محله سوهانک، محله برج نشین های شمال شهر تهران

محله سوهانک

محله سوهانک از آن دست محله‌های شمال شهر است که آب و هوایی بسیار خوش دارد. شمال این محله به پایه‌های کوه خواهد رسید و از جنوب هم به بزگراه ارتش را دارد. توسعه شهری باعث شده که سوهانک بخشی از محله شمیران باشد. اما پیش از این، این محله به عنوان یک ده شناخته می‌شد. حتی امروزه هم اگر خیلی به سمت شمال بروید، بافت دهکده‌ای را مشاهده خواهید کرد. اما به مرور زمان شاهد گسترش این محله هستیم. ساختمان‌ها و برج‌های فراوانی در این محله ساخته می‌شود. ساکنین این منطقه هم پیشینه تاریخی دارند. احتمال می‌رود که در دوره حکومت قاجار مردم از شمال کشور در این منطقه ساکن شده باشند. آن زمان مردم از زمین‌ها کشتزارهایی ساختند و از قنات‌های گوشه و کنار آب آشامیدنی تهیه کردند. با این حال چهره قدیمی در حال تغییر و ظاهری در مدرن در حال شکل گرفت است. با ساخت و ساز بیشتر امکان خرید و اجاره خانه در این محله بیشتر از پیش شده است. همچنین دسترسی‌های عمومی، سیستم مترو و اتوبوس‌رانی هم گسترش چشمگیری پیدا کرده. در این مقاله با امکانات این محله بیشتر آشنا خواهید شد. همچنین درک بهتری نسبت به قیمت خانه در این محله برای اجاره و خرید پیدا خواهید کرد.

این مقاله شامل سرفصل‌های زیر است:

  • معرفی محله سوهانک
  • امکانات محله سوهانک
  • قیمت خرید خانه در محله سوهانک
  • قیمت اجاره خانه در محله سوهانک

معرفی محله سوهانک

محله سوهانک بخشی از منطقه ۱ تهران است. این محله تاریخچه بسیار طولانی دارد. حتی در برخی داستان‌ها ذکر شده که فتحعلی ‌شاه برای استراحت و شکار به این منطقه سفر می‌کرده. ناصرالدین شاه هم در این منطقه منزلی داشته و برخی تصمیمات دولتی را همین‌جا می‌گرفته. با گذر بیشتر زمان شاهد کوچ بیشتر مردم به این محله هستیم. هر چه تهران بیشتر پیشرفت می‌کرد، سوهانک هم شلوغ‌تر می‌شد. عموما مردم ساکن شمال کشور، مانند مردم مازندران در این منطقه سکونت پیدا کردند. محل سکونت هم عموما در کوه‌پایه و شمالی‌ترین قسمت سوهانک بود. اما امروزه آثار کمی از دهکده سوهانک باقی مانده و منطقه تبدیل به محله سوهانک شده است. در این محله شاهد گسترش خانه‌ها، جاده‌ها، شریان‌های ارتباطی، فضاهای تجاری، آموزشی و دولتی هستیم. مدتی پیش حتی مقر اصلی دانشگاه آزاد هم به این محله انتقال پیدا کرد. همین حجم عظیمی از مردم را روزانه به سمت این محله می‌‌کشاند. انتظار می‌رود که این محله در طی چند سال آینده گسترش بیشتری پیدا کند. در این صورت با محله‌ای خوش و آب هوا روبرو خواهیم بود که ساختار نوسازی هم دارد.

 

خرید خانه سوهانک

خرید خانه سوهانک

امکانات محله

برای دسترسی به محله سوهانک مسیرهای مختلفی وجود دارد. از بهترین مسیرها می‌توان به مترو آزادگان قائم اشاره کرد. شما می‌توانید از ایستگاه‌های مختلف مانند تئاتر شهر یا شهید بهشتی سوار این خط شوید. با پیاده شدن در آخرین ایستگاه، یعنی ایستگاه قائم به محله سوهانک رسیده‌اید. از جلوی مترو تاکسی‌های مختلف شما را به مقاصد مختلف می‌رسانند. از طریق بزرگراه ارتش هم به این محله دسترسی خواهید داشت. می‌توانید امتداد بزرگراه را طی کنید و به پارک جنگلی سوهانک برسد. همچنین از همین بزرگراه به بزرگراه امام علی، سپس صدر و دیگر بزرگراه‌ها دسترسی خواهید داشت. پس اگر صاحب خودرو باشید، به راحتی امکان دسترسی به شریان‌های اصلی تهران را خواهید داشت. دانشگاه آزاد اسلامی هم در این محله قرار دارد. اگر فرزندان شما یا خود شما در حال تحصیل کنید، دسترسی شما آسان خواهد بود. درمانگاه، خانه بهداشت، مجتمع ورزشی و زمین‌ چمن هم از دیگر امکانات این محله است. همچنین مرکز خرید پلاتینیوم هم در کنار این دانشگاه واقع شده است. برای خریدهای خود امکان بازدید از این مجموعه را خواهید داشت. کمی بالاتر از این مجتمع، حسینیه سوهانک قرار دارد و در طول سال میزبان مراسم‌های مختلف مذهبی خواهد بود. با اینکه این محله به تازگی وارد فاز سریع توسعه شده، اما از نظر دسترسی و امکانات چیزی کم ندارد.

قیمت خرید خانه در محله سوهانک

محله سوهانک شامل منازل و آپارتمان‌هایی است که برخی قدیمی‌ساز هستند. اما اکثریت آپارتمان‌های این محله تازه‌ساز هستند. مطمئنا تمامی امکانات لازم و مدرن هم در این واحدها گنجانده شده است. عموما تمامی منازل متراژی بالا دارند و اکثرا بالای ۱۰۰ متر هستند. قیمت خانه برای خرید در این محله هم نسبت به متراژ و امکانات تغییر می‌کند. اما در پایین‌ترین حد می‌تواند واحدهایی با قیمت متری ۱۸ میلیون تومان پیدا کرد. چنین واحدی مطمئنا کاملا تازه‌ساز نیست و تاریخ ساخت آن شاید به ۱۰ سال برسد.

در حوالی خیابان سلمان قیمت یک خانه تازه‌ساز شاید به متری ۲۲ میلیون تومان هم برسد. با بیشتر شدن امکانات و لوکس‌تر شدن فضای ساختمان‌ها ممکن است قیمت به متری ۳۴ میلیون تومان برسد. عموما چنین منازلی هم متراژ بالایی دارند و حداقل ۴ میلیارد یک واحد هزینه خواهد داشت.

اما به تازگی، پیمانکاران ساختمان‌های تازه‌ساز خود را به واحدهایی کوچک‌تر هم تقسیم می‌کنند. ممکن است فرصتی برای پروژه مشارکت در ساخت هم پیدا شود. اما احتمال خرید منزل تازه‌ساز، با متراژ پایین و قیمتی معقول‌تر هم وجود دارد.

 

اجاره خانه سوهانک

اجاره خانه سوهانک

قیمت اجاره خانه در محله سوهانک

قیمت خانه برای اجاره در این محله هم داستانی شبیه به خرید آن دارد. نسبت به متراژ و سن بنا، قیمت تغییر خواهد کرد. اما محدوده قیمتی گسترده است. امکان اجاره خانه در این محله را با بودجه‌های مختلفی خواهید داشت. پایین‌ترین میزان ودیعه ۵۰ میلیون خواهد بود. اما سقف آن بالاتر می‌رود و حداکثر ۱ میلیارد هم خواهد رسید. البته هر چقدر میزان ودیعه بالاتر باشد، اجاره پایین‌تر است. عموما برای اجاره یک واحد ۱۰۰ متری تازه‌ساز، باید ۱۰۰ میلیون ودیعه و ۳ تا ۴ میلیون اجاره بپردازید

برای رهن کامل هم حداقل باید بین ۳۵۰ تا ۴۰۰ میلیون هزینه کنید و این میزان هم ممکن است تا ۱ میلیارد بالاتر برود. با چنین آماری می‌توانید مشاهده کنید که محدوده قیمتی بسیار گسترده است. پس حسابی حدود از توانایی مالی خود به دست بیاورید. سپس به دنبال یک گزینه مناسب با نیازها و احوالات خود باشید. مطمئنا اگر توانایی اجاره یا رهن را پیدا کنید، از هوا و امکانات محله سوهانک لذت خواهید برد.

شما محله سوهانک را برای سکونت انتخاب می‌کنید؟ ویژگی‌های یک محله خوب از نظر شما چیست؟

برچسب ها:
پیام بگذارید