماری خانه به آشپزخانه اختصاص داده می‌شود، می‌توان یکی از انواع مدل‌های موجود را برای چیدمان آشپزخانه مورد استفاده قرار داد. در ادامه بعضی از جدیدترین ایده‌ها برای داشتن آشپزخانه‌ای جذاب‌تر را بررسی می‌کنیم که از ترکیب آن‌ها با یکی از مدل‌های گفته شده دکوراسیون جدیدی در آشپزخانه‌ی خود خواهید داشت.

جدیدترین مدل‌های آشپزخانه

برای ایجاد مدل‌های جدید در آشپزخانه نیازی به تغییر معماری آشپزخانه نخواهید داشت. کافی است بعضی ایده‌های کوچک یا بزرگ را در چیدمان آن اجرا کنید تا شاهد تغییرات بزرگی در دکوراسیون آشپزخانه باشید. برخی از جذاب‌ترین ایده‌ها به شرح زیر هستند.

اپن(پیشخوان) معلق

یکی از جدیدترین ایده‌ها استفاده از اپن یا پیشخوان‌های معلق است. این اپن‌ها فقط از یک عرض به دیوار نصب شده و هیچ پایه‌ یا ستونی آن‌ها را نگه نمی‌دارد. اپن‌های معلق هیچ تماسی با سطح زمین نداشته و به نظر می‌رسد در هوا معلق هستند. این اپن‌های جدید جذابیت بسیار زیادی به آشپزخانه‌ی شما خواهند بخشید.

رنگ‌های خاص

طراحی آشپزخانه ایرانی

شما می‌توانید به جای استفاده از رنگ‌های روتین مانند سفید، کرم یا طوسی برای کابینت‌های خود از رنگ‌های جدید و خاص‌تری را به کابینت‌های خود اضافه کنید. رنگ‌هایی مانند بنفش، زرشکی، آبی کاربنی، فیروزه‌ای و… می‌توانند انتخاب جذابی برای کابینت‌ها هستند. برای این منظور از ترکیب این رنگ‌ها با سفید استفاده کنید.

نورپردازی ویژه

اگر قصد ندارید برای تغییر دکوراسیون آشپزخانه‌ی خود هزینه‌های زیادی پرداخت کنید، می‌توانید تنها با تغییر در نورپردازی آن تفاوت را به خوبی احساس کنید. این ایده به ویژه برای آشپزخانه‌های مدل U شکل بسیار کاربردی خواهد بود. چراکه این آشپزخانه‌ها مرز مشخصی با نشیمن ندارند و با یک نورپردازی صحیح می‌توان مرزی نامریی برای آن ایجاد کرد.

جزیره منحنی یا T شکل

طراحی آشپزخانه ایرانی

اغلب آشپزخانه‌هایی که به کابینت جزیره‌ای شکل مجهز شده‌اند، طرح یک مستطیل ساده را برای جزیره‌ی آشپزخانه‌ی خود انتخاب می‌کنند. در صورتی که فضای کافی دارید، می‌توانید به جای جزیره مستطیلی از جزیره منحنی یا T شکل استفاده کنید که جذابیت بیشتری هم دارند. این جزیره‌ها با انحنای ملایمی وسط آشپزخانه قرار گرفته و می‌توانید با دو صندلی بخشی از آن را به میز آشپزخانه تبدیل کنید.

ستون‌های دکوری

اگر فضای کافی در آشپزخانه‌ی خود دارید، می‌توانید به جای درب یا پیشخوان دو طرف ضلع ورودی آشپزخانه را با ستون‌های دکوری زینت دهید و بعضی ظروف زینتی یا لوکس خود را در آن بچینید. این ستون‌های شیشه‌ای دکوری با تابش نور درخشندگی خاصی پیدا کرده و جلوه‌ی زیبایی به آشپزخانه می‌دهند. استفاده از ستون‌های شیشه‌ای دکوری در آشپزخانه‌های U شکل بهتر از سایر چیدمان‌ها است.
با توجه به آنچه گفته شد شما می‌توانید دکوراسیون آشپزخانه‌ی خود را متناسب با معماری آن تغییر دهید و مطمئن باشید با هر مساحت و اندازه‌ای می‌توانید چیدمانی جذاب برای آشپزخانه‌ی خود پیدا کنید.

برچسب ها:
پیام بگذارید