۲۰ ایده برای داشتن آشپزخانه‌ای جذاب

آشپزخانه‌ای جذاب

آشپزخانه قلب تپنده‌ی هر خانه‌ای است و به طور میانگین حدود ۱۲ درصد عمر بسیاری از افراد در آشپزخانه سپری می‌شود. آشپزخانه مکانی برای دور هم جمع شدن افراد خانواده، صرف غذا، انجام تکالیف فرزندان کنار والدین، تهیه غذای روزانه افراد خانواده و… است. به این ترتیب طبیعی است که همه بخواهند به نحوی محیط آشپزخانه را به جایی جذاب‌ و دوست‌داشتنی‌ تبدیل کنند تا ساعات حضور در آشپزخانه احساس بهتری داشته باشند. برای فراهم کردن محیطی مطبوع در آشپزخانه باید بتوانید تغییرات هوشمندانه‌ای در آن ایجاد کنید. بیشتر افراد تصور می‌کنند همیشه برای ایجاد فضایی دلنشین در آشپزخانه به هزینه‌های چشمگیری نیاز است. گرچه نمی‌توان این موضوع را انکار کرد که آشپزخانه‌ای شیک، مدرن و منحصر به فرد هزینه‌های بسیار زیادی می‌طلبد؛ اما می‌توان با ایجاد تغییرات بسیار کوچک و کم‌هزینه‌ هم محیط آشپزخانه را به جایی جذاب تبدیل کرد. در این مطلب ما بیست ایده‌ی ارزان و گران مختلف برای اعمال تغییرات متنوع در آشپزخانه را ارائه کرده‌ایم. اگر قصد دارید برای شروع سال جدید با هزینه‌های کم یا زیاد، چیدمان آشپزخانه را تغییر دهید، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

ایده‌هایی کوچک و تغییراتی بزرگ

اگر می‌خواهید در محیط آشپزخانه‌ی خود احساس بهتری داشته باشید، لزومی به تغییرات بسیار بزرگ نیست. گاهی با یک نگاه بهتر و دقیق‌تر به آشپزخانه ایده‌هایی برای بهبود وضعیت آن به ذهنتان خطور خواهد کرد. آیا نور محیط کافی است؟ روشنایی آشپزخانه و میزان نور طبیعی آن دلخواه شماست؟ رنگ غالب دکور آشپزخانه‌تان را دوست دارید؟ این رنگ چه احساسی در شما ایجاد می‌کند؟ آیا فکر می‌کنید همه‌ی وسایل در جای درستی قرار دارند؟ جابه‌جایی آن‌ها چقدر در محیط آشپزخانه تغییر ایجاد خواهد کرد؟ در ادامه ۲۰ ایده‌ برای جذابیت بیشتر آشپزخانه را بررسی خواهیم کرد. شما می‌توانید متناسب با بودجه و شرایط آشپزخانه‌ی خود چند مورد از آن را اجرایی کنید و شاهد تغییرات چشم‌نوازی در قلب خانه‌ی خود باشید.

 1. کابینت‌ها را رنگ کنید

برای تغییر در کابینت‌ها همیشه نیازی به هزینه‌ی بالا و تعویض آن‌ها نیست. تغییر رنگ کابینت‌ها می‌توانید راهی ارزان و آسان برای ایجاد تغییر در آشپزخانه باشد. البته نیازی نیست همه‌ی آن‌ها را با یک رنگ تغییر دهید. می‌توانید از ترکیب دو رنگ استفاده کنید یا روی بعضی از آن‌ها طرح‌هایی کوچک و ساده ایجاد کنید.

آشپزخانه‌ای جذاب

 1. میز کارتان را تعویض کنید

بسیاری از افراد علاوه بر کابینت، میزی در آشپزخانه دارند که عصای دستشان در انجام کارها خواهد بود. تغییر صفحه اصلی میز یا تعویض آن می‌تواند حس بسیار خوبی برای شما داشته باشد. چراکه این میز اصلی‌ترین وسیله‌ای است که با آن سر و کار دارید. می‌توانید یک میز قابل نصب به دیوار را جایگزین میز اصلی کنید.

 1. کفپوش‌ها را تغییر دهید

به جابه‌جایی وسایل و به هم ریختن آشپزخانه کنار هزینه‌های بالا برای تغییر کفپوش‌ها فکر نکنید. منظور از تغییر در کفپوش‌ها فقط ایجاد چند طرح ساده روی کف آشپزخانه است. اگر موزاییک‌های شما ساده هستند و طرحی ندارند، می‌توانید چند طرح ساده مانند گل‌های ریز رنگی روی آن‌ها بچسبانید.

آشپزخانه‌ای جذاب

 1. فضای آشپزخانه را بیشتر کنید

گاهی درطول سال‌ها وسایل مختلفی به آشپزخانه اضافه می‌شود و پس از چند سال با یک آشپزخانه پر از وسایل ریز و درشت مواجه خواهید شد. حجم این وسایل به قدری زیاد است که گاهی فراموش می‌کنید بعضی آن‌ها وجود دارند. همه‌ی وسایل را بازبینی کنید و آن‌هایی را که در طول سال گذشته بلااستفاده بودند دور بیندازید. برای افزایش فضای آشپزخانه می‌توانید قفسه‌ یا آویزهای جدید به دیوار و سقف نصب کنید.

آشپزخانه‌ای جذاب

 1. روی یک یا دو ضلع از دیوارها طرح بزنید

ایجاد تصاویر و طرح‌های مختلف روی دیوار یک راه عالی برای افزایش رنگ و ظرافت به آشپزخانه است. شما می‌توانید همه‌ یا فقط چند بخش از دیوارهای آشپزخانه را با طرح‌های متنوع تغییر دهید. البته پیش از انتخاب طرح دلخواه برای کاغذ دیواری مطمئن شوید کاغذ دیواری موردنظر شما برای آشپزخانه طراحی شده است و در برابر حرارت و رطوبت مقاومت کافی دارد.

آشپزخانه‌ای جذاب

 1. دستگیره‌های کابینت را عوض کنید

اگر شرایط کلی آشپزخانه‌ی شما ایراد خاصی ندارد و از آن راضی هستید، می‌توانید فقط تغییرات کوچک را اعمال کنید. تعویض دستگیره‌های کابینت ایده‌ی بسیار خوبی خواهد بود. در حال حاضر استفاده از دستگیره‌های چرمی یا برنجی برای کابینت‌ها بسیار جذاب و جدید است. مطمئن شوید رنگ کابینت‌ها با دستگیره‌های چرمی همخوانی داشته باشد.

آشپزخانه‌ای جذاب

 1. لوازم جانبی آشپزخانه را نو کنید

تغییر در این وسایل می‌تواند در مدت کوتاهی آشپزخانه را دلنشین‌تر کند. ظروف ادویه، چای، قهوه، بشقاب‌های دم‌دستی، چاقو‌های اصلی و… بعضی از وسایلی هستند که می‌توانید روی آن‌ها مانور دهید. رنگ جذاب و جدیدی برای این بخش از لوازم جانبی موجود در آشپزخانه‌ی خود انتخاب کنید تا تغییراتتان چشمگیرتر شوند.

آشپزخانه‌ای جذاب

 1. از پارچه‌های جدید استفاده کنید

بخش‌های پارچه‌ای موجود در آشپزخانه موارد بسیار زیادی را در بر می‌گیرد. پرده‌، کوسن، روکش صندلی، ست دم‌کنی، دستگیره، حوله، دستمال سفره، رومیزی و… وسایل پارچه‌ای موجود در آشپزخانه هستند. از طرح‌های فانتزی و شکل‌های غیر خوراکی مانند گل یا حیوانات کارتونی برای انتخاب طرح این وسایل استفاده کنید.

آشپزخانه‌ای جذاب

 1. چراغ‌های اضافه نصب کنید

شما می‌توانید برای میزکار، هود، کابینت‌ها، میز ناهارخوری، نور مخفی سقف و… چراغ‌های جدیدی تهیه کنید. از لوسترهای جدید با رنگ‌های جذاب و خاص استفاده کنید و متناسب با رنگ لوستر ظروف یا روکش‌های صندلی را تغییر دهید یا هارمونی بسیار جذابی در آشپزخانه ایجاد شود. تغییر در نورپردازی آشپزخانه بسیار تاثیرگذار است.

آشپزخانه‌ای جذاب

 1. وسایل جدید بخرید

لوازم خانگی جدید می‌توانند بدون هیچ تغییری در دکور و چیدمان آشپزخانه فضای آن را تازه کنند. یک یخچال، چای‌ساز، ظرفشویی، غذاساز و… جدید می‌تواند روح تازه‌ای به آشپزخانه ببخشد. اگر هماهنگی خاصی در رنگ لوازم آشپزخانه ندارید، بهتر است وسیله‌ی جدید را هم با رنگ منحصر به فرد تهیه کنید تا بیشتر به چشم بیاید.

آشپزخانه‌ای جذاب

 1. دیوارها را رنگ کنید

اگر ایجاد طرح‌های مختلف روی دیوار چندان دلخواه شما نیست می‌توانید رنگ اصلی دیوارها را به طور کامل تغییر دهید. به جای استفاده از رنگ‌های کلیشه‌ای مانند سفید یا کرم از رنگ‌های جدید استفاده کنید. به عنوان مثال می‌توانید از رنگ‌های آبی ملایم، صورتی و رنگ‌های غیرمعمول دیگر برای رنگ دیوارها بهره ببرید.

آشپزخانه‌ای جذاب

 1. شیرآلات جدید تهیه کنید

شیر آب یکی از پرکاربردترین وسایل آشپزخانه است. بنابراین تغییر در آن می‌تواند بسیار محسوس باشد. استفاده از شیرآلات مدرن تک دسته‌ای یا دو دسته‌ای با قابلیت ریزش آب در حالات مختلف جذابیت زیادی دارد. همچنین می‌توانید شیر آبی با رنگ متمایز مانند مشکی مات انتخاب کنید تا حس و حال جدیدی به آشپزخانه‌ی شما بدهد.

آشپزخانه‌ای جذاب

 1. به جای در کابینت از پرده استفاده کنید

یکی از ساده‌ترین و ارزان‌ترین راه‌ها برای تغییر در آشپزخانه استفاده از پارچه‌های جذاب و رنگی به عنوان پرده به جای درهای کابینت است. اگر درهای کابینت شما خراب هستند و بودجه‌ی کافی برای تعویض آن‌ها ندارید، از پارچه‌های جذاب و هماهنگ با دکور آشپزخانه به عنوان پرده کابینت‌ها استفاده کنید.

آشپزخانه‌ای جذاب

 1. مبلمان آشپزخانه را عوض کنید

یکی از مواردی که تغییر در آن به سرعت به چشم خواهد آمد، تغییر در مبلمان آشپزخانه و فضای لاکچری است. تهیه‌ی صندلی‌های پایه بلند چوبی یا طرح گرد چرمی و… می‌تواند ایده‌ی جدیدی باشد که فضای کلی آشپزخانه‌ی شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد. اگر بودجه‌ی کافی برای خرید مبلمان نو ندارید، به دست دوم فروشی‌ها سری بزنید.

آشپزخانه‌ای جذاب

 1. از تابلوهای هنری استفاده کنید

همیشه نباید در فضای آشپزخانه همه‌ی طرح‌ها درباره‌ی خوراکی و غذا باشد. شما می‌توانید برای دیوارهای آشپزخانه‌ی خود از تابلوهایی رنگی با موضوعات مختلف استفاده کنید. نوشته‌های جذاب و انرژی‌بخش، شکل‌های هندسی روح‌نواز و ترکیب رنگ‌های مختلف نمونه‌های جذاب برای تابلوهای موجود در آشپزخانه به شمار می‌آیند.

آشپزخانه‌ای جذاب

 1. از آویزها برای نگهداری قابلمه و ماهیتابه‌ها بهره ببرید

چیدمان قدیمی آشپزخانه که در آن ماهیتابه‌ها و قابلمه‌ها داخل کابینت یا روی قفسه کنار دیوار قرار می‌گیرند، بسیار کلیشه‌ای و خسته‌کننده است. شما می‌توانید برای ایجاد حسی جدید در محیط آشپزخانه‌ی خود از آویزهای ایمن و محکم برای آویزان کردن قابلمه‌ها و ماهیتابه‌ها استفاده کنید. در این روش نگهداری این لوازم بیش از پیش کنار دستتان خواهد بود و کاربری بیشتری خواهد داشت.

آشپزخانه‌ای جذاب

 1. از پوشش‌های غیرمعمول روی دیوار استفاده کنید

دیوارهای گچی و طرح‌های کاغذی گرچه مرسوم هستند؛ اما جدید نیستند. شما می‌توانید دیوارها را با موزاییک، شیشه، فلز، سرامیک، چوب، کاشی، آجر و… با رنگ‌ها و طرح‌های مختلف برای پوشش روی همه یا بخشی از دیوار و فاصله‌ی بین کابینت‌های بالایی و پایینی استفاده کنید. این نوع نماها تغییرات بسیار جذاب و چشم‌نوازی در آشپزخانه ایجاد خواهند کرد.

آشپزخانه‌ای جذاب

 1. قفسه‌ها را جایگزین کابینت کنید

یکی دیگر از جدیدترین ایده‌ها برای آشپزخانه، استفاده از قفسه‌های کوچک و بزرگ به جای کابینت است. اگر این ایده را ریسک بزرگی برای تغییر در آشپزخانه می‌دانید، می‌توانید فقط برای بخشی از کابینت‌ها از آن استفاده کنید. با این کار بخشی از وسایل آشپزخانه به جای پنهان شدن در کابینت جلوی چشم قرار گرفته و به دلیل شباهت با چیدمان آشپزخانه‌های قدیمی بسیار خاطره‌انگیز است.

آشپزخانه‌ای جذاب

 1. گل‌ها را دست کم نگیرید

استفاده از گل و گیاه در آشپزخانه به حالت آویز از سقف یا به صورت مجموعه‌ای از گلدان‌های ریز و درشت رنگی احساس زندگی و طراوت را به محیط آشپزخانه می‌بخشد. البته برای تهیه‌ی گل و گیاه در نظر داشته باشید گیاه مورد نظرتان نسبت به حرارت و رطوبت موجود در فضای آشپزخانه حساسیت نداشته باشد.

آشپزخانه‌ای جذاب

 1. کتابخانه بسازید

شما می‌توانید محیط کلیشه‌ای آشپزخانه را با ایده‌های جدید تغییر دهید. یکی از کابینت‌ها را خالی کنید و داخل آن را با کتاب‌های دلخواه پر کنید تا بیش از پیش به کتاب‌های خود دسترسی داشته باشید.

آشپزخانه‌ای جذاب

در آخر بد نیست بدانید ایجاد تغییرات کوچک یا بزرگ باعث می‌شود احساس بسیار بهتری در آشپزخانه داشته باشید. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم همیشه از تغییر استقبال کرده و به دنبال ایده‌های تازه باشید.

امیدواریم این ایده‌ها برای تغییر فضای آشپزخانه به شما کمک در سال جدید، آشپزخانه‌ای زیباتر داشته باشید.

برچسب ها:
نظرات وبلاگ

ممنون از ایده های خوب و عکس های قشنگ
اگه دو سه تا از این ایده ها رو هم بتونیم پیاده کنیم خودش خیلی میتونه تاثیر بذاره.

حتما امتحان کنید

پیام بگذارید