انتخاب کاغذ دیواری مناسب برای اتاق ‌خواب کودکان

کاغذدیواری اتاق کودکان

کاغذ دیواری اتاق کودکان مانند دنیای آن‌ها بسیار بزرگ و رنگارنگ است، اما برخلاف اسباب‌بازی‌ها، هیچ توصیه‌ای برای سن و طرح مناسب نیست، که والدین تصمیم بگیرند کدام نوع را انتخاب کنند. با این‌حال، کاغذدیواری اتاق کودکان را بر اساس الگوها، رنگ‌ها، ساختارها، ویژگی‌های تمیز کردن و سطوح رشد کودک می‌توان انتخاب کرد. بعلاوه کاغذدیواری در اتاق کودکان باید متناسب با زمانی که بچه‌ها از مراحل سنی مختلف عبورمی‌کنند، تغییر کند.البته مطمئناً نیازی نیست هرسال یک طرح جدیدی انتخاب کنید یا همیشه لازم نیست طرح هر چهار دیوار را تغییر دهید. کاغذ دیواری اتاق کودکان طبق یک قاعده کلی تقریباً باید ۴ بار از زمان تولد تا بلوغ عوض شود. طرح کاغذدیواری اتاق‌خواب کودکان شاید به نظر چندان مهم نباشد اما چون کودک شما بیشترین زمان خود را در اتاق می‌گذراند، باید با دقت انتخاب شود.

برای جستجوی ملک به سایت هومینگ مراجعه کنید

در ادامه توصیه‌هایی مهم در قالب سرفصل‌های زیر برای انتخاب کاغذدیواری اتاق کودکان با توجه به نیازها و سنین مختلف آن‌ها آورده شده است.

 • اتاق کودکان – فضاهای چند منظوره
 •  قوانین طراحی مثبت اتاق کودک
 •  نوزادان یا نوباوگان – اولین سال زندگی
 •  کودکان نوپا – کودکان بین سنین ۱ تا ۳ سال
 •  روزهای مهدکودک – کودکان بین ۳ تا ۵ ساله
 •  از سن ۵ تا ۶ سالگی- سن مدرسه

اتاق کودکان – فضاهای چند منظوره

درحالی‌که بزرگ‌سالان اغلب اتاق‌های مختلفی برای فعالیت‌های خاص خوددارند (مثلاً اتاق نشیمن، اتاق‌خواب، اتاق سرگرمی)، اتاق کودکان اما تمام دنیای آن‌هاست. اتاق کودک برای خواب، آرامش، بازی، یادگیری، مطالعه، اتاق پذیرایی از دوستان و به‌عنوان یک پناهگاه عمومی استفاده می‌شود. عموماً برای والدین این سؤال پیش می‌آید که چگونه می‌توان قسمت‌های مختلف اتاق کودک را از یکدیگر مجزا کرد؟
در پاسخ به این سؤال باید نکات زیر را مطالعه فرمایید:

 •  گوشه‌های اتاق را می‌توان برای محل بازی کودک بارنگ‌های روشن و شلوغ تزئین کرد. بهتر است که در این قسمت تخت قرار نگیرد زیرا کودک شما دیرتر به خواب می‌رود.
 •  کاغذدیواری با طرح‌های جالب نیز می‌تواند بالای تخت کودک و پشت آن قرار داده شود. رنگ‌های پاستل یا رنگ تیره و گرم، نقوش ظریف و یا کاغذدیواری‌های تک‌رنگ، انتخاب خوبی برای مناطق آرامش مانند خواب است.در مقابل رنگ‌های روشن و تحریک‌کننده و طرح‌های شلوغ برای محل‌های بازی و مطالعه مناسب هستند.
 •  همان‌طور که بچه‌ها از سن کودکستان تا مدرسه رشد می‌کنند، چیزهای جدیدی را کشف می‌کنند و سلیقه آن‌ها ازلحاظ رنگ‌ها، نقش، الگوها و طرح‌ها تغییر می‌کند. برای جلوگیری از نیاز به طراحی مجدد کل اتاق هر بار، می‌توانید یک دیوار خاص را با کاغذدیواری طرح دار و اصلی انتخاب و هرسال فقط آن را تغییر دهید.
کاغذدیواری اتاق کودکان

کاغذدیواری اتاق کودکان

 • روش دیگر برای انتخاب طرح کاغذی دیواری اتاق کودکان انتخاب کاغذ طرح دار برای هر ۴ دیوار اتاق است. عموماً شکل‌های هندسی یا طرح‌های گل را برای این روش انتخاب می‌کنند.
 •  مهم‌ترین نکته در طراحی کاغذدیواری اتاق کودکان پرهیز از شلوغی و زیاده‌روی در رنگ‌ها و طرح است.
 •  کودکان نوپا دوست دارند کل خانه (ازجمله ساکنین آن) را بررسی کنند. برای چند سال اول زندگی خود، آن‌ها اغلب کل خانه را بررسی کرده و زمان زیادی را صرف اتاق خود نمی‌کنند، ترجیح می‌دهند که با خواهر و برادر و والدین خود باشند. اما هنگامی‌که به سنین نوجوانی می‌رسند، این قاعده تغییر می‌کند و تمایل دارند که از قلمرو کوچک خود لذت ببرند. بنابراین انتخاب کاغذدیواری اتاق کودکان در سال‌های اول زندگی آن‌ها تأثیر بسزایی در علاقه کودک به قلمرو خود دارد.

برای طراحی دکوراسیون اتاق خواب، انتخاب مناسب طرح و رنگ کاغذ دیواری اتاق کودکان بسیار حائز اهمیت است.

قوانین طراحی مثبت اتاق کودک

 • در ادامه برخی از قوانین کلی که به کودک شما کمک می‌کند تا محیطی مثبت داشته باشد، ذکرشده است
 • استفاده از رنگ‌های سبک و الگوهای ظریف برای کاغذدیواری اتاق کودکان و در اتاق‌های کوچک؛ اتاق را بزرگ‌تر نشان می‌دهد.
 • رنگ‌های سرد اصولاً مناسب مناطق آرام در اتاق‌خواب کودک هستند.
 • طرح کاغذدیواری اتاق کودکان را می‌توانید از میان علاقه‌مندی‌های کودک خود مانند اسباب ‌بازی مورد علاقه یا نقاشی که دوست دارد، انتخاب کنید. کاغذدیواری انتخابی شما می‌تواند المان‌هایی از علاقه فرزندتان را به نمایش بگذارد.
 • اگر کاغذدیواری اتاق کودکان را از طرح‌های شلوغ و چشمگیر انتخاب کردید، مبلمان باید ساده انتخاب شوند.
 • سیستم‌های ذخیره‌سازی بیش‌ازاندازه هوشمندانه وجود دارد که باعث می‌شود اتاق به ‌طور مرتب نگه‌داشته شود.
قوانین طراحی اتاق کودک

قوانین طراحی اتاق کودک

نوزادان یا نوباوگان – اولین سال زندگی

بسیاری از والدین علاقه به انتخاب مدل‌های کلاسیکی از کاغذ دیواری اتاق کودکان با طرح‌هایی از حیوانات خنده‌دار و یا نقاشی‌های پری دارند. اما سؤال مهم این است که کودک می‌تواند این طرح‌ها را درک کند یا اصلاً آن‌ها را ببیند؟
هنگامی‌که نوزادان متولد می‌شوند، آن‌ها می‌توانند تنها تا ۲۰ یا ۳۰ سانتی‌متر جلوی خود را ببینند. ضمن آنکه نوزادان عمدتاً روی چهره والدینشان تمرکز می‌کنند. پس از یک تا دو ماه، آن‌ها شروع به تمرکز بر اشیا و حرکات می‌کنند. رنگ‌های اصلی مانند قرمز، زرد، آبی همان‌گونه که برای شما جذاب است برای کودک نوزاد شما نیز می‌تواند جذاب باشد. لازم به ذکر است که کودک شما زمانی که به یک‌سالگی می‌رسد تنها ۵۰ درصد بینایی‌اش تکامل‌یافته است.
آگاهی از این پارامترهای رشد کمک می‌کند دکوراسیون اتاق‌خواب کودک خود را هوشمندانه‌تر انتخاب کنید. بنابراین همیشه نیاز نیست که دکوراسیون خود را محدود به رنگ صورتی و آبی کنید. همان‌طور که گفته شد کودک شما می‌تواند رنگ‌های اصلی را ببیند و از آن لذت ببرد. برای مثال، کاغذ دیواری با زمینه زرد که تصویر چهره دوستانه حیوانات را نشان می‌دهد، می‌تواند برای اتاق کودک شما مناسب باشد طرح کاغذ دیواری اتاق کودکان با طرح‌های حیوانات، گل‌ها و درختان روی زمینه رنگ‌های اصلی چشم‌های کودک را جذب می‌کند. تصاویر پس‌زمینه زیبا با طرح ستاره یا ابر نیز دارای اثر بسیار ملایم و آرام‌بخش برای کودک هستند.

به‌منظور انتخاب بهینه کاغذ دیواری اتاق کودکان باید آیتم‌های مختلفی مانند سن کودک و علاقه‌مندی‌های او را نیز در نظر بگیرید.

دکوراسیون اتاق نوزادان

دکوراسیون اتاق نوزادان

کودکان نوپا – کودکان بین سنین ۱ تا ۳ سال

در طی ۱۲ ماه اول زندگی، کودکان به‌کندی رشد می‌کنند. اما از سن یک‌سالگی که کودکان نوپا در نظر گرفته می‌شوند، پیشرفت آن‌ها سرعت بیشتری پیدا می‌کند. به‌ عنوان ‌مثال، بینایی آن‌ها بسیار سریع بهبود می‌یابد که شامل افزایش چشم‌انداز سه ‌بعدی و دقت رنگی است . بنابراین رنگ‌ها برای کودکان در این سن مهم‌تر می‌شود.
کودکان نوپا در حال آموختن برای پیاده‌روی و صحبت کردن هستند و از هر کار و چیزی در اطراف خود تقلید می‌کنند. هیچ ‌چیز از دست آن‌ها در امان نیست و آن‌ها را با دست‌ها، پاها، دهان و صدای اطرافشان آشنا می‌کند. در طول این سال‌های بسیار فعال، مهم است که اطمینان حاصل کنید که کودک استراحت کافی در اتاق خود داشته باشد. تصاویر زمینه طرح دار می‌توانند پس‌زمینه ایدئال برای سرگرمی و آرامش باشند. به ‌عنوان ‌مثال کاغذدیواری اتاق کودکان را می‌توانید از طرح‌های مانند ابر و رنگین‌کمان، مرغ مینا یا فلامینگو را انتخاب کنید.
حرکات تکراری مهارت‌های حرکتی را بهبود می‌بخشد، کودک در باز شدن و بستن چیزها بهتر آن‌ها را درک می‌کند. از سن دوسالگی، بسیاری از کودکان با ساختن چیزهای مختلف، مانند برج‌های چوبی، سرگرم می‌شوند. کودکان شروع به صحبت در جملات مرتب می‌کنند و واژگان آن‌ها بین ۵۰ تا ۱۵۰ کلمه تکراری است. این به این معنی است که کودکان می‌توانند در انتخاب تصویر زمینه برای اتاق خود با شما صحبت کنند.
همچنین روش دیگر در انتخاب کاغذدیواری اتاق کودکان طرح‌هایی است که نسبت به آن‌ها کودک علاقه نشان می‌دهد. از اسباب‌بازی موردعلاقه گرفته تا شخصیت کارتونی یا حیوان مورد علاقه هرکدام می‌تواند انتخاب مناسبی باشند.

طراحی اتاق کودکان نوپا

طراحی اتاق کودکان نوپا

روزهای مهدکودک – کودکان بین ۳ تا ۵ ساله

بین سال‌های ۳ و ۶، بسیاری از کودکان بخشی از روز خود را عموماً در مهدکودک می‌گذرانند. در مهدکودک، دانش آن‌ها در مورد جهان بهبود یافته ،تقویت می‌شود و مهارت‌های اجتماعی مهمی را به دست می‌آورند. کودکان با همسالان خود آشنا می‌شوند و در مورد نظم، سلسله‌مراتب و قوانین تعامل با انسان‌ها یاد می‌گیرند.
در این سن، کودکان بیشتر وقت خود را در اتاق‌خواب می‌گذرانند تا بازی کنند و به دنیای جدید خود فکر کنند. آن‌ها علاقه بیشتری به محیط اطراف خود دارند و ایده‌های خود را با توجه به رنگ‌ها و نقوش تزئینی دیوار در اتاق‌خواب تنظیم می‌کنند. این نیز زمانی است که پسران و دختران شروع به جدا کردن تمایلات خود در طراحی محیط اطراف می‌کنند. بسیاری از دختران سن کودکستان دوستداران شاهزاده خانم‌ها، حیواناتی مانند گربه‌ها، سگ‌ها، اسب‌ها، یا موجودات فانتزی مانند تک‌شاخ‌ها هستند. پسرها اغلب به سمت اتومبیل‌ها، هواپیماها، کشتی‌ها و صحنه‌های حیوانات سیرک یا حیوانات وحشی می‌روند و برایشان جذابیت بیشتری دارد.
ازلحاظ رنگ، هر دو جنس، آزاد هستند که انتخاب کنند. با این‌حال، هنوز به نظر می‌رسد گرایش دختران مهدکودکی به انتخاب رنگ‌های صورتی یا یاسی است. پسران اغلب رنگ‌های قوی‌تر مانند رنگ‌های قرمز و نارنجی یا آبی روشن و خاکستری را ترجیح می‌دهند.

دکوراسیون و طراحی اتاق مهدکودک

دکوراسیون و طراحی اتاق مهدکودک

در انتخاب طرح مناسب برای کاغذدیواری اتاق کودکان نکته مهم انتخاب هوشمندانه در کاغذ دیواری است، که علاوه بر هیجان روزانه آرامش را نیز در شب برایش به ارمغان بیاورد.

از سن ۵ تا ۶ سالگی- سن مدرسه

در سن پنج یا شش ‌سالگی، فصل جدید و هیجان‌انگیزی برای کودکان آغاز می‌شود: آن‌ها شروع با محیط مدرسه آشنا می‌شوند. قوانین بسیار سخت‌تر شده، تجربه‌های جدید در رابطه با تعاملات اجتماعی و مبارزات جدید را می‌آموزند. شخصیت‌های آن‌ها شکل‌گرفته، اعتمادبه‌نفس و اعتقاد به خودشان رشد می‌کند.
در حال حاضر اتاق‌خواب کودک دارای اهداف متعددی است: این فضایی است که کودک در آن می‌اندیشد، مطالعه می‌کند و همچنین یک مکان برای دیدار دوستان است. از لحاظ دکوراسیون کاغذ دیواری اتاق کودکان در این سن ممکن است بحث‌های طولانی بین والدین و کودکان به دلیل سلیقه‌های مختلف آن‌ها شکل گیرد. پس از همه، مناطق مختلف اتاق باید به نحوی طراحی شوند که منسجم باشد. تنها یک‌ راه حل برای این معضل وجود دارد: سازش بین خواسته‌های والدین و کوکان است. به‌ عنوان ‌مثال می‌توانید یک دیوار ا با طرح دلخواه کودک تزئین کنید و بقیه دیوارها را به‌صورت خنثی انتخاب کنید.
اشکال هندسی و ترکیبات رنگی قوی و یا الگوهای انتزاعی نیز می‌توانند انتخاب‌های مناسبی باشند. علاوه بر این، بسیاری از کودکان تصاویر پس ‌زمینه تایپوگرافی با حروف یا اعداد را مد روز هستند نیز انتخاب می‌کنند به‌ عنوان‌ مثال کاغذ دیواری اتاق کودکان مدرسه‌ای می‌تواند از میان طرح‌های دوستان دختر، سوپرمن و شخصیت‌های کمیک بوک، گل‌های فانتزی و … انتخاب شوند.
با افزایش سن کودکان بیشتر از خود واقعی‌شان آگاه می‌شوند و می‌خواهند شخصیت‌های خود را در تصاویر و الگوهایی که انتخاب می‌کنند، نشان دهند. بنابراین والدین با حمایت و راهنمایی آن‌ها می‌توانند نقش تعیین‌کننده‌ای را در جهت‌دهی افکار کودک برای طراحی دکوراسیون اتاق‌خواب ایفا کنند.

در انتخاب طرح مناسب برای کاغذدیواری اتاق کودکان بالای ۳ سال می‌توانید از خود آن‌ها نیز کمک بگیرید.

طراحی اتاق کوکان

طراحی اتاق کوکان

انتخاب طرح مناسب برای کاغذ دیواری اتاق‌خواب کودکان گرچه در نظر اول آسان به نظر می‌رسد اما نکات مهمی وجود دارد که باید به آن‌ها توجه کرد. یکی از عوامل مهم در انتخاب و تصمیم‌گیری کاغذ دیواری متناسب با سن کودک است. کودکان در دوره‌های مختلف سنی خود ویژگی‌های مختلف و علاقه‌مندی‌های متفاوتی دارند که باید آن‌ها را در طراحی اتاق‌خواب کودک لحاظ کرد. اتاق‌خواب اولین و مهم‌ترین جایی است که تعلق به کودک دارد و تا حدودی در اختیار او خواهد بود. والدین در سال‌های اول با توجه به رشد کودک خود می‌توانند رنگ‌ها و طرح‌های مناسبی را برای دکوراسیون اتاق کودکشان انتخاب کنند. تقریباً از سن ۳ سالگی به بعد می‌توانید کاغذ دیواری اتاق کودکان را با نظر آن‌ها و توجه به علایقشان انتخاب کنید.

در صورتی که این مطلب مورد پسند شما واقع شد ما را از دیدگاه‌های با ارزش خود بی‌نصیب نگذارید. همچنین چنانچه ایده‌هایی در این زمینه دارید آن را با همراهان هومگ در قسمت دیدگاه به اشتراک بگذارید.

به این مقاله از هومگ چه امتیازی می‌دهید؟

برچسب ها:
نظرات وبلاگ

سپاس از زحمات شما
بسیار خواندنی و زیبا بود

ممنون از شما که وقت میگذارید

پیام بگذارید