هنر استفاده بهینه از فضاهای کوچک خانه

آپارتمان کوچک

امروزه با افزایش جمعیت و در هم‌قدمی با زندگی مدرن اکثریت ما زندگی‌هایمان را از خانه‌های بزرگ حیاط دار به آپارتمان‌های کوچک و زیبا منتقل کرده‌ایم. به این سبک از زندگی خو گرفته‌ایم اما کماکان مشکل کمبود جا همیشه موجب دل‌مشغولی ما بوده است. اصولاً پیدا کردن فضای مناسب برای قرار دادن اجسام در فضای کوچک آپارتمان امری چالش‌برانگیز است. یکی از موضوعاتی که همواره در بحث دکوراسیون داخلی به آن می‌پردازند بهینه‌سازی فضای خانه است. یک طراحی هوشمندانه و اصولی که باعث مدیریت فضا و پرهیز از هرج‌ومرج می‌شود. در این مقاله سعی داریم شمارا در استفاده هر چه‌بهتر از فضای آپارتمان کوچک خود و طراحی داخلی آن یاری دهیم. ادامه مطلب را با سر تیترهای زیر با ما همراه باشید:

 • ترفندهای بزرگ جلوه دادن آپارتمان کوچکمان
 • تأثیر رنگ بر فضای داخلی منزل

 

ترفندهای بزرگ جلوه دادن آپارتمان کوچک

 • در هر فضایی که درب دارد، یک فضای پشت درب هم وجود خواهد داشت! فقط باید بدانید که از کدام‌یک آن‌ها می‌توانید، استفاده کنید. معمولاً دیوار پشت درب اتاق‌خواب، انباری، اتاق رخت‌شویی و حتی آشپزخانه می‌توانند فضاهای مناسبی برای آویزان کردن برخی از وسایل موردنیاز روزانه شما باشند. امروزه در بازار، لوازم جانبی بسیاری اعم از آویز لباس و کیف و … عرضه می‌شود، که می‌تواند شمارا در استفاده از این فضا یاری دهد. قابل‌ذکر است که شما علاوه بر استفاده از فضای پشت درب‌های اتاق، می‌توانید از پشت درب‌های کابینت برای قرار دادن لوازم موردنیاز خود استفاده کنید.
 • شلف­ها یکی از بهترین دکورهایی است که می‌توانید هم جهت زیبایی و هم جهت استفاده از فضاهای خالی استفاده کنید. از شلف می‌توانید جهت نگهداری اشیای تزیینی و یا کتاب استفاده کنید. در نظر داشته باشید که می‌توانید از شلف های کشویی استفاده کرده، یعنی علاوه بر اینکه از فضای روی شلف استفاده می‌کنید می‌توانید لوازم خود را درون کشوها نیز قرار دهید.
 • سعی کنید بیشترین استفاده را از جای‌جای خانه خود داشته باشید. برای این کار می‌توانید به سراغ فضاهای دایره‌ای بروید. به‌جای یک میز جلو مبلی بزرگ می‌توانید از دو میز دایره‌ای کوچک استفاده کنید. با این کار می‌توانید امکان رفت‌وآمد و گذشتن را آسان‌تر کرده و احتمال برخورد پا با میز را کاهش دهید. ممکن است کمی عجیب به نظر برسد، ولی استفاده از وسایل بزرگ‌تر، ولی کمتری می‌تواند راهکار بسیار خوبی برای دکوراسیون خانه کوچک شما باشد.
 • اگر تخت خواب شما از نمونه‌های پشتی دار است، به‌راحتی می‌توانید کمی آن را جلوتر کشیده و با طبقه‌بندی فضای پشت آن را به یک قفسه برای وسایل و اشیای کوچک تبدیل نمایید. در این طبقات می‌توانید کتاب‌ها، مجلات و وسایلی که در هنگام شب نیاز دارید و حتی برخی لباس‌های کوچک را به‌راحتی جا داده و فضای ذخیره‌سازی اتاقتان را افزایش دهید. بهترین راهکار برای ذخیره‌سازی فضا در اتاق‌خواب تعبیه کشو در زیر تخت خواب است. این کشوها به‌راحتی باز می‌شوند و فضای زیادی برای قرار دادن وسایل موردنیاز فراهم می‌کنند. علاوه بر آن می‌توان از جعبه‌های مختلف برای قرار دادن اسباب و اثاثیه در زیر تخت استفاده نمود.
چیدمان خانه کوچک

چیدمان خانه کوچک

 • سعی کنید از تخت خواب‌هایی در اتاق‌خوابتان استفاده کنید که در زیر آن‌ها به پهنای تشک باکس قرار داده‌شده است. شما می‌توانید لباس‌های فصلی و لوازمی که خیلی مورداستفاده نیستند را درون آن نگهداری کنید. از فضای بالای تخت خوابتان غافل نشوید. با تعبیه کمد در بالای تخت می‌توانید از فضای بالایی دیوار اتاقتان نهایت استفاده را کنید. البته برای این کار از افراد متخصص کمک بگیرید و از استحکام کمد بالای تخت اطمینان حاصل کنید.

ایده تخت خواب‌های جمع‌شو ایده جدیدی در دکوراسیون نیست اما اگر از آن استفاده نکرده‌اید، می‌تواند به شما بسیار کمک کند تا فضای اتاق‌خواب را کاملاً کنترل کنید.

 • در فضای اتاق‌خواب و یا حتی گوشه پذیرایی یا آشپزخانه می‌توانید از میزهای تاشو به‌عنوان میز مطالعه یا میز پذیرایی استفاده کنید. این میزها روی دیوار ثابت می‌شوند و پس از هر بار استفاده جمع شده و فضای بیشتری را در اختیار شما قرار می‌دهند.
 • در دکوراسیون خانه‌های کوچک خود سعی کنید کمی حیله به‌کاربرده و از ایده‌هایی استفاده کنید که ممکن است به ذهن هرکسی نرسد. شما می‌توانید برای بزرگ‌تر نشان دادن فضای منزل خود از پرده‌های بلند استفاده کنید. یا از آینه‌هایی بر روی در کمد و یا سایر قسمت‌های منزل خود بهره بگیرید. با این کار فضای منزل خود را در نظر افراد بزرگ‌تر جلوه می‌دهید.
 • استفاده از پرده یا درب‌های کشویی روش مناسبی برای جدا کردن فضاهای مختلف در خانه‌های کوچک است زیرا با استفاده از آن‌ها دیگر نیازی به نصب درب‌هایی که فضای زیادی اشغال می‌کنند، نیست.
 • شاید باورش کمی سخت باشد اما این روزها یکی از ترفندهای مدرن جلوه دادن خانه‌ها از نگاه طراحان داخلی قرار دادن رخت‌آویز لباس‌ها گوشه اتاق است. چند سالی هست که در طراحی اتاق‌های خواب امروزی سروکله میله‌های فلزی بدون داشتن هیچ‌گونه کاور و پوششی پیداشده است. البته استفاده از رخت‌آویزهای ساده امروزی هم قانون خودش را دارد؛ اول اینکه باید در اتاق‌های بزرگ تعبیه شود و بعد اینکه فقط لباس‌هایی را روی آن آویزان کرد که بهترین رخت و لباس‌ها هستند.

راهکارهایی خلاقانه برای چیدمان وسایل خانه کوچک

 • رادیاتورها در خانه ‌یکی از مشکلات بزرگ طراحی داخلی است. این اسباب گرمازا ناخواسته در خانه کنج‌هایی درست می‌کند که با هیچ وسیله‌ای نمی‌شود آن را سروسامان داد. بهترین کار استفاده از تابلوهای بزرگ و کوچک است. البته اگر فضای دیوار بالای رادیاتورها زیاد باشد، می‌شود به یک کتابخانه دیواری هم‌فکر کرد. به‌طورکلی دیوار خالی بالای رادیاتورهای گوشه اتاق را فقط می‌شود به این شکل استفاده کرد وگرنه هر کار دیگری تلاشی بیهوده به نظر می‌رسد. البته می‌توانید در بالای رادیاتورهای داخل اتاق تخته‌ای قرار داده و به‌عنوان میز مطالعه یا میز کار از آن استفاده کرد.
 • زمانی که از نقوش و پترن­ها برای دکوراسیون خانه‌های کوچک استفاده می‌کنید از نسبت ۲ به یک استفاده کنید. دو پترن با مقیاس کوچک در کنار یک پترن با مقیاس بزرگ‌تر و طرح شاخص‌تر. درنتیجه خروجی کار شما جذاب‌تر خواهد بود.
 • اگر در سالن پذیرایی کنجی بلااستفاده‌ای دارید می‌توانید آن قسمت را با صندلی تابی یا آویزان که توسط طناب از سقف آویزان می‌شود تزیین کنید. البته در نظر داشته باشید که فضای خوبی جهت تاب خوردن نیست و صرفاً محلی برای نشستن و جهت افزایش زیبایی دکوراسیون منزل است.
 • معمولاً بین درها تا سقف فضای بازی قرار داده‌شده است. اگر این فضا توسط کانال کولر اشغال نشده است می‌توانید بالای آن را کمد یا قفسه طراحی کنید و وسایلتان را در آن قرار دهید.
 • اگر به نگهداری گل و گیاه علاقه دارید، نیازی نیست که خانه را با استفاده از گلدان‌های بزرگ تزیین کنید. برای این منظور بهتر است سراغ گلدان‌های کوچک بروید و در صورت داشتن نور کافی، کاکتوس‌ها بهترین گزینه هستند. استفاده از گلدان‌های کوچک این امکان را به شما می‌دهد که برای آن‌ها کلی ایده به خرج دهید.
 • فضاهای کوچک‌تر نیاز به مبلمان­هایی با مقیاس کوچک‌تر و سبک‌تر دارند. اگر یک مبلمان بزرگ در اختیاردارید مشکلی نیست و می‌توانید از همان به‌عنوان اصلی‌ترین آبجکت فضای خود استفاده کنید و سپس متناسب با آن ابعاد سایر اشیایی را که برای فضا خود انتخاب می‌کنید، کوچک در نظر بگیرید.
 • صندلی‌ها و مبلمان های بدون دسته برای فضاهای کوچک خیلی مناسب هستند چراکه بازتر و سبک‌تر به نظر می‌رسند. به‌علاوه مبلمانی که پایه‌های مشخصی دارند و پایه‌های آن‌ها توکار نیست برای فضاهای کوچک می‌توانند گزینه بهتری باشند و به لحاظ بصری می‌توانند فضای کوچک آپارتمان را بزرگ‌تر جلوه دهند.
 • اشیا و مبلمان های چندمنظوره برای طراحی داخلی خانه‌های کوچک بسیار مناسب هستند. مبلمان­هایی که چند عملکرد را باهم انجام می‌دهند برای شکل‌دهی به یک آپارتمان کوچک می‌توانند خیلی خوب عمل کنند. مثل یک زیر پایی جلو مبلی که در داخل خود فضایی برای گذاشتن وسایل نیز دارد، این فضا هم‌محلی برای انبار کردن پتو و ملحفه یا کتاب‌ها است و هم خود زیر پایی، مکان مناسبی است که بتوانید پای خود را روی آن بگذارید و استراحت کنید.
 • در بسیاری از فضاهای کوچک خیلی مهم است که حس محصور شدن درون یک جعبه یا قوطی به شما دست ندهد. به همین دلیل اثاثیه‌ای انتخاب کنید که ساده هستند و خطوط مشخصی دارند و خیلی پیچیدگی ندارند. فضا را با استفاده از یک سری المان‌های عمودی متوازن کنید. مثلاً استفاده از یک اثر هنری مینی مال یا یک گلدان ایستاده خیلی باریک ولی بلند.
 • اگر کابینت شما با زمین فاصله دارد می‌توانید در همان فضا کشو تعبیه کنید و برخی وسایل خود که باریک و کوچک هستند را در آن نگهداری کنید.
 • هنگام قرار دادن ماشین ظرف‌شویی یا لباسشویی در آشپزخانه می‌توانید با استفاده از مصالح و ابزار محکم آن‌ها را بالاتر از سطح زمین قرار دهید و از فضای بازی که در زیر آن به وجود آمده استفاده کنید. به‌راحتی می‌توانید با بالا بردن آن‌ها از سطح زمین فضایی برای گذاشتن چند سبد به وجود آورید. با این کار لباس‌های کثیف، وسایل شست‌وشو و هر آن چیزی که برای کار با ماشین نیاز دارید را، می‌توانید در زیر آن نگهداری کنید.
 • برای استفاده از فضای روی کانترهای آشپزخانه به شما پیشنهاد می‌کنیم که از لوازم برقی چندکاره استفاده کنید که هم کارایی بهتری دارند و هم فضای کمتری را اشغال می‌کنند. چند سالی است که چیدن لوازم‌های تک‌کاره در آشپزخانه منسوخ‌شده است. لوازمی را تهیه کنید که می‌دانید حداقل هفته‌ای سه بار از آن استفاده می‌کنید.
خانه کوچک

خانه کوچک

تأثیر رنگ بر فضای داخلی منزل

انتخاب رنگ مناسب برای دیوار، استفاده از آینه‌ها و یک نورپردازی هوشمندانه می‌تواند کمک شایانی به بزرگ‌تر نشان دادن فضا کند. رنگ‌های تازه و پاستلی کمرنگ مانند سفید، کرم، آبی روشن یا صورتی پودری برای رنگ‌آمیزی دیوار مناسب هستند. استفاده از این رنگ‌ها فضا را روشن‌تر نشان می‌دهند. رنگ‌های تیره حتی برای فضاهای بزرگ می‌توانند باعث شوند که این فضاها کوچک‌تر به نظر برسند. هر چه از رنگ روشن‌تری استفاده کنید، فضای شما بازتر به نظر خواهد رسید. در فضاهای کوچک از رنگ‌های تیره فقط برای آبجکت های کوچک و به‌عنوان نقطه تأکید استفاده کنید. از تنها یکرنگ برای فضای خود استفاده کنید. برای طراحی داخلی دیوارها و قرنیزها از یک رنگ مشابه استفاده کنید. از همان رنگ یا پرده روشن‌تر آن برای رنگ‌آمیزی سقف استفاده کنید. برای اینکه به فضای خود عمق و کمی کنتراست بیشتر بدهید، از یک بافت و نقش که از همان رنگ یا پرده‌های آن در آن استفاده‌شده است نیز می‌توانید بهره بگیرید.

زمانی که دکوراسیون خانه‌های کوچک را طراحی می‌کنید از رنگ‌های تیره‌تر یا رنگ‌های شاخص‌تر برای زمینه دادن به فضایتان استفاده کنید. کاربرد این رنگ‌ها را محدود به تراز دید و یا حتی پایین‌تر از آن کنید. این کار باعث می‌شود چشم شما به بالا حرکت کرده و همین‌طور سقف فضا بالاتر به نظر برسد و این‌گونه فضا بزرگ‌تر به نظر خواهد آمد.

یک ایده در طراحی داخلی آپارتمان کوچک این است که یک دیوار را با یکرنگ خاص رنگ‌آمیزی کنید و بعد برای بقیه فضا از رنگ‌های خنثی استفاده کنید. انتخاب یک المانی که بتواند در فضای شما شاخص باشد و نقطه تأکیدی به وجود آورد باعث می‌شود که فضا زنده به نظر برسد و حس تنگ بودن و کوچکی در این فضا به شما دست ندهد.

انتخاب فرش مناسب آپارتمان کوچک

برچسب ها:
پیام بگذارید