برای خرید خانه در سنندج به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

خرید خانه در سنندج

گرچه مناطق مرکزی و شرقی ایران پوشش کویری و آب‌وهوای خشک و گرم دارند؛ اما بخش غربی آن آب‌وهوایی سرد و کوهستانی دارد. چراکه این مناطق به رشته کوه‌های زاگرس نزدیک هستند و این موضوع تاثیر مستقیم روی هوای مناطق غربی دارد. وجود هوای پاک و خنک کنار طبیعت بکر در این بخش، باعث شده مناطق غرب ایران محلی مطلوب برای سکونت باشند. به همین دلیل علاوه بر اهالی و ساکنان محلی افراد زیادی خواهان زندگی در شهرهای غربی ایران هستند. در نتیجه سالانه افراد زیادی به عنوان گردشگر، مسافر یا مهاجر به مناطق غربی ایران سفر می‌کنند.
یکی از شهرهای غربی ایران سنندج است. این شهر که دومین شهر بزرگ کردنشین محسوب می‌شود، مرکز استان کردستان در غرب کشور است. سنندج به دلیل چارچوب‌های اخلاقی پررنگ مردم خود یکی از قطب‌های گردشگری سالم در ایران شناخته می‌شود. به همین دلیل شهری سالم برای سفر و سکونت است. این موضوع بهانه‌ای شد که در این مطلب به شهر سنندج بپردازیم. در ادامه ضمن معرفی سنندج، بررسی امکانات رفاهی آن برای سکونت و بیان نکاتی مهم برای خرید خانه ، قیمت خانه‌های مختلف با متراژهای متفاوت برای خرید را در آن بررسی خواهیم کرد. اگر شما هم قصد خرید خانه در سنندج را دارید، توصیه می‌کنیم مطالعه این مطلب را از دست ندهید.

برای خرید و فروش ملک به سایت هومینگ مراجعه کنید

بررسی کلی وضعیت سکونت در سنندج

سنندج هم مانند هر شهر و استان دیگر، ویژگی‌های خاص خود را دارد و امکانات رفاهی مختلفی در اختیار ساکنان قرار داده است. در یک بررسی کلی وضعیت امکانات رفاهی این شهر را می‌توان به صورت زیر در نظر گرفت:

شرایط آب‌وهوایی

سنندج شهری سرد و نیمه خشک است؛ اما در بازه‌های زمانی مختلف میزان رطوبت هوا در این شهر بیشتر شده و هوا را سرد و مرطوب می‌کند. این شهر در تیرماه روزهایی با دمای بالای ۴۰ درجه و در زمستان منفی ۱۳ درجه را از سر گذرانده است. بنابراین می‌توان گفت سنندج شهری چهار فصل است و شدیدترین تغییرات آب و هوایی را دارد. همچنین بارش برف و باران در سنندج میزان قابل توجهی دارد.

خرید ملک در سنندج

خرید ملک در سنندج

خدمات پزشکی و درمانی

سنندج از نظر پزشکی شرایط بسیار خوبی دارد. تعداد داروخانه‌ها، درمانگاه‌ها و بیمارستان‌های دولتی یا خصوصی موجود در شهر بسیار زیاد است. بنابراین ساکن برای دریافت چنین خدماتی نه تنها نیازی به سفرهای بین شهری ندارند، بلکه الزامی به سفرهای درون شهری نخواهند داشت. چراکه هر محله از سنندج بیمارستان‌های تخصصی و درمانگاه‌های خود را دارد. از مهم‌ترین بیمارستان‌‍‌های این شهر می‌توان به بعثت، توحید، کوثر و آریا اشاره کرد.

مراکز آموزشی

این شهر از نظر جایگاه علمی، جایگاه قابل قبولی بین شهرهای ایران است. دانشگاه‌های سراسری و آزاد، دانشگاه علوم پزشکی، موسسات آموزش عالی، پارک علم و فناوری، آموزشگاه‌های خصوصی و غیرانتفاعی و… همه و همه باعث شده جمعیت تحصیل‌کرده سنندج روزبه‌روز افزایش پیدا کنند. دانشگاه کردستان، دانشگاه علوم و تحقیقات کردستان و دانشگاه علوم پزشکی این شهر از محبوب‌ترین واحدهای دانشگاهی و علمی سنندج هستند. بنابراین می‌توان گفت سنندج شهری مناسب برای تحصیل است.

امکانات تفریحی

سنندج طبیعت بسیار چشم‌نوازی دارد. همچنین آب‌وهوای مطبوع این شهر باعث سرسبزی بیشتر آن شده است. در نتیجه بوستان‌ها و فضای سبز شهر بسیار زیاد و سرسبز است. پارک‌ جنگلی کشاورز، پارک شطرنج، پارک کودک، پارک آی‌تی و پارک ملت از پارک‌های محبوب سنندج هستند. علاوه براین تعداد سینماها، تئاترهای شهر برای اهالی آن کافی است. پردیس سینمایی بهمن در سنندج بزرگ‌ترین پردیس سینمایی در غرب کشور است. همچنین سینمای پارک امیریه به عنوان سینمای روباز در سنندج طرفداران زیادی دارد. در آخر سالن‌های ورزشی، مجتمع‌های تفریحی، پارک آبی و… سنندج شرایط خوبی برای سرگرمی و تفریحات اهالی فراهم کرده است.

خرید آپارتمان در سنندج

خرید آپارتمان در سنندج

برای خرید خانه در سنندج به چه نکاتی باید توجه کرد؟

سنندج هم مانند سایر شهرها خانه‌هایی با متراژهای مختلف دارد. بنابراین برای خرید خانه در سنندج انتخاب‌های زیادی پیش روی شما خواهد بود؛ اما پیش از خرید خانه‌ نکات زیر را در نظر داشته باشید.

ضرورت وجود وسایل سرمایشی و گرمایشی

همان‌طور که گفته شد سنندج در یک منطقه‌ی کوهستانی واقع شده است. این موضوع باعث شده تغییرات دمایی سنندج در فصول مختلف سال بسیار زیاد باشد؛ بنابراین زمستان‌های بسیار سرد و تابستان‌های بسیار گرمی در سنندج وجود دارد. در نتیجه هنگام خرید خانه اطمینان خاطر پیدا کنید سیستم سرمایشی و گرمایشی خانه‌ی مورد نظر وضعیت مناسبی داشته باشد. وجود کولر برای فصل‌های گرم و شوفاژ یا بخاری برای فصل‌های سرد سنندج بسیار ضروری است.

پنجره‌های دو جداره

با توجه به تغییرات آب‌وهوایی شدید سنندج، استفاده از پنجره‌های معمولی در این شهر انتخاب عاقلانه‌ای نیست. پنجره‌های آهنی به دلیل رسانایی بالای خود همواره درحال تبادل دما با محیط بیرون هستند؛ بنابراین استفاده از آن‌ها باعث می‌شود همه انرژی گرمایی یا هوای خنک موجود در خانه هدر برود. در نظر داشته باشید استفاده از پنجره با قاب و شیشه دو جداره باعث حفظ دمای موردنیاز شما در محیط خانه شده و فضای دلنشین و مطبوع فراهم خواهد کرد. بنابراین بهتر است به وجود پنجره‌های دوجداره اهمیت زیادی بدهید.

عدم حساسیت روی بالکن

هوای بسیار گرم و بسیار سرد سنندج باعث شده ساکنان ترجیح دهند بیشتر ایام سال پنجره‌ها را ببندند و از سیستم سرمایشی یا گرمایشی استفاده کنند؛ بنابراین تصور نشستن در بالکن و لذت بردن از هوا چندان عاقلانه به نظر نمی‌رسد. همچنین قرار دادن وسایل اضافه در تراس به دلیل تغییرات آب‌وهوایی باعث آسیب به آن‌ها می‌شود. در صورتی که خانه موردنظر شما انباری یا فضای کافی برای وسایل ضروری و غیر ضروری را دارد، روی وجود بالکن یا متراژ آن حساسیت نداشته باشید.

هزینه خرید خانه در سنندج

هزینه خرید خانه در سنندج

بررسی وضعیت پشت بام

سنندج با بارش‌های برف و باران بسیار زیادی همراه است. درصورتی‌که سقف خانه‌ی شما کوچکترین مشکلی داشته باشد، آب باران یا برف به راحتی باعث آسیب خانه‌ی شما خواهد شد. پیش از خرید خانه به خوبی سقف، پشت بام و درز پنجره‌ها را بررسی کنید تا درصورت وجود مشکل بتوانید آن را تشخیص دهید.
به طور خلاصه بهتر است پیش از خرید خانه در سنندج همه راه‌های نفوذی به خانه را بررسی کنید. چرا که گرما و سرمای سنندج شدت قابل توجهی دارد و درصورتی که در، پنجره یا سقف و دیوار نقصی داشته باشند مشکلات بسیاری برای شما فراهم خواهد کرد؛ علاوه بر آنچه گفته شد برای اجاره خانه در هر شهر و محله‌ای وضعیت راه پله‌ها، عملکرد صحیح آیفون و خطوط تلفن، آب، برق، گاز، انباری، پارکینگ، مشاعات، تمیزی خانه، کابینت و شیرآلات، سرویس بهداشتی و… را با دقت بررسی کنید. در ادامه به مقایسه قیمت خرید خانه در محله‌های مختلف سنندج خواهیم پرداخت.

قیمت خرید خانه در سنندج

هر محله از سنندج متناسب با موقعیت و امکانات خود قیمت‌های مختلفی دارد. قیمت بعضی خانه‌های سنندج به شرح زیر است.

خرید خانه‌ی زیر ۱۰۰ متر در سنندج

در این شهر خرید خانه‌های کوچک و زیر ۱۰۰ متر برای قشر جوان یا خانواده‌های کم‌جمعیت، بسیار ساده است. چراکه خانه‌هایی با این بازه متراژ در شهر سنندج به راحتی پیدا می‌شود. در حال حاضر یک خانه‌ی ۷ سال ساخت با متراژ ۴۹ متر در محله‌ی شهدای سنندج دارای یک اتاق خواب، انباری، پارکینگ و آسانسور در طبقه همکف ساختمانی چهار طبقه قیمتی برابر با ۱۰۵ میلیون تومان دارد. همچنین برای یک خانه‌ی ۶۰ متری ۱۰ سال ساخت در محله‌ی بهاران سنندج با یک اتاق خواب، انباری، پارکینگ و آسانسور در طبقه‌ی دوم ساختمانی هشت طبقه حدود ۱۲۰ میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است. علاوه براین یک واحد مسکونی ۸۴ متری در طبقه‌ی اول مجتمعی هشت طبقه، واقع در منطقه‌ی بهارستان، قدمتی در حدود ۶ سال و قیمتی برابر با ۱۹۰ میلیون تومان دارد. این خانه دارای دو اتاق خواب و درب ضد سرقت، آسانسور و پارکینگ است. از خانه‌های بزرگ‌تر هم می‌توان به خانه‌ای نوساز و ۹۶ متری در ویلاشهر سنندج اشاره کرد. این خانه که به دو اتاق خواب مجهز شده است، پارکینگ، انباری، آسانسور و پنجره‌های دو جداره دارد. برای سکونت در این خانه باید مبلغی در حدود ۱۸۵ میلیون تومان پرداخت کنید. در آخر هم خانه‌ای ۱۰۰ متری با دو اتاق خواب را بررسی می‌کنیم. این خانه‌ که در منطقه زاگرس واقع شده به دو لاین آسانسور، محوطه‌ی باز، دوربین مداربسته،نگهبانی و… مجهز است و قیمتی در حدود ۱۴۸ میلیون تومان دارد.

قیمت خرید خانه در سنندج

قیمت خرید خانه در سنندج

خرید خانه‌ بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ متر در سنندج

خانه‌های این حدود متراژ برای کاربرانی که خانواده‌هایی که از نظر جمعیت حد میانه‌ای دارند، انتخاب مناسبی خواهد بود. در حال حاضر یک خانه‌ی ۱۱۰ متری دو خواب در مجتمع علوم پزشکی سنندج، قیمتی برابر با ۲۴۵ میلیون تومان دارد. این خانه که در طبقه اول مجتمعی واقع شده است و بدون آسانسور بوده و به انباری ۹ متری و پارکینگ مجهز است. واحدهای موجود در مجتمع‌های مسکونی اغلب گران هستند و شما می‌توانید متراژهای بزرگ‌تر با قیمت کمتر هم پیدا کنید. برای مثال در منطقه‌ی فراز یک واحد مسکونی ۱۳۰ متری دو سال ساخت با دو اتاق خواب، یک حیاط ۴۰ متری، حیاط خلوت سر پوشیده ۱۰ متری، آسانسور، دوربین مدار بسته و انباری، قیمتی در حدود ۱۹۵ میلیون تومان دارد.
همچنین یک خانه‌ی ۱۴۲ متری در شهرک مالکان سنندج با سه اتاق خواب، دو تراس و انباری بزرگ، پارکینگ، درب ضد سرقت، پنجره‌های دو جداره، آسانسور، درب اتوماتیک، دو سرویس بهداشتی ایرانی و فرنگی و… قیمتی برابر با ۴۴۰ میلیون تومان دارد. همچنین یک واحد مسکونی ۱۶۹ متری ۷ سال ساخت، مبلغی در حدود ۴۵۰ میلیون تومان دارد. این خانه که در طبقه آخر ساختمانی سه طبقه واقع شده است در حدود ۱۰۰ متر بهار خواب مجزا داشته و به دو پارکینگ، انباری، آسانسور و… مجهز شده است. این خانه در منطقه‌ی بهاران قرار دارد.

خرید خانه‌ی بالای ۲۰۰ متر در سنندج

در حال حاضر یک خانه‌ی ۳۸۰ متری در منطقه‌ی چهارباغ سنندج دارای زیربنای ۲۸۰ متر با پنج اتاق خواب، حیاط ۱۰۰ متری، انباری و پارکینگ، واقع در طبقه‌ی اول ساختمانی سه طبقه، قیمتی برابر با ۹۰۰ میلیون تومان دارد. در نظر داشته باشید خانه‌‌های بالای ۲۰۰ متر در سنندج اغلب زیربنایی در حدود ۱۰۰ تا۱۵۰ متر دارند و باقی متراژ آن‌ها برای حیاط در نظر گرفته می‌شود. بنابراین در صورتی قصد خرید خانه‌ی بزرگ در سنندج دارید، اطمینان خاطر پیدا کنید که متراژ بزرگ خانه برای حیاط نیست و از زیربنای آن فضای کافی برای خانه در نظر گرفته شده است.
درمجموع می‌توان گفت سنندج شهری مطلوب و ایده‌آل برای سکونت است که کنار شرایط آب‌وهوایی مطلوب، امکانات رفاهی قابل قبولی برای شهروندان فراهم کرده است. بنابراین در صورتی که قصد سکونت در این شهر را دارید، ابتدا بودجه خود را برای خرید خانه در سنندج تعیین کنید. سپس در محله‌های دلخواه خود خانه‌های مناسب را پیدا کنید. صبورانه جستجو کنید تا مطمئن شوید گزینه‌ای را از قلم نینداخته‌اید. در آخر بین مواردی که بررسی کرده‌اید، خانه منتخب خود را برگزینید. با کمی صبر و دقت می‌توانید انتخابی آگاهانه داشته باشید و احتمال خسارت مالی و پشیمانی را از میان بردارید.

شما برای خرید خانه در سنندج چه محله‌هایی را پیشنهاد می‌کنید؟ دلیلتان برای پیشنهاد این محله‌ها چیست؟ نظرات خود را برای ما در قسمت دیدگاه بنویسید

به این نوشته از هومگ چه امتیازی می‌دهید؟

برچسب ها:
پیام بگذارید