فرش هایی مناسب برای خانه هایی کوچک

فرش

قالی‌بافی هنری ملی و باستانی در ایران محسوب می‌شود. ایرانیان از زمان‌های دور به بافت انواع فرش‌ها با بهترین کیفیت و نقش‌هایی جذاب و پر معنی می‌پرداختند. به‌گونه‌ای که قدیمی‌ترین قالی جهان که تا کنون یافته شده متعلق به فرش ایرانی با نقوشی اصیل از دوران هخامنشیان به نام پازیریک است. امروزه صادرات فرش نفیس ایرانی سهم قابل توجهی در اقتصاد کشورمان دارد. به‌طور تقریبی نیمی از صادرات فرش توسط بافندگان ماهر آذربایجان شرقی صورت می‌پذیرد. دست‌کم از قرون وسطی فرش ایرانی از مهم‌ترین اقلام تجاری به‌حساب می‌آمد. در قرن چهاردهم یا پانزدهم فرش‌های ایرانی عضو ثابت خانه‌های اشراف و شاهزادگان بودند. نقاشان اروپایی از همین زمان در آثار فاخر خود از فرش‌های پر نقش‌ونگار ایرانی استفاده می‌کردند.
امروزه بسیاری از افراد به‌ویژه قشر ثروتمند اروپایی و آمریکایی و به‌طور عمده ایرانیان از فرش‌ها برای دکوراسیون منزل استفاده می‌کنند. از مزیت‌های بهره‌گیری از فرش در دکوراسیون خانه می‌توان به حفاظت از کف‌پوش‌ها، القای حس صمیمیت و گرما به خانه، حفظ سلامتی ساکنان خانه و… اشاره کرد. فرش‌ها در همه‌ی انواع دکوراسیون مورداستفاده قرار می‌گیرند. از دکوراسیون‌های پر رنگ‌وآب شرقی تا دکوراسیون‌ خانه‌های مینیمال و مدرن قابلیت استقاده از فرش‌ها را دارند. یکی از جالب‌ترین نکات در مورد فرش‌ها این است که آن‌ها را در بخش‌های مختلف خانه می‌توان مورد استفاده قرار داد. در ادامه با مجله‌ی هومینگ همراه باشید تا نکاتی در رابطه با فرش‌های مناسب برای خانه‌های کوچک را موردبررسی قرار دهیم.

از فرش‌های گرد و بیضی استفاده کنید.

فرش‌های گرد و بیضی یکی از بهترین گزینه‌ها‌ برای دکوراسیون خانه‌های کوچک و نقلی محسوب می‌شود. این فرش‌ها برای دکور مدرن منزل مناسب هستند. اگر از فرش‌های دایره‌ای و گرد برای پوشاندن کف منازل استفاده می‌کنید، باید آن‌ها را در مرکز اتاق قرار داده و مبلمان‌تان را اطراف آن بچینید. هیچ‌یک از پایه‌های مبل یا میز نباید روی فرش باشد. استفاده از این‌گونه فرش‌ها فضای سنتی و قدیمی را از خانه‌تان می‌زداید و حال و هوایی مدرن به آن می‌بخشد. فرش‌های گرد با وجود اینکه جای بسیار کمی را می‌گیرند، گرما و زیبایی حیرت‌انگیزی به خانه‌تان القا خواهند کرد.

همه‌ی قسمت‌های خانه را فرش نکنید.

در دکوراسیون‌های متداول امروزی نباید همه‌ی بخش‌های خانه را با فرش پوشاند. بنابراین کف‌پوش منازل‌تان را از انواع سرامیک، پارکت‌های چوبی و… انتخاب کنید. طوری که کف‌پوش‌های خانه قابل مشاهده باشد. استفاده از موکت برای پوشاندن سطح منزل روشی قدیمی و منسوخ‌شده به‌شمار می‌آید. اگر شما در خانه‌ای کوچک زندگی می‌کنید، به‌هیچ‌وجه همه‌ی خانه را با فرش و موکت نپوشانید. این کار علاوه‌بر زشت نشان دادن محیط خانه باعث کوچک‌تر به‌نظر رسیدن آن خواهد شد. اگر در دکوراسیون خانه‌تان کف‌پوش‌ها نمایان شد، به حفظ تمیزی و نظافت آن توجه داشته باشید. هماهنگی رنگ کف‌پوش‌ها با سایر بخش‌های دکوراسیون نکته‌ای است که افراد کم‌تر به آن توجه می‌کنند.

فرش

فرش‌های با رنگ تیره را انتخاب نکنید.

به‌طور معمول دکوراسیون خانه‌های نقلی به‌گونه‌ای طراحی می‌شود که علاوه‌بر بیشترین استفاده از کم‌ترین جا، باعث بزرگ‌تر به‌نظر رسیدن خانه شود. بنابراین برای انتخاب فرش مناسب برای خانه‌های کوچک باید به رنگ آن بسیار توجه کنید. فرش‌های با رنگ تیره به‌علت جذب نور بالا محیط خانه را کوچک‌تر از اندازه‌ی واقعی خود نشان می‌دهند. با انتخاب فرش‌هایی با رنگ روشن محیط خانه را بزرگ‌تر و دلبازتر کنید. در واقع متخصصان دکوراسیون فرش‌های تیره را فقط برای خانه‌های بسیار بزرگ یا با متراژ بالای ۱۵۰ متر مناسب می‌دانند. اما در نهایت دکوراسیون خانه‌ی شما باید مطابق با سلیقه و علایق شما باشد. پس اگر شما فرش‌های تیره رنگ را می‌پسندید هیچ محدودیتی برای انتخاب آن‌ها نخواهید داشت.

از قالیچه‌ها کمک بگیرید.

افراد بسیاری همچنان به دکوراسیون سنتی علاقه دارند اما با توجه به فضای کوچک خانه نمی‌توانند از فرش‌های بزرگ یا موکت‌های متنوع استفاده کنند. در چنین شرایطی استفاده از قالیچه‌ها و انواع گلیم راه‌حل مناسبی به‌نظر می‌رسد. بعضی از متخصصان استفاده از قالیچه‌ها را نسبت به فرش‌های گرد انتخابی بهتر برای دکوراسیون خانه‌های ایرانی می‌دانند. به عقیده‌ی آن‌ها این نوع از فرش‌ها با حفظ فرهنگ و هنر ایرانی، پوششی مناسب برای خانه‌های کوچک هستند. گلیم و قالیچه برای اتاق نشیمن یا اتاق پذیرایی از میهمانان طراحی نشده است. شما می‌توانید از آن‌ها در دکوراسیون اتاق‌های خواب‌ بیشترین بهره را ببرید.

از فرش‌های با طراحی و نقش‌های شلوغ استفاده نکنید.

به احتمال زیاد شما هم این ضرب‌المثل قدیمی را شنیده‌اید که زیبایی در سادگی است! در انتخاب فرش‌ها نیز این نکته بسیار کارآمد بوده و فرش‌های ساده زیبایی و اصالتی شگفت‌انگیز به خانه‌تان خواهند بخشید. فرش‌های با طراحی شلوغ برای خانه‌های بزرگ و متراژ بالا گزینه‌ی مناسبی محسوب می‌شوند. زیرا با توجه به بزرگی فضای خانه طراحی و نقوش شلوغ فرش مخاطب نه‌تنها چشم ساکنان را اذیت نمیکند بلکه به محیط خانه نوعی زیبایی اشراف‌گونه می‌دهد. اما در مورد خانه‌های نقلی، فرش‌های ساده محیط خانه را وسیع‌تر و سرشار از آرامش می‌کند. به‌طور معمول این فرش‌ها وجه اشتراکی بین دکوراسیون سنتی و مدرن به‌شمار می‌آیند.

حمام و سرویس بهداشتی را مفروش نکنید.

یکی از اشتباهاتی که بعضی از افراد در دکوراسیون خانه انجام می‌دهند، استفاده از فرش برای اتاق سرویس بهداشتی و حمام است. البته باید این نکته را درنظر بگیرید که ما درباره اتاق‌هایی صحبت می‌کنیم که مجموعه‌ای از سرویس بهداشتی، حمام، روشویی و… هستند و هریک در بخش‌هایی جداگانه قرار گرفته است. مفروش کردن این محیط‌ها هم باعث جلوه‌ی بد محیط شده و هم نوعی ناهماهنگی را نمایش می‌دهد. فرش‌ها در چنین محیط‌هایی در معرض آسیب‌های جدی قرار دارند. احتمال پوسیدگی، انتقال بیماری، انتشار بوی بد و… از عوارض استفاده از فرش در اتاق‌های سرویس بهداشتی هستند.

از برش‌های معینی از فرش کمک بگیرید.

فرش‌های ماشینی نوعی رایج از فرش هستند که به‌خاطر قیمت ارزان و بالا بودن سرعت تولید محبوبیت زیادی دارند. شما می‌توانید از فرش‌های ماشینی متری برای پوشاندن فضاها استفاده کنید. با مراجعه به مراکز فروش فرش به‌راحتی به آن‌ها دسترسی خواهید داشت. این گونه از فرش‌ها را به متراژ موردنظرتان برش داده و فضاهای خانه را پوشش دهید. البته عموم متخصصان حوزه‌ی فرش معتقدند که فرش‌های ماشینی در طولانی‌مدت به سلامت ساکنان خانه ضرر می‌رسانند. اگر شما هم مایل به استفاده از آن‌ها هستید باید به نکات لازم برای نگهداری از آن‌ها مسلط باشید. برای مثال نباید آن‌ها را در برابر نور زیاد، منابع حرارتی و تابش مستقیم آفتاب قرار دهید.

فرش

به هماهنگی رنگ فرش با دکوراسیون خانه توجه داشته باشید.

یکی از اصول اساسی در دکوراسیون خانه، هماهنگی رنگ اجزای آن با یکدیگر است. اگر از فرش برای پوشاندن پارکت‌ها استفاده می‌کنید، به تناسب رنگ آن با مبلمان، پرده‌ها، کوسن‌ها، دیوارها، کف‌پوش‌ها، میزها و… توجه داشته باشید. رنگ فرش نباید به‌طور دقیق با رنگ سایر دکوراسیون یکی باشد. بلکه باید آن را در محدوده‌ی طیف رنگی سایر دکور خانه انتخاب کنید. استفاده از ترفند تضاد می‌تواند باعث زیبایی بیشتر محیط خانه شود. این تضاد را مطابق با قاعده‌ی رنگ‌های متضاد در علم طراحی داخلی درنظر بگیرید. برای مثال اگر دکوراسیون خانه‌تان بیشتر شامل وسایل چوبی با رنگ تیره است از فرش‌های سفید و سورمه‌ای کمک بگیرید. با توجه به اندازه‌ی خانه می‌توان انتخاب کرد که کدامیک از رنگ‌های سفید یا سورمه‌ای رنگ غالب باشد.

فرش‌های کودکانه برای اتاق خواب کودکان انتخاب کنید.

یکی از بزرگ‌ترین اشتباهاتی که افراد در انتخاب دکوراسیون منازل مرتکب می‌شوند، انتخاب فرش‌ها بدون توجه به کاربری‌شان است. اگر فرش‌های مناسب برای اتاق نشیمن یا اتاق پذیرایی از میهمانان را برای اتاق کودک برگزینید، نوعی ناهماهنگی در دکوراسیون ایجاد خواهید کرد. فرش‌های با طرح کودکانه علاوه‌بر حفظ هماهنگی با حال‌وهوای اتاق کودک، قیمت کم‌تری داشته و انتخابی اقتصادی‌تر محسوب می‌شوند. چنانچه شما هم به شکستن الگوهای تکراری در دکوراسیون علاقه‌مندید از فرش‌های نامتقارن و غیرهندسی استفاده کنید. این‌گونه از فرش‌ها که به شکل ماهی، گربه، خرس، درخت یا… برش داده شده‌اند زیبایی شگفت‌انگیزی به اتاق خواب کودکان خواهند بخشید.

فرش

ورودی خانه را مفروش نکنید.

علاقه‌ی دیرینه‌ی ایرانیان به فرش باعث شده تا آن‌ها همه‌ی بخش‌های خانه را مفروش کنند. امروزه با درنظر گرفتن دکوراسیون‌های مدرن و ابعاد کوچک اغلب خانه‌ها این ایده خیلی مناسب نیست. ورودی خانه یکی از قسمت‌هایی است که در آن نباید بخش‌های مفروش زیادی وجود داشته باشد. به‌طور دقیق‌تر متخصصان دکوراسیون می‌گویند فقط ۱۵ درصد از کل بخش‌های پوشیده شده با فرش در خانه باید در قسمت ورودی خانه استفاده شود. برای این منظور می‌توانید از پادری‌های متنوع موجود در بازار یا فرش‌های نیم متری در طرح‌های مختلف استفاده کنید. رنگ این پادری‌ها یا فرش‌های کوچک باید با رنگ در ورودی، جاکفشی، کف‌پوش‌ها و… هماهنگ باشد.

در اتاق خواب‌ها فرش پهن کنید.

اتاق خواب محلی برای رهایی از خستگی‌ها و تنش‌های روزمره است. با استفاده از فرش در این اتاق حس گرما و آرامش را به آن القا می‌کنید. هیچ‌گاه تخت‌خواب‌تان را روی فرش نگذارید. شما می‌توانید از فرش‌های کوچک یک متری یا فرش‌های گرد برای پایین تخت کمک بگیرید. چنانچه شما هم تمایل دارید که پس از برخاستن از تخت‌خواب گرمی فرش توسط پاهایتان احساس شود، از فرش‌های کوچک مربعی در ابعاد نیم متر برای کناره‌های تخت و بخش‌های مناسب برای قرار دادن پا استفاده کنید. توجه به رنگ این فرش‌ها و هماهنگی‌شان با سرویس خواب‌تان بسیار حایز اهمیت است. مطابق با آخرین نظرسنجی‌های صورت گرفته در مجلات معتبر و جهانی با موضوع دکوراسیون به ترتیب رنگ‌های بژ با ۵۵ درصد، خاکستری با ۲۴ درصد و قهوه‌ای با هفت درصد از محبوب‌ترین رنگ‌ها برای اتاق خواب هستند.

برچسب ها:
پیام بگذارید