تمام آنچه باید از خرید خانه با وام بدانید

خرید خانه با وام

خرید خانه با وام مسکن یکی از راه‌هایی است که می‌تواند شما را به خانه‌دار شدن نزدیک‌تر کند. وام‌هایی که با استفاده از آن‌ها شما می‌توانید از اجاره کردن خانه به صاحب‌خانه شدن نزدیک شوید و در خانه‌ای که خودتان صاحبش هستید، زندگی کنید. این وام‌ها با اقساطی که ماهیانه پرداخت می‌شوند، می‌توانند یکی از اساسی‌ترین مشکلات این روزها که خرید خانه است را برطرف کنند. با درآمدهایی که کارمندان دارند نمی‌توانند به خرید خانه فکر کنند زیرا سالیان زیادی طول می‌کشد تا به مبلغ خرید خانه نزدیک شوند. بازار مسکن روزبه‌روز در حال رشد صعودی است و مبالغ خرید مسکن بیشتر می‌شود، برای اینکه شما بتوانید صاحب‌خانه شوید اگر بخواهید از همین امروز به پس‌انداز حقوق خود بپردازید سال‌ها طول می‌کشد که بتوانید به این مبلغ نزدیک شوید. حال‌آنکه در طول این سالیان قیمت مسکن رو به افزایش بوده و شما برای خرید باید بیشتر پس‌انداز کنید. با این روش خرید خانه برای شما کاری غیرممکن می‌شود درصورتی‌که اگر شما با انواع وام‌های خرید خانه آشنا شوید می‌بینید که می‌توانید در مدت کمتری خانه موردعلاقه‌تان را بخرید. وام‌های مسکن پس از طی کردن کارهای اداری خود به شما مبلغی که موردنیازتان است را می‌دهند و در قبال آن مبلغ شما موظف به پرداخت ماهیانه مبلغی معین در مدتی معلوم می‌شوید. البته این وام‌ها دارای درصدی سود هستند که در طول این مدت شما آن‌ها را هم باید پرداخت کنید. این مزیت وام‌ها دلیل آن شده است که افرادی سودجو بخواهند از این ترفند استفاده کنند و به شما وام‌هایی کلان برای خرید خانه بدهند که سود آن‌ها سرسام‌آور است و در واقع نزول به ‌حساب می‌آید. برای اینکه شما آگاهی کامل از خرید خانه با وام بانکی را داشته باشید به نکاتی که در این مقاله بیان‌شده است توجه کنید.

این مقاله شامل سرفصل‌های زیر است:

  • انواع وام‌های مسکن
  • شرایط خانه برای خرید با وام بانکی
  • نکاتی درباره وام‌های خرید خانه

انواع وام‌های مسکن

 وام‌های خرید خانه به ‌صورت انحصاری متعلق به بانک مسکن است. این در حالی است که بانک‌های دیگر مجوز پرداخت وام برای خرید خانه تا سقف ۶۰ میلیون تومان را دارند اما به دلیل بی‌اعتبار بودن این وام‌ها  و کم بودن نقدینگی آن‌ها نمی‌توانند این وام‌ها را به درخواست‌کنندگان بدهند. برای همین انواع وام‌هایی که در اینجا به شما معرفی می‌کنیم متعلق به بانک‌ مسکن است.

  1. صندوق پس‌انداز یکم: این وام‌ها در مناطق مختلف کشور مبالغ گوناگونی دارند. در تهران این مبلغ ۸۰ میلیون تومان است، در شهرهایی که تراکم جمعیت بالای ۲۰۰ هزار نفر هستند این مبلغ به ۶۰ میلیون تومان کاهش پیدا می‌کند. شهرهایی که کمتر از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارند مبلغ وام به ۴۰ میلیون تومان می‌رسد. برای اینکه بخواهید از این وام استفاده کنید باید در بانک مسکن نصف مبلغ وامی که به شما تعلق می‌گیرد را در حسابی به همین نام پس‌انداز کنید، سپس در ظرف کمتر از یک سال به شما وام داده می‌شود. سود‌های این وام‌ها ۸ درصد است و باید در مدت ۱۲ سال آن را بازپرداخت کنید.
  2. وام‌های خرید زمان: برای اینکه بتوانید از این وام استفاده کنید، باید حسابی تحت عنوان حساب صندوق پس‌انداز مسکن باز کنید. شما با اقدام به دریافت این وام می‌توانید مبلغی بین ۸ تا ۱۲ میلیون تومان را به دست آورید. در حساب صندوق پس‌انداز مسکن باید دو برابر مبلغی که می‌خواهید را قرار دهید تا در کمتر از ۶ ماه این وام به شما تعلق گیرد. این وام دارای سود ۱۱ درصد است.

اگر برای اولین بار اقدام به خرید خانه می‌کنید وام‌های صندوق پس‌انداز یکم می‌تواند بهترین کمک برای خرید خانه با وام مسکن باشد.


حساب پس‌انداز مسکن جوانان:
در این حساب مدت‌زمانی که شما منتظر دریافت وام باید بمانید طولانی است و بین ۵ تا ۱۵ سال است. برای دریافت این وام فردی که بالای سن ۱۸ سال دارد یا دارای حکم رشد از دادگاه باشد، می‌تواند اقدام به باز کردن حساب پس‌انداز مسکن جوانان کند. در این حساب با واریز کردن حداقل مبلغ ماهیانه که هرسال بانک مرکزی ایران آن را اعلام می‌کند پس از گذشت سال‌ها به وام خود برسند. نرخ سود این وام ۹ درصد است و حداکثر تا ۲۰ سال پس از دریافت وام می‌توانند آن را پرداخت کنند. شما می‌توانید این حساب را به بستگان نزدیک خود مانند پدر، مادر، فرزند، نوه، پدربزرگ یا مادربزرگ خود واگذار کنید یا آن را به ‌حساب پس‌انداز عادی مسکن تبدیل کنید.

  1. دریافت وام از طریق اوراق ممتاز: یکی از روش‌هایی که بانک مسکن برای وام در اختیار درخواست‌کنندگان قرار می‌دهد دریافت وام از طریق اوراق ممتاز است. این نوع وام برای افراد عادی تا سقف ۶۰ میلیون تومان است و برای زوجین تا سقف ۱۰۰ میلیون هم می‌رسد. وام‌های اوراق ممتاز در مدت‌زمان کمتری پرداخت می‌شوند و به‌ سرعت پس از اقدام می‌توانید آن‌ها را دریافت کنید. برای تهیه اوراق فرا بورس می‌توانید به یکی از شعب بانک مسکن یا یکی از شعب کارگزاری فرا بورس مراجعه کنید. مبلغ این وام‌ها در تهران به ۶۰ میلیون تومان می‌رسد و در شهرستان‌های بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت ۵۰ میلیون تومان، به شهرستان‌هایی که کمتر تراکم دارند ۴۰ میلیون تومان تعلق می‌گیرد. این وام‌ها دارای سود ۱۷٫۵ درصد هستند که باید تا ۱۲ سال آینده پرداخت آن‌ها تسویه شود.

خرید خانه وام دار

خرید خانه با وام بانکی اوراق ممتاز بسیار راحت‌تر و سریع‌تر انجام می‌گیرد و مناسب خانواده‌هایی است که در زمان کم تمایل به خرید خانه دارند.

  1. لیزینگ مسکن: این وام‌ها در مواردی استفاده ‌شده‌اند که شخص به سرعت تمایل به دریافت وام و پرداخت سریع آن دارد. دارای سود ۲۱ درصد هستند که باید در مدت ۵ سال پرداخت شوند و متقاضی را متحمل فشار زیاد در هنگام بازپرداخت می‌کند. به‌طور مثال یک ‌خانه با قیمت متری ۵ میلیون تومان باشد برای خانه‌ای با متراژ ۷۰ متر شما باید ۳۵۰ میلیون پرداخت کنید. لیزینگ مسکن می‌تواند ۷۰% این مبلغ را به شما بدهد که مبلغی معادل ۲۴۵ میلیون تومان می‌شود. شما باید ۲۴۵ میلیون تومان را با سود ۲۱ درصد که معادل ۲۹۷ میلیون می‌شود، در طی ۵ سال آینده بپردازید. این نوع وام‌ها بیشتر مناسب مالکان خانه‌ها و انبوه‌سازان هستند و برای افراد عادی توصیه نمی‌شوند.
  2. جعاله تعمیر مسکن: برخی افراد بعد از اینکه خانه را سند زدند وامی برای تعمیرات خانه جدید خود می‌گیرند که در واقع این مبلغ برای خرید خانه استفاده می‌شود. این وام تا سقف ۲۰میلیون تومان و دارای سود ۱۸ درصد است. برای دریافت این وام‌ها باید اوراقی خریداری شود، که هر ۲۰ میلیون تومان وام به ۴۰ برگ اوراق نیاز دارد. کسانی که وام‌های خرید خانه را دریافت کرده‌اند، می‌توانند از وام‌های جعاله تعمیر خانه هم استفاده کنند.

شرایط وام مسکن ۹۸

شرایط خانه برای خرید با وام بانکی

اگر به دنبال خرید خانه با وام بانکی هستید باید این را مدنظر داشته باشید که خانه‌ی مورد نظر شما از نظر سنی واجد شرایط وامی که می‌خواهید دریافت کنید هست یا خیر.

در طول سالیان گذشته خرید خانه‌هایی با سن بالا، به خاطر ارزان‌تر بودن آن‌ها بیشتر شده است. در این مواقع سن ساختمان مانع این می‌شود که شما بتوانید برای خرید آن از وام استفاده کنید و باعث می‌شود که نتوانید آن خانه را خریداری کنید.

برای وام‌های گوناگون این شرایط سنی مختلف است بنابراین بعد از اینکه شرایط هزینه‌های وام‌ها را بررسی کردید باید به دنبال خانه‌هایی باشید که با وامی که مدنظر دارید همخوانی داشته باشد.

برای جلوگیری از اشتباهاتی که برای تشخیص سن خانه صورت می‌گیرد باید به این نکته توجه فرمایید که به اعلام شفاهی سن خانه بسنده نکنید و حتماً از صاحب‌خانه درخواست کنید که به شما اسناد را نشان دهد. تاریخ احداث بنا در سن ساختمان تأثیر ندارد بلکه از زمان تاریخ صدور پروانه برای ساختمان، سن تعیین می‌شود.

قبل از خرید خانه با وام مسکن حتماً سن خانه‌ی موردنظرتان را به دقت و بر اساس پروانه ساخت بررسی کنید.

اگر می‌خواهید برای خرید خانه از دو وام مختلف استفاده کنید، باید شرایط سنی خانه به هر دو وام بخورد. بعضی از وام‌ها سن خانه را کمتر می‌خواهند درصورتی‌که دیگر وام‌ها خانه را با سن بالاتر قبول می‌کنند.

کسانی که می‌خواهند از تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن یکم استفاده کنند باید خانه‌هایی که سن آن‌ها از تاریخ صدور جواز ساخت حداکثر ۱۵ سال باشد، انتخاب کنند.

برای دریافت وام از طریق اوراق ممتاز سن خانه‌هایی مدنظر است که حداکثر ۲۰ تا ۲۵ سال از جواز ساختشان گذشته است. برای خرید این خانه‌ها می‌توانید تا سقف ۳۵ میلیون تومان وام بگیرید.

برای حساب پس‌انداز مسکن جوانان می‌شود از خانه‌هایی که حداکثر سن آن‌ها بین ۲۰ تا ۲۵ سال است، استفاده کنند. این وام‌ها همچنین می‌توانند برای این خانه‌ها مبلغ ۳۵ میلیون تومان به درخواست‌کننده خود پرداخت کنند.

برای اینکه وام جعاله دریافت کنید باید سن خانه شما حداکثر ۲۵ سال باشد در غیر این صورت خانه شما شامل این وام نخواهد بود.

خرید خانه وام دار

نکاتی درباره وام‌های خرید خانه

 اگر همسر شما اقدام به دریافت تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن یکم کرده باشد، اقدام شما در این زمینه مشکلی پیش نمی‌آورد و می‌توانید به‌ راحتی این وام را دریافت کنید. اما چنانچه خود شما درگذشته از این وام استفاده کرده باشید مشمول تسهیلات صندوق پس‌انداز نخواهید بود. پس بهتر است که از وام‌های دیگر استفاده کنید.

شما می‌توانید فارغ از نگرانی سال ازدواج خود اقدام به دریافت تسهیلات صندوق پس‌انداز یکم کنید و افراد مجرد هم از این امکانات می‌توانند بهره‌مند شوند.

زوجین می‌توانند هرکدام اقدام به دریافت وام‌های اوراق ممتاز کنند و هرکدام ۱۰۰ فقره اوراق تهیه‌کرده که بر اساس آن ۵۰ میلیون تومان می‌توانند وام دریافت کنند. افرادی هم که بخواهند به‌صورت انفرادی به دریافت این وام اقدام کنند می‌توانند از این طریق مبلغ ۶۰ میلیون تومان به دست آورند. اگر آپارتمانی که مدنظر دارید کهنه‌ساز (حداکثر سن ۲۰ تا ۲۵ سال) است  به شما مبلغ ۳۵ میلیون تومان تعلق می‌گیرد.

لازم به ذکر است به ‌تمامی خانه‌هایی که مشمول سن قانونی وام نیستند، وام تعلق نمی‌گیرد.

برای خرید خانه با وام بانکی می‌توانید هم خودتان و هم همسرتان وام بگیرید تا به مبلغ موردنظرتان نزدیک‌تر شوید.

با توجه با وام‌هایی که برای خرید خانه وجود دارد شما راحت‌تر می‌توانید صاحب‌خانه خود شوید. در ابتدا با بودجه‌بندی سرمایه اولیه خود و مقداری که هر ماه می‌توانید برای اقساط وام بانکی خود پرداخت کنید این برنامه‌ریزی صورت می‌گیرد. برای اینکه شامل دریافت این وام‌ها شوید باید شرایطی که آن وام دارد را کاملاً آگاهی داشته باشید و به نسبت آن خانه موردنظر خود را انتخاب کنید. داشتن خانه ‌یکی از سرمایه‌هایی است که می‌تواند به شما در طول زندگی خود کمک بزرگی کند. در سال‌های اولیه ممکن است که خود را تحت‌فشار قسط‌ها ببینید اما بعد از گذشت مدتی میدانید که یکی از بهترین تصمیماتی که گرفته‌اید خرید خانه بود. با کمک وام‌های خرید خانه می‌توانید این رؤیا را زودتر به حقیقت بپیوندید و از صاحب‌خانه شدن لذت ببرید. در این مقاله تمام سعی خود را بر آن داشتیم که شما را یک‌قدم به خانه‌دار شدن نزدیک کنیم و آگاهی شما را نسبت به وام‌های خرید خانه بیشتر کنیم.

از شرایط دریافت وام مسکن چه میدانید؟

برچسب ها:
نظرات وبلاگ

ممنون از اطلاعات مفید شما

پیام بگذارید