محله ونک، محله محبوب، سرزنده و با اصالت شمال غرب تهران

محله ونک

محله‌ ونک یکی از محله‌های محبوب و البته معروف شهر تهران است که شاید کمتر کسی را بتوان یافت که نام آن را نشینده باشد. برای خرید خانه یا رهن و اجاره خانه در شهر تهران یکی از بهترین گزینه‌ها ونک است

محله ونک در منطقه ۳ شهرداری تهران قرار دارد. منطقه ونک از محلات قدیمی و معروف پایتخت است که بافت قدمی خود را حفظ کرده و بیشترخانه‌های آن ویلایی هستند.

علت‌ نام‌گذاری محله ونک

درگذشته ییلاق ونک پوشیده از درخت‌های ون(زبان گنجشک) بوده به همین دلیل این منطقه ونک نام گرفته است و شاید اصلی‌ترین علت نام‌گذاری این محله به نام ونک همین دلیل باشد.

نگاهی گذرا به محله ونک

  • نام محله: ونک
  • منطقه: منطقه ۳ شهرداری تهران
  • حدود جغرافیایی: شمال غربی شهر تهران
  • شهرت محله: تعدد مراکز تجاری و اداری
  • بافت محله: محله ای بااصالت و مدرن
  • همسایه های محله: از شرق به خیابان آفریقا و چهارراه جهان کودک | از غرب به ده ونک و آرارات| از شمال با بزرگراه نیایش| از جنوب به محله‌ی یوسف آباد
  • دسترسی های محلی: بزرگراه شهید همت، بزرگراه کردستان، بزرگراه حقانی و مدرس
  • ایستگاه مترو : دارد ( ایستگاه مترو شهید حقانی )
  • ایستگاه BRT: دارد ( خط میدان راه آهن به تجریش و پارک‌وی)
  • سطح قیمت: تقریبا بالا و گران
محله ونک

محله ونک

ویدئو معرفی محله ونک

در این ویدئو تمام شاخصه‌های یک محله برای زندگی مورد بررسی قرار گرفته است. از دسترسی تا بافت فرهنگی. از مراکز درمانی تا مراکز آموزشی و تفریحی.

دسترسی‌ها و محل قرارگیری محله ونک

این محله در منطقه ۳ شهرداری تهران قرار گرفته است این محله از جنوب به محله یوسف‌آباد، از شمال به بزرگراه نیایش، از شرق به خیابان آفریقا و چهارراه جهان کودک و از سمت غرب با محله‌های آرارات و ده ونک همسایه است. همانطور که در بخش ابتدایی این نوشته عنوان شد ونک به بزرگراه‌های همت، نیایش، حکیم، حقانی، مدرس و چمران دسترسی مناسبی دارد.

وجود پایانه تاکسیرانی بزرگ در میدان ونک که از شناخته‌شده‌ترین پایانه‌های تاکسیرانی شهر تهران به شمار می‌رود، کار را برای ساکنین این محله ساده کرده است. این پایانه به تمام نقاط غربی و شرقی شهر تهران خط تاکسی دارد و حتی از این پایانه به شهرهای کرج و اندیشه نیز همیشه تاکسی وجود دارد.

بافت محله

دانشگاه الزهرا و دانشکده مکانیک خواجه نصیر در محدوده ونک قرار دارند و عموما عبور و مرور جوانان و نه صرفا دانشجویان، در سطح این محله به علت وجود انواع کافه‌ها، رستوران‌ها و مراکز زیاد است.

می‌توان گفت ونک به ویژه در بخش‌های مدرن‌تر بافت جمعیتی جوان دارد. خرید آپارتمان در ونک از آنجایی که بودجه زیادی لازم دارد نمی‌توان گفت برای دانشجویان گزینه‎‌ای مناسب است. ساکنین این محله متعلق به طبقه مرفه و متوسط رو به بالا و عموما تحصیل‌کرده هستند. در این محله ساختمان‌سازی هم‌چنان ادامه دارد و روابط همسایگی بسیار کمرنگ است.

ونک گرچه از محلات قدیمی شهر تهران است اما طی سال‌های اخیر به اندازه زیادی پیشرفت کرده است و در حال حاضر از محلات مدرن تهران به شمار می‌رود. ساختمان‌های بلند و برج‌های تجاری ونک از شاخصه های این محله هستند. ضمن اینکه تعدد مراکز اداری و مراکز خرید توجه هر کسی را که به این محله رفت و آمد کند، جلب خواهد کرد.

تراکم جمعیت محله

براساس اطلاعات و آمار جمعیت ونک بیش از ۲۲ هزار نفر است و مساحت آن حدود ۲۳۶ هزار هکتار برآورد شده است.

مراکز آموزشی و فرهنگی محله

دانشگاه خواجه‌نصیر در ابتدای خیابان ملاصدرا و دانشگاه الزاهرا مهم‌ترین مراکز آموزشی این محله هستند. وجود مدارس دولتی و غیرانتفاعی شناخته شده و خوب نیز از دیگر ویژگی‌های این محله است.

علاوه براین می‌توان به آموزشگاه زبان رسپینا تاک پایینتر از میدان ونک در خیابان ۱۸ گاندی و آموزشگاه ایرانمهر بالاتر از میدان ونک، خیابان نگار نیز اشاره کرد.

شهرکتاب خیابان ملاصدرا نیز از جمله مهم‌ترین مراکز فرهنگی این محله است.

مراکز خرید محله ونک

یکی از شاخص‌ترین ویژگی‌های ونک مراکز خرید پرتعداد و شناخته شده آن است. مراکز خرید ونک شامل، مرکز خرید ونک در خیابان ونک، مرکز خرید آسمان و مرکز خرید آینه است. برج نگار نیز که حدفاصل میدان ونک و خیابان میرداماد است از مراکز خرید شناخته شده این محله و شهر تهران است.

مراکز خرید محله ونک

مراکز مساجد و حسینیه‌های شاخص محله

مسجد بقیه‌الله‌العظم (عج) در خیابان شیخ‌بهایی و مسجد مام حسن مجتبی (ع) در خیابان شهید مجیدپور از مهم‌ترین مساجد این محله هستند.

مراکز درمانی محله ونک

معروف‌ترین و شناخته شده‌ترین مرکز درمانی این محله بیمارستان بقیه‌الله‌العظم (عج) است که مراجعین برای استفاده از خدمات درمانی آن، از تمام ایران به تهران و این محله می‌آیند.

مرکز درمانی گلستان در خیابان شیخ‌بهایی، ساختمان پزشکان در خیابان ملاصدرا، کلینیک دندان‌پزشکی ونک در میدن شبخ بهایی و کلینیک پزشکی غرب در میدان ونک از مهم‌ترین مراکز درمانی این محله هستند.

مراکز درمانی ونک

مراکز دولتی مهم محله ونک

ساختمان مرکزی سازمان تربیت بدنی، وزارت راه و شهرسازی و وزارت ورزش و جوانان از مهم‌ترین مراکز دولتی این محله هستند.

اماکن تفریحی و ورزشی محله ونک

پارک آب و آتش و پل طبیعت در بزرگراه حقانی، بزرگ‌ترین مرکز تفریحی این محله به شمار می‌رود. باغ موزه دفاع مقدس، پارک طالقانی، بوستان باغ ایرنی، بوستان خوارزمی نیز از دیگر مراکز تفریحی ونک هستند.

کافه لمیز، کافه ویونا و سام کافه از جمله بهترین و معروف‌ترین کافه‌های این محله هستند.

اماکن تفریحی و ورزشی محله ونک

اماکن تفریحی و ورزشی محله ونک

 

محله ونک از نظر دسترسی، مراکز درمانی، آموزشی، خرید و رفاهی محله بسیار خوبی است و یکی از بهترین گزینه‌های زندگی در شهر تهران است. تنها موضوع سطح قیمتی مسکن در این منطقه است که می‌تواند چالش برانگیز باشد.

 

به این نوشته چه امتیازی می‌دهید؟

برچسب ها:
پیام بگذارید