شهرک غرب، جذاب ترین محله غرب تهران

محله شهرک غرب

کمتر کسی است که در تهران سکونت داشته باشد و یک بار گذرش به محله شهرک غرب نیفتاده باشد. محله شهرک غرب یکی از محله‌های معروف تهران به دلیل نوع معماری و امکاناتی است که در آن وجود دارد. اغلب ساکنان این محله را قشر مرفه جامعه و خانواده‌های پولدار تشکیل می‌دهند، که همین امر نیز در میزان معروفیت آن مؤثر است. شهرک غرب از جمله محله‌های مدرن شهر تهران است که دارای امکانات و مشخصات درخور توجهی است. شهرک غرب همان‌طور که از نامش پیداست محله‌ای در شمال غرب شهر است و از محله‌های جوان تهران محسوب می‌شود.

به منظور آشنایی بیشتر با محله شهرک غرب سرفصل‌های زیر را مطالعه کنید.

  • تاریخچه و پیشینه شهرک غرب
  • محدوده محله و معرفی آن
  • دسترسی‌ها
  • امکانات شهرک غرب
  • وضعیت مسکن در شهرک غرب

تاریخچه و پیشینه شهرک غرب

محله شهرک غرب با نام امروزی شهرک قدس یکی از محله‌های شمال غربی شهر تهران است که در منطقه ۲ شهرداری قرار دارد. پیشینه احداث این محله به سال ۱۳۴۰ باز می‌گردد. قبل از شکل امروزی این محله روستایی مسیحی نشین به نام خوردین بوده و توسط مهندسین آمریکایی احداث شده است. نام این محله را به دلیل شباهت بسیاری که با معماری شهری آمریکا و غرب جهان داشته، شهرک غرب نام‌گذاری کرده‌اند.

این شهرک با آخرین متد معماری جهان در آن زمان طراحی و اجرا شده است. خانه‌های ویلایی بسیار شیک و مدرنی که از آن زمان به جا مانده بیانگر ذوق و هنر معماران آن است. جالب است بدانید که محله شهرک غرب دارای ۷ فاز مسکونی است. خیابان خوردین آثار به جا مانده از روستای خوردین و ساکنان خود را در درختان و جوی آب زلالش حفظ کرده است.

محدوده محله و معرفی آن

محله شهرک غرب از شمال به سعادت‌آباد، از جنوب به بزرگراه همت، از غرب به خیابان فرحزادی و بزرگراه چمران و از شرق به ده ونک منتهی می‌شود. محله شهرک غرب یکی از محله‌های وسیع است که دارای سهمیه فضای سبز بسیاری است. آب‌وهوای مطبوع این محله نیز آن را به یکی از محله‌های خوش آب‌وهوا و سرسبز شهر تهران تبدیل کرده است. وجود بادهایی که از غرب به شرق جاری هستند، دلیل این آب‌وهوای مطبوع است.

از مهم‌ترین خیابان‌های محله شهرک غرب می‌توان به خیابان ایران‌زمین، خیابان مهستان، خیابان گلستان، بلوار خوردین، خیابان هرمزان، خیابان پیروزان، بلوار دادمان، بلوار پاک‌نژاد، خیابان شهید محمدمهدی فرحزادی، خیابان سیف یا بدخشان، خیابان سیمای ایران، خیابان زرافشان، بلوار ایوانک، خیابان گل‌افشان،خیابان سپهر و خیابان فلامک اشاره کرد. هر کدام از خیابان‌ها از امکانات و ویژگی‌های برجسته‌ای برخوردارند، که در یک دست شدن نمای محله نیز مؤثر است.

اغلب بافت محله شهرک غرب را خانه‌های ویلایی شیک و بورژوایی تشکیل می‌دهد. برخی بن‌بست‌هایی که توسط نگهبان‌های ۲۴ ساعته کنترل می‌شود، نیز از دیگر ویژگی‌های بافت این منطقه است. به دلیل بافت ویلایی این محله تعداد افراد کمتری به نسبت دیگر مناطق شهر در آن سکونت دارند که همین امر بر میزان سکوت و آرامش این محله مؤثر است. تعداد تقریبی افراد ساکن در این محله را بیش از ۵۰ هزار نفر می‌دانند که با توجه به وسعت این محله حاکی از خلوتی و آرامش مسکونی آن دارد. شهرک غرب همان‌طور که گفته شد محله‌ای برای پولدارها و خانواده‌های مرفه تهران است که توان پرداخت هزینه‌های زندگی در این محله را دارند.

علاوه بر ویژگی‌های این محله هم‌جواری با محله‌هایی مانند بلوار دریا و سعادت‌آباد نیز بر میزان محبوبیت آن تأثیر داشته است. سعادت‌آباد نیز مانند شهرک غرب از استاندارد بالای مسکونی و معماری شهری برخوردار است. این محله‌ها در کنار یکدیگر قطب مسکونی مرفه، استاندار، شیک و گران‌قیمتی را در این نقطه از شهر به وجود آورده‌اند.

محله شهرک غرب در شمال غربی تهران و در منطقه ۲ شهرداری واقع شده است. این محله یکی از برترین محله‌های شهر از نظر تأمین امکانات و معماری شهری است.

دسترسی‌ها

محله شهرک غرب خط مستقیم مترو ندارد و برای رسیدن به این محله با استفاده از مترو باید در ایستگاه صادقیه پیاده شده و از آنجا با تاکسی‌های خطی به میدان صنعت مراجعه کنید. از بسیاری از نقاط شهر به میدان صنعت خطوط تاکسی و اتوبوس وجود دارد. همچنین برای تردد توسط خودروی شخصی می‌توانید از بزرگراه‌های شیخ فضل‌الله، چمران و همت به نقاط دیگر شهر دسترسی داشته باشید.

شهرک غرب از نظر موقعیت مکانی در تهران یکی از بهترین محله‌های شهر است. میزان کم ترافیک در این محله نیز از دیگر ویژگی‌های برجسته آن است. این امر به دلیل عرض زیاد خیابان‌ها و معماری درست و مدرن محله است. تعداد کم مراکز اداری و تجاری که عموماً با تعداد بالای کارکنان موجب شلوغی در ساعات اداری می‌شوند نیز در این امر دخیل است.

شهرک غرب

شهرک غرب

امکانات شهرک غرب

محله شهرک غرب یکی از بهترین محله‌های تهران از نظر امکانات شهری و توزیع امکانات رفاهی در سطح منطقه است. استاندارد بالای این امکانات از جمله دلایل محبوبیت این محله است. در ادامه به معرفی این امکانات رفاهی می‌پردازیم:

وجود مراکز آموزشی در هر محله‌ای واجب و باعث بالا رفتن اعتبار آن محله می‌شود. از جمله مراکز مهم آموزشی محله شهرک غرب می‌توان به  مدرسه متوسطه دوره اول تیزهوشان دخترانه فرزانگان، دبستان دولتی پسرانه سروش، دبستان دولتی دخترانه شهید بهزادی، دبستان غیردولتی دخترانه راه رشد، متوسطه دوره اول غیردولتی دخترانه مهرورز، متوسطه دوره دوم دخترانه ماهور، متوسطه دوره دوم دولتی دخترانه هدی، متوسطه دوره دوم غیردولتی دخترانه روشنگر، دبیرستان دولتی پسرانه ابوریحان، دبستان غیردولتی پسرانه فجر دانش اشاره کرد. آموزشگاه‌های مختلف زبان و هنری در رشته های متنوع نیز در این محله برای رفاه ساکنان آن تأسیس شده است. از جمله دانشگاه‌های این محله می‌توان به دانشگاه تربیت‌بدنی و دانشگاه علوم سیاسی دانشگاه آزاد اشاره کرد.

مجتمع‌های تجاری بسیاری در این محله برای رفاه حال ساکنان آن وجود دارد و از این لحاظ محله شهرک غرب یکی از محله‌های برتر در غرب تهران است. از برجسته‌ترین مجتمع‌های تجاری در این محله می‌توان به مرکز خرید میلاد نور، مجتمع تجاری گلستان و ایران زمین اشاره کرد. علاوه بر این مراکز، دیگر مراکز خرید شهرک غرب عبارت‌اند از مجتمع تجاری گل‌افشان، مجتمع تجاری لیدوما، مجتمع تجاری مهستان ، مجتمع تجاری ارم و مجتمع کامپیوتر شهرک غرب. برای تأمین مایحتاج روزانه خانوار نیز می‌توان به مرکز خرید شهروند و بازار میوه و تره‌بار مهستان مراجعه کرد. بسیاری از این مراکز تجاری در شهرک غرب علاوه بر خرید محلی برای تفریح و وقت‌گذرانی جوانان نیز محسوب می‌شود. از دیرباز مراکز خرید میلاد نور و گلستان جزو پاتوق‌های شبانه جوانان بوده است.

در ادامه امکانات رفاهی این منطقه باید به مراکز معتبر درمانی و بیمارستان‌های آن اشاره کنیم. در محله شهرک غرب بیمارستان‌هایی چون بیمارستان بهمن، بیمارستان لاله و بیمارستان آتیه وجود دارند. این بیمارستان­ها جزو برترین بیمارستان‌های خصوصی شهر هستند که خدمات آن‌ها با توجه به قشری که در محله سکونت دارند، از قیمت بالایی برخوردار است. علاوه بر این درمانگاه خیریه ریحانه، کلینیک و درمانگاه قدس، کلینیک شبانه‌روزی ماهان، کلینیک و درمانگاه تخصصی دندان حضرت ابوالفضل از جمله مراکز درمانی و درمانگاه‌های برجسته این محله هستند. همان‌طور که گفته شد محله شهرک غرب از نظر توزیع امکانات شهری در رتبه بالایی قرار دارد و ساکنان آن برای تأمین نیازهای خود مجبور به ترک محله و مراجعه به دیگر نقاط شهر نیستند. با توجه به امکانات این محله نمی‌توان وجود درمانگاه‌های مخصوص حیوانات و دامپزشکی‌های آن را نادیده گرفت. همچنین وجود داروخانه‌های بسیار در این محله نیز از دیگر ویژگی‌های متمایز شهرک غرب نسبت به دیگر محله‌های مشابه آن است.

بوستان‌ها و فضای سبز در کنار مراکز تفریحی ورزشی از دیگر امکاناتی است که یک محله خوب و استاندارد باید داشته باشد. از آنجا که شهرک غرب یکی از محله‌های با استاندارد بالای شهری است، دارای این امکانات است. شهرک غرب چه در نقشه و چه در تصاویر هوایی یکی از محله‌های سبز شهر است که بوستان‌ها و پارک‌های بسیاری در خود دارد. بوستان فدک، بوستان ایران‌زمین، بوستان گلستان، بوستان بهشت، بوستان بنفشه، بوستان مدرس، بوستان هرمزان، بوستان مادر، بوستان زرافشان، بوستان کودک از جمله این مراکز است. همچنین این محله برای تأمین نیازهای فرهنگی ساکنان خود اقدام به احداث فرهنگسرای قانون، نگارخانه‌ی ابن‌سینا، نگارخانه دریا بیگی و کتابخانه کرده است. علاوه بر آن مجتمع ورزشی گلبانگ، مجموعه ورزشی النبی، باشگاه ورزشی انوش و مجتمع ورزشی تنیس قدس از جمله مجتمع‌های ورزشی برجسته در این محله هستند. کمتر محله‌ای در تهران را می‌توانید مانند محله شهرک غرب بیابید که اقدام به تأمین تمام مایحتاج ساکنان خود از جمله نیازهای فرهنگی و رفاهی کرده باشد.

امکانات رفاهی، تفریحی، آموزشی و درمانی در محله شهرک غرب استاندارد بالایی دارد و همین امر آن را تبدیل به یکی از بهترین محله‌های شهر تهران برای سکونت خانواده‌ها کرده است.

وضعیت مسکن در شهرک غرب

با تمام آنچه در فوق گفته شد می‌توان تخمین زد، قیمت‌های اجاره یا خرید ملک در این منطقه بسیار بالاتر از سایر نقاط شهر است. خانه‌های ویلایی موجود در شهرک غرب به دلیل مساحت بالا و امکانات سازه خود بیشترین میزان قیمت خرید و اجاره را به خود اختصاص می‌دهند. البته در کنار این املاک واحدهای سوپر لوکس و بورژوایی آپارتمانی نیز در این محله وجود دارند که با این قیمت‌ها در حال رقابت هستند.

خانه‌های ویلایی در شهرک غرب جزو المان‌های اصلی معماری و بافت این منطقه هستند و در سراسر محله می‌توان انواع مختلفی از آن را مشاهده کرد. این خانه‌ها با حیاط‌های اختصاصی و بعضاً با معماری‌های فوق‌العاده زیبا و خاص خود طبیعتاً از قیمت بسیار زیادی برخوردارند. به دلیل مساحت‌های زیاد این خانه‌ها که عموماً از ۲۰۰ متر تا ۸۰۰ مترمربع و بیشتر نیز می‌رسد، در میزان افزایش این مبالغ تأثیر بسزایی دارد. عموماً این خانه‌ها دارای موقعیت استثنایی در منطقه نیز هستند و بر گذر خانه‌ها بیشتر از میزان معمول آن در سطح شهر است. قیمت‌های متفاوتی برای خریدوفروش خانه در این محله وجود دارد که علت آن را می‌توان به خاص بودن و تمایز هر بنا از دیگری دانست. در آگهی‌های املاک این منطقه که دقیق می‌شوید انواع قیمت‌ها از متری ۴۰ میلیون تا ۶۵ میلیون و حتی بالاتر را خواهید یافت. همچنین هر خانه دارای ویژگی‌های معماری داخلی برجسته و امکانات فوق لوکسی است که آن را تبدیل به یکی از بهترین انتخاب‌ها در شهر تهران می‌کند. از این رو بهتر است برای خرید خانه در این منطقه جستجوی خود را بر اساس بودجه مورد نظر انجام دهید.

محله شهرک غرب

محله شهرک غرب

واحدهای آپارتمانی شهرک غرب نیز جزو لوکس‌ترین سازه‌های شهر هستند که هر کدام ویژگی‌های و امکانات بهتر و متمایزی نسبت به یکدیگر دارند. اغلب مساحت‌های واحدهای مسکونی در این محله از ۱۰۰ مترمربع بیشتر بوده و یافتن واحدهایی با متراژ کمتر چالش برانگیز است. مجتمع‌های مسکونی، آپارتمان‌های شخصی ساز و برج‌ها بیشترین بازار آپارتمان‌های شهرک غرب را تأمین می‌کنند. از جمله امکانات قابل توجه در این ساختمان‌ها می‌توان به روف گاردن، استخر، جکوزی، لابی مجلل، سالن اجتماعات، نگهبان ۲۴ ساعته، تی وی روم، پارکینگ مهمان، واحدهای دوبلکس و … اشاره کرد. قیمت‌های خرید یا اجاره این واحدها نیز از میزان متوسط شهری بیشتر و بالاتر است. میانگین قیمت خرید آپارتمان در محله در حدود ۲۵ میلیون تومان متری شروع شده و تا دو برابر قیمت نیز می­رسد. این میزان تغییر قیمت‌ها به دلیل نوع امکانات سازه، موقعیت ملک و دسترسی محلی آن است. بنابراین برای خرید آپارتمان در شهرک غرب باید بودجه درخور توجهی را در اختیار داشته باشید.

قیمت‌های خرید یا اجاره خانه در محله شهرک غرب جزو املاک گران‌قیمت شهر طبقه‌بندی می‌شود و از امکانات و معماری‌های درخور توجهی برخوردارند.

محله شهرک غرب یکی از برترین محله‌های مدرن شهری در شمال غربی تهران واقع شده است. آب‌وهوای مطبوع، برخورداری از فضای سبز و امکانات رفاهی در کنار آرامش و آسایش محلی از دلایل محبوبیت این محله است. شهرک غرب یکی از محله‌های مرفه نشین و بورژوایی شهر نیز هست که ساکنان آن را قشر مرفه جامعه تشکیل می‌دهند. این محله دارای خیابان‌هایی عریض و کمترین میزان ترافیک شهری است. همچنین موقعیت محله شهرک غرب امکان رفت‌وآمد به دیگر نقاط شهری را نیز برای ساکنان خود فراهم می‌کند. با تمام آنچه گفته شد قیمت‌های نجومی و گاه کهکشانی املاک مسکونی و تجاری این منطقه نباید شما را متعجب و شوکه کند. زیرا این مبالغ در قبال آرامش و رفاه ساکنان آن به چشم نمی‌آید.

برچسب ها:
پیام بگذارید