چگونه نمای بیرونی ساختمان را زیباتر کنیم؟

نمای بیرونی ساختمان

بیشتر افراد دنبال فراهم کردن فضایی زیبا و دلنشین برای محیط داخلی خانه هستند و این کار را با استفاده از مبلمان و لوازم دکوری مختلف انجام می‌دهند. گرچه داشتن محیطی مطبوع و خوشایند در خانه تاثیر بسیار زیادی بر روحیه‌ی افراد دارد، اما اهمیت به طراحی داخلی نباید مانع توجه شما به نمای بیرونی خانه باشد. نادیده گرفتن نمای بیرونی ساختمان و بی‌اعتنایی به ظاهر آن باعث می‌شود افراد پیش از ورود به خانه‌ی شما احساس ناخوشایندی داشته باشند. به همین دلیل بسیاری از متخصصان دکوراسیون و طراحان معتقد هستند همانطور که به چیدمان فضای داخلی منزلتان اهمیت می‌دهید، باید نمای بیرون آن را هم بررسی کرده و سعی کنید ظاهری چشم‌نواز برای آن ایجاد کنید. این کار باعث می‌شود خودتان هم پیش از ورود به خانه انرژی مثبت‌تر و حال بهتری داشته باشید و ظاهر زیباتری به محله‌ی خود ببخشید. ما در این مطلب به ارائه‌ی ایده‌هایی برای زیباتر کردن نمای بیرونی خانه پرداخته‌ایم. این ایده‌ها برای افرادی با توان مالی متفاوت مناسب خواهد بود. بنابراین در صورتی که شما هم به فکر ایجاد تغییراتی در نمای ساختمانتان هستید، این مطلب را از دست ندهید.

ایده‌هایی برای زیبایی نمای بیرونی خانه

ایده‌های مختلفی وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توانید به جلوه‌ی نمای بیرونی ساختمانتان بیفزایید. در این بخش بعضی از این ایده‌ها را توضیح داده‌ایم.

نورپردازی در بدنه‌ی ساختمان

وضعیت نور در هر محیطی می‌تواند یکی از اصلی‌ترین عوامل برای زیبایی و چشم‌نوازی آن باشد. چراکه نور از مهم‌ترین ابعاد در دکوراسیون محسوب می‌شود. شما می‌توانید برای زیبایی هرچه بیشتر نمای بیرونی ساختمان خود از نورهایی با رنگ‌های مختلف استفاده کنید. برای این منظور کافی است لامپ‌های کوچک مورد نیازتان را تهیه کنید و آن‌ها را در نقاط خاصی مانند بالای پنجره‌ها یا ستون‌ها، لبه‌ی پایینی یا طاق‌های کوتاه نمای بیرون ساختمان نصب کنید. همین کار کوچک و کم هزینه می‌تواند در طول شب درخشش و جلوه‌ی بیشتری به ساختمان شما ببخشد. همچنین شما می‌توانید این نورها را روی زمین کنار دیوارهای خارجی ساختمان نصب کنید که از پیاده‌روی جلوی ساختمان قابل مشاهده است.

دکوری‌های ویژه‌ی دیوارهای خارجی

شما می‌توانید روی دیوارهای خارجی شامل بدنه‌ی ساختمان و سطح خارجی دیوارهای حیاط از دکوری‌ها و مجسمه‌های سنگی استفاده کنید. این نوع تزیین‌ها که ویژه‌ی دیوارهای خارجی در نظر گرفته می‌شوند از سنگ و فلز ساخته شده و دوام بسیار زیادی در برابر عوامل طبیعی، جوی و… دارند. بنابراین استفاده از مجسمه‌هایی روی دیوار با طرح برجسته مانند طرح ماه و خورشید، پرنده، شیر و… می‌تواند برای سال‌های زیادی زینت‌بخش نمای بیرون خانه‌ی شما باشد. این طرح‌ها و مجسمه‌ها در اندازه‌ها و شکل‌های مختلفی طراحی شده‌اند. به همین دلیل دست شما برای انتخاب طرح دلخواهتان باز خواهد بود.

لامپ‌های سر در

از دیگر گزینه‌هایی که برای نورپردازی اهمیت دارد، لامپ‌ها و نورهایی است که درست کنار یا بالای درب ورودی ساختمان نصب می‌شود. برای این نور شما می‌توانید از لوسترهای آویز مختلفی استفاده کنید که ظاهر بسیار چشم‌نوازی به سر در خانه‌ی شما خواهند بخشید. همچنین می‌توانید به جای لوسترهای آویز از دو چراغ با ظاهر زیبا در دو سمت درب استفاده کنید. لوسترهای ویژه سر در ساختمان به دلیل تماس مستقیم با گردوغبار، سرما و گرما، بارش و تابش و… اغلب از فلزهای بادوام و مقاوم ساخته می‌شوند. به همین دلیل ماندگاری بالایی دارند و نیازی نیست نگران آسیب آن‌ها باشید. استفاده از چنین لوسترهایی علاوه بر زیبایی مضاعف، باعث روشنایی بیشتر جلوی درب ساختمان خواهد شد.

حفاظ‌های زیبا

نمای بیرونی ساختمان

در بسیاری از خانه‌ها افراد برای افزایش امنیت بالای دیوارهای حیاط ساختمان را با حفاظ‌های محکم و مقاومی می‌پوشانند. مدل‌های قدیمی این حفاظ‌ها طراحی ساده و بی‌روحی دارد که ظاهر ساختمان را خراب می‌کند. اما شما می‌توانید مدل‌های جدید حفاظ مانند حفاظ‌های شاخ گوزنی، حفاظ‌های طرح گل و… را جایگزین حفاظ‌های قدیمی کنید. همچنین این نوع از حفاظ‌ها به دلیل برخورداری از پیچ و خم بیشتر، امنیت بالاتری را برای شما به همراه خواهند داشت. پس با استفاده از حفاظ‌های زیبا ضمن افزایش جذابیت نمای بیرونی ساختمان، می‌توانید ایمنی ساختمان را بیش از پیش تضمین کنید.

گلدان‌‌های رنگی در بالکن و لب پنجره

انسان به طور ذاتی علاقه‌ی وافری به طبیعت و گیاهان دارد. به همین دلیل استفاده از گل و گیاه در خانه و ساختمان می‌تواند تاثیر خوبی بر روحیه‌ی افراد داشته باشد. شما می‌تواند در بالکن خانه‌ی خود از گلدان‌های رنگی رنگی با گل و گیاهان زیبا استفاده کنید. این موضوع باعث افزایش نشاط در ساختمان هم می‌شود. همچنین می‌توانید به همه‌ی همسایگان پیشنهاد دهید در بالکن خود از گل‌ها و گلدان‌های کوچک و بزرگ استفاده کنند. البته این موضوع فقط مختص بالکن نیست. لب پنجره هم از دیگر فضاهایی است که برای قرار دادن گلدان به کار می‌آید. ضمن اینکه قرار دادن گلدان لب پنجره باعث می‌شود علاوه بر رسیدن نور خورشید به آن، گل‌ها و گیاهان از سرما و گرما در امان باشند و ظاهر ساختمان هم زیباتر از پیش باشد.

نمای بیرونی ساختمان

عدم تبدیل بالکن به انباری

برای زیبا کردن نمای بیرونی خانه گاهی لازم است به جای اجرای ایده‌ها، بعضی کارها را انجام ندهیم. در صورتی که می‌خواهید نمای بیرونی خانه‌ی شما زیبایی بیشتری داشته باشد سعی کنید در بالکن تغییر کاربری ایجاد نکنید. استفاده از بالکن به عنوان انباری، محلی برای نگهداری شیشه‌های ترشی و ظروف غذا یا پهن کردن لباس‌های خیس باعث می‌شود ظاهر بالکن بسیار زشت و کثیف به نظر بیاید. بنابراین بهتر است گوشه‌ای از آشپزخانه را به ظروف ترشی اختصاص داده و برای خشک کردن لباس‌ها آن‌ها را در اتاق پهن کنید. در عوض می‌توانید از بالکن برای نگهداری گل و گیاه استفاده و آن را به محیطی دنج و زیبا تبدیل کنید.

شستشوی نمای بیرونی

با گذر زمان عوامل زیادی روی تمیزی و نظافت نمای بیرونی ساختمان تاثیر خواهند گذاشت. به عنوان مثال برف و باران، گرد و غبار یا دست نوشته‌ها و تبلیغات مختلف نمای بیرونی ساختمان را کثیف و شلوغ خواهند کرد. این موضوع تاثیر منفی بسیار زیادی بر زیبایی و نظافت ساختمان خواهد داشت. به همین دلیل بهتر است هر سال یا دو سال یک بار به فکر شستشوی نمای بیرونی ساختمان باشید. شرکت‌های خدماتی مختلفی وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها برای این کار کمک بگیرید. پاک کردن آلودگی‌ها، لکه، جرم و کثیفی‌های مختلف از سطوح ساختمان می‌تواند موجب تمیزی و زیبایی ساختمان شود.

کاشی و شیشه کاری

برای زینت دیوارهای خارجی خانه علاوه بر دکوری‌های گفته شده، شیوه‌های دیگری هم وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها بهره ببرید. یکی از رایج‌ترین راه‌ها برای زیبایی نمای خارجی ساختمان، استفاده از کاشی‌های ریز رنگی و ایجاد طرح‌های مختلف روی دیوار است. همچنین می‌توانید از شیشه‌های طرح‌دار ساده یا رنگی برای دیوارها بهره ببرید. کاشی کاری و شیشه کاری دیوارها در دکوراسیون سنتی ایرانی جایگاه ویژه‌ای دارد. اما با انتخاب طرح‌های مدرن و دکور معاصر می‌توانید این شیوه را برای ساختمان‌هایی با چیدمان جدید هم مورد استفاده قرار دهید و رنگ و طرح جدیدی برای ساختمانتان فراهم کنید.

نمای بیرونی ساختمان

آبنما

اگر خانه‌ی شما از انواع خانه‌های حیاط‌دار است یا کنار درب ورودی ساختمان فضای خالی زیادی وجود دارد، نصب آبنما در این بخش می‌تواند حال‌وهوای تازه‌ای به ظاهر خانه ببخشد. شما می‌توانید آبنمایی در ابعاد کوچک یا متوسط تهیه کنید و لزومی به استفاده از آبنماهای بزرگ و مجلل نیست. قرار دادن آبنماهای سنگی با طرح‌های گوناگون گوشه‌ی حیاط با چند گلدان رنگی می‌تواند احساس بسیار خوبی به شما القا کند. شما می‌توانید این آبنما را در ساعات خاصی از شبانه روز روشن و ظاهر زیبای آن را بیش از پیش نمایان کنید. به عنوان مثال ساعات پایانی روز که زمان اصلی رفت‌وآمد افراد به ساختمان است، وقت خوبی برای استفاده از آن خواهد بود.

دیوار سبز

یکی از جدیدترین ایده‌ها که در کشورهای دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد، ایجاد یک دیوار سبز یا Green Wall است. در این ایده سطح نمای بیرون ساختمان شما به طور کامل با گیاهان سبز پوشیده خواهد شد. استفاده از این ایده باعث می‌شود شما با طبیعت آشتی کرده و بیش از هر زمان دیگری با گیاهان در ارتباط باشید. برای اجرای دیوار سبز روی نمای بیرونی ساختمان می‌توانید با شرکت‌هایی که چنین خدماتی دارند، تماس بگیرید. این شرکت‌ها پس از نصب گیاهان مورد نظر روی نمای بیرونی خانه، درباره نحوه‌ی آبیاری گیاهان به شما آموزش‌های لازم را خواهند داد.

نمای بیرونی ساختمان

طاق

اگر درب خانه‌ی شما هیچ طرح یا مدل خاصی نداشته و بسیار ساده است، می‌توانید با کمی تغییر در آن ظاهر ساختمان را زیباتر کنید. شما می‌توانید یک طاق ساده و زیبا برای دورتادور درب ورودی خانه تهیه کنید. این طاق می‌تواند از چوب، سنگ، شیشه یا مصالح ساختمانی باشد. وجود یک طاق که درب خانه را دربر بگیرد، حسی از امنیت و آرامش به ساکنان القا خواهد کرد. سایه‌ی خنک طاق در روزهای گرم و سقف آن هنگام باران و برف باعث می‌شود درب خانه‌ هم از آسیب‌های مختلف در امان باشد. همچنین می‌توانید این طاق را با گیاهان سبز بپوشانید تا زیبایی بیشتری داشته باشد.

درب خانه

بسیاری از خانه‌های قدیمی درب‌های فلزی و آهنی ضمخت و زشتی دارند که شکل خانه را تحت تاثیر قرار می‌دهد. اگر خانه‌ی شما هم چنین دربی دارد، برای زیبای بیشتر نمای بیرونی آن می‌توانید از درب‌هایی با طرح جدید استفاده کنید. این درب‌های فلزی و خوش‌ساخت طرح چوب بوده و با شیشه ترکیب می‌شود تا ظاهر زیباتری پیدا کنند. همچنین از نظر امنیتی این درب‌ها جایگاه بالاتری داشته و اغلب ضد سرقت و مقاوم در برابر آسیب‌هایی مانند آتش‌سوزی هستند. شما می‌توانید با تهیه‌ی درب‌های جدید علاوه بر افزایش جذابیت نمای بیرونی خانه، ایمنی بیشتری برای ساختمانتان فراهم کنید.
در این مطلب ایده‌های ارزان و گران مختلفی را برای زیباتر کردن نمای بیرونی خانه ارائه کردیم. شما می‌توانید متناسب با بودجه‌ی خود هریک از آن‌ها انتخاب و اجرا کنید تا بیرون خانه‌یتان هم مانند داخل آن زیبا و چشم‌نواز باشد. در نظر داشته باشید ممکن است هریک از این روش‌ها به دلایل مختلفی مانند قدمت ساختمان یا نوع طراحی آن برای خانه‌ی شما مناسب نباشند. بنابراین پیش از اقدام برای اجرای هریک از آن‌ها، درباره همه‌ی موارد مربوط به هر ایده به خوبی پرس‌وجو کنید.

برچسب ها:
پیام بگذارید