مقایسه‌ ی شهرهای جدید اطراف تهران

شهرهای جدید اطراف تهران

با توجه به رشد روزافزون جمعیت کلان‌شهرها به‌خصوص کلان‌شهر تهران و همچنین کم شدن میزان زمین‌های موجود برای ساخت مسکن، مشکلات عدیدی برای مردم کلان‌شهرها به وجود آمد. ازجمله این مشکلات می‌توان به تراکم بیش‌ازحد جمعیت، ترافیک، کم شدن امکانات عمومی، آلودگی هوا، کمبود مسکن، بالا رفتن نرخ مسکن و ازاین‌دست مشکلات اشاره کرد. به همین دلیل مسئولان در پی چاره‌اندیشی افتادند که بتوانند این بحران را دور بزنند. ازاین‌رو راهکاری با عنوان ساخت شهرهای جدید در اطراف تهران به‌منظور انتقال جمعیت ارائه دادند. تصورات بر این‌گونه بود که این‌گونه شهرها به دلیل نرخ کم خانه و زمین موجب شوند که عده‌ای به این شهرها مهاجرت کنند تا بار جمعیت تا حدودی از دوش تهران برداشته شود. اما بررسی آمار جمعیت بعد از ساختن شهرهای جدیدی مانند پردیس و پرند که در اطراف تهران هستند نشان داد که چنین تصوری ابداً درست نبوده و راهکار مؤثری به شمار نمی‌آید. بزرگ‌ترین علت این مسئله هم نبود اشتغال به میزان کافی در شهرهای جدید است. شهرهای جدیدی مانند پردیس و پرند بااینکه ازلحاظ ساختاری کاملاً کارشناسی شده هستند و تمام امکانات لازم برای یک زندگی شهرنشینی را دارند اما به میزان کافی موقعیت اشتغال‌زایی نداشته و در جذب جمعیت دائمی موفق نبوده‌اند. به همین دلیل است که این شهرها فقط به خوابگاه ساکنین کلان‌شهرها تبدیل‌شده‌اند و فقط و فقط توانسته‌اند در شب از تراکم جمعیت در تهران بکاهند و به‌هیچ‌عنوان این کاهش جمعیت دائمی نبوده است. این روند موجب بروز معضل بزرگی به نام اختلاف چشمگیر جمعیت روز و شب در تهران شده است که عواقبی در پی دارد. اما این مقاله قرار نیست به چنین مواردی بپردازد و قصد دارد با توجه به افزایش مهاجرت پس از گران شدن نرخ خانه به شهرهای جدید پردیس و پرند، به مقایسه این دو شهر بپردازد.

برای جستجوی قیمت مسکن به سایت هومینگ مراجعه کنید

شهر جدید پردیس

شهر جدید پردیس

شهر جدید پردیس

شاید شما هم اسم این شهر را در شرق تهران شنیده باشید. این شهر که روند ساخت آن قبل‌تر از پرند آغاز شده بود، یکی از شهرهای جدید اطراف تهران محسوب می‌شود که در یکی دو سال اخیر به دلیل افزایش چشم‌گیر نرخ خانه در تهران، مهاجران بسیاری را در خود جای‌داده است. این موضوع  باعث رشد چشمگیر این شهر در دو سال اخیر شده است. ازآنجایی‌که روند ساخت شهر جدید پردیس به خیلی قبل‌تر از پرند بازمی‌گردد، می‌توان گفت که این شهر اکنون نسبت به شهر جدید پرند توسعه‌یافته‌تر بوده و برای زندگی مناسب‌تر است. از طرفی دیگر شهر جدید پردیس از لحاظ دسترسی و رفت‌وآمد به تهران موقعیت بهتری نسبت به پرند دارد. زیرا شهر جدید پردیس کاملاً به تهران چسبیده است و پرند و فاصله‌ی نسبتاً زیادی تا تهران دارد. همین دلیل باعث شده تا اکثر کسانی که کسب‌وکارشان در تهران است و به دلیل کمبود بودجه برای خرید خانه قصد مهاجرت به شهرهای اطراف تهران را دارند، شهر جدید پردیس را  به‌عنوان گزینه‌ی بهتری ببیند و در نظر بگیرند.

از طرفی دیگر به دلیل تناسب رشد امکانات شهری و جمعیت در پردیس، هم‌اکنون می‌توان گفت که شهر جدید پردیس سرانه امکانات فرهنگی و آموزشی بالایی دارد که همین موضوع می‌تواند آن را در رده‌ی بالاتری نسبت به پرند قرار دهد. البته این آمار فقط مختص به امکانات آموزشی و فرهنگی نبوده و پردیس از نظر امکانات درمانی و خدماتی هم وضعیت مطلوب و رتبه‌ی بالاتری نسبت به پرند دارد.

اگر شما جزو آن دسته افرادی هستید که به دلیل آلودگی هوا و بیماری‌های ناشی از این معضل قصد دارید از تهران کمی فاصله بگیرید، باید بدانید که پردیس در این زمینه انتخاب مناسبی برای شما نخواهد بود و به دلیل نزدیکی شهر پردیس به تهران، اوضاع آلودگی هوا در آنجا هم درست مانند تهران است و شرایط فرقی ندارد. اما لازم نیست ناامید شوید، زیرا این درست بوده که هوای پردیس همانند تهران آلوده است، ولی به‌جای آن آب‌وهوای خنک‌تری نسبت به تهران دارد و دیگر خبری از این هوای گرم و خشک تهران نیست. به همین دلیل شاید این موضوع شاید بتواند کمی آلودگی هوا را پوشش دهد و از کمی از اهمیت آن بکاهد.

شهر جدید پرند

شهر جدید پرند

شهر جدید پرند

این درست است که شهر جدید پردیس از مدت‌ها قبل از پرند روند ساخت را آغاز کرده بوده است و در حال حاضر نسبت به پرند از لحاظ امکانات شهری توسعه‌یافته‌تر است، اما شهر جدید پرند با توجه به موقعیت ویژه و ساختارش امکان توسعه‌ی خیلی زیادی دارد و در آینده بسیار توسعه‌یافته‌تر از شهر پردیس خواهد شد. بزرگ‌ترین مسکن مهر در شهر جدید پرند بنا شد و به همین دلیل بود که جمعیت زیادی با سرعت‌بالا به سمت پرند مهاجرت کردند. این رشد سریع جمعیت به دلیل وجود مسکن مهر باعث که رشد و توسعه‌ی امکانات شهری نتواند همپای رشد جمعیت جلو برود. به همین دلیل است که در حال حاضر در شهر جدید پرند کمبود امکانات شهری مانند رفاهی، آموزشی، فرهنگی، خدماتی و درمانی وجود دارد و شاید هنوز برای یک زندگی ایدئال مطلوب نباشد.

اگر شما دیگر کاری در تهران ندارید و به دلیل شلوغی و ازدحام بیش‌ازحد ترجیح می‌دهید که از تهران دور شوید، پرند برای شما گزینه‌ی مناسبی به شمار می‌آید. البته به شرطی که نیاز نباشد که دائماً در مسیر تهران پرند در رفت‌وآمد باشید. به دلیل اینکه فاصله‌ی پرند تا تهران نسبتاً طولانی است و زمان زیادی می‌برد.

اما اگر از آلودگی هوای تهران خسته شده‌اید و دیگر نمی‌خواهید هوای سرب‌دار، تنفس کنید، پرند نزدیک‌ترین شهر به تهران است که در آن دیگر خبری از آلودگی و هوای ناسالم نیست.

البته این را هم در نظر داشته باشید که درست برعکس پردیس، آب‌وهوای شهر جدید پرند کاملاً مشابه تهران و در برخی موارد حتی گرم‌تر هم هست و این موضوع برای کسانی که گرمایی هستند شاید زیاد مطلوب نباشد.

یکی دیگر از برتری‌های پرند نسبت به پردیس، وضعیت خیابان‌های این دو است. خیابان‌های پردیس کاملاً مشابه به تهران است و با توجه به روند رشد جمعیت در سال‌های اخیر ممکن است وضعیتی کاملاً یکسان با خیابان‌ها تهران پیدا کند، شلوغ و پرترافیک. اما شهر جدید پرند به دلیل فضای نسبتاً زیادی که دارد، دارای خیابان‌ها وسیع و دل‌باز است و می‌توان پیش‌بینی کرد که حالا حالا ها در این خیابان‌ها خبری از ترافیک نخواهد بود.

چنانچه شما بخواهید در یکی از شهرهای اطراف تهران زندگی کنید، کدام‌یک را انتخاب می‌کنید؟ نظرات خود را برای ما در قسمت دیدگاه بنویسید.

این مقاله از هومگ موردپسند شما قرار گرفت؟

برچسب ها:
پیام بگذارید