محله هفت حوض، محله خرید و تفریح شرق شهر تهران

محله هفت حوض

میدان هفت حوض در منطقه ۸ تهران و محله نارمک، حدفاصل خیابان بهمن شرقی و مهران­پور، خیابان مدائن، چمن غربی و شرقی و خیابان سروان بختیاری واقع شده است. در واقع میدان هفت حوض هسته اولیه محله نارمک تهران می­ باشد که حدود نیم قرن پیش به صورت کاملاً از پیش اندیشیده شده و شهرسازانه به صورت شطرنجی توسط فرانسوی­ها ساخته شده و هفت حوض یکی از ۱۰۰ میدان سرسبز واقع در این محله می­ باشد.

علت نامگذاری این میدان وجود هفت حوض در آن می­ باشد که پس از اصلاحات هندسی صورت گرفته بر روی آن این تعداد حوض­ ها حتی افزایش نیز پیدا کرد.

هفت حوض را می­ توان به جرأت تنها میدان شهری واقعی در تهران دانست. میدانی که صرفاً نقش ترافیکی (فلکه) نداشته و در آن شاهد فعالیت­ های اجتماعی نیز هستیم. همه روزه افراد زیادی از نقاط مختلف تهران به دلیل جذابیت­ های مختلف آن خود را به این نقطه می­ رسانند حال یا برای خرید از مغازه ­های اطراف آن مثل بورس زیورآلات و البسه و یا گذراندن اوقات فراغت خود در کنار فضاهای سبز، حوضچه­ ها، آب­نماها و اغذیه فروشی­ های متعدد واقع در اطراف میدان. از ویژگی­ های مثبت دیگر در مورد میدان هفت حوض می­ توان به وجود مبلمان ­های شهری متعدد در داخل آن، مسیرهای ایمن برای عابر پیاده و نورپردازی زیبای آن در شب اشاره کرد. همچنین این میدان در مواقع خاص شاهد برگزاری رویدادهای خاص همچون عزاداری­ ها، اعیاد و برنامه­ های فرهنگی مختلف که توسط شهرداری تهران برگزار می­ شود، می­ باشد. وجود مسجد النبی در ضلع شمال غربی میدان هفت­ حوض که یکی از مراکز بزرگ فرهنگی و مذهبی در سطح منطقه می­ باشد نیز خود بر اهمیت این میدان افزوده است.

این مقاله شامل سرفصل‌های زیر است:

  • تاریخچه محله هفت حوض تهران
  • امکانات محله هفت حوض
  • قیمت خانه برای خرید
  • قیمت خانه برای اجاره
هفت حوض

هفت حوض

تاریخچه محله هفت حوض

میدان هفت حوض در واقع هسته اولیه محله نارمک تهران می­ باشد که حدود نیم قرن پیش به صورت کاملاً از پیش اندیشیده شده و شهرسازانه به صورت شطرنجی توسط فرانسوی­ها ساخته شده و هفت حوض یکی از ۱۰۰ میدان سرسبز واقع در این محله می­ باشد. علت نامگذاری این میدان وجود هفت حوض در آن می­ باشد که پس از اصلاحات هندسی صورت گرفته بر روی آن این تعداد حوض­‌ها حتی افزایش نیز پیدا کرد.

امکانات محله

میدان هفت حوض، حدفاصل خیابان بهمن شرقی و مهران­پور، خیابان مدائن، چمن غربی و شرقی و خیابان سروان بختیاری واقع شده است. متروی سرسبز یکی از بهترین گزینه­‌های دسترسی به این میدان می­ باشد که پس از طی مسیر کوتاهی از خیابان آیت می­ توان به میدان هفت حوض رسید. همچنین ایستگاه بی آر تی در خط مترو علم و صنعت به خاوران در ضلع جنوبی آن قرار دارد

هفت حوض از معدود میادین تهران است که صرفاً نقش فلکه ترافیکی نداشته و در آن شاهد فعالیت­‌های اجتماعی نیز هستیم. همه روزه افراد زیادی از نقاط مختلف تهران به دلیل جذابیت­‌های مختلف آن و خرید از مغازه ­های اطراف آن مثل بورس زیورآلات و البسه یا گذراندن اوقات فراغت خود در کنار فضاهای سبز، حوضچه­‌ها، آب­نماها و اغذیه فروشی­‌های متعدد واقع در اطراف میدان خود را به این نقطه می­ رسانند. از ویژگی­‌های مثبت دیگر در مورد میدان هفت حوض می­ توان به وجود مبلمان ­های شهری متعدد در داخل آن، مسیرهای ایمن برای عابر پیاده و نورپردازی زیبای آن در شب اشاره کرد. همچنین این میدان در مواقع خاص شاهد برگزاری رویدادهای خاص همچون عزاداری­‌ها، اعیاد و برنامه­‌های فرهنگی مختلف که توسط شهرداری تهران برگزار می­ شود، می­ باشد. مسجد النبی به عنوان یکی از مراکز بزرگ فرهنگی و مذهبی در سطح منطقه در ضلع شمال غربی میدان هفت­ حوض قرار دارد.

خرید خانه محله هفت حوض

خرید خانه محله هفت حوض

میدان نبوت و خیابان آیت پر از فروشگاه‌های متنوع هستند. خیابان آیت که دو طرفه است، پیاده‌روهای بزرگ و پهنی هم دارد. پیاده روهای بزرگی که با فاصله‌های نزدیک به هم پر از نیمکت‌های چوبی و آلاچیق برای استراحت رهگذران هستند و باغچه‌های کنار نیمکت‌ها هم باعث زیبایی دوچندان آنها شده است. اینجا هر مدل لباس زنانه، مردانه و بچگانه که بخواهید پیدا می‌شود و البته بیشتر اجناس فروشگاه‌ها زنانه هستند. انواع لباس‌های زمستانی، بافت، پالتو و بارانی، کفش و پوتین، کیف و روسری، لوازم آرایشی، لباس راحتی و خلاصه همه نوع مدل پوشیدنی را می‌توانید اینجا پیدا کنید. البته بین فروشگاه‌های لباس تعدادی فروشگاه‌های متفرقه مثل لوازم خانگی، طلا و بدلیجات، لوکس فروشی، لوستر و آباژور، کالای خواب و… هم به چشم می‌خورد. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که مردم را از همه قسمت‌های شهر برای خرید به این منطقه می‌کشاند به غیر از تنوع کالاها، وجود تعداد زیادی حراجی لباس است. تقریبا از هر چهار فروشگاه یکی شان حراج فصلی زده و پوشاک زمستانی را با قیمت‌های مناسب‌تری می‌فروشد. اگر قصد خرید زمستانه دارید حتما سری به حراجی‌های خیابان آیت و میدان نبوت بزنید. مرکز خرید نوین، مرکز خرید کویتی‌های نارمک، مرکز خرید نبوت و پاساژ الماس تنها تعدادی از مراکز خرید آیت شمالی هستند.

 

هم در خیابان آیت و هم اطراف میدان پر از ایستگاه‌های شکم کوچک و بزرگ است. بالاخره بعد از این همه خرید و گشت و‌گذار حتما گرسنه می‌شوید و می‌خواهید دلی از عزا درآورید. اینجا هم می‌توانید انواع فست فودهای متنوع را در رستوران‌ها بخورید و هم سراغ رستوران‌های سنتی و غذاهای ایرانی شان مثل کباب و باقالی پلو بروید. دکه‌های ذرت مکزیکی و اسنک و پیراشکی هم که تا دلتان بخواهد، پیدا می‌شوند. اگر هم اهل کافه نشینی هستید می‌توانید از یکی، دو کافه‌ای که در این راسته هستند، استفاده کنید. ویتامینه‌ها و بستنی فروشی‌ها هم که جزو جدا نشدنی راسته‌های خرید هستند و به غیر از بستنی و آب میوه، محصولات زمستانی مثل چای، قهوه و شیرکاکائوی داغ هم به مشتری‌ها می‌دهند.

به غیر از فضایی برای استراحت امکانات دیگه‌ای هم تو این میدون وجود داره. مثلا وسایل ورزشی بزرگسالان که در ضلع جنوبی میدان قرار گرفتن و جایی برای ورزش اهالی محله هستن. نار وسایل ورزشی چندتایی میز شطرنج هست که عصرها پاتوق پیرمردای نارمکه. گرچه قرار گرفتن این میزها نزدیک خیابون و صدای ماشین‌ها کمی آزاردهنده است اما به نظر میرسه پیرمردای نارمکی مشکلی با این قضیه ندارن. نزدیک وسایل بازی سرویس های بهداشتی قرار گرفتن که گرچه دائما تمیز میشن اما به خاطر تعداد زیاد استفاده کننده ها وضعیت مناسبی از نظر تهویه نداره. همچنین افراد معلول امکان استفاده از این سرویس ها رو ندارن چون علاوه براینکه دستشویی مناسب وجود نداره چندتایی پله و نبود رمپ مخصوص استفاده از این سرویس ها رو تقریبا غیرممکن کرده. پیشنهاد ما استفاده از سرویس بهداشتی مرکز خرید سون سنتره که نزدیک این میدان قرار گرفته.

قیمت خرید خانه در محله هفت حوض

تفاوت قیمت در بخش‌های مختلف محله هفت حوض بسیار است. قیمت آپارتمان‌های قدیمی از متری ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومان و قیمت آپارتمان‌های نوساز از متری ۱۴ تا ۱۸ میلیون تومان است.

محله هفت حوض

قیمت اجاره خانه در محله هفت حوض

اجاره واحدهای آپارتمانی با میانگین ودیعه از ۶۰ میلیون تومان شروع‌ شده و تا ۲۰۰ میلیون تومان نیز می‌رسد. این مبلغ ودیعه به متراژ خانه، موقعیت جغرافیایی خانه و سن بنا بستگی دارد که هر چقدر خانه دارای متراژ بیشتر و نوسازتر باشد این مبلغ افزایش می­یابد.

مبلغی که برای اجاره ماهیانه در این محله در نظر گرفته می‌شود بسیار متفاوت است و عامل ودیعه در مبلغ اجاره ماهیانه نقش بسزایی دارد. اجاره ماهیانه در محله هفت‌حوض تهران از ۲ میلیون تومان شروع‌شده و به ۵ تا ۶ میلیون تومان نیز می‌رسد که هر چقدر مبلغ ودیعه بیشتر باشد مبلغ اجاره ماهیانه کمتر می‌شود.

افرادی که علاقه دارند خانه خود را در این محله رهن کامل کنند به ‌راحتی می‌توانند خانه مناسب خود و خانواده خود را بیابند. مبلغ رهن کامل در محله هفت‌حوض  بین  ۱۰۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان است.

 

نظر شما در مورد محله قدیمی و جذاب هفت حوض چیست؟

برچسب ها:
پیام بگذارید