محله راه آهن، محله قدیمی و دوست داشتنی جنوب شهر تهران

محله راه آهن

محله راه آهن، یکی از محله‌های  قدیمی و دوست داشتنی جنوب شهر تهران است. شناخت محله‌های شهر می‌تواند به ما در انتخاب و تصمیم‌گیری خرید خانه و یا اجاره خانه کمک کند.

محله راه آهن از شمال به خیابان مختاری، از جنوب به خیابان شوش، از شرق به خیابان وحدت اسلامی و از غرب به خیابان کارگر ختم می شوند. این محدوده بافتی بسیار سنتی و فرسوده دارد و باید بدانید به دلیل نزدیکی به ایستگاه راه آهن منطقه ای شلوغ و پرترافیک است. همچنین مجموعه میدان راه آهن مربوط به دوره پهلوی اول است و در تهران، خیابان ولی‌عصر، میدان راه‌آهن تهران واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۷۹ با شمارهٔ ثبت ۳۶۳۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. ساختمان ایستگاه راه‌آهن نیز که در این میدان واقع شده است و علت اصلی نام گذاری منطقه است، بنایی مربوط به دوره پهلوی اول است که در جنوب میدان راه‌آهن در تهران جای گرفته است. این اثر در تاریخ ۲۰ اسفند ۱۳۷۹ با شمارهٔ ثبت ۳۶۳۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.

این مقاله شامل سرفصل‌های زیر است:

  • تاریخچه محله راه آهن تهران
  • امکانات محله راه آهن
  • قیمت خانه برای خرید
  • قیمت خانه برای اجاره

تاریخچه محله راه آهن

در طی گسترش تهران و تخریب باوری آن در زمان پهلوی (۱۳۰۷شمسی/۱۹۲۸میلادی)،خیابان ولیعصر(جاده اختصاصی پهلوی) از میانه این محله عبور کرد تا به جنوب آن در محدوده میدان راه آهن برسد. در آن زمان محدوده محله راه آهن زمین های گوشه جنوب غربی درون باروی تهران را شامل می شد که در پی تخریب بارو و احداث راه آهن این زمین ها بیشتر مورد توجه قرار گرفتند.

نام این محله در پیوند با استقرار ساختمان مرکزی و ایستگاه راه آهن است. ایستگاه راه آهن کنونی تهران در دهی به نام جعفرآباد ساخته شد که دهی بود با قلعه رعیتی ودرآن برای مصرف تهران سبزی کاری می شود. این ده متعلق به عبدالحسین میرزا فرمانفرما بود. بعدها دولت نیمی از اراضی آن‌جا را به ایستگاه راه آهن اختصاص داد. راه آهن بخشی از محله‌ی جوادیه در منطقه‌ی ۱۶ است که از سال ۱۳۱۷ باعث رونق این بخش از تهران شده است.

اگرچه احداث خیابان های وحدت اسلامی ، ولیعصر و کارگر جنوبی در روند شکل گیری محله بی تاثیر نبوده اند ولی استقرار راه آهن و ساختمان مرکزی آن در تشکیل هویت اصلی محله تاثیر ویژه ای داشته است.

در دوره ناصرالدین شاه نخستین بار به احداث راه آهن در ایران توجه شد. انگلیسی ها در بوشهر وروس ها در جلفای آذربایجان احداث راه آهن را مورد توجه قرار دادند، اما اولین خط آهن ایران در محدوده تهران، ازمرکز دارالخلافه به شهر ری بود که از دروازه پل راه آهن در شرق دروازه شاه عبدالعظیم می گذشت. در ۲۳ مهرماه ۱۳۰۶ اولین کلنگ ساختمان سراسری تهران در محل فعلی ایستگاه تهران به زمین زده شد و از همان وقت رسما ساختمان راه آهن از سه نقطه جنوب، مرکز و شمال آغاز گردید. برای اینکه این پروژه با سرمایه داخلی انجام یابد، بر پایه قانون انحصار قند و شکر و چای ( که در نهم خرداد ۱۳۰۴ به تصویب مجلس شورای ملی رسیده بود) سرمایه آن از راه مالیات این کالا ها به دست آمد. ساخت راه آهن سراسری در ۲۷ مرداد ماه ۱۳۱۷ به پایان رسید.

محورهای اصلی محله در جهت شمالی-جنوبی از خیابان مختاری جدا می شوند، اما محورهای شرقی-غربی بیشتر کوچه‌های بن بست را شامل می شوند. به دلیل وضعیت اقتصادی بافت جمعیتی محله ساختمان های کم دوام به همراه بافت متراکم و کوچه های کم عرض بوجود آمده است. از نظر کارکرد بیشتر سطح محله اختصاص به بافت مسکونی دارد که نسبتی بیش از ۵۰ درصد مساحت محله را تشکیل می دهد.
از افراد نامدار محله، گذشته از روحانیان معروف کشور، می‌توان به پهلوانان حاج محسن و حاج محمود علیجانی، صمد عبدی، هوشنگ ایروانی، مشهدی آقا، سید فردوس، محمدحسن معمارزاده اصفهانی و حاجیه ربابه اصفهانی،احمد شجری و پرویز شمیرانی، نعمت قصاب و حسین کدخدا اشاره کرد.

امکانات محله راه آهن

از اماکن شاخص منطقه می توان به میدان راه آهن، مسجد توحید، مسجد شارعی، مسجد صاحب الزمان، حسینیه عباسیه، شهرداری ناحیه ۴ منطقه ۱۱، هتل پیروز،سقاخانه در کوچه رحمانی، اداره راه آهن، مدرسه خدیجه جهان، کانون فرهنگی حر و مدرسه چمران اشاره کرد. همچنین این منطقه به دلیل نزدیکی به ایستگاه راه آهن دارای هتل و مسافرخانه های زیادی است. رستوران های معروفی همچون رستوران آذری در این منطقه وجود دارند. این منطقه دارای بافتی مذهبی است که حسینیه ها و مساجد زیاد این منطقه می تواند نشانگر این موضوع باشد.

قیمت خرید خانه در راه آهن

تفاوت قیمت در بخش‌های مختلف محله راه آهن بسیار است. قیمت آپارتمان‌های قدیمی از متری ۴ تا ۱۰ میلیون تومان و قیمت آپارتمان‌های نوساز از متری ۸ تا ۱۰ میلیون تومان است.

قیمت اجاره خانه در محله راه آهن

اجاره واحدهای آپارتمانی با میانگین ودیعه از ۴۰ میلیون تومان شروع‌ شده و تا ۱۵۰ میلیون تومان نیز می‌رسد. این مبلغ ودیعه به متراژ خانه، موقعیت جغرافیایی خانه و سن بنا بستگی دارد که هر چقدر خانه دارای متراژ بیشتر و نوسازتر باشد این مبلغ افزایش می‌­یابد.

مبلغی که برای اجاره ماهیانه در این محله در نظر گرفته می‌شود بسیار متفاوت است و عامل ودیعه در مبلغ اجاره ماهیانه نقش بسزایی دارد. اجاره ماهیانه در محله راه آهن تهران از ۱.۵ میلیون تومان شروع‌شده و به ۳ تا ۴ میلیون تومان نیز می‌رسد که هر چقدر مبلغ ودیعه بیشتر باشد مبلغ اجاره ماهیانه کمتر می‌شود.

افرادی که علاقه دارند خانه خود را در این محله رهن کامل کنند به ‌راحتی می‌توانند خانه مناسب خود و خانواده خود را بیابند. مبلغ رهن کامل در محله راه‌ آهن بین ۱۵۰ تا ۲۵۰ میلیون تومان است.

 

به این نوشته چه امتیازی می‌دهید؟

 

برچسب ها:
پیام بگذارید