چیدمان زیبای منزل با استفاده از وسایل قدیمی

وسایل قدیمی

در خانه همه ما می‌توان وسایلی قدیمی را یافت که گوشه انباری خاک می‌خورند و هر از گاهی به آن‌ها فکر می‌کنیم. حتما خوشحال می‌شوید که بشنویید با استفاده از همین وسایل می‌توانید چیدمان جذاب و زیبایی برای منزلتان تدارک ببینید. با ما همراه شوید تا ایده‌هایی برای این کار در اختیارتان قرار دهیم.

مختصری درباره سبک سنتی دکور منزل

خوب است بدانید که سبک‌های متنوعی در زمینه دکور منزل وجود دارد که از آن جمله می‌توان به مدرن، کلاسیک و سنتی اشاره کرد. در دکوراسیون سنتی از المان‌های قدیمی و خاطره‌انگیز در طراحی خانه استفاده می‌شود. این سبک به خوبی می‌تواند شما را به حال و هوای خانه قدیمی مادربزرگتان ببرد و خاطرات آن دوران را برایتان زنده کند. از سوی دیگر، در این سبک از عناصر طبیعی همچون چوب در طراحی استفاده می‌شود و به همین دلیل زیبایی خاصی در آن موج می‌زند. از سوی دیگر، المان‌های این سبک از جمله گلیم‌ها و پارچه‌ها مملو از رنگ‌های شاد هستند و می‌توانند انرژی را به سراسر زندگی‌تان تزریق کنند. با این پیش‌زمینه در ادامه ایده‌های متنوعی را برای استفاده از وسایل قدیمی در دکوراسیون منزل برایتان شرح می‌دهیم.

ایده‌هایی برای تزیین منزل با وسایل قدیمی

به یاد داشته باشید که سلیقه‌ها با یکدیگر فرق دارد و اگرچه افراد زیادی به تزیین منزل به شیوه سنتی علاقه دارند، اما همه آن‌ها درباره استفاده از وسایل مختلف متفق‌القول نیستند. به هر حال، در ادامه ایده‌های متنوعی را برایتان شرح می‌دهیم تا با توجه به امکانات و سلیقه خودتان دست به انتخاب بزنید و بهترین گزینه را به کار بگیرید.

استفاده از وسایل حصیری

همان‌طور که می‌دانید وسایل حصیری جزو صنایع‌دستی شهرهای مختلف ایران به شمار می‌روند. به طور مثال در شهرهای جنوبی و شمالی ایران می‌توانید این وسایل را پیدا کنید. اگر شما هم برخی از آن‌ها را در خانه‌تان دارید، می‌توانید از آن‌ها در چیدمان خانه‌تان کمک بگیرید. آویزان کردن این وسایل حصیری به دیوار که ممکن است شامل سبدهای متنوع و در سایزهای مختلف باشد، ایده خوبی به حساب می‌آید. از سوی دیگر می‌توانید از صندلی‌های حصیری نیز در دکوراسیون منزلتان استفاده کنید و به آن حال و هوای سنتی بدهید. فرش‌های طرح حصیری نیز می‌توانند به دردتان بخورند و نقشی در دیزاین خانه‌تان ایفا کنند.

وسایل قدیمی

گروه‌بندی گلکسیون در سینی

اگر وسایل قدیمی شما متعلق به دسته‌های مختلف هستند. به طور مثال، اگر چندین بطری قدیمی شیر خشک دارید، می‌توانید آن‌ها را داخل سینی در یک دسته قرار دهید. همچنین چند فانوس قدیمی را هم در سینی دیگری قرار دهید. به این ترتیب، به سادگی کلکسیون‌های متنوعی دارید که در سینی‌های متفاوت قرار داده‌اید.

آویزان کردن پارچه‌های قدیمی بر روی جالباسی

می‌توانید از یک جالباسی در دکوراسیون منزلتان استفاده کنید و پارچه‌های رنگارنگ قدیمی را روی آن قرار دهید. همان‌طور که می‌دانید پارچه‌های قدیمی رنگارنگ هستند و می‌توانند به فضای خانه رنگ و بوی خاصی ببخشند.

استفاده از تابلوهای با نقش و نگار

اگر به دیزاین سنتی منزلتان علاقه‌مند هستید شاید لازم باشد که کمی ولخرجی کنید و برخی وسایل را بخرید. به طور مثال، تابلوهای با نقش و نگار زیبا که در قالب کارهای معرق، نقره‌کاری و… به بازار عرضه می‌شوند، می‌توانند گزینه‌های مناسبی برایتان باشند. این تابلوها نمایانگر هنر اصیل ایرانی است و در بین دوستداران دکورهای سنتی، طرفداران خاص خودش را دارد.

وسایل قدیمی

استفاده از عکس‌های قدیمی

عکس‌های قدیمی نیز می‌توانند در دکوراسیون منزل به شیوه سنتی به کمکتان بیایند. به طور مثال، عکس‌هایی که از خانواده پدری و مادری‌تان دارید و یا عکس‌های متعلق به پدربزرگ و مادربزرگتان را می‌توانید بر روی یک میز یا یک دیوار دور هم جمع کنید. استفاده از یک پارچه سنتی بر روی این میز نیز به زیبایی بیشتر دکورتان می‌افزاید.

استفاده از المان‌های زندگی سنتی

همان‌طور که می‌دانید شیوه زندگی قدیمی‌ها نوع خاصی از وسایل را طلب می‌کرده است. به طور مثال، در گذشته مثل امروز انواع دراورها و کمدها به بازار نیامده بودند و به همین دلیل افراد از صندوقچه استفاده می‌کردند. این صندوقچه‌ها را می‌توانید در دکوراسیون سنتی منزلتان استفاده کنید.

وسایل پذیرایی قدیمی

در گذشته از وسایل ساده‌ای برای پذیرایی استفاده می‌شد که از جمله آن‌ها می‌توان به سماور و قوری‌های قدیمی و استکان و لیوان‌های سنتی و کوچک اشاره کرد. قرار دادن این وسایل در گوشه‌ای از خانه می‌تواند یادآور آن دوران باشد و شمایی سنتی به خانه‌تان ببخشد.

استفاده از میزتحریر به جای میزپاتختی

گاهی اوقات می‌توانید کمی خلاقیت به خرج بدهید و کارایی برخی از وسایل قدیمی را تغییر دهید. به طور مثال، اگر یک میزتحریر قدیمی و زیبا دارید می‌توانید از آن به عنوان پاتختی استفاده کنید و به زیبایی اتاق‌خوابتان بیفزایید.

ایجاد یک گالری دیواری

وسایل قدیمی

اگر لوازم قدیمی متعددی دارید و می‌خواهید آن‌ها را در دیزاین سنتی منزلتان جای دهید، می‌توانید از ایده گالری دیواری بهره بگیرید. در این روش وسایلتان را به دیوار آویزان می‌کنید. آرایش وسایل در روی دیوار به سلیقه شخصی خودتان بستگی دارد.

وسایل گرمایشی سنتی

نمی‌شود سخن از دیزاین سنتی منزل باشد و از کرسی حرفی نزد. شاید کرسی را بتوان نمادی ویژه از زندگی سنتی ایرانی‌ها دانست. اگر می‌خواهید دیزاین سنتی منزلتان را تکمیل کنید حتما به این مورد به صورت جدی فکر کنید.

استفاده از دکوراسیون سنتی در گوشه‌ای از خانه

شما به طرق مختلف می‌توانید منزلتان را دیزاین کنید. شاید علاقه داشته باشید که تمام منزل را به شیوه سنتی بیارایید و در همه جای خانه از المان‌های زندگی قدیمی بهره ببرید. اما برخی به دکور مدرن علاقه دارند و ترجیح می‌دهند که فقط در گوشه‌ای از خانه از دکور سنتی استفاده کنند. این ایده نیز می‌تواند جذاب باشد، زیرا ترکیب دکور مدرن و سنتی می‌تواند زیبایی خاصی به منزلتان ببخشد.

وسایل قدیمی

کلکسیون قفسه‌ای

می‌توانید وسایل قدیمی را داخل قفسه جای دهید. در این روش با استفاده از قفسه‌ها، لوازم سنتی‌تان را به نمایش بگذارید. فقط این موضوع را به خاطر داشته باشید که از شلوغ به نظر رسیدن قفسه‌ها جلوگیری کنید. راهکار مناسب این است که وسایلتان را دسته‌بندی کنید و هر کدام را در یک طبقه قرار دهید. به طور مثال، می‌توانید تمامی وسایل چوبی را در یک قفسه بگذارید.

نکات مهم برای دیزاین منزل با وسایل قدیمی

خوب است بدانید که دیزاین سنتی منزل نوعی حس آرامش را به اعضای خانواده و مهمانان القا می‌کند. شاید به همین دلیل است که امروزه این سبک از دکوراسیون منزل طرفداران زیادی پیدا کرده است. با هر انگیزه‌ای که طرفدار دیزاین سنتی منزلتان هستید، خوب است به نکاتی که در ادامه می‌آید دقت کنید تا با آگاهی بیشتری این کار را انجام دهید.

خلاقیت داشته باشید

مهم نیست چه نوع دیزاینی برای خانه‌تان انتخاب کرده‌اید. بلکه این موضوع اهمیت دارد که در کارتان خلاقیت داشته باشید و از ایده‌های مختلف بهره بگیرید. به طرق مختلف می‌توانید درباره ایده‌های دکور سنتی منزل تحقیق کنید و در نهایت یک طرح خلاقانه را برای خانه‌تان انتخاب کنید. به یاد داشته باشید که نباید به تقلید صرف از دکورهای اینترنتی بپردازید. همچنین به نظر خوب نمی‌آید که دکوراسیون خانه یکی از دوستان و آشنایان را در خانه خودتان پیاده کنید. اطمینان داشته باشید که اگر کمی وقت بگذارید و خودتان یک طرح خلاقانه برای دکور منزلتان بریزید، لذت بیشتری از آن خواهید برد.

زیاده‌روی نکنید

در هر کاری افراط و تفریط مشکل‌آفرین است. اگر می‌خواهید دکوراسیون جذاب و زیبایی داشته باشید، سعی کنید از زیاده‌روی دوری کنید. به طور مثال، اگر می‌خواهید از وسایل حصیری در دکورتان استفاده کنید، در این کار افراط نکنید. طوری نباشد که خانه‌تان تبدیل به یک فروشگاه بزرگ وسایل حصیری شود.

ترکیب رنگ‌ها را تکرار نکنید

تکرار یک رنگ در دکوراسیون منزل ایده خوبی نیست. این کار باعث می‌شود که فضایی بی‌روح و یکدست داشته باشید. همان‌طور که می‌دانید تنوع رنگ‌ها در وسایل قدیمی و سنتی بسیار بالاست، بنابراین می‌توانید از این ظرفیت به خوبی استفاده کنید.

وسایل قدیمی

از تضاد بهره بگیرید

برای بهتر شدن دکوراسیون سنتی منزلتان بهتر است از قابلیت تضاد بهره بگیرید. به طور مثال می‌توانید یک تخت چوبی قدیمی در گوشه‌ای از منزلتان بگذارید و آن قسمت از خانه را به صورت سنتی دیزاین کنید. این دکور قدیمی در کنار دکوراسیون مدرن بقیه خانه می‌تواند زیبایی خاصی به منزلتان بدهد.

جمع‌بندی

همان‌طور که مشاهده می‌کنید روش‌های متفاوتی برای دیزاین منزل به شیوه سنتی و با وسایل قدیمی وجود دارد. مهم این است که خودتان با توجه به سلیقه شخصی‌ای که دارید، برخی از این دیزاین ها را انتخاب و استفاده کنید. به یاد داشته باشید که داشتن یک خانه زیبا به این معنا نیست که هزینه زیادی برای تزیین آن بکنید. گاهی اوقات می‌توانید از وسایل قدیمی که در گوشه انباری به شما چشمک می‌زنند، استفاده کنید.
موضوع دیگر که در دکوراسیون منزل باید به آن توجه کنید این است که خانه‌تان را طوری بیارایید که در آن احساس راحتی کنید. شاید بزرگ‌ترین کارشناسان دکوراسیون نیز نتوانند خانه شما را طوری دیزاین کنند که شما در آن راحت باشید و آرامش را تجربه کنید. هر کسی خودش بهتر می‌داند که چه چیزی او را آرام می‌کند. خانه شما تنها جایی است که متعلق به شماست و می‌توانید هر طور که دوستش دارید آن را بیارایید. بنابراین، به حرف دیگران زیاد اهمیت ندهید و فقط به فکر راحتی خودتان باشید.

پیام بگذارید