در مورد محله شوش بیشتر بدانیم

محله شوش

در بین فراموشی‌های شهر تهران، در محله شوش زندگی به شکل دیگری در جریان است. از دروازه غار، دروازه شاه عبدالعظیم، لب خط، تیر دوقلو و… نه اثری باقی مانده است و نه نامی. شوش (شبیر) با کوچه‌های تنگ و خانه‌های فرسوده که یادگار زمین‌های وقفی شبیر و دیگر مالکان خیر محله محسوب می‌شود، اکنون به مثابه زخمی برای اهالی محل است. باغ آذری و محله شوش که روزگاری با کوره‌های آجرپزی‌شان، مناطق بالای شهر را رونق می‌بخشیدند، اکنون به حال خود رها شده‌اند. از همان دوران دارالخلافه ناصری که گرداگرد تهران دیوار کشیده شد، از همان دورانی که دروازه‌های شاه عبدالعظیم و دروازه غار، تهران را از شوش جدا کردند، این محله با محرومیت و انزوا آشنا شد؛ ویژگی‌هایی که ساکنان امروز شوش، میراث‌دار آن هستند.

برای داشتن اطلاعات بیشتر درباره بازار مسکن به سایت هومینگ مراجعه کنید

این مقاله شامل سرفصل‌های زیر است:

تاریخچه محله شوش تهران

امکانات محله شوش

قیمت خانه برای خرید

قیمت خانه برای اجاره

تاریخچه محله شوش

محله شوش (شبیر) در شمال غربی منطقه ۱۵ تهران قرار گرفته است. محدوده محله چنین است: از شمال به خیابان شوش شرقی، از جنوب به خیابان های تاجیک رضاخانی جهانیان کوه گچی، از شرق به خیابان هفده شهریور و از غرب به خیابان فداییان اسلام و میدان شوش منتهی می شود. محله های همجوار آن عبارتند از: محله کوثر در شمال، طیب و بیسیم در شرق، مظاهری در جنوب غار-شوش و باغ آذری در غرب.

در دوران ناصری دورتادور تهران را دیوارهای بلند فراگرفته و بیرون از این دیوارها نیز خندق حفر شده بود. ارتباط شهر با بیرون از این دیوارها نیز خندق حفر شده بود. ارتباط شهر با بیرون، از طریق دوازده دروازه در طول دیوار برقرار می‌شد. دیوار جنوبی شهر با خیابان شوش فعلی در حدفاصل میدان‌های شوش و راه آهن منطبق بود. دروازه های جنوبی عبارتند از دروازه خانی اباد دروازه غار ودروازه حضرت العظیم که در حوالی میدان شوش دروازه راه آهن نیز به آن اضافه شد. بررسی نقشه تهران در دوره صفوی تا سال ۱۲۸۴ قمری که شهر گسترش یافت گواه از آن دارد که خیابان مولوی باروی جنوبی شهر بوده و در محل چهارراه مولوی، محل دروازه شاه عبدالعظیم و میدان محمدیه محل دروازه محمدیه بوده است. این بارو به سمت جنوب حواشی و حومه شهر بوده که پس از تخریب این حصار و ساخت حصارجدید در حدود خیابان شوش دروازه شاه عبدالعظیم به محدوده میدان شوش و به جای دروازه محمدیه، دروازه‌ای به نام خانی آباد در محل تقاطع خیابان های تختی  و شوش احداث شده و بین این دو دروازه نیز دروازه ای به نام غار در محدوده میدان شهید هرندی فعلی ساخته می‌شود.

محله شبیر(شوش فعلی) و دیگر مناطق نزدیک به ان به نام دروازه شاه عبدالعظیم شهرت داشته اند. از سال ۱۳۰۶ قمری دروازه راه آهن حضرت عبدالعظیم ساخته شد که محل عبور ماشین دودی بوده و تا سال های اخیر هم باقی مانده بود. دروازه ماشین دودی و ابتدای مسیر راه آهن تهران به شهرری، در محله شبیر و ابتدای خیابان شهرزاد فعلی واقع بوده است. دروازه حضرت عبدالعظیم هم در میدان شوش فعلی قرار داشت و مسیر دیگری بود که تهران را به شهرری متصل می‌کرد. بعد از ترور رزم آرا این خیابان به رزم آرا تغییر نام داد و بعد از انقلاب فدائیان اسلام نام گرفت. این محدوده نزدیک به محله چال میدان یکی از قدیمی ترین محله های تهران بوده است. محله چال میدان یا چاله میدان در قسمت جنوب شرقی حصار تهران جای داشته. شمال آن به محله عودلاجان محدود بوده و شرق آن به خندق و حصار شهر متصل بود. این خندق و حصار بعدها ویران شد و خیابان ری به جای آن کشیده شد.

دروازه ماشین دودی تنها دروازه بدون سقف ایران بود. قدیمی ترین راه آهن ایران راه آهن تهران به حرم مقدس حضرت عبدالعظیم یا شهرری می رفت. امتیاز ساختمان این راه راهن در ماه دسامبر  ۱۸۸۶ میلادی از طرف ناصرالدین شاه قاجار به یک مهندس موسوم به فایرس بواتال اعطا گردید و ختم مقاوله  و تحصیل امتیاز به اهتمام یحیی خان قزوینی مشیر الدوله که وزیر امور خارجه بود به عمل آمد.

میدان شوش فعلی تا آن زمان معروف به دروازه شاه عبدالعظیم بود و از همان به نام شوش نامگذاری شد که هنوز هم  این اسم باقی مانده است. شبیر نام یکی از مالکان این محدوده بود که محله به آن هم مشهور است. قبل از شکل گیری میدان شوش، در این مکان یک غسالخانه و قبرستان وجود داشت. قبرستان در دوره رضاشاه به باغ جنت اضافه شد و غسالخانه هم سال های بعد تعطیل شد. خیابان درخشنده نیز در زمان قاجاریه قلعه کورها نام داشته است و در زمان پهلوی به دباغ خانه تغییر نام داد. علت این نامگذاری وجود کارخانه های دباغی در آن محدوده و در محله غار در منطقه ۱۲ بوده است.

محله شوش

محله شوش

امکانات محله

در شمال غربی منطقه میدان ایستگاه تاکسی به مقاصدی از جمله: خیابان مولوی، میدان شهر ری، خزانه‌ی بخارائی، دولت آباد، کیانشهر، خیابان منصور، پایانه آزادی، میدان سپاه، میدان امام حسین و میدان امام خمینی وجود دارد که گواهی بر سهولت دسترسی به مراکز مهم شهری است، همچنین خطوط اتوبوسرانی میدان شوش امکان دسترسی به میدان شهر ری از جنوب، میدان امام حسین و میدان بهارستان از شمال شرق و میدان راه آهن از شمال غربی را با کمترین هزینه میسر می کند.

امکانات تفریحی، فرهنگی، هنری و ورزشی این محله از جنوب غربی فاصله‌‌ی چندانی تا پارک بعثت ندارد، پارک بعثت یکی از بزرگترین پارکهای تهران می باشد که قدمت زیادی داشته و با دارا بودن دریاچه‌ی مصنوعی و امکان قایق سواری در آن و همچنین مجهز بودن به تجهیزات شهربازی می تواند آخر هفته‌ی خوبی را فراهم کند. استخر بعثت واقع در قسمت شمالی پارک بعثت، مجهز به سونا و جکوزی دارای سانسهای مخصوص آقایان و خانمها در طول هفته می باشد. در قسمت شمالی پارک بعثت کانون فرهنگی و هنری کودکان در اختیار کودکان این محله است که با دارا بودن کتابخانه و برگزاری کلاس‌های هنری و فراهم آوردن اردوهای آموزشی و برگزاری مسابقاتی از جمله تئاتر و نقاشی و سفال گری و … می‌تواند تاثیر مثبتی در تربیت کودکان این محله بگذارد. همچنین از نزدیکترین باشگاه های ورزشی مجهز به این محله می توان به استادیوم کارگران واقع در خیابان خزانه بخارائی شمالی در قسمت شمال غربی محله‌ی شوش نام برد که این مرکز نیز دارای استخر سرپوشیده بوده و از مهمترین مزایای آن برگزاری کلاس‌های آموزشی انواع ورزش‌های رزمی، والیبال و کشتی و سالن‌های مجهز به تجهیزات پرورش اندام است. امکانات آموزشی از جمله مدارس دوره‌ی ابتدایی موجود در این محله می توان به مدرسه‌ی ۲۲ بهمن (دولتی و پسرانه) و مدرسه‌ی حاج اسماعیل صالحی شهرابی( دولتی و دخترانه) نام برد. همچنین به مدارس دولتی دوره‌ی متوسطه‌ی دخترانه‌ی معصومیه اسلامی در خیابان شوش شرقی و دوره‌ی متوسطه‌ی پسرانه‌ی شهید فیاض بخش واقع در خیابان هفده شهریور دسترسی وجود دارد. از بزرگترین فروشگاه های در دسترس این محله می توان به فروشگاه نجم خاورمیانه تهران اشاره کرد که واقع در تقاطع خیابان فدائیان اسلام و خیابان غیبی است و فاصله‌ی چندانی تا این محله ندارد و از طریق وسایل نقلیه عمومی از جمله اتوبوس و تاکسی به راحتی قابل دسترس است. از این فروشگاه امکان خرید طیف گسترده‌ای از اجناس از جمله انواع مواد غذایی پروتئینی و خوار و بار و شوینده و میوه و سبزیجات گرفته تا لباس و لوازم برقی منزل و غیره امکان پذیر است. از نزدیک‌ترین میادین میوه و تره بار به محله‌ی شوش می توان به میدان میوه و تره بار محله‌ی کوثر واقع در شمال غربی محله‌ی شوش و میدان میوه و تره بار هرندی اشاره کرد. همچنین این محله به موجب قرار گیری در جنوب غربی بازارچه‌ی مولوی، به عنوان بازارچه‌ای که می توان از آن اجناس عمده و ارزان قیمت تهیه کرد، مورد توجه است. از جمله مراکز درمانی نزدیک به این محله که فاصله‌ای چند دقیقه ای با میدان شوش دارد و امکان دسترسی بدون وسیله‌ی نقلیه نیز موجود می باشد، بیمارستان مهدیه واقع در جنوب میدان شوش و خیابان فدائیان است که دارای اکثر تخصص ها از جمله متخصص کودکان و زنان، قلب بزرگسالان، آنکولوژی، عفونی، چشم پزشکی و دیگر تخصص ها است و از جمله درمانگاه‌های دیگر می توان به درمانگاه شماره نوزده واقع در خیابان هفده شهریور اشاره کرد که از مراکز درمانی طرف قرارداد با بیمه‌ی تامین اجتماعی است.

قیمت خانه برای خرید

تفاوت قیمت در بخش‌های مختلف محله شوش بسیار است. قیمت آپارتمان‌های قدیمی از متری ۶ تا ۱۱ میلیون تومان و قیمت آپارتمان‌های نوساز از متری ۱۰ تا ۱۴ میلیون تومان است.

قیمت خانه برای اجاره

اجاره واحدهای آپارتمانی با میانگین ودیعه از ۴۰ میلیون تومان شروع‌ شده و تا ۲۰۰ میلیون تومان نیز می‌رسد. این مبلغ ودیعه به متراژ خانه، موقعیت جغرافیایی خانه و سن بنا بستگی دارد که هر چقدر خانه دارای متراژ بیشتر و نوسازتر باشد این مبلغ افزایش می‌یابد.

مبلغی که برای اجاره ماهیانه در این محله در نظر گرفته می‌شود بسیار متفاوت است و عامل ودیعه در مبلغ اجاره ماهیانه نقش بسزایی دارد. اجاره ماهیانه در محله شوش تهران از حدود یک میلیون تومان شروع‌ شده و به ۴ تا ۵ میلیون تومان نیز می‌رسد که هر چقدر مبلغ ودیعه بیشتر باشد مبلغ اجاره ماهیانه کمتر می‌شود.

افرادی که علاقه دارند خانه خود را در این محله رهن کامل کنند به ‌راحتی می‌توانند خانه مناسب خود و خانواده خود را بیابند. مبلغ رهن کامل در محله شوش  بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان است.

نظرات خود را در مورد محله شوش برای ما در قسمت دیدگاه بنویسید

این مقاله از هومگ مورد پسند شما واقع شد؟

برچسب ها:
پیام بگذارید