محله اراج و ازگل، زندگی در کنار باغ‌های قدیمی

محله اراج و ازگل

شمال تهران از مناطقی است که قدمت بیشتری نسبت به دیگر نقاط شهر دارد. مناطقی همچون تجریش یا دربند همچنان ساختار قدیمی خود را در مواردی حفظ کرده‌اند. با کمی جستجو می‌توانید منازلی با بافت‌های قدیمی هم مشاهده کنید. محله اراج و ازگل هم یکی از همین دسته محله‌ها است. اراج و ازگل دو محله کنار یکدیگر در منطقه ۱ تهران هستند. بسیاری این دو را به عنوان یک محله در نظر می‌گیرند. محله اراج و ازگل توانسته‌اند با گذر زمان بافت سنتی و قدیمی خود را حفظ کنند. البته که ساخت‌و‌سازهای مختلفی در این محله صورت گرفته. اما همچنان با قدم زدن در کوچه‌ها باغ‌ها و خانه‌های قدیمی را مشاهده خواهید کرد. این محله در تابستان خنک‌تر از نقاط جنوبی تهران خواهد بود. همچنین در زمستان هم با برف تهران مواجه می‌شوید. این محله مدام رو به تغییر است و آپارتمان‌ها و منازلی تازه‌ای در کنار بافت طبیعی ساخته می‌شوند. هر ساله این محله ساکنین بیشتری را جذب خود می‌کند. اگر شما هم به فکر خرید یا اجاره منزل در این محله هستید، باید از قیمت‌ها مطلع شوید. در این مقاله پس از بررسی بیشتر این محله، به قیمت خانه در محله اراج و ازگل برای خرید و اجاره اشاره خواهیم کرد.

این مقاله شامل سرفصل‌های زیر است:

  • معرفی محله اراج و ازگل
  • امکانات محله اراج و ازگل
  • قیمت خرید خانه در محله اراج و ازگل
  • قیمت اجاره خانه در محله اراج و ازگل

معرفی محله اراج و ازگل

محله اراج و ازگل در قدیم‌الایام مکانی مناسب برای مهاجرین کشاورز بود. بسیاری از نقاط مختلف شهر مخصوصا مناطق شمالی، برای سکونت به محله اراج و ازگل کوچ کردند. از نظر نام‌گذاری هم گمانه‌زنی‌های مختلفی وجود دارد. دلیلی که بیشتر به آن اشاره شده، نام طوایف ساکن در این محله است. ازگل از نام طایفه ازگلی و اراج هم از نام طایفه عروجی گرفته شده است. به همین خاطر این محله چنین نامی دارد.

از دیرینه قنات اراج هم معروفیت زیادی داشته. ساکنین از این قنات برای آبیاری زمین‌های خود استفاده می‌کردند. امروزه هم این قنات وجود دارد و نشانی از گذشته دور است. ساخت‌و‌ساز بسیاری در این محله صورت گرفته، اما با بازدید از محل، همچنان بافت طبیعی را مشاهده می‌کنید. این بافت طبیعی امتیاز بزرگی برای این محله محسوب می‌شود. تهران آب‌و‌هوای مناسبی در فصولی همچون تابستان ندارد. دمای پایتخت در تابستان هر سال مدام افزایش پیدا می‌کند. اما در این محله می‌توانید تجربه دمای معمولی و مناسب را داشته باشید. در فصل زمستان هم در بسیاری از نقاط تهران شاهد بارش برف نیستیم. اما به خاطر سرمای منطقه و شمالی بودن منطقه، میزان بارش برف بیشتر است. همین مورد یکی از اصلی‌ترین مزایای این محله است. بسیاری از مردم به خاطر همین خوب بودن شرایط جوی این محله را برای زندگی خود انتخاب می‌کنند.

اراج و ازگل

اراج و ازگل

امکانات محله

از نظر دسترسی به مترو، این محله، توانایی رقابت با محلات مرکز شهر را ندارد. برای دسترسی به مترو باید با تاکسی و اتوبوس به مترو نوبنیاد مراجعه کنید. در شمال محله هم مترو قائم قرار دارد. از این خط به راحتی به مرکز شهر دسترسی خواهید داشت. اگر خودرو داشته باشید اوضاع کمی متفاوت خواهد بود. این محله دسترسی بهتری به اتوبان‌های اصلی پایتخت دارد. از شمال به راحتی می‌توانید وارد اتوبان ارتش شوید. در جنوب محله هم اتوبان صدر قرار دارد. جاده لشگرک در شرق این محله قرار دارد. از غرب هم به راحتی می‌توانید وارد اتوبان امام علی یا صیاد شوید.

مجموعه‌های تجاری و تفریحی مختلفی هم در این محله قرار گرفته است. مجموعه ورزشی نوبنیاد فضای مناسبی برای تمرین و سلامت فیزیکی است. مجتمع تجاری الماس ایران هم در همین محله واقع شده. علاوه بر فضای سبز طبیعی، چندین پارک کوچک و بزرگ هم در این محله بنا شده است. برای امور پزشکی هم می‌توانید به راحتی به بیمارستان نیکان مراجعه کنید. به صورت کلی می‌توان گفت این محله از نظر امکانات خدماتی در وضعیت خوبی قرار دارد.

قیمت خرید خانه در محله اراج و ازگل

این محله به مراتب از دیگر محلات تهران گران‌تر است. البته نسبت به محل قرارگیری و محبوبیت محله باید انتظار قیمت بالا را هم داشت. همچنین متراژ منازل هم عموما بالا است. با جستجو شاید بتوانید آپارتمان‌هایی ۸۰ یا ۹۰ متری پیدا کنید. ولی به صورت متوسط باید انتظار آپارتمان‌های ۱۳۰ یا ۱۴۰ متری را داشته باشید.

پایین‌تری قیمت خانه در این محله  ۱۶ میلیون تومان برای هر متر خواهد بود. این رقم ممکن است تا ۶۰ میلیون تومان برای هر متر بالاتر برود. همه چیز به امکانات و نوساز بودن بنا بستگی دارد. البته اکثر بناهای این محله نوساز هستند. همین قیمت‌ها هم برای واحدهای ۱ تا ۵ سال ساخت است. اما میانگین قیمت در این محله بین ۲۰ تا ۳۰ میلیون تومان برای هر متر است. همین باعث می‌شود که یک منزل استاندارد با قیمت بین ۲ تا ۳.۵ میلیارد تومان به فروش برسد.

باید نسبت به بودجه خود انتخابی هوشمندانه داشته باشید. اگر توانایی پرداخت بالا را داشته باشید، مطمئنا آپارتمان‌های فراوانی برای شما موجود است. اما اگر بودجه شما از استاندارد محله کمتر باشد، امکان پیدا کردن واحدی با متراژ پایین‌تر هم وجود دارد.

قیمت اجاره خانه در محله اراج و ازگل

فرصت اجاره و رهن، یا رهن خالی در این محله مهیا است. نسبت به توانایی پرداخت ماهانه و سرمایه اولیه، باید بین گزینه‌های جستجو کنید. پایین‌ترین حد ودیعه در این محله حدود ۷۰ میلیون تومان خواهد بود. البته برای اجاره واحد با این میزان ودیعه باید اجاره‌ای ۴ تا ۵ میلیون تومانی پرداخت کنید. میزان ودیعه تا ۸۰۰ میلیون هم افزایش پیدا می‌کند. در چنین شرایطی واحد رهن کامل خواهد بود.

اکثر واحدهای این محله ودیعه‌ای ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلیونی می‌خواهند. اجاره این آپارتمان‌ها هم بین ۳ تا ۵ میلیون خواهد بود. طبیعتا بالا رفتن ودیعه اجاره شما هم کاهش پیدا می‌کند. البته که با جستجوی بیشتر، ممکن است قیمت ارزان‌تر هم پیدا کنید. ممکن است با همین میزان ودیعه بتوانید واحدی متوسط را کاملا رهن کنید و دیگر ماهانه اجاره نپردازید.

نظر شما در مورد ملحه اراج چیست؟ اگر تصویر و یا تجربه‌ای از زندگی در این ملحه دارید با ما به اشتراک بگذارید.

 

برچسب ها:
پیام بگذارید