هر آنچه باید از خرید خانه در اهواز بدانید

خرید خانه در اهواز

اهواز، شهری که در هشت سال دفاع مقدس نقش پررنگی را ایفا کرد. اکثر ما از اهواز تصویر یک شهر ویران ‌شده و جنگ‌ زده را در ذهن خود داریم و تصور می‌کنیم خرید خانه در اهواز و زندگی در این شهر غیرممکن است. اما بد نیست بدانیم که درگذشته اهواز یکی از پیشرفته‌ترین و مدرن‌ترین شهرهای ایران بود که از کشورهای مختلف توریست‌های زیادی را جذب خود می‌کرد و در دوران جنگ تحمیلی بود که به این شدت ویران شد و از بین رفت.
البته چند سال اخیر هم این شهر بالاخره توانست خود را مجددا پیدا کرده و کمی از شکوه قبلش را پس بگیرد، گرچه آثار جنگ هنوز در گوشه‌هایی از این شهر خانه کرده. اما اهواز کنونی آن اهوازی نیست که ما در فیلم‌های دفاع مقدس می‌بینیم و تصور می‌کنیم. اهواز هم مانند سایر شهرهای ایران یک شهر با امکانات رفاهی نسبتا خوب است که می‌تواند گزینه‌ی خوبی باشد برای کسانی که می‌خواهند اقدام به خرید خانه کنند.

برای اطلاع از قیمت آپارتمان به سایت هومینگ مراجعه کنید

تاریخچه‌ی اهواز

کسانی که قصد خرید خانه در اهواز را دارند و می خواهند کمی بیشتر در مورد این شهر اطلاعات کسب کنند باید بدانند که اهواز یکی دیگر از شهرهای قدمت دار ایران است که تأسیس آن به خیلی سال پیش بازمی‌گردد. برخی، تاریخ بنای اهواز را مربوط به ابتدای دوره ساسانیان و از اقدامات «اردشیر بابکان» بنیان‌گذار این سلسله می‌دانند و برخی نیز اعتقاد دارند که تأسیس این شهر به دوره ایلامی‌ها باز می‌گردد و اردشیر بابکان فقط آن را بازسازی کرده است. عده‌ای از مورخین عنوان کرده‌اند نام اهواز در دوران باستان (اوکسین) بوده است، درصورتی‌که بنا بر نظر برخی مورخان اوکسی (Uxi) و اوکسیان (Uxian) یونانی شده کلمه (اووج) و (خوز) بوده و اوکسی ها یا همان خوزی ها ساکنین سرزمین خوزستان بوده‌اند و این شهر در دوره ایلامیان تاریانا (Tareiana) خوانده می‌شده است.

 

در طول تاریخ شهر اهواز دارای نام‌های متعددی بوده به‌طوری‌که (اگی نیز) یونانی شده نام این شهر است. شهررام، یارام شهر هرمزاردشیر، هوزمسیر، هرمشیر، هومشیر، هوجستان واجار، اخواز، سوق الاهواز، خزعلیه، ناصریه و… از جمله نام‌هایی است که بر آن نهاده شده است.

 

متأسفانه باوجود رونق و شکوه چندین قرن این شهر، به دلیل درگیری‌های فراوانی که از قرن سوم تا پنجم هجری قمری در خوزستان رخ داد و به دلیل آنکه کانون بسیاری از وقایع مانند حملات زنگیان، صفاریان، دیلمیان و… بود و این درگیری‌ها، نا امنی و چپاول‌های مکرر شهر را به دنبال داشت، برای مدتی حدود هشت ‌صد سال از مرکزیت استان افتاد و این رونق و مرکزیت به شهر شوشتر انتقال یافت. البته شکسته شدن سد اهواز، زلزله‌های متعدد و بیماری مانند وبا و طاعون نیز که چندین بار موجب مهاجرت مردم از اهواز شد در این ویرانی و بی ‌رونقی مؤثر بوده است.

موقعیت جغرافیایی اهواز

قیمت خرید خانه در اهواز

قیمت خرید خانه در اهواز

اهواز یکی از شهرهای جنوبی ایران است که آب‌وهوای گرمسیری دارد و تابستان‌های آن بسیار داغ و آتشین است. اهواز در موقعیت جغرافیایی ۳۱ درجه و ۲۰ دقیقه عرض شمالی و ۴۸ درجه و ۴۰ دقیقه طول شرقی، در بخش جلگه‌ای خوزستان و با ارتفاع ۱۸ متر از سطح دریا واقع‌شده است. شهر اهواز با ۲۰٫۰۰۰ هکتار مساحت یکی از شهرهای وسیع کشور محسوب می‌شود، شهرداری اهواز در سال ۱۳۰۴ خورشیدی تأسیس شد و کارون پرآب‌ترین رود ایران با سرچشمه گرفتن از کوه‌های بختیاری، با ورود به اهواز، شهر را به دو بخش شرقی و غربی تقسیم می‌کند و جلوه زیبایی به شهر می‌دهد.
این استان از شمال به استان لرستان، از شمال شرقی به استان اصفهان، از شمال غربی به استان ایلام از شرق و جنوب شرقی به استان چهارمحال و بختیاری و استان کهکیلویه و بویراحمد و از جنوب به خلیج‌فارس و از غرب به کشور عراق محدود می‌شود.

۵۱% نفت مناطق نفت‌خیز جنوب کشور در اهواز تولید می‌شود و برخی از بزرگ‌ترین کارخانه‌های ما در کشور در این شهر جای دارند. وجود کارخانه‌های بزرگ صنعتی، تأسیسات اداری و صنعتی شرکت مناطق نفت‌خیز جنوب و شرکت ملی حفاری ایران، اهواز را به یکی از مهم‌ترین مراکز صنعتی ایران تبدیل کرده و همین امر سبب شده که مهاجران بسیاری روی به اهواز کنند.

زندگی در اهواز

اهواز تاکنون ازلحاظ موقعیت رفاهی رشد بسیار زیادی داشته است و توانسته تا حدود زیادی شکوه خود را باز پس گیرد اما به دلیل آلودگی بیش ‌از حد در این شهر در چند سال اخیر شاید خرید خانه در اهواز کمی رو به کاهش بوده است. متأسفانه میزان آلودگی هوا در این شهر روزبه‌روز افزایش‌یافته و شدیدتر می‌شود. مهم‌ترین علت آلودگی هوای اهواز، گردوغبار و حمل‌ونقل درون‌شهری است و دیگر عامل آلودگی‌ها گسترش افسارگسیخته بافت شهری و رسیدن آن به کارخانه‌هایی مانند ایران کربن و فولاد خوزستان است. اخیراً سازمان حفاظت محیط‌زیست استان خوزستان اعلام کرده است که اهواز ۸ برابر بیش ‌از حد مجاز آلوده است.
البته موضوع آلودگی هوا شاید به مقدار کمی بر روی میزان خرید خانه در اهواز تأثیر گذاشته باشد، اما به‌هیچ‌عنوان نتوانسته است تأثیری بر روی پیشرفت فرهنگی و دانشگاهی در این شهر بگذارد و ما همواره شاهد درخشش دانشگاه‌های این شهر هستیم.
در حال حاضر بیش از ۱۷۰ رشته در ۵۷ گروه آموزشی و ۱۳ دانشکده در حال فعالیت در دانشگاه اهواز است و خوشبختانه با رشد تعداد دانشجویان پزشکی، رشته‌های پزشکی به دانشگاه مستقلی تحت نام دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز تبدیل‌شده‌اند. هم‌اکنون در اکثر رشته‌ها دوره‌ی لیسانس و فوق‌لیسانس و در رشته‌های کشاورزی، علوم تربیتی و روان‌شناسی، ریاضی، دامپزشکی، شیمی دوره‌های دکتری برگزار می‌شود. از دیگر دانشگاه‌های درخشان این شهر می‌توان به دانشگاه شهید چمران اشاره کرد که دارای فضای آموزشی بسیار وسیع و مناسبی است به‌طوری‌که در بین دانشگاه‌ها یکی از چهار دانشگاه بزرگ کشور و بزرگ‌ترین دانشگاه در جنوب و غرب کشور است.

خرید مسکن در اهواز

خرید مسکن در اهواز

محله‌های معروف اهواز

پادادشهر

پاداد یا پادادشهر یکی از محلات به نسبت قدیمی شهر اهواز است که دارای ۱۹ خیابان بوده و جزو محلات اعیان‌نشین شهر به‌حساب می‌آید. پاداد یا همان پادادشهر در اوایل دهه پنجاه خورشیدی شکل‌گرفته است. تا پیش از شکل‌گیری این محله، این منطقه بیابانی و خالی از سکنه بود و هیچ‌گونه رونقی نداشت. چند سال بعد در اواسط دهه ۵۰ خورشیدی، خیابان‌های ۱۹ گانه پادادشهر که با همکاری دو شرکت پاداد و تیتلاس ساخته‌شده بود، شکل یک محله را به خود گرفت و خرید خانه در اهواز در این منطقه شروع شد. این محله در حال حاضر گسترش بسیاری پیداکرده است و فاز ۱ و فاز ۲ و فاز ۵ آن (منازل نیشکر و جهاد) نیز مسکونی شده است. خیابان ۱۰ پادادشهر و همچنین خیابان جوادالائمه خیابان‌های اصلی پادادشهر محسوب می‌شوند که عمده‌ی خرید خانه در اهواز و در منطقه‌ی پاداد در این دو خیابان صورت می‌گیرد. در دوران جنگ ایران و عراق این محله مورد حملات گسترده ارتش عراق قرار گرفت و بسیاری از مردم محله در این حملات کشته شدند.

زرگان

اگر شما هم از آن دسته از اعرابی هستید که قصد خرید خانه در اهواز را دارید بهتر است به منطقه‌ی زرگان در این شهر سری بزنید که محل‌هایی در شمال اهواز است. نام این محله از قبیله زرگان (زرقان) که شاخه‌ای از قبیله مشهور عرب «ربیعه بن نزار» است گرفته ‌شده است و به همین دلیل است که اکثریت ساکنان زرگان را همین قبیله‌ی عرب تشکیل می‌دهند.
این محله در شمال شهر اهواز و در ابتدای اتوبان اهواز به شوشتر قرارگرفته است. در مهروموم‌های نه‌چندان دور محله زرگان به‌صورت دهی مجزا از شهر اهواز قرار داشت که برای رسیدن و یا عبور از آن ربع ساعت طول می‌کشید. اما با گسترش اخیر شهر اهواز، این محله کاملاً درون اهواز قرارگرفته است. زرگان خود به دوشاخه المُعَمّر و السُمّاگ تقسیم می‌شود و از تیره‌های آن‌ها می‌توان به بیت ابوالحیه، بیت جاسم، بیت معمر، بیت محارب، بیت ابوفاضل، بیت حداد، بیت اشحت، بیت صوباط. بیت البوسبتی اشاره کرد.

کوروش

متوسط قیمت خرید خانه در اهواز

متوسط قیمت خرید خانه در اهواز

اگر قدرت خرید خانه در اهواز را دارید و می‌خواهید به یکی از مناطق معروف و اعیان‌نشین این شهر بروید، کوروش محله‌ی مناسبی برای شما است. کوروش از محلات قدیمی شهر اهواز است که در نزدیکی رود کارون قرار دارد. البته چند سالی است که نام این محله به ملت تغییر کرده است، اما بیشتر مردم هنوز آنجا را به اسم کوروش می‌شناسند.
کوروش از ۴ فاز تشکیل‌ شده است. نام خیابان‌های اصلی کوروش از قسمت جنوبی عبارت‌اند از ده متری مقیمی، بیست‌متری مقیمی، اقبال، عامری، دانیال و کارون و همچنین بخش‌های فاز ۳ و فاز ۴ کوروش که جدا از این خیابان‌ها قرار دارد. کوروش یکی از خیابان‌های فارسی‌زبان اهواز است که اکثر جمعیت آن را فارسی ‌زبانان تشکیل می‌دهند.
کوروش از قسمت جنوبی به محله زیتون متصل می‌شود و از قسمت شمالی به پاستوریزه می‌رسد و در روبروی کوروش محله زویه قرار دارد. خیابان کارون و فاز ۳ و فاز ۲ کوروش، در کنار رود کارون قرار دارند و جاده ساحلی جدید اهواز از آن رد می‌شود.

زیتون کارمندی

یکی دیگر از خیابان‌های اعیان‌نشین برای خرید خانه در اهواز خیابان زیتون کارمندی است. زیتون کارمندی در ناحیه شمال شرق رودخانه کارون و یکی از محله‌های قدیمی اهواز است که در ابتدا، اساساً توسط شرکت ملی نفت، برای کارمندان این شرکت بنا گردید و چون محله‌ی دیگری نیز با همین نام برای کارگران تأسیس‌شده بود، برای تفاوت قائل شدن بین آن‌ها، محله اول را زیتون کارمندی و دیگری را زیتون کارگری نامیدند. امروزه منازل این محله واگذار گردیده و ساکنان آن مشاغل مختلف دارند لذا مردم اغلب آن را بانام زیتون بدون پسوند ذکر می‌کنند.
این محله از غرب به ملی راه و از شمال به کوی ملت و از جنوب به نیوسایت و از شرق به بلوار پاسداران محدود می‌شود. ازجمله خیابان‌های زیتون می‌توان خیابان‌های اصلی زیتون، فاطمی، کمیل، حجت، زمزم، زاهد و زمرد را نام برد.

شهرک نفت

اگر شما هم قصد خرید خانه در اهواز به‌منظور سرمایه‌گذاری در این شهر را دارید این محله بهترین انتخاب برای شما محسوب می‌شود. در این شهرک کارکنان شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب ساکن هستند. این محله در محدوده‌ای از شهر قرار دارد که در آن تعدادی از شهرک‌های سازمانی شرکت‌های ملی نفت، حفاری و پخش نفت در کنار هم مجتمع شده‌اند.
این شهرک با طراحی ویژه‌ای که ازلحاظ نقشه شده است، یکی از بهترین نمونه‌های شهرک مسکونی در ایران به شمار می‌رود.

شهرک نفت اهواز دارای چندین بازارچه، یک مسجد یک حسینیه و یک مجتمع تفریحی فرهنگی ورزشی کامل است، که بزرگ‌ترین مجتمع ورزشی خاورمیانه به شمار می‌آید و به دست مدیریت مهندسی و ساختمان شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب ساخته‌شده است.

ولی متأسفانه به علت عدم تبلیغ مسئولان مربوطه، تعداد اندکی از وجود چنین مجموعه عظیمی، خبردارند. این بهترین فرصت برای کسانی است که قصد سرمایه‌گذاری در زمینه‌ی مسکن در اهواز را دارند. در حال حاضر این شهرک از ۷ فاز تشکیل‌شده است که اسامی خیابان‌های آن بنام ماه‌های سال شمسی است. با توجه به فضای سبز مطلوب این منطقه و پارک‌هایی که اخیراً در فاز ۶ و ۵۷ دستگاه افتتاح گردیده و وجود بلواری تحت عنوان جاده سلامتی، به‌طورکلی دمای هوا در این شهرک بین ۱ تا ۳ درجه از بقیه مناطق اهواز کمتر است.

وضعیت مسکن در اهواز

وضعیت قیمت خانه در اهواز

وضعیت قیمت خانه در اهواز

برای خرید خانه در اهواز باید بدانید که قیمت هر یک متر ساختمان نوساز فول امکانات در منطقه کوروش ۴ میلیون تومان، در زیتون ۵ تا ۸ میلیون تومان، باهنر ۳ میلیون تومان، سپیدار ۳ میلیون و پانصد هزار تومان، کوی رسالت ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان، گلستان ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، کیانپارس ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و پاداشهر ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است.
البته این قیمت‌ها به‌صورت میانگین است، چراکه در کیانپارس تا متری ۱۰ میلیون تومان هم فروخته‌ شده و عوامل مختلفی در قیمت آن مؤثر است.در منطقه پردیس هم‌خانه با متری یک‌میلیون و پانصد هزار تومان هم پیدا می‌شود که البته ازنظر مکانی کمی مناسب نیستند.
از لحاظ جغرافیایی شمال شهر اهواز بالای شهر اهواز حساب ‌شده و دارای مناطق بسیار باکلاس و سازه‌های رؤیایی است و بالعکس جنوب شهر اهواز پایین‌شهر آن به‌حساب می‌آید و به ‌تبع ازلحاظ قیمت خریدوفروش خانه و حتی اجاره کاشانه نیز جزو مناطق ضعیف به‌حساب می‌آید.
اگر قصد خرید خانه در اهواز و یا هر شهر دیگری را دارید ابتدا می‌بایست به جیب خود نگاه کنید. به فرض مثال اگر شما به دنبال یک‌خانه دوخوابه ۱۰۰ متری لوکس تا ۷۰۰ میلیون تومان در اهواز هستید می‌توانید سراغ محله‌هایی همچون کیانپارس، جاده ساحلی، الهام، مطهری بروید. میانگین قیمت خرید خانه نوساز در محله‌های مذکور از متری ۶ میلیون‌تا ۱۰ میلیون تومان است. و یا اگر دنبال محله‌ای در میان شهر و خرید یک‌خانه دوخوابه تا حدود ۶۰۰ میلیون هستید می‌توانید از محله‌هایی همچون خیابان زیتون کارمندی، گلستان، کیان‌آباد، کوروش، نادری، پاداد شهر و … بازدید نمایید محله‌هایی با قدمت بالا و اصالت بیشتر.
میانگین قیمت خرید خانه نوساز در محله‌های اهواز که در بالا ذکر کردیم از متری ۴ میلیون‌تا ۶ میلیون تومان است.
اما آن دسته از افرادی که به دنبال خرید خانه یا اجاره آپارتمان با حداقل هزینه ممکن در اهواز هستند می‌بایست به سراغ محله‌هایی مانند پردیس، مهدیس، مهرشهر، سپیدار، صد دستگاه، باهنر و … بروید. میانگین قیمت خرید خانه نوساز در محله‌های مذکور از متری یک‌میلیون تا سه میلیون تومان است.

اگر اطلاعاتی از محله‌های اهواز دارید که در انتخاب محل سکونت تاثیرگذار است، آن را برای ما در قسمت دیدگاه بنویسید

این مقاله مورد پسند شما بود؟ امتیاز دهید.

برچسب ها:
نظرات وبلاگ

باید خدمتتون عرض کنم که اشتباه میکنید الان تو مهدیس با ۲۰۰ میلیون میتونی خونی بخری قیمت ماله کی رو میدی عزیز کیان پارس و زیتون و کورش و پاداد داغونش رو ۵۰۰ هم بت نمیدن

پیام بگذارید