درباره محله فرحزاد بیشتر بدانیم

محله فرحزاد

فرحزاد که تا چند دهه پیش به عنوان مسیر پیاده روی تا امامزاده داوود مورد توجه قرار می‌گرفت، بیش از ده سال است که به یکی از تفرجگاه‌های مهم تهران تبدیل شده است. استقبال از باغچه رستوران‌های فرحزاد به حدی است که شب‌ها به زحمت می‌توان در این محله جای پارک خالی برای اتومبیل پیدا کرد. یافتن جا پارک راحت و امن، خودش البته یکی از اجزای فرحزاد گردی است.

فرحزد از ۳ محله تشکیل شده است: محله فرحزاد بالا (شمال اتوبان یادگار امام)، فزحزاد پایین (جنوب اتوبان یادگار امام) و محله امامزاده.

ضلع شمالی محله فرحزاد به دامنه‌های ارتفاعات رشته که البرز منتهی می‌شود و ۱۸۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد که حد شمالی شهر تهران است. ضلع غربی آن به دره و رودخانه فرحزاد محدود می‌شود که از دامنه‌های البرز آغاز شده و تا بزرگراه یادگار امام محدوده محله را تعیین می‌کند. از سمت شرق نیز خیابان گلپاد و جاده قدیم امامزاده داوود و همچنین مرز بین شهرک‌های مسکونی و تپه‌های مشرف به منطقه فرحزاد به عنوان مرز شرقی محله شناخته می‌شوند.

برای اطلاعات بیشتر درباره بازار مسکن به سایت هومینگ مراجعه کنید

محله فرحزاد از بزرگراه یادگار امام، جاده فرحزاد و بلوار فرحزادی شهرک غرب قابل رفت و آمد است. دهه‌های قبل فرحزاد در فصل تابستان به خاطر توتستان‌های پربارش پذیرای اهالی شهر بود. فرحزاد از محله‌های قدیمی شمال تهران است که از گذشته به صورت روستایی در مسیر جاده امامزاده داوود استقرار داشته و به مرور زمان و در اثر توسعه پایتخت به صورت محله ای از شهر تهران درآمده است.

این مقاله شامل سرفصل‌های زیر است:

تاریخچه محله فرحزاد تهران

امکانات محله فرحزاد

قیمت خانه برای خرید

قیمت خانه برای اجاره

تاریخچه محله

فَرَحزاد، محله‌ای واقع در شمال تهران و از توابع شمیرانات است که از بزرگراه یادگار امام، جاده فرحزاد و بلوار فرحزادی شهرک غرب قابل آمد و شد است. فرحزاد از محلات قدیمی تهران است و جزئی از منطقه ۲ شهرداری تهران به حساب می‌آید. این محله قدیمی بخش شمالی تهران از گذشته به‌صورت روستایی سردسیر و خنک در مسیر جاده امامزاده داوود استقرار داشته و به مرور زمان و در اثر توسعه پایتخت به‌صورت محله‌ای از شهر تهران درآمده است. ضلع شمالی این محدوده به دامنه‌های ارتفاعات رشته کوه البرز منتهی می‌شود (ارتفاع ۱۸۰۰ متر از سطح دریا که حد شمالی شهر تهران است).

در متون قدیم آمده است که مردم دهکده ‍ «دولاب» و ‍ «تهران» پیرو مذاهب اهل سنت و اهالی ‍ «ونک» و ‍ «فرح‌زاد» شیعه و زیدی مذهب بوده‌اند. اعتضاد السلطنه فاصله تهران تا فرحزاد را دو فرسخ نوشته است. این محله که از محلات قدیمی شمیران می‌باشد، به دلیل هوای با طراوت و فرح انگیزش به همین نام معروف شده است. فرحزاد گردشگاه ییلاقی شهروندان تهرانی است که در فصل تابستان به خاطر توتستان‌های پربارش پذیرای اهالی شهر است.

ضلع غربی این محله به دره و رودخانه فرحزاد محدود می‌شود که از دامنه‌های البرز آغاز شده و تا بزرگراه یادگار امام ادامه می‌یابد. از سمت شرق نیز خیابان گلپاد و جاده قدیم امامزاده داوود و همچنین مرز بین شهرک‌های مسکونی و تپه‌های مشرف به منطقه فرحزاد به‌عنوان مرز شرقی محله شناخته می‌شوند. در اطرف فرحزاد در شرق، محلهٔ سعادت آباد و در جنوب شرقی آن محلهٔ شهرک غرب واقع شده است.

محله فرحزاد در تهران

محله فرحزاد در تهران

فرحزاد از ۳ محله تشکیل شده‌است: محله فرحزاد بالا (شمال اتوبان یادگار امام)، فرحزاد پائین (جنوب اتوبان یادگار امام) و محله امامزاده. سازمان زیباسازی شهرداری تهران نیز در طرحی با عنوان «ساماندهی تفرجگاه‌های تهران» که در ۲۹ آبان ۱۳۸۶ کلنگ زنی شده‌است، در حال محوطه سازی و ساخت باغ تراس در قسمتی از این محله‌است.

جلد یکم، فرهنگ جغرافیایی ایران، فرحزاد را زمانی که روستایی بیش نبود، چنین معرفی کرده است:

“دهی است جزو بخش شمیران، واقع در نه هزار گزی باختر تجریش و دوازده هزار گزی تهران، ناحیه‌ای است در دامنه کوهستان، سردسیر و دارای هزار و دویست نفر جمعیت. از قنات مشروب می‌شود. محصولاتش غلات، یونجه و توت است. اهالی از کشاورزی و چارپاداری گذران می‌کنند. یک دبستان و راه ماشین رو دارد.مزرعه یونجه زار کهریزک جزو این ده است. زوار الاغ یا قاطر کرایه می‌کنند و به امامزاده داوود می‌روند. بنابراین در تابستان‌ها شغل ساکنین بیشتر چارپاداری است. تابستان دویست خانواده تهران خانه یا باغچه اجاره می‌کنند و در اینجا ساکن می‌شوند.”

عباس اقبال آشتیانی درباره فرحزاد در «جغرافیای بلاد و نواحی» در مجله یادگار (سال اول) نوشته است: “فرحزاد در شمال غربی طهران بین تجریش و کن واقع است. نام این ده در کتاب «منتقله الطالبیه» آمده، اما به شکل فرزاد که املای قدیم آن فره زاد است، به تشدید را.” بعدها قیاس عامیانه فره را که به تدریج به تخفیف را استعمال می‌شده، به فرح عربی مبدل ساخته و فره زاد و فرزاد را فرح زاد کرده است. مولف کتاب منتقله الطالبیه، نام جمعی از سادات مهاجر را می‌برد که به این قریه پناهنده شده و در آنجا سکونت اختیار کرده بودند.

امکانات محله

منطقه فرحزاد به دلیل هوای مناسب و بافتی که دارد پر از باغ و رستوران‌هایی در کنار درختان زیبا و در هوای مناسب است. این رستوران‌ها غالبا سنتی هستند که در شب‌های تابستان میزبان افراد از گروه‌های سنی مختلف مختلف هستند.

در این منطقه امامزاده یحیی مدفون شده است که آرامگاه این امامزاده نیز محلی برای راز و نیاز اهالی منطقه است. دسترسی اصلی این منطقه از اتوبان یادگار امام است که تاکسی‌های خطی برای این مسیر وجود دارد. اما متاسفانه ایستگاه مترو نزدیک به این منطقه وجود ندارد.

قیمت خانه برای خرید

تفاوت قیمت در بخش‌های مختلف محله فرحزاد بسیار است. قیمت آپارتمان‌های قدیمی از متری ۸ تا ۱۲ میلیون تومان و قیمت آپارتمان‌های نوساز از متری ۱۰ تا ۲۰ میلیون تومان است.

قیمت خانه برای اجاره

اجاره واحدهای آپارتمانی با میانگین ودیعه از ۴۵ میلیون تومان شروع‌ شده و تا ۳۰۰ میلیون تومان نیز می‌رسد. این مبلغ ودیعه به متراژ خانه، موقعیت جغرافیایی خانه و سن بنا بستگی دارد که هر چقدر خانه دارای متراژ بیشتر و نوسازتر باشد این مبلغ افزایش می‌­یابد.

مبلغی که برای اجاره ماهیانه در این محله در نظر گرفته می‌شود بسیار متفاوت است و عامل ودیعه در مبلغ اجاره ماهیانه نقش بسزایی دارد. اجاره ماهیانه در محله افسریه تهران از ۱.۵ میلیون تومان شروع‌شده و به ۴ میلیون تومان نیز می‌رسد که هر چقدر مبلغ ودیعه بیشتر باشد مبلغ اجاره ماهیانه کمتر می‌شود.

افرادی که علاقه دارند خانه خود را در این محله رهن کامل کنند به ‌راحتی می‌توانند خانه مناسب خود و خانواده خود را بیابند. مبلغ رهن کامل در محله افسریه  بین ۱۵۰ تا ۴۰۰ میلیون تومان است.

این مقاله از هومگ موردپسند شما است؟

برچسب ها:
پیام بگذارید