۷ نکته در مورد خرید خانه در رشت

خرید خانه در رشت

شهر رشت مرکز استان گیلان با زیبایی‌های طبیعی خود مشتاقان بسیاری را برای سکونت و خرید خانه به ‌سوی خود کشانده است. مردمان خونگرم و بافرهنگ این شهر نیز پذیرای همیشگی مهمانان و مهاجرین خود بوده و هستند. کافی است یک ‌بار به این شهر شمالی سفرکرده باشید. محال است فکر خرید مسکن در رشت به ذهنتان خطور نکرده باشد. خرید آپارتمان در رشت می‌تواند پاسخی به این رویا باشد. املاک رشت در عین حفظ اصالت از ویژگی‌های مدرنیته نیز کاملاً برخوردارند. امکانات بسیاری را در هنگام بازدید فروش آپارتمان در رشت و واحدهای آن خواهید یافت که علاقه به بروز بودن مردمانشان را هویدا می‌کند.

برای اطلاع از قیمت مسکن به سایت هومینگ مراجعه کنید.

در ادامه با انواع قیمت آپارتمان در رشت و شرایط خرید مسکن در رشت با توجه به سرفصل‌های زیر بیشتر آشنا خواهید شد.

 • آشنایی با شهر رشت
 • محله‌های رشت
 • فروش خانه ویلایی در رشت
 • خرید خانه در رشت با وام
 • قیمت آپارتمان در رشت
 • فروش آپارتمان در رشت
 • نکات حقوقی مهم در خرید خانه

آشنایی با شهر رشت

با وسعتی بیش از ۵۰ کیلومترمربع بزرگ‌ترین شهر کناره دریای خزر رشت مرکز استان گیلان قرار دارد. آب‌‌و‌هوای رشت معتدل و در بعضی مواقع مه‌آلود و بیشتر بارانی است. در قدیم به شهر رشت دارالمرز یا دارالامان می‌گفتند که حتی پیش‌تر نام آن «بیه» بوده است. درگذشته نام‌های محلات رشت به پیشه هر محله معروف بوده است مانند محله کوزه گران.
نهضت جنگل، افزایش محدوده شهری، ایجاد آموزشگاه‌های متنوع و ارتقای سطح فرهنگ شهروندان، شهر رشت در رده پیشرفته‌ترین شهرهای ایران قرار گرفت.

زندگی در محله‌های رشت

زندگی در محله‌های رشت

 محله‌های رشت

شهر رشت از شهرهایی است که شمال شهر آن جزو پایین‌شهر و متعلق به قشر کم ‌درآمد و جنوب شهر آن جزو محل‌های پولدار و بورژوایی محسوب می‌شود. جنوب شهر رشت دارای ساختمان‌هایی لوکس و بناهایی بسیار شیک و مدرن است. محله‌های جنوبی و بالا شهر رشت شامل مناطقی چون گلسار، منظریه، بلوار گیلان، اقاقیا، وصال و پارک ملت است که قیمت خانه در رشت را در بالاترین حد خود در این منطقه می‌توان یافت.
املاک رشت در قسمت مرکزی دارای قیمتی کمتر از بالای شهر و درواقع میان‌قیمت هستند. شهرک بهشتی، بلوار نماز، معلم، فلسطین، رشتیان، کاکتوس، دیلمان، نیلوفر، انصاری، امام خمینی، تختی، نامجو و استقامت جزو این محله‌ها هستند. برای یافتن آپارتمان ارزان در رشت باید سری به محله‌های دباغیان، حمیدیان، شهدا، توشیبا، مدرس، امام حسین، جانبازان، یخ‌سازان، شهید بهشتی، کمربندی و آزادگان بزنید. فروش خانه ویلایی نیز بسته به محلی که انتخاب می‌کنید، بودجه متفاوتی را می‌طلبد.

جالب است بدانید که بالا شهر و محله متمول شهر رشت در جنوب این شهر واقع ‌شده و بالاترین فروش خانه در رشت مربوط به جنوب آن است.

 فروش خانه ویلایی در رشت

قیمت خانه در رشت همان‌طور که گفته شد بسیار به محله و منطقه و امکانات سازه وابسته است. برای جستجوی فروش خانه ویلایی در رشت توجه شما را به مورد زیر جلب می‌کنیم. برای خرید خانه در رشت در محله‌های جنوب شهر آن از مترمربعی ۸ میلیون تومان شروع می‌شود و بسته به نوع سازه تا ۸٫۵ میلیون تومان نیز می‌رسد. به‌ عنوان ‌مثال ویلایی ۳۰۰ متری در گلسار ۳ خوابِ نوساز ۲٫۵ میلیارد تومان آگهی شده است.
فروش خانه ویلایی در رشت و در محله‌های مرکزی اما متفاوت است و قیمت ثابتی متأسفانه ندارد. خیابان به خیابان و محله به محله متفاوت است و از ۹۰۰ هزار تومان تا ۳ میلیون تومان نیز می‌رسد.
برای روشن‌تر شدن موضوع به مثال‌های زیر توجه فرمایید:
خانه ویلایی ۵۵ متری در میدان امام علی باقیمت ۶۰ میلیون تومان می‌توان خانه‌دار شد. خانه ۱۴۵ متری نوساز در خیابان معلم از قرار هر مترمربع حدود ۸ میلیون تومان با ۱ میلیارد و ۲۳۰ میلیون تومان می‌توان خرید. به همچنین فروش خانه در رشت در خیابان کشاورز به متراژ ۲۹۶ متر را می‌توان به قیمت ۲۸۵ میلیون تومان تهیه کرد. همان‌طور که دیدید با توجه به خیابان قیمت‌ها از حدود بالای ۱ میلیون تومان تا ۸ میلیون تومان متغیر است. برای خرید خانه در رشت باقیمت مناسب در مناطق شمالی شهر که مناطق ارزان آن نیز محسوب می‌شود بین ۹۰۰ تا ۱میلیون و ۲۰۰ هزار تومان متغیر است.

خرید و فروش خانه ویلایی در رشت

خرید و فروش خانه ویلایی در رشت

خرید خانه در رشت با وام

یکی از گزینه‌های خانه‌دار شدن در هر شهری خرید خانه با وام است. در شهر رشت نیز می‌توان خانه وام‌دار خرید. حتی می‌توان با استفاده از تسهیلات بانکی کمک ‌هزینه خرید خانه دریافت کرد. توجه داشته باشید برای خرید خانه در رشت با وام می‌توانید از طرح‌های دریافت وام خانه اولی‌ها نیز استفاده کنید. البته اگر تاکنون از وام خرید مسکن استفاده نکرده باشید یا تاکنون خانه‌ای به نام خود ابتیاع نکرده باشید. با توجه به اینکه شرایط دریافت وام دائم در حال تغییر است قبل از اقدام برای خرید خانه در رشت بهتر است از بانک‌های معتبر شرایط دریافت وام را جویا شوید.
برای خرید خانه در رشت با وام و خانه‌هایی که خودشان وام‌دارند مراحل خاصی باید به‌طور رسمی طی شود. حتماً تأکید می‌کنیم حتماً قبل از پرداخت پول با بانک مربوطه هماهنگی‌های لازم برای نقل و انتقالات سند را انجام دهید. ضمن اینکه احتمال فروش مسکن به چند شخص و کلاه‌برداری در این‌جور معاملات وجود دارد بنابراین تمام جوانب احتیاط را بسنجید.

خرید خانه در رشت با وام گزینه مناسبی برای خانه‌دار شدن است به شرطی که موارد قانونی آن رعایت شود.

آپارتمان ارزان‌قیمت در رشت

آپارتمان ارزان‌قیمت در رشت

قیمت آپارتمان در رشت

خرید آپارتمان در رشت اما چالش‌های خاص خود رادار است. احتمالاً با توجه به اینکه اکثر آپارتمان‌ها در این شهر نوساز یا نیمه نوساز هستند بنابراین قیمت بالاتری نسبت به فروش خانه ویلایی در رشت دارد. اما نا امید نشوید با همه این اوصاف قیمت آپارتمان در رشت در بعضی محله‌ها بسیار مناسب هستند، در ادامه با این نوع املاک رشت بیشتر آشنا خواهید شد. آپارتمان ۸۰ متری در محله معلم را می‌توان با ۴۹۶ میلیون تومان خریداری کرد. تقریباً برای خرید آپارتمان در رشت با قیمت مناسب فقط می‌توان آپارتمان‌هایی بین ۴۰ تا ۵۰ مترمربع را پیدا کرد. فروش آپارتمان در رشت و حومه آن البته معادلات فوق را بر هم می‌زند و می‌توان با بودجه کمی نیز آپارتمانی را صاحب شد. فروش خانه در رشت خصوصاً در قسمت‌های شمالی آن نیز برای جستجو آپارتمان ارزان در رشت شروع خوبی خواهد بود.

آپارتمان ارزان ‌قیمت در رشت را می‌توان در محلات شمالی آن جستجو کرد.

فروش آپارتمان در رشت

برای خرید آپارتمان در رشت با توجه به سال ساخت، منطقه و امکانات ساختمان قیمت‌ها رنج گسترده‌ای دارد. گویی فاصله قیمت‌ها از مناطق بالا شهر تا مناطق پایینی شهر را با فواصل بین ستاره‌ای می‌سنجند گرچه این معضل مختص این شهر نیست. فروش آپارتمان در رشت و مناطق بورژوایی آن به‌طور متوسط بین ۵ میلیون تومان تا ۷ میلیون تومان متفاوت است. البته این مبالغی که عرض شد برای آپارتمان‌های معمولی و باقیمت مناسب است وگرنه که آپارتمان‌های لوکس و سوپرلوکس بین ۱۱ تا ۱۲٫۵ میلیون تومان است. شاهد آن‌هم آپارتمان نوساز ۱۷۹ متری در خیابان گیلان است که با فول امکانات تنها ۲میلیارد و ۹۰۰ هزار تومان قیمت دارد!
در مناطق مرکزی اما برای خرید آپارتمان در رشت بابت هر مترمربع باید بین ۴ تا ۶ میلیون تومان هزینه کنید. آپارتمانی یکخوابه و ۴۵ متری در خیابان رشتیان با ۲۰۰ میلیون تومان هزینه برای فروش گذاشته‌شده است. در خود محله معلم آپارتمان ۳ خواب ۱۷۰ متری اما باقیمت ۱ میلیارد و ۳۶۰ میلیون تومان یعنی بالای متری ۷ میلیون تومان برای فروش آگهی شده است.
برای خرید آپارتمان ارزان در رشت حتماً به محله‌های آزادگان، دباغیان، امام حسین و جانبازان هم سری بزنید. فروش آپارتمان در رشت و این محله‌ها باقیمت پایین‌تری در حدود ۲ تا ۳ میلیون تومان عرضه می‌شود. قیمت مسکن در رشت گرچه چون هر کلان‌شهر دیگری نرخ‌های گسترده‌ای دارد اما با حداقل هزینه نیز می‌توان در این شهر خانه‌دار شد.

فروش آپارتمان در رشت

فروش آپارتمان در رشت

نکات حقوقی مهم در خرید خانه

در هنگام خرید خانه نکات حقوقی ضروری مهمی وجود دارد که باید رعایت شوند تا از مشکلات احتمالی جلوگیری شود.

 • مالکیت فروشنده باید از طرف خریدار مورد بررسی قرار گیرد. متأسفانه هستند افراد سودجویی که با استفاده از مدارک جعلی با این روش کلاه‌برداری می‌کنند. اگر تمایل به خرید مسکن در رشت رادارید، حتماً سند رسمی را به‌دقت بررسی و از درج نام صحیح و کامل فروشنده به‌عنوان مالک، اطمینان حاصل کنید.
 • اختیار فروش ملک از سوی فروشنده نیز در موارد معاملات وکالتی مورد مهم دیگری است که باید موردبررسی قرار گیرد. با توجه به مشکلات به وجود آمده در این زمینه توصیه می‌شود که از انجام این نوع معاملات خودداری کنید. اما در صورت تمایل به خرید خانه در رشت به‌صورت وکالتی بررسی شود که آیا وکیل مورد نظر، اختیار فروش ملک از طرف مالک را دارد یا خیر؟ درصورتی‌که صراحتاً در وکالت‌نامه اختیار فروش ملک به فروشنده داده نشده باشد، وکیل حق انجام چنین معامله‌ای را به‌طور قانونی ندارد. صحت اعتبار وکالت‌نامه نیز مسئله دیگری است.
 • تطبیق مشخصات سند با ملک نیز بسیار مهم است. حتماً تمام موارد مندرج در سند با موارد واقعی در ملک از قبیل متراژ و پلاک ثبتی و… بررسی شود.
 • سلامت ملک ازنظر رهن نبودن یا بازداشت نبودن ملک از طریق دفاتر اسناد رسمی معتبر املاک رشت می‌توان بررسی کرد. گرچه تنظیم سند رسمی به نام خریدار، منوط به فک رهن یا رفع بازداشت از ملک است بنابراین دفاتر رسمی معتبر اقدام به این امر نمی‌کنند.
 • ملک موردنظر بدهی مالیاتی یا تخلفات شهرداری نباید داشته باشد. بنابراین با اخذ استعلام‌های لازم از مراجع ذیصلاح می‌توان به این امر پی برد.
 • قرارداد اجاره‌ی ملک را به‌صورت مشخص در مبایعه‌نامه ذکر کرده و نتیجه آن را با مستأجر ملک حتماً در میان بگذارید.
 • انتقال پارکینگ و انباری در سند موردنظر نیز بسیار اهمیت دارد. حتماً مشخصات دقیق این دو مورد در مبایعه‌نامه یا سند ذکر شود.

برای خرید خانه در رشت می‌توانید با هر بودجه‌ای خانه مناسب با آن را خریداری کرد. املاک رشت برعکس شهرهای دیگر در نقاط شمالی قیمت پایین‌تری دارند. قیمت خانه در رشت از جنوب تا شمال آن تفاوت‌های بسیاری دارد. قیمت آپارتمان در رشت نیز به همین ترتیب دارای گستره نرخی بالایی است. فروش خانه در رشت با وام نیز گزینه مناسبی برای کمک به خرید املاک در رشت است.

خرید مسکن در رشت چالش‌های خاص خود رادار است و تعیین محدوده موردنظر برای خرید خانه کمک بسیاری در زمان جستجو است. یکی از مزایای زندگی در این شهر فرهنگی امکان خرید خانه با بودجه‌های متفاوت است که شمارا از اجاره‌نشینی نجات می‌دهد. شما برای خرید خانه چه چالش‌هایی دارید و اولویتتان برای خرید خانه چه فاکتورهایی است؟

به این مقاله از هومگ چه امتیازی می‌دهید؟

برچسب ها:
نظرات وبلاگ

ببخشید متراژ زمینی که گفتم در محله نیروی دریایی هست ۱۰۴ متر هست ۴۰ تومن

یه زمین در محله نیروی دریایی پیشنهاد شده ، میگه همه امکانات کنار زمسن هست و فقط علمک گاز نداره ۲۰۰ متر ۴۰ تومن ایا می ارزه یا نه ؟ و اینکه این منطقه رو به پیشرفت برای سرمایه گذاری هست یا نه . ضمنا اگر زمین در محله خوب سراغ دارید با مبلغ ۳۵ تا ۴۰ تومن پیشنهاد بدید لطفا .متشکرم
۰۹۱۹۲۲۰۹۷۴۸
این شماره بنده هست که هم واتس اپ داره هم تلگرام ممنون میشم راهنمایی کنید

بابت اگاهی دادن و مطالب خوبتون هم ممنونم

سلام سوال سختی رو مطرح کردید. علاوه بر امکانات و موقعیت زمین موارد دیگری هم هست که به یک زمین ارزش میده، طول و عرض زمین قناس بودن یا نوبدن و خیلی موارد دیگر، از مشاور املاک آشنا به محل مشاوره بگیرید

پیام بگذارید