املاک هومینگ

بررسی قوانین حاکم بر روابط مالک و مستاجرزمان تقریبی مطالعه: 6 دقیقه

 • صفحه اصلی
 • آرشیو
 • بررسی قوانین حاکم بر روابط مالک و مستاجرزمان تقریبی مطالعه: 6 دقیقه
روابط مالک و مستاجر

قیمت بالای مسکن موجب شده است که عده زیادی از افراد به ویژه در شهرهای بزرگ و صنعتی به اجاره‌نشینی روی آورند. البته برخی افراد هم با اعتقاد به این جمله که «اجاره‌نشینی، خوش نشینی است.» با وجود توانایی مالی کافی برای خرید خانه، ترجیح می‌دهند با این مبلغ خانه‌هایی مجلل در مناطق گران‌قیمت شهر اجاره یا رهن کنند. بنابراین در مجموع می‌توان گفت که جمعیت بسیار زیادی اجاره‌نشین هستند.

اجاره‌نشینی مزایا و معایب مختلفی داشته و دغدغه‌های گوناگونی برای ساکنان و حتی صاحبان ملک ایجاد می‌کند. این دغدغه‌ها گاهی به حدی می‌رسد که باعث وقوع اختلافات و دعواهای مختلف بین مستاجر و موجر یا همان صاحب خانه می‌شود. با توجه به اهمیت این موضوع، در این مطلب ضمن بررسی مزایا و معایب اجاره‌نشینی برای هر دو فرد مستاجر و مالک، به نحوه تقسیم و پرداخت هزینه‌های خانه بین دو سمت قرارداد اجاره خواهیم پرداخت. بنابراین در صورتی که مستاجر یا مالک هستید، مطالعه این مطلب برای شما خالی از لطف نخواهد بود؛ پس با ما همراه باشید.

تعاریف قانونی در قرارداد اجاره

پیش از پرداختن به موضوع اصلی بحث، بد نیست مفهوم اجاره، موجر و مستاجر را بررسی کنیم و با نقش هریک به درستی آشنا شویم.

قرارداد اجاره

اجاره نوعی قرارداد است که به واسطه آن یک نفر ملک خود (خانه، آپارتمان، مغازه و…) را برای مدت زمان مشخصی و در ازای دریافت هزینه مشخصی به فرد دیگری واگذار می‌کند. قرارداد اجاره باید شفاف باشد. به‌عبارت‌دیگر در یک قرارداد اجاره هزینه دریافت شده از مستاجر، پرداختی ماهیانه و مشخصات ملک قید شده است.

موجر: به فردی گفته می‌شود که ملک خود را طبق قرارداد اجاره، به شخص دیگر واگذار کند.

مستاجر: فردی که در ازای پرداخت کرایه، ملک را اجاره می‌کند.

روابط مالک و مستاجر

اجاره‌نشینی، بله یا خیر؟

برای بیشتر افراد، اجاره‌نشینی یک انتخاب نیست، بلکه یک اجبار است. بیشتر افراد در صورت داشتن توان مالی برای خرید خانه‌ هرچند کوچک، ترجیح می‌دهند که خانه بخرند. به‌این‌ترتیب ضمن داشتن خانه و عدم پرداخت کرایه، پول خود را به نحو احسن خرج کرده‌اند. با وجود این افرادی هم هستند که علاقه دارند پول خود را صرف اجاره خانه‌های بزرگ و مجلل در مناطق گران قیمت شهر کنند و زندگی در چنین املاکی را تجربه کنند.

اما در کل آیا اجاره‌نشینی خوب است یا خیر؟ اجاره‌نشینی بسیاری از دغدغه‌های خرید خانه را ندارد. برای مثال وام مسکن، قسط، پرداخت ماهانه و… برای افراد اجاره نشین وجود نخواهد داشت. از طرفی هزینه‌های جانبی هر خانه مبالغ قابل توجهی روی دست افراد باقی خواهد گذاشت. نظیر خرابی‌ها و مشکلات اساسی که نیاز به تعمیرات گسترده دارد. با توجه به اینکه هزینه تعمیرات اساسی خانه بر عهده مالک است، اجاره نشینان از این نوع هزینه‌ها در امان خواهند بود. از دیگر مزایای اجاره‌نشینی، می‌توان به تنوع در انتخاب خانه و تجربه سکونت در خانه‌های مختلف را نام برد.

اجاره‌نشینی ابعاد منفی زیادی هم دارد. برای مثال مبلغ زیادی از درآمد ماهانه افراد صرف پرداخت کرایه خانه می‌شود. بنابراین افراد شانس کمتری برای پس انداز حقوق خود خواهند داشت. همچنین جابه‌جایی‌های مداوم در خانه‌های مختلف باعث آسیب وسایل خانه شده و عمر مفید اسباب خانه را کاهش می‌دهد. از دیگر معایب اجاره‌نشینی، دغدغه‌ها و کشمکش‌های بین مستاجر و مالک است. با توجه به اینکه هرخانه‌ای گاهی به تعمیرات نیاز پیدا می‌کند، همواره برای پرداخت هزینه تعمیرات خانه اختلافاتی بین مستاجر و مالک ایجاد می‌شود که تنش‌ها و اختلافاتی را در پی دارد. این اختلافات گاهی به حدی زیاد و جدی است که باعث دخالت قانون برای حل آن‌ها خواهد شد. بعضی از این مشکلات و دغدغه‌ها را در ادامه بررسی می‌کنیم. پس در ادامه با ما همراه باشید.

در صورتی که مستاجر به ملک آسیبی بزند، هزینه تعمیرات بر عهده کیست؟

هنگامی که موعد قرارداد اجاره تمام می‌شود، مالک خانه را به دقت بررسی کرده و آسیب‌های احتمالی را مشخص می‌کند. در صورتی که آسیب‌های موجود، پیش از واگذاری ملک به  مستاجر وجود نداشته باشد، به معنای این است که آسیب‌ها توسط مستاجران به ملک وارد شده است. بنابراین هزینه تعمیرات آن بر عهده مستاجر است. برای مثال در صورت شکستن شیشه‌ها، سوختن لامپ‌ها، ضربه و آسیب کابینت، خرابی شیر آلات یا دستگیره درها، آسیب درها و دیوارها و… مستاجر موظف به پرداخت هزینه تعمیرات است. همچنین در صورتی که مستاجر حاضر به پرداخت هزینه تعمیرات نشود، مالک می‌تواند از او شکایت کرده و موضوع را به طور قانونی پیگیری کند. در این حالت قانون با بررسی شرایط و نوع آسیب‌ها رای خود را اعلام خواهد کرد.

در بسیاری موارد پس از پایان مدت قرارداد که مستاجر پول خود را دریافت کرده و خانه را تحویل داده است، مالک متوجه مشکلاتی در خانه می‌شود. در این حالت راهی جز شکایت و انتظار برای نتیجه باقی نمی‌ماند. بنابراین توصیه می‌شود باید پیش از تحویل گرفتن خانه و پس دادن پول مستاجر، خانه را به طور کامل بررسی کنید و در صورت وجود آسیب‌های مختلف با مستاجر درباره آن مذاکره کنید.

روابط مالک و مستاجر

هزینه تعمیراتی معمول واحد مسکونی به عهده کیست؟

خرابی‌ها و آسیب‌های خانه به دو دسته تقسیم می‌شوند. برخی خرابی‌ها ابعاد گسترده‌ای دارند که خرابی‌ها کلی و اصلی محسوب می‌شوند و بعضی دیگر، تعمیرات جزیی و فرعی هستند که به طور معمول برای هر خانه‌ای پیش می‌آید. برای مثال ترکیدگی لوله‌ها، قیرگونی پشت بام، تعمیرات اساسی آسانسور و… مشکلات اصلی و کلی هستند. هزینه‌هایی از این جنس بر عهده مالک است. چرا که مستاجر نقش مستقیمی در وقوع چنین آسیب‌هایی ندارد و این موارد برای نگهداری از خانه الزامی است. در مقابل بعضی آسیب‌ها و پرداخت هزینه‌ها به عهده مستاجر است. پرداخت شارژ ماهانه، هزینه گرفتگی جزیی چاه خانه، تعمیرات و سرویس جزیی آسانسور، پرداخت قبوض و پرداخت هزینه شهرداری بر عهده مستاجران است.

یکی از مواردی که همواره نقطه اختلاف مستاجران و مالکان بوده، هزینه‌های مربوط به گرفتگی چاه و تعمیرات فاضلاب است. قانون در این باره گفته هزینه تعمیرات چاه و فاضلاب در بدو ورود مستاجر به خانه، بر عهده مالک است؛ اما درصورتی‌که چنین هزینه‌ای چند ماه پس از اقامت مستاجر پیش بیاید، پرداخت هزینه آن با مستاجر خواهد بود. همچنین در صورتی که کولر، آب گرمکن یا پکیج سالم تحویل مستاجر داده شود، هزینه تعمیرات آن بر عهده مستاجر خواهد بود.

به‌این‌ترتیب، هزینه مربوط به تعمیرات خانه بین مالکان و مستاجران تقسیم شده است.

آیا مستاجران اجازه دارند در خانه تغییرات ایجاد کنند؟

ایجاد تغییرات کلی در خانه، نظیر نصب کولر گازی، رنگ و تغییر در ساختار داخلی خانه نباید بدون اطلاع و اجازه صاحب خانه انجام شود. تنها در این صورت است که مستاجر می‌تواند هزینه تعمیرات و تغییرات را از مالک طلب کند. در نتیجه اگر مستاجر بدون آگاهی مالک دست به تغییرات در خانه بزند، حقی برای دریافت هزینه تغییرات نخواهد داشت.

این موضوع درباره تعمیرات هم صادق است. هر نوع هزینه برای تعمیرات خانه، باید با اطلاع و آگاهی صاحب خانه انجام شود و در صورتی که تعمیرات بدون اطلاع مالک انجام شود، حقی برای پرداخت هزینه بر گردن صاحب خانه نیست. البته قانون در این مورد انعطاف بیشتری از خود نشان داده و گفته است در صورتی که تعمیرات فوریت پیدا کند و مستاجر فرصت کافی برای مذاکره با صاحب خانه را نداشته باشد، می‌تواند تعمیرات را انجام داده و همه فاکتورها را نگه دارد. همچنین پیشنهاد می‌کنیم در چنین شرایطی سعی کنید با صاحب خانه تماس بگیرید و به او پیام دهید. سپس همه تماس‌ها و پیام‌ها را نگه دارید. در این صورت اگر نیاز به اثبات موضوع در برابر قانون پیدا کنید، مشکلی نخواهید داشت.

روابط مالک و مستاجر

حقوق مستاجر و مالک طی قرارداد اجاره ملک

با وجود همه موارد ذکر شده، قانون حق مشخصی را برای هریک از دو طرف قرارداده است. برخی از این حقوق شامل موارد زیر است:

 • از مهم‌ترین حقوق موجر دریافت اجاره‌ بها در موعد مقرر است.
 • مستاجر حق دریافت پارکینگ و انباری را دارد. مگر آنکه در قرارداد اجاره، چنین حقی از او سلب شده باشد.
 • موجر حق دارد با اتمام قرار داد اجاره، درخواست تخلیه ملک را داشته باشد.
 • مستاجر می‎تواند از موجر بخواهد در خانه تعمیرات کلی و اساسی انجام دهد.
 • موجر باید اجازه ورود به ملک برای انجام تعمیرات در آن را داشته باشد.
 • مستاجر پس از اجاره ملک، می‌تواند آن را به فرد دیگری اجاره دهد. مگر آنکه خلاف این موضوع در اجاره قرارداد ذکر شده باشد.
 • موجر حق دارد هنگام تحویل گرفتن خانه از مستاجر، خانه‌ای سالم و تمیز تحویل بگیرد.
 • پس از پایان مدت قرارداد، مستاجر حق دارد پول پیش را به‌طور کامل از صاحب خانه دریافت کند.

با توجه به موارد گفته شده نظر شما چیست؟ آیا دریافت وام مسکن، پرداخت قسط و درگیری‌های مالی را به اجاره‌نشینی ترجیح می‌دهید؟ در صورتی که تجربه اجاره ملک را دارید، آیا این تجربه خوشایند بوده یا ترجیح می‌دهید جای سرمایه‌گذاری روی ملک، پول خود را در جای دیگری خرج کنید؟

به‌هرحال درگیری‌ها و اختلافات بین مستاجر و موجر همواره وجود دارد. بنابراین در صورتی که قصد خرید خانه ندارید یا قصد اجاره ملک خود را دارید، بهتر است از حقوق خود و طرف مقابل در یک قرارداد اجاره به خوبی مطلع باشید. به‌این‌ترتیب می‌توانید هنگام عقد قرارداد می‌توانید آگاهانه‌تر با موضوع برخورد کنید.

برچسب ها:
پیام بگذارید