ساخت دفتر کار در خانه

دفتر کار در خانه

طراحی دکوراسیون دفتر کار در منزل برای افرادی که در خانه خود مشغول به کار هستند امری بسیار ضروری است. بسیاری از افراد علاوه بر اینکه در بیرون از منزل خود مشغول به کار هستند در داخل خانه نیز کار­هایی برای افزایش درآمد خانواده انجام می‌دهند. علاوه بر آن خانم‌هایی هم هستند که در کنار خانه‌داری و مراقبت از فرزندان خود برای درآمدزایی در خانه خود مشغول به کارند. این افراد همگی احتیاج به محیطی برای انجام کار­های اداری یا هنری خود دارند. برای اینکه بتوانید محیطی که برای دفتر کار خود انتخاب کرده‌اید را به نحو احسن و با بیشترین بازخورد طراحی کنید، باید به اصول اولیه آن آگاهی داشته باشید. این اصول بهینه‌سازی محیط دفتر کار در منزل و همچنین بازخوردی که شما برای کار خود دارید را افزایش می‌دهد و موجب می‌شود تا بتوانید در محیطی که مناسب کار شما تعبی ه‌شده است به‌ دور از شلوغی منزلتان یا اینکه کسی مزاحم کار شما شود به اموراتتان برسید و از این محیط استفاده مناسب را به عمل‌ آورید.

خانه‌ها با متراژهای گوناگونی که دارند قابلیت این را دارند که در خود دفتر کار مناسبی جای دهند، که مورد استفاده اعضای خانواده قرار گیرد. خانه‌هایی که دارای چندین اتاق‌خواب هستند و متراژ بیشتری دارند به طبع، قابلیت این را دارند که دفتر کاری که در آن‌ها طراحی می‌شود، بزرگ‌تر باشد.

دفتر کار در خانه می‌تواند به اعضای خانواده این امکان را بدهد تا برای انجام امور اداری یا هنری خود و درس خواندن، محیطی مناسب را فراهم کند. برای اینکه این محیط را در خانه خود مهیا کنید به ادامه این مقاله توجه فرمایید.

این مقاله شامل سرفصل‌های زیر است:

  • موقعیت دفتر کار در خانه
  • رنگ‌بندی و طراحی دکوراسیون دفتر کار
  • بهینه‌سازی دفتر کار در منزل
  • چند ایده کاربردی برای طراحی دکوراسیون دفتر کار

موقعیت دفتر کار در خانه

در طراحی دکوراسیون دفتر کار در منزل، موقعیت اتاقی که در آن قصد ایجاد دفتر کار را دارید، از اهمیت ویژه­ای برخوردار است. این موقعیت البته به متراژ خانه بستگی دارد. موقعیت اتاق کار بهتر است که دارای شرایط زیر باشد:

اتاق کار بهتر است که نزدیک به درب ورودی باشد یا اینکه خروجی جداگانه‌ای برای این اتاق تعبیه ‌شده باشد. افرادی که در خانه خود کار می‌کنند گاهی اوقات مجبور می‌شوند که قرارهای کاری خود را در این اتاق برگزار کنند. برای اینکه افراد مراجعه کننده به نقاط دیگر خانه دسترسی نداشته باشند، بهتر است که اتاق به ورودی خانه نزدیک باشد.

موقعیت دفتر کار در خانه

موقعیت دفتر کار در خانه

اتاقی که برای کار در منزل خود انتخاب می‌کنید، اگر فاصله­‌اش با هال و پذیرایی خانه بیشتر باشد، بهتر است. برای اینکه بتوانید در اتاق کار با آرامش و در سکوت کار خود را انجام دهید، بهتر است از نقاطی از خانه که افراد خانواده در آن تجمع می‌کنند، به دور باشید.

اتاق کاریکه انتخاب می‌کنید برای شغلی که در آن قرار است انجام شود، باید دارای متراژ مناسبی باشد. برخی افرادی که می‌خواهند در خانه خود اتاق کاری داشته باشند این اتاق را برای انجام کارهای هنری نیاز دارند بنابراین احتیاج به فضای بیشتری دارند. از این‌ رو برای این امور و کارهای مشابه به آن باید اتاقی که متراژ بالاتری دارد را انتخاب کنید.

اتاق کار شما باید دارای دستگاه‌های گرمایشی و سرمایشی مناسبی باشد و در آن امکانات برقی مناسبی برقرار باشد، زیرا این اتاق جایی است که شما  بیشترین وقت خود را در آن می‌گذارید.

اتاق کار باید دارای نورگیر طبیعی باشد تا در طول روز بتوانید از نور خورشید نیز استفاده کنید.

در طراحی دکوراسیون دفتر کار در منزل، اصولی  که برای دکوراسیون محل کار وجود دارد نیز باید در آن رعایت شود. 

رنگ‌بندی و طراحی دکوراسیون دفتر کار در منزل

شما می‌توانید از هر نوع سبکی که می‌پسندید برای اتاق دفتر کار خود استفاده کنید. بسیاری از افراد به سبک مدرن علاقه خاصی دارند و می‌خواهند دفتر کار خود را به این سبک طراحی کنند.

در طراحی دکوراسیون به سبک مدرن استفاده از المان‌هایی که دارای اشکال هندسی هستند، بسیار مورد توجه طرحان قرار می‌گیرد. برای اینکه دفتر کار خود را مدرن کنید از میزهای کار با مدل‌های جدید استقبال کنید. یکی از لوازمی که در اتاق کار در عین کوچکی بسیار برای دکوراسیون چشم‌نواز است استفاده از چراغ مطالعه است، این چراغ‌ها برای افرادی که مدرن پسند هستند به شکل‌های هندسی بسیار زیبایی قرار دارد و در نمونه­های آن می‌توانید چراغ‌های مطالعه با رنگ‌های نقره‌ای ببینید. کتابخانه‌ای که برای دفتر کار خود انتخاب می‌کنید بسیار حائز اهمیت است و شما را به سبک مورد نظر خود نزدیک‌تر می‌کند. در این سبک از طراحی داخلی استفاده از کتابخانه‌هایی که در آن قفسه‌ها به‌ صورت دیوارکوب نصب‌ شده‌اند و در اطراف خود چهارچوبی ندارند بسیار رایج است. این قفسه‌ها می‌تواند به هر رنگی باشد و در هر اندازه‌ای که مدنظر شما امکان طراحیی آن وجود دارد. اما توجه به این نکته بسیار ضروری است که باید به نسبت فضای اتاق این قفسه را انتخاب نمایید.

در سبک مدرن بیشتر رنگ‌هایی که استفاده می‌شود رنگ‌های خنثی یا سرد هستند و این امر موجب می‌شود که فضایی که در آن قرار دارید بزرگ‌تر نشان داده شود بنابراین برای اتاق‌هایی که متراژ کمی دارند بسیار مناسب است. انتخاب فرش یا تابلویی که درخور فضای دکوراسیون بوده و دارای رنگ گرم باشد نیز می‌تواند جذابیت این اتاق را دوچندان کند.

طراحی دکوراسیون دفترکار

طراحی دکوراسیون دفترکار

در طراحی دکوراسیون دفتر کار در منزل گروهی هستند که علاقه دارند، دفتر کار خود را به سبک کلاسیک طراحی کنند. در این سبک میزان سادگی و مینیمال بودن به حداقل خود می‌رسد و این موارد جای خود را به وسایل و طرح‌های لوکس می‌دهند. در این سبک از طراحی داخلی استفاده از رنگ‌های گرم بسیار به چشم می‌خورد و بیشتر وسایل دارای رنگ‌های گرم هستند. میز اتاق کار در سبک کلاسیک بیشتر به رنگ چوب طبیعی و قهوه‌ای تیره بوده و عموما دارای کنده‌کاری نیز هستند. در این میزها معمولاً کشوهایی کوچک طراحی‌ شده‌اند که در میزهای مدرن این کشوها حذف‌ شده‌اند. این میزها فضایی بیشتری از اتاق را می‌گیرند و بسیار بزرگ هستند. چراغ‌های مطالعه‌ای که بر روی این میزها قرار دارند به سبک کلاسیک بوده و بیشتر به شکل استوانه‌ای دیده می‌شوند. مبلمانی که در سبک کلاسیک بیشتر به چشم می‌خورد، اغلب از جنس چرم است. کتابخانه­های که برای این سبک در نظر گرفته ‌شده از جنس چوب است و دارای رنگ قهوه‌ای و کنده‌کاری‌هایی بر روی چهارچوب خود است که با میزی که در این اتاق قرار دارد باید همخوانی داشته باشد. فرش‌هایی که برای این سبک از اتاق کار استفاده می‌شود دارای نقوش اسلیمی هستند و بیشتر فرش ایرانی را در این طراحی استفاده می­کنند. این فرش‌ها علاوه بر اینکه اصالت اتاق را چند برابر می‌کند باعث زیبایی بیشتر اتاق نیز می‌شود.

برای اینکه بتوانید بهترین طراحی دکوراسیون دفتر کار در منزل را انجام دهید باید در ابتدا تصمیم بگیرید که به کدام سبک از طراحی داخلی علاقه دارید.

بهینه‌سازی دفتر کار در منزل

برای افزایش بازده کاری خود و افرادی که از دفتر کار در منزل استفاده می‌کنند، بهینه‌سازی فضا در طراحی دکوراسیون دفتر کار در منزل امری ضروری است. این بهینه‌سازی فضا برای اتاق‌هایی که دارای متراژ کمی هستند، از ضروریاتی برخوردار است که باید در آن رعایت شود.

برای فضای دفتر کار خود می‌توانید از میزهایی استفاده کنید که دارای کشوهایی در اطراف خود هستند و البته فضای کمی را اشغال می­کنند. اگر میزی که به آن علاقه دارید دارای کشو نبود می‌توانید از کشوهای کوچکی که به ‌صورت جداگانه فروخته می‌شوند در کنار پای خود نیز استفاده کنید.

برای اینکه بتوانید راحت‌تر از کتاب‌هایی که مورد نیاز شما هستند استفاده کنید، در بالای میز کار خود قفسه‌هایی تعبیه کنید که مقداری از کتاب‌ها و وسایل ضروری خود را بتوانید بر روی آن‌ها قرار دهید.

استفاده از کوچک‌ترین فضا در این اتاق می‌تواند به شما کمک بسیاری کند و بهتر است که فضاهایی از اتاق را که استفاده نمی‌کنید به حداقل برسانید.

دفتر کار در خانه

دفتر کار در خانه

محیط دفتر کار شما باید به ‌گونه‌ای طراحی‌ شده باشد که بتوانید راحت در آن رفت‌وآمد داشته و شلوغ نباشد. برای همین منظور بهتر است از وسایلی استفاده کنید که دارای کمترین عرض بوده و طول بیشتری داشته باشند. به ‌طور مثال اگر در دفتر کار خود از کتابخانه استفاده می‌کنید، بهتر است که یکی از دیوارهای اتاق را به آن اختصاص دهید و از سطح زمین تا  سقف ارتفاع داشته باشد و از عرض کمی برخوردار بوده، تا فضای اتاق کمتری را اشغال کند. اگر می‌خواهید در اتاق کار خود مبل یا چند عدد صندلی نیز بگذارید، بهتر است که از مبل‌هایی که به‌ صورت کاناپه دونفره است، استفاده کنید.مبلمان مورد نظر را به یکی از دیوارهایی که اتاق را محدود می‌کند، بچسبانید. اگر متراژ اتاقی که برای دفتر کار خود در نظر دارید برای استفاده از مبل و کتابخانه کوچک است، می‌توانید کتابخانه را در قسمت‌های مختلف دیوارهای اتاق تقسیم کنید و از قفسه‌هایی که به‌ صورت دوتایی یا چندتایی در دیوار نصب می‌شوند، استفاده کنید و در زیر آن‌ها مبل و میز کار خود را قرار دهید.

اتاقی که در آن دفتر کار خود را در نظر گرفته‌اید اگر دارای پنجره باشد در زیر آن نمی‌توانید میز کار خود را قرار دهید زیرا در روز نور خورشید ممکن است چشمان شما را اذیت کند بنابراین بهتر است که وسایلی که در طول روز کمتر از آن‌ها استفاده شود را در این مکان قرار دهید. بهترین گزینه برای این کار می‌تواند دستگاه فکس یا پرینتر باشد.

نحوه‌ی قرارگیری میز کار شما می‌تواند بسیار در بهینه‌سازی فضای دفتر کار تأثیرگذار باشد. اگر می‌خواهید میز کار خود را در دو گوشه دیوار قرار دهید بهتر است که از کنج دیوار استفاده کنید. اگر میز خود را به یکی از دیوارها تکیه دهید و دیوار دیگر در پشت سر شما باشد فضای بیشتری را اشغال کرده‌اید.

در طراحی دکوراسیون دفتر کار در منزل بهینه‌سازی فضای اتاق کار، امری ضروری است. 

چند ایده کاربردی برای طراحی دکوراسیون دفتر کار

برای اینکه دفتر کار خود را جذاب‌تر کنید به این نکات توجه کنید:

در طراحی دکوراسیون دفتر کار در منزل رنگ‌هایی که انتخاب می‌کنید، بسیار حائز اهمیت است. برای دیوارهای اتاق کار خود از رنگ‌های روشن استفاده کنید بهترین گزینه برای افرادی که سبک مدرن را انتخاب می‌کنند رنگ سفید یا طوسی بسیار روشن است زیرا این رنگ‌ها می‌تواند فضای اتاق کار شما را باز تر نشان دهد و شلوغی دفتر کار کمتر به چشم می‌خورد. افرادی که سبک کلاسیک را برای دفتر کار خود انتخاب می‌کنند، بهتر است از رنگ‌هایی که در رده کرم قرار دارند، استفاده کنند. در سبک کلاسیک بیشتر رنگ‌ها گرم هستند و برای اینکه این اصل در دیوارها رعایت شود از رنگ‌های استخوانی و کرم خیلی روشن استفاده می­شود تا هم بتوان اصالت اتاق را حفظ کرد و هم نور اتاق با رنگ دیوارها گرفته نشود.

استفاده از نور مناسب در دفتر کار بسیار اهمیت دارد، ممکن است که شما در شبانه‌روز ساعات زیادی را در این اتاق سر کنید برای همین بهتر است که علاوه بر نور طبیعی که در دفتر کار وجود دارد، از لامپ‌های هالوژنی که در سرتاسر سقف دیوار کار گذاشته ‌شده است بهره ببرید. در انتخاب رنگ لامپ‌ها بهتر است که از هر دو رنگ مهتابی و خورشیدی استفاده شود تا چشم در طول مدتی که در آن اتاق هستید آسیبی نبیند. آباژورهایی که ایستاده هستند می‌تواند علاوه بر زیبایی دفتر کار نور مناسبی که برای اتاق احتیاج دارید را تامین کنند.

در دفتر کار خود وسایلی را که مربوط به رشته‌ای که در آن فعالیت دارید استفاده کنید و در روی میز کار خود از المان‌هایی که در مورد رشته کاری شما است و معرف این رشته است را قرار دهید.

در دفتر کار خود گلدان‌هایی با گیاهان طبیعی بگذارید تا زیبایی دفتر کار شما بیشتر به چشم بیاید و همچنین محیط کاری شما را سرزنده‌تر نشان دهد.

طراحی دکوراسیون دفتر کار در منزل به شکلی که می‌پسندید و کارآمد است نمایانگر حرفه‌ای و ماهر بودن شما در شغلی است که در آن فعالیت دارید. محیط کاری که در خانه برای خود فراهم کرده‌اید بسیار در بازده کاری شما تأثیر می‌گذارد و شما را برای انجام امور در دفتر کار خود یاری می‌دهد.

برچسب ها:
پیام بگذارید