املاک هومینگ

همه‌ چیز در مورد خرید و فروش باغ در آملزمان تقریبی مطالعه: 4 دقیقه

اجاره باغ آمل

انسان به ‌صورت ذاتی به مسئله‌ی پرورش دادن اهمیت داده و به آن عشق می‌ورزد. به‌طوری‌که وقتی هرکدام از ما گیاهی را حتی برای مدت کوتاهی، می‌کاریم و آن را پرورش می‌دهیم، با آن به‌گونه‌ای رفتار می‌کنیم که گویا تکه‌ای از وجودمان است و خودمان آن را خلق کرده‌ایم.
به همین دلیل است که اکثر ما علاقه داریم که حتی یک باغچه‌ی کوچک و یا یک پاسیوی جمع ‌و جور برای خودمان داشته باشیم تا بتوانیم اوقاتی را فارغ از دنیای اطراف با گل و گیاهانمان سروکله بزنیم و از رشد آن‌ها لذت ببریم. معمولاً همین عامل در وجود ما است که باعث می‌شود بسیاری از افراد بعد از دوران بازنشستگی و فارغ شدن از کار و روزمرگی، به شهرستان‌ها و روستاها مهاجرت کرده و باقی عمر خود را صرف باغداری و یا زمین‌داری کنند. این کار به آن‌ها حس خوب سرزندگی و مفید بودن را القا می‌کند.
شاید هرکدام از ما هم در اطراف خود دیده باشیم که عده‌ای بعد از دوران بازنشستگی خود به دنبال خرید و فروش باغ و پیدا کردن زمینی برای کاشت گیاهان مختلف هستند. البته خرید و فروش باغ عملاً فقط به خاطر پرورش میوه و گیاه انجام نمی‌شود و عده‌ای ترجیح می‌دهند تا یک جای دنج و سرسبز با میوه‌های تروتازه برای گذراندن اوقات فراغت خود داشته باشند و به همین منظور است که دست به عمل خرید و فروش باغ می‌زنند.

 

خرید و فروش باغ برای ساکنین پایتخت در محدوده شهر تهران تقریباً غیرممکن شده است و پایتخت‌نشینان باید به دنبال خریدوفروش باغ در شهرهای اطراف مانند شهریار یا شهرهای شمالی باشند.

 

اما اگر شما هم از آن دسته از افرادی هستید که تمایل دارید به مسئله‌ی خرید و فروش باغ به چشم سرمایه‌گذاری نگاه کنید و در آینده‌ی خود، مثلاً در دوران بازنشستگی‌تان از این کار سود ببرید، بهتر است به فکر خرید باغ در شهرهایی باشید که آب ‌و هوا و میزان بارش باران در آنجا مطلوب باشد و شما بتوانید از به ثمر رسیدن نتیجه‌ی زحمات خود مطمئن باشید.
یکی از مناطقی که ازلحاظ آب و هوایی برای خرید باغ مناسب است، شمال کشور است. در بین شهرهای شمالی، شهر آمل به دلیل نزدیکی به تهران و داشتن آب‌ و هوای مطلوب و باران فراوان گزینه‌ی بسیار مناسبی برای خرید باغ توسط پایتخت‌نشینان است.
فاصله‌ی شهر آمل تا تهران چیزی حدود سه ساعت است و در صورت خرید باغ در آمل شما می‌توانید با خیال راحت یک یا دو روز در هفته با پیمودن مسافت کمی به این شهر زیبای شمالی برسید و به باغ خود سر بزنید. البته خود شهر آمل تقریباً به‌طور کامل مسکونی است و زمین‌های کشاورزی و باغ‌ها و باغستان‌ها در روستاها و شهرهای اطراف آمل قرارگرفته‌اند، همچون روستاهایی نظیر چمستان که مملو از باغ و ویلا و زمین کشاورزی خریداری‌ شده توسط پایتخت ‌نشینان است.
اما اگر شما تاکنون تجربه‌ای در مورد خرید و فروش باغ ندارید و این بار اول است که در این عرصه قدم می‌گذارید، باید به نکات بسیار مهمی توجه کنید تا بعداً دچار مشکل نشوید. چند نمونه از مهم‌ترین نکاتی که در خرید و فروش باغ باید به آن‌ها دقت کنید را در ادامه برایتان قرار داده‌ایم.

مهم‌ترین نکاتی که در خریدوفروش باغ باید در نظر گرفته شود عبارت‌اند از:

اجاره باغ آمل

۱) در آمل و روستاهای اطراف شهرک‌های باغ ویلایی وجود دارد که هرکدام دارای ویژگی‌ها و ضعف‌هایی هستند. شهرک‌ها با کاربری باغ ویلا در شهر آمل اندک هستند که در این صورت بعد از خرید باغ می‌توان با گرفتن مجوز قانونی از شهرداری منطقه اقدام به ساخت ویلا کرد. اما شهرک‌های دیگری نیز وجود دارند که تمامی آن‌ها نیز دارای سندهای شش‌دانگ و امکانات کامل هستند.

 

بسیاری از کسانی که قصد خرید باغ ویلا در آمل را دارند این نوع بافت را می‌پسندند اما به دلیل بالا بودن قیمت‌ها نسبت به دیگر مناطق، ممکن است باغ ویلاهای شهرکی از لیست عده‌ی بسیاری خارج شود.

 

اما مسئله‌ی مهم در خریدوفروش باغ این است که در مناطق شهرکی امکانات کامل است و سندها به‌صورت شش‌دانگ هستند. اغلب کسانی که مرتب بودن خیابان‌ها و پرستیژ باغ ویلاهای اطراف برای آن‌ها مهم است این نوع بافت را می‌پسندند.

۲) در آمل مجموعه‌های باغ ویلایی بسیاری وجود دارد که ماهیت کلی این مجموعه‌ها به این صورت است که این مجموعه‌ها در ابتدا باغ‌های بزرگی بودند که به قطعات کوچک و اکثراً ۵۰۰ و ۱۰۰۰ متری تقسیم ‌شده‌اند. معمولاً این مجموعه‌ها دارای درب‌های ورودی و کوچه‌های اختصاصی و نیز سرایداری هستند که این ویژگی‌ها برای خرید و فروش باغ ویلا حائز اهمیت است. سندهای باغ ویلاهای واقع در این مجموعه‌ها معمولاً به‌صورت تک‌برگ و افراض شده از سندهای مادر است.

۳) اکثر باغ ویلاها در آمل، در اطراف محیط‌های بومی و مسکونی واقع‌شده‌اند که در ابتدا این مناطق باغ‌های بزرگ میوه بوده است. اما باگذشت زمان و ارزشمند شدن، این‌گونه باغ‌ها تبدیل به باغ‌های کوچک ‌شده‌اند و پس ‌از آن ویلاهایی در آن‌ها احداث ‌شده است.
حال نکته حائز اهمیت قرارگرفته این باغ ویلاها در قبل از محیط بومی و مسکونی یا بعد از آن است. واضح است که باغ ویلاهای قبل از محیط‌های مسکونی دارای ارزش بیشتری هستند و قاعدتاً قیمت این‌گونه باغ‌ها به نسبت باغ‌هایی که از محیط‌های بومی عبور می‌کنند، بیشتر است.

باغ

۴) مهم‌ترین موردی که در خرید و فروش باغ باید در نظر گرفته شود، سهمیه آب کشاورزی است. با توجه به میزان اهمیت در نوع آبیاری درختان داشتن سهمیه آب کشاورزی از موتورخانه همان محل، یک ویژگی محسوب می‌شود که در صورت نبود آن می‌تواند مشکلاتی و هزینه‌های بعدی را به همراه داشته باشد.

۵) و آخرین موردی که در خرید و فروش باغ باید در نظر گرفته شود، اطمینان از عدم وجود ملک‌های صنعتی به‌خصوص گاوداری و مشاغل دارای بوی بد در اطراف ملک مورد نظر است.

بعد از موردبررسی قرار دادن موارد بالا و مشورت با یک مشاور املاک مطمئن شما می‌توانید با خیال راحت اقدام به خرید باغ در شهر آمل کنید و با گذراندن اوقات خود در این شهر، از آب‌ و هوای دل‌چسب و محیط سرسبز اطرافتان لذت ببرید.

برچسب ها:
پیام بگذارید