آشنایی با محله ولنجک تهران

آشنایی با محله ولنجک تهران

روستایی کوچک و کم‌ جمعیت در شمال تهران که شغل ساکنان آن کشاورزی و دام‌ پروری است. باور کنید این توصیف محله ولنجک تهران است. البته مربوط به ولنجک چند صد سال پیش می‌شود. اما هم ‌اکنون ولنجک محله مرفه‌نشین در منطقه یک تهران است. مطالعه تاریخچه محلات تهران و چگونگی شکل‌گیری آن‌ها بسیار جالب و خواندنی است. به‌خصوص اگر قصد نقشه تهران در این محله دارید این مطلب را تا پایان مطالعه کنید.
در ادامه می‌خوانید:

  • هویت محله ولنجک
  • مسیرهای دسترسی و وضعیت حمل‌ونقل عمومی در محله ولنجک
  • اماکن مهم ولنجک

برای جستجوی ملک به سایت هومینگ مراجعه کنید

هویت محله ولنجک

شاید برایتان جالب باشد که بدانید تا قبل از دهه پنجاه ولنجک قسمتی از زعفرانیه امروز و تنها یک روستای کوچک بوده است. همچنین اطراف آن از زمین‌های کشاورزی و علفزارهای سرسبز احاطه ‌شده بود. رودخانه بین زعفرانیه و ولنجک بوده که دیگر از رودخانه و همچنین قنات پرآب که در انتهای خیابان شهید اعجازی امروزی واقع بود، اثری نیست.
طبق بررسی‌ها در انتهای خیابان شهید اعجازی که درگذشته نام آن خیابان آصف بود، ولنجکی‌های اصیل زندگی می‌کردند. دو طایفه اعجازی و میرعلی مرتضایی جزو طوایف اصیل این منطقه بودند که از نسل همان کشاورزان و دام‌پرورانی هستند که چند صدسال پیش به این منطقه آمدند.

خرید خانه در محله ولنجک

خرید خانه در محله ولنجک

آن روستای کوچک توسط فردی به نام میرزا حسن که امام‌جمعه ولنجک بود، آباد شد. وی جد ظهیرالاسلام از علمای معروف بوده است. درزمانی که میرزا حسن در حال آباد کردن ولنجک بود زمین‌های این منطقه تا دامنه کوه البرز از یک‌ طرف و تا شمال زعفرانیه و روستای اسدآباد از طرف دیگر علفزار بوده که دامداران جهت چرای گله خود از آن استفاده می‌کردند.
از هویت قدیم محله ولنجک مسجد جامع برجای‌ مانده آن است که قدمتی ۱۵۰ ساله دارد. مسجدی با سقف شیروانی و آب ‌انبار قدیمی که هم‌اکنون نیز اقامه نماز توسط امام ‌جمعه ولنجک در آن صورت می‌گیرد. قبرستانی قدیمی باسابقه ۱۵۰ ساله نیز در این محله قرار داشته که امروزه به فضای سبز تبدیل‌ شده و به پارک اعجازی معروف است.
ولنجک امروزی در نقشه تهران در ناحیه ۲ منطقه ۱ شهرداری تهران قرار دارد. این محله از شمال به کوه‌های توچال و از سمت جنوب به محله محمودیه و بزرگراه پارک‌وی و از غرب به درکه و از شرق به محله زعفرانیه مشرف است و یکی از مرتفع‌ترین مناطق مسکونی ایران به‌حساب می‌آید.

مسیرهای دسترسی و وضعیت حمل ‌و نقل عمومی در محله ولنجک

وضعیت حمل ‌و نقل عمومی در ولنجک تقریباً مطلوب است. نزدیک‌ترین ایستگاه مترو به این محله ایستگاه مترو تجریش است که برای ساکنان این محله مینی‌بوس و تاکسی‌های به مقصد مترو تجریش فراهم ‌شده است. بلوار دانشجو به دلیل قرارگیری دانشگاه شهید بهشتی در آن از اماکن پررفت‌‌وآمد این محله است. به همین منظور شهرداری تهران یک خط رفت ‌و برگشت اتوبوس به چهارراه پارک‌وی و یک خط رفت ‌و برگشت مینی‌بوس از مبدأ بلوار دانشجو به مقصد میدان تجریش قرار داده است. همچنین خطوط تاکسیرانی نیز از دانشگاه شهید بهشتی به سمت مترو تجریش بالعکس برقرار است. خطوط تاکسیرانی در خیابان‌های بیست و دوم به مقصد پمپ‌بنزین بزرگراه شهید چمران برقرار است. البته باوجود تاکسی‌های اینترنتی می‌توان با خیالی آسوده و هزینه مناسب به نقاط مختلف شهری سفر کرد.

محله ولنجک در منطقه یک تهران واقع است واز مرتفع ترین مناطق مسکونی ایران محسوب می شود. تله کابین توچال، بام تهران و دانشگاه شهید بهشتی از شاخص ترین اماکن این محله هستند.

اماکن مهم ولنجک

اماکن مهم در محله ولنجک

اماکن مهم در محله ولنجک

دانشگاه شهید بهشتی

از افتخارات محله ولنجک، قرارگیری دانشگاه معتبر شهید بهشتی در غرب این محله است. این دانشگاه ابتدا به نام دانشگاه ملی در سال ۱۳۳۸ تأسیس شد. ولی در سال ۱۳۶۲ به دستور ستاد انقلاب فرهنگی نام آن به دانشگاه شهید بهشتی تغییر داده شد.

بام تهران و تله‌کابین توچال

بام تهران جاده آسفالت بین پارکینگ و ایستگاه اول تله‌کابین گفته می‌شود که به دلیل منظره چشم‌ نوازی که دارد افراد این مسیر کوهستانی با هوای دل‌چسبش را جهت پیاده‌روی انتخاب می‌کنند. این تله‌کابین طولانی یکی از جاذبه‌های محله ولنجک است که افراد زیادی را جهت تفریح و سرگرمی به این منطقه می‌کشاند. مجموعه تله‌کابین توچال سه روز آخر هفته دایر است و همین‌طور سایر روزهای تعطیل سال نیز پذیرای کوهنوردان و گردشگران است.
این مجموعه در انتهای ولنجک قرار دارد و برای دسترسی به آن با استفاده از خودرو شخصی از بزرگراه شهید چمران به ولنجک بیاید و اگر از وسایل حمل ‌و نقل عمومی استفاده می‌کنید، می‌توانید به ایستگاه مترو تجریش بروید و در آنجا خطوط تاکسیرانی به مقصد تله‌کابین و بام تهران را سوار شوید.

سالن اجلاس سران

از اماکن مهم دیگر محله ولنجک وجود سالن اجلاس سران است که در سال ۱۳۷۶ در مدت کمتر از ۶ ماه به دستور رئیس‌جمهور وقت ساخته شد. در این سالن پیشرفته و مجهز هم‌ اکنون همایش‌های مختلف داخلی و بین‌المللی برگزار می‌گردد.

زندگی در محله ولنجک

زندگی در محله ولنجک

کهف الشهدا

در سال ۱۳۸۶ محله ولنجک افتخار این را داشت تا پیکر پاک پنج‌‌تن از شهدای گمنام دفاع مقدس در آن آرام گیرند. این مکان که هم ‌اکنون به محلی برای راز و نیاز و مراسم‌های مذهبی تبدیل ‌شده است، در انتهای بلوار دانشجو و در خیابان البرز واقع است.

مراکز درمانی ولنجک

بیمارستان آیت‌الله طالقانی و بیمارستان رامتین و مرکز جراحی ولنجک و همچنین دی کلینیک از جمله مراکز درمانی مهم ولنجک محسوب می‌شود.
خوب است که برای شناخت محله‌ای که در آن زندگی می‌کنیم یا قصد داریم در آینده به آنجا نقل ‌مکان کنیم وقت بگذاریم. هم ‌اکنون شما اطلاعات مفیدی درباره محله ولنجک تهران دارید، اگر قصد زندگی کردن در این محله داشته باشید این اطلاعات به شما کمک می‌کند تا با آگاهی بیشتر تصمیم خود را برای خرید مسکن در این محله بگیرید.

آیا محله ولنجک را برای زندگی می‌پسندید؟ چنانچه اطلاعاتی درباره‌ی این محله از تهران می‌دانید، آن را برای ما در قسمت دیدگاه بنویسید.

به این مطلب از هومینگ چه امتیازی می‌دهید؟

برچسب ها:
پیام بگذارید