درباره خرید و فروش خانه در ملایر بدانیم

ملایر

صاحب خانه شدن برای اولین بار، همراه با استرس‌ها و تنش‌های خاصی است. به همین منظور قبل از خرید خانه نکاتی را باید در نظر بگیریم. در مرحله اول این نکته مهم است که در کدام شهر و کدام منطقه اقدام به خرید و فروش میکنیم. امروزه یکی از شهرهایی که برای زندگی مورد توجه قرار گرفته است، ملایر است.
ملایر بعد از همدان بزرگترین شهرستان استان همدان است. این استان فرصت‎های خوبی برای سرمایه‌گذاری در ۴ بخش صنعت، گردشگری، کشاورزی و راه و ساختمان را دارد.
در این مقاله به منظور کمک به شما برای تصمیم گیری آسان، راهنمایی‌ها و نکات مفیدی را برای خرید و فروش خانه در ملایر ارائه کرده ایم. سر فصل‌های عنوان شده در این مقاله عبارتند از:

  • معرفی شهر ملایر و اهمیت آن
  • نکات مهم برای خرید و فروش خانه در ملایر
  • آشنایی با محله‌ها و قیمت‌های خرید و فروش خانه در ملایر

معرفی شهر ملایر و اهمیت‎‌های آن

ملایر پس از شهرستان همدان بزرگترین شهرستان استان همدان است. وسعت این شهرستان ۶۰ کیلو متر مربع است که شامل ۵ شهر ملایر، زنگنه، ازندریان، سامن، جوکار بر اساس تقسیمات کشوری است. از ۴ بخش مرکزی، جوکار، سامن، زند تشکیل شده است. و شامل ۱۵ دهستان و ۲۵۵ می‎شود.
با توجه به مطالعات تاریخی گفته شده است که ملایر در دوره قاجاریه و با اهتمام شاهزادگان قاجار بنا شده و توسعه یافته است. شهرستان ملایر از شمال به همدان، از مشرق به اراک، از جنوب به بروجرد و از طرف غرب به شهرستان تویسرکان و نهاوند محدود می‌شود.
فاصله این شهرستان تا همدان ۸۶ کیلومتر و از تهران ۳۹۰ کیلومتر و ارتفاع آن از سطح دریا ۱۷۸۰ متر است. آب و هوای ملایر در مرز معتدل کوهستانی و آب و هوای نیمه بیابانی ایران است که شامل خصوصیات هر دو نوع آب و هوا می‌شود. از نظر آب و هوایی در مرز آب‌وهوای معتدل کوهستانی و آب و هوای نیمه بیابانی ایران قرارگرفته و خصوصیات هر دو نوع آب و هوا را داراست و متوسط بارندگی سالیانه آن به ۲/۲۴۲ میلیمتر می‌رسد.
در سال ۱۳۹۵جمعیت این شهرستان ۲۸۸٬۶۸۵ بوده است. در صورتی که در سرشماری سال ۱۳۸۵جمعیت این شهرستان ۲۸۵٬۲۷۲اعلام شده بود. جمعیت شهرستان ملایر به‌طور فصلی است. یعنی در اواخر تابستان و اوایل بهار جمعیت این شهرستان رشد کرده و افزایش پیدا می‌کند و مهاجرت به این شهرستان به طور چشمگیری زیاد می‌شود.

خرید و فروش ملک در ملایر

خرید و فروش ملک در ملایر

% ۸۰ جمعیت شهرستان ملایر فارس، %۱۰ آن‎‎ها لر و لک، %۵ ترک و %۵سایرین هستند. همدان به عنوان شاهراه ارتباطی در مسیر ارتباطی بازار تهران، کرج، قزوین، ساوه و جاده ترانزیتی اروپا قرار دارد. سرمایه‌گذاری در استان همدان در ۴ حوزه صنعت، گردشگری، کشاورزی و راه و ساختمان انجام می‎شود.
۲۸ نوع ماده معدنی از جمله یاقوت آبی در این استان شناسایی شده است.
استان همدان دارای ذخایرهای معدنی غنی در کشور است. در سال ۹۶ بیش از ۱.۷ میلیارد تن ماده معدنی از معادن آن استخراج شد. ملایر دومین شهر مرکز صنعتی در استان همدان است. بهتر است بدانید که اشتغال اکثر ‌جمعیت شهرستان ملایر کشاورزی است. نوع کشت این منطقه دیمی و آبی بوده که انواع محصولات را تولید میکند. محصولات کشاورزی نظیر: گندم، جو، انگور، بادام، گردو، زردآلو، سیب و … که به صورت تازه و خشکبار صادر می‎شوند.
کشمش ملایر صادرات داخلی و نیز خارجی دارد. دام داری نیز از اهمیت بالایی برخوردار است و به صورت پرورش گاو، گوساله و گوسفند انجام می‌پذیرد. فراورده‌های دامی از صادرات مهم این شهرستان محسوب می‌شوند. صنایع دستی از دیگر فعالیت‌های خاص اقتصادی مردم ملایر است و قالی بافی و فرش‌های جوزان و حسین آباد آن معروف هستند.
منبت کاری نیز در بعضی از روستاهای این شهرستان رواج دارد. آثاری مانند مبل، میز و صندلی از صادرات مهم ملایر به حساب می‌آیند. شاید برایتان جالب باشد که زنبورداری و پرورش عسل نیز در این شهرستان رواج دارد.
از آثار باستانی و مکان‌های گردشگری شهرستان ملایر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: آتشکده باستانی نوشیجان، تالاب آق‌گل، زیستگاه حیات وحش لشگردر، دریاچه مصنوعی و مجتمع سیاحتی کوثر، یخچال میرفتاح و بوستان سیفیه و برج سامن.
این نکته قابل تامل است که این شرایط جغرافیایی، شغلی و تفریحی باعث جذب مهاجر و همچنین سرمایه‌گذاری می‌شود. این ویژگی‌ها می‌توانند باعث اهمیت راهنمایی در تصمیم‌گیری برای خرید و فروش خانه در ملایر شوند.
استان همدان رتبه اول مشارکت اقتصادی کشور در سال ۱۳۹۷ را دارا است.
استان همدان رتبه اول جذب تسهیلات اشتغال روستایی را دارد.
استان همدان رتبه دوم اقامت گردشگری در کشور را دارد.
در سال ۱۳۹۵ مقامات استان همدان اعلام کردند که استان همدان، جزو ۹ استان کشور که نرخ بیکاری تک رقمی
دارند است و همچنین به عنوان ششمین استان کشور در کاهش نرخ بیکاری انتخاب شده است.

نکات مهم برای خرید و فروش خانه در ملایر

خرید و فروش آپارتمان در ملایر

خرید و فروش آپارتمان در ملایر

قدم اول برای خرید خانه در نظر گرفتن مقدار سرمایه شما است که بتوانید با توجه به پول خود مناسب‌ترین خانه را برای خود تهیه کنید. در هنگام خرید خانه در ملایر چندین گزینه وجود دارد. مثلا یک خانه سنتی تک واحده، یک تک واحدی در آپارتمان، یا یک واحد در ساختمان با ۲ الی ۴ واحد و یا یک مجتمع مسکونی بزرگ. هر کدام از این گزینه‌‎ها معایب و مزایای خودش را دارد. بسته به هدف، سلیقه و پولتان می‌توانید تصمیم بگیرید که کدام گزینه برای شما بهترین است و گزینه‎های دیگر را به اختیار یا اجبار حذف کنید.
ممکن است این خرید یکی از بزرگترین خریدهای زندگی‌ شما باشد. یک لیست تهیه کنید و معیارهای خود را نظیر محل مورد نظر، متراژ خانه، نوع مصالح، نما، کف پوش، طرح حمام و آشپزخانه و جزئیات دیگر را یادداشت کنید. همچنین دسترسی به بازار و ایستگاهای حمل‌ونقل عمومی را نیز مورد توجه خود قرار دهید.
برای خرید و یا فروش خانه خود می‌توانید از املاکی‎‌های شهرستان ملایر کمک بگیرید. با مراجعه و پرسش از املاکی‌ها، خانه‌‌ی مورد نیاز خود را با توجه به هزینه‌ای که برای آن در نظر دارید، پیدا کنید. فراموش نکنید که به یک بنگاه بسنده نکنید و از املاکی‌‎های مختلف پرس‌و‌جو کنید و همچنین می‌توانید از مطالب اینترنت نیز استفاده کنید.
خانه را قبل از خرید به خوبی بازرسی کنید و محله و همسایگان را بشناسید. به طور کامل از فرهنگ و آداب آن منطقه با خبر شوید.
در مرحله نهایی برای خرید و یا فروش خانه، توجه به اسناد اهمیت ویژه ای دارد. اطمینان از مالکیت فروشنده و خریدار، تطبیق مشخصات، کد رهگیری، شرط فسخ و دیگر نکات را رعایت کنید. می‌توانید از قبل در ارتباط با این مراحل اداری مشورت کنید تا به هیچ مشکلی برخورد نکنید.

آشنایی با محله‌ها و قیمت‎های خرید و فروش خانه در ملایر

اگر به دنبال خانه‌های لوکس با قیمت‌های بالاتر حدود متری ۳ میلیون تومان به بالا هستید می‌توانید در مناطق بالاشهر نظیر خیابان خلبان، پارک صیفی، خیابان سعدی و خیابان قائم مقام و … دنبال مورد مناسب خود باشید.
اگر دنبال خانه ی مناسب در مناطق وسط شهر هستید می‌توانید از واحدهای شهرک مهر استفاده کنید. به طور معمول زیر متری ۳ میلیون تومان هستند.بستگی به تعداد واحدها و طبقات دارند.
همچنین منطقه دولت آباد منطقه قدیمی ملایر است که نام قبل ملایر دولت آباد بوده است که قیمت‌های مناسب تری دارد.

شهر ملایر پایتخت مبل و منبت ایران لقب گرفته است. این یعنی کارگاه‌های بسیاری برای تهیه مبل و منبت در این شهر مشغول به کار هستند. بنابراین نرخ بی‌کاری در این شهر شاخص بسیار پائینی دارد و در حقیقت ملایر شهری رو به رشد است.

در این مقاله توضیحاتی مختصر از شهرستان ملایر و نکاتی مهم برای خرید و فروش خانه در ملایر گفته شد تا به درستی مسیر شما کمک کند، امیدواریم در آینده دچار مشکل نشوید و رضایت کامل را در کار خود داشته باشید.

برچسب ها:
پیام بگذارید