محله اکباتان، همسایه محبوب فردوگاه مهرآباد

اکباتان

محله اکباتان تهران یکی از محله‌های بسیار معروف به دلیل ساختار مدرن و شهرکی آن است. شهرک اکباتان همچنین یکی از برجسته‌ترین معماری‌های در نوع خودش را دارا است. این شهرک دارای فازهای مختلف مسکونی و امکانات معیشتی فراوان است که ساکنان را از مراجعه به دیگر محله‌ها برای تأمین نیازهایشان بی‌نیاز می‌کند. موقعیت جغرافیایی شهرک اکباتان تهران دسترسی مناسبی را برای مراجعه به دیگر نقاط شهر در اختیار ساکنان خود قرار می‌دهد. همچنین یک دست بودن بافت این شهرک از لحاظ معماری و بافت مسکونی موقعیت مناسب و یکسانی را در اختیار مردم این محله می‌گذارد. شهرک اکباتان یکی از محله‌های خوش‌نام غرب تهران است که افراد بسیاری تمایل به سکونت در آن دارند.

با توجه به سرفصل‌های زیر اطلاعات جامعی را درباره محله اکباتان تهران در اختیارتان قرار خواهیم داد.

  • پیشینه و معرفی محله
  • معرفی فازهای مختلف شهرک اکباتان
  • دسترسی‌ها و موقعیت اکباتان
  • امکانات رفاهی محله اکباتان تهران
  • وضعیت خریدوفروش مسکن
  • رهن و اجاره خانه در اکباتان

پیشینه و معرفی شهرک اکباتان

محله اکباتان تهران دارای ۳ فاز مسکونی است که در منطقه ۵ شهرداری و در ناحیه غربی شهر واقع شده است. این محله در سال ۱۳۴۵ توسط مهندسین معمار آمریکایی افتتاح و اتمام آن ۱۰ سال طول کشید. این پروژه به منظور تأمین مسکن نظامیان طراحی و اجرا شد و اولین گروه ساکنان آن را خانواده‌های کارمندان دولت تشکیل می‌دادند. پس از انقلاب ۵۷ ادامه اجرای این پروژه به شرکت عمران و نوسازی محیط واگذار شد. سپس شرکت عمران و نوسازی اکباتان مسئول ادامه اجرا و واگذاری واحدها به عموم مردم شد.

شهرک اکباتان دارای ۳۳ بلوک و ۱۵۶۷۵ واحد آپارتمانی مسکونی است. نام این شهرک از نام قدیم همدان و هگمتانه برگرفته شده که به معنای مکان گردهمایی است. با توجه به نوساز بودن این محله در ابتدا از امکانات مناسبی برخوردار نبود، اما با مرور زمان امکانات بیشتری به آن اضافه شد.

این شهرک یکی از برترین نمونه‌های معماری در نوع خود و در زمان تأسیس آن نمونه مشابهی در خاورمیانه نداشت. همچنین اکباتان بزرگ‌ترین شهرک مسکونی ایران با نزدیک به ۶ میلیون کیلومترمربع مساحت است. با توجه به تعداد بالای واحدهای مسکونی این محله از تراکم بالای جمعیتی در حدود نزدیک به ۴۵ هزار نفر است.

محدوده محله اکباتان تهران از سمت شرق به کوی بیمه و شهرک آپادانا، از شمال به اتوبان تهران کرج، از غرب به نمایشگاه صنایع هواپیمایی و از جنوب به بزرگراه شهید لشگری منتهی می‌شود. از دیگر ویژگی‌های این محله رعایت استانداردهای مختلف معماری و شهرسازی است که واحدهای آن دارای مقاومت در برابر زلزله تا ۹ ریشتر را دارند.

محله اکباتان تهران از نظر معماری مدرن شهری و گستردگی پروژه مسکونی خود، برترین نمونه شهرک خاورمیانه در زمان احداث آن بوده است.

 اکباتان

زندگی در محله اکباتان

معرفی فازهای مختلف شهرک اکباتان

همان‌طور که گفته شد محله اکباتان تهران دارای سه فاز مسکونی است که در ادامه با این فازها بیشتر آشنا خواهید شد:

فاز یک محله اکباتان

فاز یک محله اکباتان دارای دو قسمت ۶ و ۴ بلوکه است که جمعاً ۱۰ بلوک را شامل می‌شود. دلیل دو قسمت شدن این فاز وجود استادیوم پاس و استادیوم راه‌آهن است. در میان ساکنان این فاز بلوک‌های بالای استادیوم‌ها به بلوک بالا و قسمت دیگر به بلوک پایین شهرت یافته است. بلوک‌های این فاز با حروف بزرگ انگلیسی و اعداد مشخص می‌شوند. بلوک‌های A  و B در این فاز دارای ویژگی‌های متفاوتی هستند. در بلوک‌های  A دو طبقه از دوازده طبقه آن دارای واحدهای دو خوابه است که چنین واحدهایی در بلوک B وجود ندارد. بلوک‌های B همچنین دارای ۱۸ ورودی به جای ۱۴ ورودی بلوک A  است. بلوک‌های  C با دیگر بلوک‌ها متفاوت بیشتری دارد و این بلوک‌ها نیز دارای واحدهای دوخوابه نیستند. مساحت واحدهای یک خوابه این فاز در دو تیپ ۶۸ و ۷۴ مترمربعی ساخته شده است. آپارتمان‌های دوخوابه ۷۸ و ۸۶ مترمربعی هستند و واحدهای ۳ خوابه این فاز دارای ۱۳۴، ۱۴۱ و ۱۴۶ متر مربع مساحت هستند. همچنین واحدهای ۴ خوابه در فاز یک با مساحتی ۱۷۶ مترمربعی در اختیار ساکنان قرار می‌گیرند.

فاز دو محله اکباتان

این فاز بزرگ‌ترین فاز مسکونی محله اکباتان تهران و دارای ۱۹ بلوک زوج و فرد است. این بلوک‌ها به صورت شمالی و جنوبی به شکلی استاندارد احداث شده‌اند. این فاز دارای واحدهای دوبلکس نیز هست که آن را از دیگر فازهای مسکونی شهرک اکباتان متمایز می‌کند.

فاز سه محله اکباتان

فاز سه محله اکباتان دارای ۴ بلوک است که با حروف انگلیسی E و D و شماره‌های ۱و ۲ نام‌گذاری می‌شوند. همان‌طور که از تعداد بلوک‌ها بر می‌آید این فاز کوچک‌ترین فاز مسکونی این شهرک است. همچنین این فاز جدیدترین فاز اکباتان است که در سال ۱۳۷۰ در دسترس عموم قرار گرفت. این فاز دارای واحدهای تجاری بیشتری از دیگر فازهای مسکونی اکباتان است که تعداد آن‌ها به ۴۰ واحد می‌رسد. فاز سه دارای واحدهای دو خوابه نیست و برای این منظور باید سراغ دیگر فازهای این شهرک بروید.

اکباتان

اکباتان

تمام فازهای مسکونی محله اکباتان تهران دارای امکانات برجسته‌ای مانند:  مقاومت در برابر زلزله تا ۹ ریشتر، تأسیسات و رایزرهای با کیفیت، شوتینگ‌های استاندارد، پارکینگ‌های بسیار بزرگ، دو سری پله فرار عریض، سرانه فضای سبز  و نورگیری زیاد هستند. علاوه بر آن بلوک ۵ فاز ۲ دارای استخر، سونا و جکوزی نیز هست.

محله اکباتان تهران دارای سه فاز مسکونی مختلف است که هر کدام ویژگی‌ها و مزایای خود را دارا هستند.

دسترسی‌ها و موقعیت شهرک اکباتان

شهرک اکباتان در غرب تهران دارای دسترسی مناسبی به دیگر نقاط شهر است. از طریق بزرگراه‌های شیخ فضل‌الله، باکری، لشکری، ستاری ساکنان این محله می‌توانند به دیگر نقاط شهر به آسانی مراجعه کنند. ایستگاه مترو شهرک اکباتان در میانه این محله همچنین برای رفاه حال ساکنان آن احداث شده است که خط ۴ مترو  از این ایستگاه عبور می‌کند. همچنین ایستگاه مترو ورزشگاه آزادی نیز در این محله واقع شده است.

دسترسی‌ها و موقعیت اکباتان

دسترسی‌ها و موقعیت اکباتان

پایانه تاکسی و تاکسی‌های خطی در این محله نیز وظیفه حمل‌ونقل و جابجایی ساکنان آن را به عهده دارند. وجود پارکینگ‌های وسیع و خیابان‌های عریض در شهرک اکباتان ساکنان را از نظر جای پارک با مشکلات کمتری روبرو می‌کند.

امکانات رفاهی شهرک اکباتان تهران

شهرک اکباتان به مرور زمان امکانات گسترده‌ای را برای رفاه حال شهروندان خود مهیا کرده است که در ادامه این مطلب با آن‌ها آشنا خواهید شد.

مراکز آموزشی در محله شهرک اکباتان تهران برای خانواده‌هایی که دارای فرزندان دانش‌آموز هستند به ۸ مدرسه در مقاطع مختلف تحصیلی می‌رسد. این مدارس به ترتیب شامل سه دبستان، دو مدرسه راهنمایی، دو دبیرستان و یک هنرستان است.

وجود دو کتابخانه عمومی و یک مرکز فرهنگی در این محله از ویژگی‌های مثبت آن به حساب می‌آید.

اکباتان از نظر فضای سبز دارای بیشترین سرانه در میان دیگر محله‌های شهر است و در جای‌جای آن می‌توانید انواع بوستان‌ها را مشاهده کنید. علاوه بر آن خیابان‌ها و فرعی‌های این محله دارای گذرهای مشجر و پردرخت است.

وجود آموزشگاه‌های مختلف هنری نیز در این محله از دیگر امکاناتی است که ساکنین آن به‌ راحتی می‌توانند از خدمات ارائه شده استفاده کنند.

دو ورزشگاه بزرگ باشگاه پاس و راه‌آهن نیز در میانه این شهرک قرار گرفته‌اند.

این محله دارای بازار روز ، مراکز خرید و تجاری بسیاری است که به منظور رفاه حال ساکنان آن تأسیس شده‌اند. برای مثال فاز دو دارای سه بازارچه و فاز سه دارای ۴۰ واحد تجاری مختلف است.

لازم به ذکر است میدان بسیج این محله ، محل استقرار خانه سلامت اکباتان و سرای محله آن است.

جالب است بدانید که یکی از ورزش‌های پرطرفدار در این محله، پارکور است و مسابقات آن نیز در همین محله در دوره‌های زمانی مشخص برگزار می‌شود.

امکانات در اکباتان

امکانات در اکباتان

مرکز خرید مگا مال با امکاناتی از قبیل پردیس سینمایی، هایپر مارکت، نمایندگی برندها، آی تی لند و شهربازی در شهرک اکباتان به منظور رفاه حال ساکنان آن احداث شده است.

محله اکباتان تهران از نظر امکانات رفاهی موقعیت مناسب و استانداردی را برای ساکنان خود به وجود آورده است، بنابراین کمتر پیش می‌آید که ساکنان نیاز به مراجعه به دیگر نقاط شهر برای رفع مایحتاج خود باشند.

وضعیت خریدوفروش مسکن شهرک اکباتان

قیمت‌های خرید و روش مسکن در محله اکباتان تهران به عوامل مختلفی نظیر مساحت، موقعیت بلوک، امکانات آن و قرارگیری در فازهای مختلف مسکونی آن وابسته است. همچنین به دلیل قدمت سازه‌ها، واحدهایی که اقدام به بازسازی داخلی و نوسازی کرده‌اند از قیمت بالاتری برخوردارند. علاوه بر آن برخی بلوک‌های مسکونی با مشارکت مالکین اقدام به تعویض سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی و آسانسورها کرده‌اند، که این امر نیز در قیمت نهایی واحد مسکونی مؤثر است. بنابراین گستره قیمت فروش خانه‌های اکباتان بسیار متغیر است. در حالت کلی می‌توان میانگین هزینه خرید هر مترمربع واحدهای مسکونی این محله را بین ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومان و حتی بالاتر نیز در نظر گرفت. بلوک‌هایی که دارای امکانات بیشتر و دسترسی مناسب‌تری به مراکز اصلی محله و ایستگاه‌های مترو دارند از ارزش بالاتری نیز برخوردارند.

اکثر خانه‌های موجود در بازار املاک اکباتان بیش از ۱۰۰ مترمربع مساحت دارند. بنابراین زوج‌های جوان و افرادی که تمایل به سکونت در واحدهای کوچک‌تر دارند، باید زمان بیشتری را برای جستجوی ملک مورد نظر خود در نظر بگیرند. میزان تغییر قیمت‌ها در این محله به حدی است که گاه دو آپارتمان مشابه در بلوک‌های و فازهای مختلف با قیمتی حتی نزدیک به دو برابر یکدیگر نیز معامله می‌شوند.

رهن و اجاره خانه در شهرک اکباتان

رهن و اجاره آپارتمان نیز در محله اکباتان تهران قیمت‌های متفاوتی را بر اساس موقعیت قرارگیری ملک در فازهای مختلف دارد. با توجه به تنوع مساحت‌های واحدها امکان سکونت به صورت اجاره با انواع مختلف بودجه‌ها امکان‌پذیر است. برای مثال واحدی ۶۵ متری در فاز دو این شهرک با کلیه امکانات و بازسازی شده با ودیعه ۳۰ میلیون و اجاره ماهیانه ۳ میلیون تومان آگهی شده است. در مقابل واحدی ۱۴۶ متری در فاز ۳ با کلیه امکانات و مبلغ ودیعه ۲۳۰ میلیون و اجاره ماهیانه ۳ میلیون تومان نیز برای اجاره قرار داده شده است.

خانه در اکباتان

خانه در اکباتان

این نوسان قیمت‌ها به دلیل تنوع واحدهای آپارتمانی در این محله است که میزان مساحت و امکانات هر واحد در آن بی‌تأثیر نخواهد بود. اکثر موارد موجود در بازار املاک این محله را موارد اجاره تشکیل می‌دهند. بنابراین کسانی که تمایل به رهن کامل واحدی در شهرک اکباتان دارند،  باید جستجوی خود را گسترش داده و زمان بیشتری برای آن لحاظ کنند.

مجردها و زوج‌های جوان همچنین می‌توانند اقدام به اجاره سوئیت‌های ۴۸ متری در این شهرک کنند. حتی برخی از این سوئیت‌ها به‌ صورت مبله نیز اجاره داده می‌شوند که گزینه مناسبی برای افراد مجرد است. قیمت‌های این سوئیت‌ها نیز بسته به فاز مسکونی و بلوک‌های آن متفاوت است. برای مثال سوئیتی ۴۸ متری در فاز ۱ این شهرک با مبلغ ودیعه ۲۵ میلیون تومان و اجاره ماهیانه ۲٫۵ میلیون تومان آگهی شده است.

به منظور موفقیت بیشتر در جستجوی خانه دلخواه در شهرک اکباتان می‌توانید از مزایا و خدمات سایت‌های معتبر رهن و اجاره آپارتمان در این محله استفاده کنید. این کار امکان بررسی دقیق‌تر را از راه دور و به صورت غیرحضوری در اختیارتان قرار می‌دهد.

هزینه‌های خریدوفروش همچنین رهن و اجاره آپارتمان در محله اکباتان تهران به دلیل تنوع سازه‌ها و امکاناتی که دارند، از قیمت‌های متفاوتی حتی در موارد مشابه برخوردار است.

محله اکباتان تهران بزرگ‌ترین شهرک مسکونی در کل کشور است که از ویژگی‌های برجسته و مدرنی برخوردار است. این شهرک مسکونی دارای سه فاز مسکونی، ۱۳۳ بلوک آپارتمانی و ۱۵۶۷۵ واحد مسکونی است که تجمع آن‌ها در یک منطقه آن را از دیگر شهرک‌های مشابه خود متمایز کرده است. در هر یک از فازهای مسکونی این شهرک واحدهای مسکونی متفاوت با امکانات و دسترسی‌های مختلفی وجود دارد که همین امر بر میزان متغیر قیمت‌های این محله مؤثر است. شهرک اکباتان از نظر تأمین امکانات رفاهی برای ساکنان خود در رتبه قابل قبولی وجود دارد و همچنان برای بهترین شدن تلاش می‌کند. ویژگی تنوع واحدهای آپارتمانی این محله علاوه بر پوشش تمام سلیقه‌ها امکان اجاره یا خرید این واحدها را با هر بودجه‌ای امکان‌پذیر می‌کند. وجود دو ورزشگاه و بوستان‌های کوچک و بزرگ در این محله نیز در مقبولیت عام آن تأثیرگذار است.

نظر شما در مورد سکونت در محله اکباتان چیست؟ اگر تجربه‌ای از زندگی در این محله دارید با ما به اشتراک بگذارید

به این نوشته چه امتیازی می‌دهید؟

برچسب ها:
پیام بگذارید