تهرانپارس؛ شرقی‌ترین محله تهران

تهرانپارس

تهران با وجود وسعت بزرگی که دارد، از محله‌های بزرگی ساخته‌ شده است که هرکدام از این محله‌ها مانند یک کشور مجزا می‌مانند. یعنی هر کدام ویژگی و سبک خودشان را دارند. زمانی که حرف از غرب تهران می‌شود، ناخودآگاه شهرک غرب در ذهنمان تداعی می‌شود و شرق تهران، تهرانپارس را به یادمان می‌اندازد. تهرانپارس شرقی‌ترین محله‌ی تهران است که البته می‌توان گفت بزرگ‌ترین محله شرق نیز محسوب می‌شود.
تهران‌پارس یکی از محله‌های قدمت دار تهران است که ما در این مقاله قصد داریم تا به بررسی و معرفی این محله‌ی خوش‌نام و محبوب بپردازیم.

تاریخچه تهرانپارس

در دهه ۱۳۱۰ یکی از سرمایه‌گذاران زرتشتی به نام ارباب آرش هرمز شروع به ساخت شهرکی در شمال شرق تهران کرد و نام تهرانپارس را برای آن انتخاب کرد. بعد از این اتفاق عده زیادی از زرتشتی‌ها تصمیم به سکونت در آن منطقه گرفتند. با این اوصاف می‌توان دریافت که درگذشته قسمت زیادی از زمین‌های تهران‌پارس متعلق به زرتشتی‌ها بوده است و زرتشتیان صاحب بخش اعظمی از تهرانپارس بوده‌اند. سپس ارباب هرمز با همکاری تعدادی از مهندسین شناخته‌ شده کار جدول‌کشی و خیابان ‌بندی مدرن را آغاز کرد، این همکاری بسیار موفق به صورتی جلو رفت که در حال حاضر ساختار شهرسازی این محله جزو یکی از اصولی‌ترین طرح‌های شهری به شمار می‌رود، با نظم هندسی و دسترسی‌های آسان.
کوچه‌های تهران‌پارس همگی بر خیابان‌های اصلی عمودند و به همین دلیل است که نقشه‌ی تهران‌پارس شکل مشبک دارد. تهران‌پارس برای خیلی‌ از تهرانی‌ها (به‌خصوص قدیمی‌ها)، یادآور جاده‌های شمال است، زیرا درگذشته که هنوز بزرگراه بابایی ساخته نشده بود برای دسترسی به دو جاده‌ی هراز و فیروزکوه باید از تهران‌پارس عبور می‌کردند. ترمینال شرق هم که بخش بزرگی از سرویس حمل ‌و نقلش به سمت مازندران و گرگان می‌روند، در همین محله قرار دارد.
آن‌طور که در منابع مختلف آمده است، پیش از تقسیم اراضی و خیابان‌کشی‌های مدرن، چند روستا و آبادی ازجمله مهدی‌آباد و مجید‌آباد در منطقه فعلی تهران‌پارس قرار داشته‌اند. البته امروزه هیچ نشانی از مهدی‌آباد در این محله وجود ندارد، زیرا در سال‌های گذشته و قبل از عملیات شهرسازی در دهه ۳۰ خورشیدی مهدی‌آباد به‌طور کامل از بین رفته بوده است و تاریخ‌شناسان دلیل اصلی آن را خریداری قنات توسط سفارت آمریکا عنوان کرده‌اند. مجیدآباد هم یکی از روستاهای قدیمی و خوش آب‌وهوای شرق تهران بوده است که در حال حاضر پارک پلیس یا همان باغ اناری سابق در محله تهرانپارس است.

تهرانپارس با توجه موقعیتی که داشته است و دارد، یعنی قرار گرفتن در کوهپایه‌های جنوبی رشته‌کوه‌های البرز و همسایگی با پارک‌های جنگلی لویزان و سرخه‌حصار همیشه جزو مناطق پر تقاضا بوده است.

همچنین بد نیست بدانید که دو میراث گران‌قدر و ارزشمندی که در فهرست آثار ملی ثبت‌شده‌اند در تهرانپارس قرارگرفته‌اند، یکی از آن‌ها عمارت ارباب هرمز در باغ انگوری است که در خیابان استخر قرارگرفته است و دیگری رستم باغ است که در فلکه دوم تهرانپارس واقع‌شده است و محل اقامت ۹۳ خانوار از هم‌وطنان زرتشتی است. رستم باغ یادگاری از ارباب رستم گیو است و نمونه‌ای از باغ‌های زیبا است که زرتشتیان در کشورهای چین و هند ساخته‌اند.

موقعیت جغرافیایی تهرانپارسمعرفی موقعیت جغرافیایی تهران پارس به طور کامل

تهران‌پارس در شمال شرق شهر تهران و در محدوده منطقه ۴ شهرداری تهران و نیز منطقه ۸ شهرداری تهران واقع‌شده‌ است. این محله چهار میدان اصلی دارد که در امتداد خیابان تیرانداز قرارگرفته‌اند و یکی از نشانه‌های ویژه تهرانپارس محسوب می‌شوند. تهران‌پارس از شهرک‌های متعددی ساخته‌شده است، شهرک‌هایی مانند: شهرک امید، فرهنگیان و پارس.
از خیابان‌های مهم تهران‌پارس بلوار تیرانداز ،خیابان جشنواره، خیابان رشید، خیابان استخر و بلوار وفادار را می‌توان نام برد. طبق تقسیم ‌بندی انجام‌شده توسط شهرداری تهران، این محله خود شامل دو قسمت تهرانپارس شرقی و تهران‌پارس غربی است. خیابان اصلی و قدیمی تهرانپارس، خیابانی شمالی-جنوبی است که روی نقشه «حجر بن عدی» نام دارد، اما مردم عامه بیشتر «تیراَنداز» صدایش می‌کنند که به معنای آرش تیرانداز یا همان آرش کمانگیر است. همین خیابان تیرانداز است که تهرانپارس را به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم می‌کند و به‌طورکلی می‌توان گفت که میانگین قیمت رهن و اجاره ملک در تهران‌پارس غربی از تهران‌پارس شرقی بالاتر است.
تهرانپارس شرقی و غربی هردو از شمال به بزرگراه زین‌الدین و از جنوب به خیابان دماوند منتهی می‌شوند. اما تهرانپارس شرقی از شرق به خیابان سلطانی و محله‌ی اتحاد و از غرب به خیابان یا همان بلوار شاهد متصل می‌شود. در آن‌طرف تهرانپارس غربی از غرب به بزرگراه باقری و از شرق به بلوار یا همان خیابان شاهد منتهی است. بلوار شاهد مرز مشترک این دو محله است.
تهران‌پارس شرقی کوچک‌تر از تهرانپارس غربی است. به همین دلیل و به خاطر دور بودن از هیاهو و ترافیک بزرگراه باقری و خیابان حجر بن عدی (تیرانداز)، تهران‌پارس شرقی آرامش و سکوت بیشتری دارد و برای افرادی که به دنبال آرامش بیشتری هستند، گزینه مناسب برای انتخاب محل سکونت است. تهران‌پارس غربی از هیاهو و ترافیک بیشتری برخوردار است و افراد بیشتری در آن تردد دارند.

تهران‌پارس غربی ازنظر مراکز خرید، بانک‌ها، رستوران‌ها و مراکز تفریحی بهتر از تهران‌پارس شرقی است و امکانات خوبی در سطح این محله وجود دارد. البته این به معنای بی امکاناتی تهران‌پارس شرقی نیست بلکه در تهرانپارس غربی دسترسی به این امکانات سریع‌تر و راحت‌تر است و از طرفی تعدد این امکانات برای برآورد کردن نیاز افراد بیشتری در نظر گرفته‌شده است.

بیشتر نقاط تهران‌پارس ازنظر بافت منازل و آپارتمان‌ها شبیه به هم هستند. در این دو محله ساختمان‌های جدید بیشتر آپارتمانی هستند و خانه‌های ویلایی اکثر از بافت قدیمی و کلنگی برخوردارند. از طرفی ساختار بافت شهری ازنظر نظم کوچه‌ها و خیابان‌ها در دو سوی تهران‌پارس یک‌گونه بوده و تفاوتی در تهران‌پارس شرقی و غربی وجود ندارد.

تهرانپارس غربی به دلیل همسایگی با بزرگراه باقری دسترسی بهتری نسبت به تهرانپارس شرقی دارد. البته هر دو به بزرگراه زین‌الدین و خیابان دماوند متصل هستند ولی دسترسی به این دو نیز در تهرانپارس غربی کمی راحت‌تر است.

تهرانپارس غربی هم در همسایگی متروی باقری است و هم متروی تهرانپارس را در محدوده خود دارد. تهرانپارس شرقی متروی فرهنگسرا را در محدوده‌ی خود دارد و به متروی تهرانپارس نیز نزدیک است.

معرفی مکان‌های مهم تهرانپارس

تهرانپارس

تهرانپارس به‌ خودی‌خود چنان بزرگ است که حتی برای دورهمی های عصرگاهی زمان زیادی لازم است تا بچه‌های محله همدیگر را پیدا کنند، اما همه آنچه باعث دورهم جمع شدن جوان‌ها کنار یکدیگر می‌شود میدان‌ها، مراکز خرید، پارک‌ها، بستنی‌فروشی‌ها و آبمیوه فروشی‌هاست و البته سفره‌خانه‌های سنتی بین چهار فلکه معروف تهران‌پارس که از پاتوق‌های جذاب است.

در تهرانپارس مراکز خرید متعددی وجود دارند که ازجمله آن‌ها می‌توان به مجتمع تجاری سپید واقع در شمال شرقی فلکه اول تهرانپارس، مجتمع تجاری و اداری پارسیان در ضلع شرقی پارک نبوت، مجتمع چندمنظوره یاس شرق، مجتمع تجاری شاپرک و مجتمع تجاری نارسیس بالاتر از فلکه سوم تهران‌پارس اشاره کرد.

اما آنچه در تهران‌پارس زیاد به چشم می‌خورد، بوستان و پارک است. نام تعدادی از آن‌ها را در این مقاله آورده‌ایم: بوستان نخل (سمرقندی) ،بوستان اطلس، بوستان گلبرگ در فلکه دوم تهران‌پارس، بوستان ۱۶۰، بوستان گل‌واژه، بوستان عادل، بوستان رز و … همچنین مجتمع دینی، فرهنگی، ورزشی مارکار در فلکه دوم تهران‌پارس یکی از مراکزی است که افراد می‌توانند جهت گذران اوقات فراغتشان به آن مراجعه کنند.

فرهنگسرای اشراق

فرهنگسرای اشراق یکی دیگر از مکان‌‌های تفریحی ‌تهران ‌پارس است که قدمت ساختمان اصلی آن به ۱۰۰ سال می‌رسد. همچنین باغی که فرهنگسرا در آن قرارگرفته، قدمت ۲۰۰ ساله دارد. بر اساس گفته‌ها ساختمان قدیمی فرهنگسرا به دست یکی از دامادهای ناصرالدین‌شاه ساخته ‌شده است. این ساختمان یک بادگیر هم دارد که یکی از بزرگ‌ترین و زیباترین بادگیرهای ایران محسوب می‌شود.

موزه گرافیک

موزه گرافیک ایران نیز یکی از موزه‌‌های تهران است که در منطقه‌ی ‌تهرانپارس قرار دارد. این موزه در عمارت ارباب هرمز واقع در باغ اناری بوستان پلیس واقع ‌شده است و اولین موزه‌ی گرافیکی آسیا به شمار می‌آید. موزه گرافیک را می‌توان گنجینه‌ای از تاریخ گرافیک ایران دانست که در گنجینه‌ی آن آثار ارزشمندی نگهداری می‌شود.

رستم باغ

رستم باغ یکی از مکان‌های تفریحی ‌تهرانپارس است که برای ساکنان قدیمی این منطقه به‌خوبی شناخته ‌شده است. بر اساس گفته زرتشتیان این باغ در سال ۱۳۳۶ توسط مردی به نام ارباب رستم ساخته‌ شده است. ارباب رستم زرتشتی مؤمن بوده که نزد ساکنان محل و سایر زرتشتیان از احترام بالایی برخوردار بوده است. ارباب رستم این باغ را با نیت کمک به افراد نیازمند بناکرده و علاوه بر آن دو دبستان دخترانه و پسرانه نیز ساخته است. گفته می‌شود که ارباب رستم پس از مسافرت به کشورهای هند و چین، باغ‌‌های آن‌ها را از نزدیک مشاهده کرد و تصمیم گرفت که در ایران نیز نمونه‌ای از آن‌ها را بنا کند. این باغ در حال حاضر مساحتی بالغ‌بر ۲۵ هزار مترمربع را به خود اختصاص داده است.

پارک پلیس

مرفی پارک پلیس تهران پارس

پارک پلیس بزرگ‌ترین پارک خاورمیانه و یکی از مکان‌‌های تفریحی ‌تهران‌پارس محسوب می‌شود. بخشی از این پارک درگذشته درختان انار زیادی داشته و به همین دلیل به باغ اناری معروف بوده است و بخش دیگر نیز درگذشته بیابان بوده که پس از احداث پارک به فضای سبز تبدیل ‌شده است.

باغ پرندگان

باغ پرندگان یکی دیگر از مناطق دیدنی و جذاب ‌تهرانپارس است که در جنگل‌‌های لویزان قرار دارد. این باغ در دو فاز به نام‌‌های «دشتچر» و «آبچر» طراحی‌شده که کار ساخت یکی از فازهای آن به پایان رسیده و فاز دیگر در حال تکمیل است. در فاز دشتچر پرندگانی نگهداری می‌شوند که پرواز نمی‌کنند، اما پرندگان فاز آبچر می‌توانند پرواز کنند و توسط تور از خروج آن‌ها جلوگیری شده است.

مجتمع  تفریحی شاپرک

اگر در جستجوی مکانی برای تأمین کلیه‌ی نیازهای کودکتان هستید، شهر کودک شاپرک می‌تواند بهترین پیشنهاد باشد. این مجتمع یک مرکز دائمی ویژه‌ی کودکان است که از امکانات رفاهی نیز برخوردار است. مجتمع شاپرک از هفت بخش که اصطلاحاً هفت دهکده نامیده می‌شوند، تشکیل‌شده و دهکده‌‌های مختلف به موضوعاتی مانند اسباب‌بازی، سیسمونی، پوشاک کودک، کتاب و سی دی، مواد غذایی کودک و… اختصاص دارد.

پارک جنگی سرخه‌حصار

پارک جنگلی سرخه‌حصار که با عنوان پارک ملی سرخه‌حصار نیز شناخته‌شده، یکی از مکان‌های سرسبز و اماکن تفریحی ‌تهرانپارس است که از قدیمی‌ترین شکارگاه‌‌های ایران محسوب می‌شود. این منطقه از زمان آغامحمدخان قاجار به‌عنوان شکارگاه مورداستفاده‌ی شاهان قرار داشته است و حیواناتی مانند قوچ، میش، گوزن، پلنگ، کفتار، گرگ، آهو و… جزو حیواناتی هستند که در این پارک حفاظت‌شده، زندگی می‌کنند. پوشش گیاهی این منطقه شامل درختان بادام، زالزالک، زبان‌گنجشک، چنار، سپیدار، عرعر و کاج است و به‌عنوان یکی از جاذبه‌‌های توریستی نزدیک به منطقه‌ی ‌تهران‌پارس قرار دارد.

بوستان جنگلی یاس

پارک جنگلی یاس مکانی است که در سال ۱۳۹۴ به شهرداری تهران واگذار شد تا جهت استفاده‌ی عموم مردم آماده‌سازی شده و مورد بهره‌برداری قرار گیرد. مساحت این پارک حدود ۱۴۰۰ هکتار است و بزرگ‌ترین پارک جنگلی شهر تهران به شمار می‌آید. این پارک با منظره‌ای زیبا به شهر و از سوی دیگر نمای رو به کوه‌‌های شمال تهران مورد استقبال خانواده‌ها قرارگرفته است.

سینما ماندانا

سینما ماندانا یکی از سینماهای قدیمی ایران است که در سال ۱۳۴۰ ساخته‌شده است. این سینما از استانداردهای جهانی ساخت برخوردار است و چهار سالن برای پخش فیلم دارد. این سینما بعد از انقلاب مدتی تعطیل بود اما در سال ۱۳۶۴ فعالیت خود را با یک سالن آغاز کرد. پس از سال۱۳۸۲ سالن‌‌های دیگر این مجموعه بازسازی شدند و هم‌اکنون هر چهار سالن آن به پخش فیلم اختصاص دارد.

قیمت مسکن در تهرانپارس

برای همه‌کسانی که در تهران زندگی می‌کنند، نام محله تهران‌پارس به‌تنهایی حکم شرق تهران را دارد. محله‌ای بزرگ که اکنون در نقشه شهری تهران جای ویژه‌ای دارد و همچنین ساختار کهن آن در کنار سبک معماری باعث شده تا جایگاه ویژه‌ای نیز برای سکونت بخشی از جمعیت شهر پیدا کند. اهالی تهران‌پارس در همه‌جای تهران معروف‌اند به اینکه عاشق محله‌شان هستند. خیلی از تهران‌پارسی‌ها به شوخی به محله‌شان تهران پاریس می‌گویند. محله تهرانپارس از محلات پرجمعیت شهر تهران به‌حساب می‌آید و دارای جمعیتی بیش از صد هزار نفراست.

بودجه لازم جهت خرید ملک در تهرانپارس از متری ۷ میلیون تومان تا متری ۱۷ میلیون تومان متغیر است که با توجه به سن بنا، کیفیت مصالح مورداستفاده در ساخت، موقعیت ساختمان و نوع ملک (ویلایی یا غیر ویلایی) و … متفاوت است.

البته همان‌طور که گفتیم به‌طورکلی قیمت خانه‌ها در تهران‌پارس غربی از شرقی بیشتر است، اما این به این معنا نیست که تهران‌پارس شرقی خانه‌های گران‌قیمت ندارد و تمام خانه‌های گران‌قیمت در تهران‌پارس غربی واقع‌شده‌اند، اما می‌توان نتیجه گرفت که تراکم خانه‌های مدرن و گران‌قیمت در تهران‌پارس غربی بیشتر است.

برچسب ها:
نظرات وبلاگ

سلام ببخشید متروی فرهنگسرا یا همون فرهنگسرای اشراق خاک سفید محسوب میشود؟

بله از نظر مسافتی نزدیک است

پیام بگذارید