محله دربند، محله خوش آب و هوای تهران

دربند

دربند یکی از معروف‌ترین مقصدهای گردشگری تهران است. هر آخر هفته بسیاری از شهروندان تهرانی برای دور از شدن از هوای آلوده شهری به دربند سری می‌زنند. رودخانه دربند هم از کنار کوه‌راهه می‌گذرد و فضایی آرامش‌بخش و خنک را ایجاد می‌کند. اکثر مردم به محله دربند تنها به چشم مقصدی گردشگری نگاه می‌کنند. میزان فراوان فروشگاه‌ها و رستوران‌های این منطقه به این نوع فکر کمک می‌کند. اما محله دربند در کنار جاذبه‌های گردشگری خود، یک محله مسکونی است. اگر مسیر سربالایی را طی کنید، خانه‌های مسکونی فراوانی با شکل‌های مختلف را مشاهده خواهید کرد. برخی از مردم هنوز در منازلی با بافت روستایی ساکن هستند. برخی هم در آپارتمان‌های نوساز این محله زندگی می‌کنند. همین نشان می‌دهد که مردم بسیاری این محله را به عنوان منزل خود انتخاب کرده‌اند. دور بودن از شلوغی شهر و شرایط اقلیمی مناسب یک آهن‌ربای قوی برای مردم است. تهران شهری گرم و خشک است اما این محله کاملا از خشکی و گرما دور هستید. هوای پاکیزه است و هر روز امکان کوهنوردی را خواهید داشت. در این مقاله به مسائلی همچون قیمت خرید خانه در محله دربند اشاره خواهیم کرد. ما اطلاعات لازم از این محله را ارائه می‌دهیم تا تصمیمی درست و حساب شده اتخاذ کنید.
این مقاله شامل سرفصل‌های زیر است:
• معرفی محله دربند
• امکانات محله دربند
• قیمت خرید خانه در محله دربند
• قیمت اجاره خانه در محله دربند

معرفی محله دربند

محله دربند در شمالی‌ترین نقطه تهران قرار دارد. برای رسیدن به این محله باید از زعفرانیه، ولنجک و تجریش هم بالاتر بروید. این محله بخشی از منطقه ۱ و شمیران است. این محله تاریخچه طولانی دارد. برای شکل‌گیری یک تمدن در منطقه‌ای نیازمند آب و زمینی حاصل است. چنین خصوصیاتی در دربند وجود دارد. به همین خاطر اولین موردهای سکونت در تهران، مربوط به این محله است. حتی آب و هوای خوب باعث شده بود که دربند استراحت‌گاه شاهان قاجار باشد. در دوران پهلوی هم رضاشاه دستور داده بود که چندین ویلا و منزل مختلف در این محله بنا شود. همین سیر زمانی، باعث شد که این محله به آبادی بیشتری برسد.
امروزه این محله به دو بخش تقسیم می‌شود. بخش ابتدایی نقاط جنوبی این محله است. این نقاط عموما ساختار جدیدتری دارند. اکثر منازل آپارتمانی و مدرن هستند. مراکز تجاری، آموزشی و دولتی هم در این قسمت از محله قرار گرفته است. اما با بالاتر رفتن، با بافت سنتی‌تر روبرو می‌شوید. منازل شمال دربند همگی سنتی، ساده و قدیمی هستند. صاحبان این منازل هم مدت زیادی است که ساکن این محله هستند. این مسئله باعث می‌شود که دو نمونه از زندگی را تجربه کنید. یک زندگی مدرن شهری و کمی آن‌سوتر زندگی سنتی‌تری را می‌بینید.

دربند

دربند

امکانات محله

بزرگ‌ترین مزیت محله دربند طبیعت و هوای خوب آن است. در این منطقه دمای هوا همیشه پایین‌تر از میانگین شهر است. پاک بودن هوا هم استاندارد بالایی دارد. هر روز صبح می‌توانید برای قدم زدن به شمال دربند بروید. آخرهفته‌ها هم می‌توانید به کنار رود بروید. یا اینکه به یک رستوران سنتی در کوه‌پایه سری بزنید. این تلفیقی جذاب خواهد بود که استاندارد زندگی را به شکل چشمگیری افزایش می‌دهد.
از نظر دسترسی، کمی محدودیت خواهید داشت. این محله مجهز به خطوط اتوبوس یا مترو نیست. اما تاکسی‌های فراوانی در خیابان‌ها حاضر هستند. می‌توانید سوار تاکسی یا ون شوید و به میدان تجریش بروید. از آنجا به مجموعه‌ای از اتوبوس‌های تندرو و تاکسی‌های زرد دسترسی خواهید داشت. همچنین مترو خط ۱ تجریش هم پیش پای شما خواهد بود. اگر خودرو هم داشته باشید، با طی کردن خیابان دربند به راحتی به خیابان ولیعصر می‌رسید. بدین ترتیب سختی زیادی را برای حمل و نقل تجربه نمی‌کنید.
ده‌ها رستوران و سفره‌خانه مختلف در قسمت شمالی این محله وجود دارد. هر کدام با منو و سطح اقتصادی مختلف آماده خدمات‌رسانی هستند. به دلیل بافت تاریخی، شاهد فعالیت موزه‌ها و کاخ‌هایی مانند کاخ نگارستان، موزه سلاح‌های دربار و کاخ شمس خواهید بود. اگر کمی هم به سمت میدان تجریش بروید، با مجموعه‌ای از مجتمع‌های تجاری و ساختمان‌های دولتی روبرو می‌شوید. پس مطمئنا مشکلی از نظر امور اداری و تجاری پیدا نخواهید کرد.

دربند

دربند

قیمت خرید خانه در محله دربند

محله دربند تنها محدود به خیابان دربند نمی‌شود. بلکه گلاب‌دره هم بخشی از این محله است. واحدهای آپارتمانی و منزل‌های ویلایی مختلفی در این محله قرار گرفته است. می‌توانید واحدهایی با متراژ کم حتی ۵۰ متر هم پیدا کنید. اگر به واحدی بزرگ‌تر نیاز دارید، امکان خرید منزل تا ۳۰۰ را هم خواهید داشت. به همین خاطر باید نسبت به نیازها و تعداد نفرات متراژ درست خود را انتخاب کنید.
به صورت میانگین متراژ منازل در این محله بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ متر است. عموما چنین واحدهایی را بیشتر پیدا خواهید کرد. سن بناها هم اکثرا پایین است و با واحدهای نوساز روبرو هستید. پایین‌ترین قیمت برای هر متر حدود ۱۵ میلیون تومان است. اما پیدا کردن چنین قیمتی کمی سخت خواهد بود. واحدهای نوساز، با دسترسی بهتر و امکانات بیشتر هم ممکن است تا متری ۳۵ میلیون معامله شوند. برای متوجه شدن دقیق قیمت خانه برای خرید در این محله باید به میانگین توجه کرد. میانگین قیمت برای هر متر بین ۲۵ تا ۳۰ میلیون است.

قیمت اجاره خانه در محله دربند

محدوده قیمت خانه برای اجاره در محله دربند بسیار گسترده است. ممکن است منزلی با ودیعه ۱۰۰ میلیون پیدا کنید. همچنین ممکن است یک واحد ودیعه‌ای بیش از ۱ میلیارد تومان داشته باشد. یک واحد استاندارد متراژی بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ متر دارد. چنین واحدی را می‌توان با ۳۰۰ تا ۴۵۰ میلیون تومان تبدیل به رهن کامل کرد. اکثر منازل این منطقه رهن کامل هستند و برای واحدهای کوچک‌تر امکان پرداخت اجاره را خواهید داشت.
همانطور که گفتیم محدوده قیمت بسیار گسترده است. پس باید نسبت به نیاز خوب مشغول جستجو شوید. می‌توانید همه جور اجاره‌بهایی را پیدا کنید. می‌توانید یک واحد متراژ پایین با ودیعه ۴۰ میلیون و اجاره ۱ میلیونی هم پیدا کنید. همین گستردگی و موجود بودن گزینه را نمایش می‌دهد. اما میانگین ودیعه بین ۱۵۰ تا ۳۰۰ و میانگین اجاره بین ۲ تا ۳ میلیون تومان خواهد بود.

نظر شما در مورد خرید و فروش یا رهن و اجاره خانه در محله دربند چیست؟

برچسب ها:
پیام بگذارید