املاک هومینگ

چطور یک آپارتمان در حومه تهران بخریم؟زمان تقریبی مطالعه: 7 دقیقه

خرید آپارتمان در تهران

برای بسیاری خانه‌دار شدن به یک آرزوی دیرینه تبدیل ‌شده است. خصوصاً خرید آپارتمان در تهران که قیمت‌ها در آن هرروز افزایش پیدا می‌کنند. قیمت آپارتمان در تهران گرچه با توجه به محله‌های مختلف متغیر است اما خانه‌دار شدن در این شهر بزرگ تقریباً غیرممکن به نظر می‌رسد.
نگران نباشید همیشه راه‌حل جایگزین هم وجود دارد. قیمت مسکن در تهران را نمی‌توان تغییر داد اما می‌توان به حومه شهر باقیمت‌های مناسب‌تری سکونت کرد.

در ادامه با توجه به سرفصل‌های زیر شرایط خرید ملک در تهران به‌خصوص حومه آن را بررسی خواهیم کرد:

  • حومه تهران کجاست؟
  • بومهن
  • پردیس
  • اندیشه
  • رودهن
  • کهریزک
  • پرند
  • دماوند
  • محله‌های ارزان برای خرید آپارتمان در تهران

حومه تهران کجاست؟

تهران پایتخت بزرگ کشور ایران، مانند هر شهر بزرگ دیگری در اطراف خود شهرک‌ها و مناطق مسکونی بسیاری را جای ‌داده است. استان تهران متشکل از شهرهای تهران، شهریار، اسلامشهر، ری، پاکدشت، دماوند، شمیران، ورامین و فیروزکوه است. در این میان برخی مناطق برای سکوت از محبوبیت بیشتری برخوردارند و جزو بازار قیمت مسکن در تهران هستند:
بومهن ، پردیس، پرند، اندیشه ، رودهن، کهریزک، احمدآباد مستوفی، دماوند و… از این دست مناطق هستند.
در ادامه با قیمت آپارتمان در تهران و حومه آن با توجه به منطقه با توضیحات کافی آشنا خواهید شد.

خرید آپارتمان در تهران

 بومهن

بومهن شهری در شرق استان تهران و جزو شهرستان پردیس است. روستای بومهن در ۵۴ کیلومتری شمال شرقی و در جاده تهران به دماوند در دامنه سردسیر آن واقع ‌شده است. لازم به ذکر است بومهن درگذشته جزو روستاهای دماوند بوده ولی اکنون جزو دهستان بخش افجه استان تهران است. برای خرید آپارتمان در تهران یکی از گزینه‌های جایگزین بومهن با آب و هوای بسیار مطلوبش می‌تواند باشد.
مسلماً قیمت خرید ملک در تهران بسیار بالاتر از بومهن و شهرک‌های مانند آن است. بومهن به‌عنوان یکی از حومه‌های شهر تهران در سال‌های اخیر توسعه زیادی پیدا کرده و در خود شهرک‌های متعددی مانند شهرک کشاورزی، طلاییه و… را پدید آورده است. اکثر املاک این منطقه به‌صورت ویلایی ساخته می‌شوند. اما اخیراً تعداد آپارتمان‌ها نیز به‌سرعت رو به افزایش است.

فروش آپارتمان در تهران و بومهن باقیمتی حدود ۴ میلیون‌تا ۴٫۵ میلیون تومان برای آپارتمان‌های نوساز عرضه می‌شود. برای آپارتمان‌های چند سال ساخت که معمولاً زیر ۱۰ سال سن دارند قیمت کمتری بین ۳میلیون و ۲۰۰ هزار تومان تا ۴ میلیون تومان است. آپارتمان ۸۷ متری که بین ۵- ۱۰ سال قدمت دارد باقیمت متری ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان،۲ خوابِ با تمام امکانات در شهر کشاورزی ۲۸۰ میلیون تومان به فروش می‌رسد.
خرید خانه در تهران و بومهن بالطبع از خرید آپارتمان در این منطقه هزینه کمتری را به خود اختصاص می‌دهد. با توجه به محل قرارگیری خانه در بومهن از متری ۱٫۵ میلیون تومان تا ۳ میلیون تومان متغیر است گرچه مصالح و تعداد طبقات به ‌کار رفته و سنددار بودن ملک نیز عناصر مهمی در تعیین قیمت خانه هستند. به‌عنوان‌مثال قیمت خانه ۲۶۲ متری دارای سند رسمی و تمام امکانات به مبلغ ۴۰۰ میلیون تومان نیز آگهی شده است.

در هنگام خرید مسکن در تهران و به‌ویژه حومه این شهر حتماً از سنددار بودن ملک پیش از انجام معامله اطمینان حاصل کنید.

پردیس

شهر پردیس ۱۷ کیلومتری شمال شرقی تهران قرار دارد و در سال‌های اخیر به دلیل نزدیکی به تهران یکی از مناطق پرطرفدار برای خرید خانه تبدیل‌ شده است. قیمت مسکن در تهران قابل ‌مقایسه با شهر پردیس نیست و این شهر با وجود عاری بودن از آلودگی تهران و آب‌ و هوای مطبوعش بسیار از تهران ارزان‌تر است.
فروش آپارتمان در پردیس همان‌طور که گفته شد به نسبت قیمت آپارتمان در تهران حتی ارزان‌ترین محله آن هزینه کمتری را طلب می‌کند. متوسط قیمت خرید آپارتمان در پردیس از ۱ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان تا حدود ۲ میلیون تومان بابت هر مترمربع متغیر است. حتی با جستجوی بیشتر در این منطقه می‌توانید آپارتمان‌های چند سال ساخت ارزان‌تری را بیابید.
به‌ عنوان ‌مثال آپارتمان‌های نوساز فاز جدید پردیس با متراژ ۱۱۳ مترمربع و تمام امکانات داخلی تنها ۱۶۷ میلیون تومان قیمت دارند. قیمت خانه در تهران (حومه پردیس) اما با توجه به فازی که ملک در آن قرار دارد از قیمت بالاتری در حدود ۲ تا ۵ میلیون تومان برخوردار است.

خرید آپارتمان در تهران

 اندیشه

برای خرید ملک در تهران می‌توانید به شهر اندیشه که در بخش مرکزی شهرستان شهریار قرار دارد نیز فکر کنید. این شهر دارای ۶ فاز و در ۳۰ کیلومتری تهران، ۳ کیلومتری شمال غربی شهریار و ۷ کیلومتری جنوب شرقی کرج قرار دارد. در سال‌های اخیر افزایش ساخت‌ و ساز و امکانات متعددی که در این شهرک به وجود آمده بسیاری را برای تحقق رؤیای خانه‌دار شدن روانه آن کرده است.
فازهای ۱و ۲ در این شهر طرفداران بیشتری دارد و قیمت‌ها هم به همین نسبت بالاتر هستند. اما در حالت کلی قیمت خرید آپارتمان در اندیشه در مقایسه با قیمت مسکن در تهران از کاهش چشمگیری برخوردار است. با این تفاصیل در شهر اندیشه از متری ۱٫۵ میلیون تومان تا ۳٫۵ میلیون تومان آپارتمان برای خرید یافت می‌شود.
قیمت خانه در اندیشه نیز به‌ هیچ ‌عنوان قابل ‌مقایسه با قیمت خانه در تهران نیست. با تقریب در فازهای مختلف از ۲میلیون و ۲۰۰ هزار تومان تا ۴٫۵ میلیون تومان متغیر است. گرچه گاها با آگهی‌هایی از قبیل متری ۹ میلیون تومان در فاز ۳ هم روبه‎رو می‌شویم اما متوسط قیمت را می‌توان همان‌که در بالا ذکرشده در نظر گرفت.

راه‌حل دیگری برای خرید مسکن در تهران می‌تواند خرید خانه وام‌دار باشد به شرطی که تمام موارد قانونی را رعایت کنید.

خرید آپارتمان در تهران

 رودهن

رودهن نیز از دیگر شهرهای حومه تهران است که طرفداران بی‌شماری دارد. رودهن بخشی از شهرستان دماوند است که در ۳۵ کیلومتری تهران است و قدمت آن به ۳۰۰ سال پیش‌ بر می‌گردد. این شهر سرسبز دره‌ای خوش‌آب‌و‌هوا نیز هست که امکانات خوبی را برای سکونت فراهم نموده است.
خرید آپارتمان در تهران گرچه رویایی دور از دسترس است اما با مراجعه به فایل‌های مربوط به رودهن امیدی تازه در جاری می‌شود. آپارتمان‌های این منطقه قیمت بالاتری در این لیست را به خود اختصاص می‌دهد اما بازهم در مقایسه باقیمت آپارتمان در تهران و خیلی از مناطق آن ارزان‌تر هستند.
آپارتمان‌های نوساز و بسیار شیک در رودهن از ۴ میلیون‌تا نزدیک ۶٫۵ میلیون تومان قیمت دارند. خانه‌های ویلایی اما در این منطقه به دلایلی که گفته شد بیشتر به‌عنوان ویلا انتخاب می‌شوند به همین دلیل دو نوع خانه در رودهن می‌توانید بیابید.
نوع اول خانه‌هایی که در مرکزیت شهر قرار دارند و دسترسی نزدیک‌تری به امکانات آن دارند که هر مترمربع آن حدود ۵ میلیون تومان قیمت دارد. نوع دوم خانه‌هایی هستند که با متراژهای مختلف در اطراف رودهن به‌عنوان ویلا فروخته می‌شوند که از ۲٫۵ میلیون تومان تا ۴ میلیون تومان قیمت‌های متنوعی دارند.

کهریزک

در سال‌های اخیر به دلیل رشد بی‌وقفه این منطقه و دسترسی بسیار آسان به مرکز شهر تهران به‌عنوان منطقه‌ای جدا مورد توجه بسیاری قرارگرفته است. کهریزک بخشی از شهرستان ری در نزدیکی تهران از امکانات مناسبی برخوردار است. همچنین هم‌جواری در تهران مزیت بزرگی برای این منطقه به ارمغان آورده است.
خرید ملک در تهران گرچه نیاز به سرمایه‌گذاری یک‌عمر دارد اما در کهریزک می‌توانید با حدود ۲ میلیون تومان خانه‌ای را خریداری کنید. شاید باور نکنید که در بعضی مناطق کهریزک حتی خانه با متری ۱ میلیون تومان می‌توان پیدا کرد.
آپارتمان در کهریزک نیز در مقایسه باقیمت آپارتمان در تهران از قیمت‌هایی باورنکردنی برخوردار است. شما حتی می‌توانید با متری ۲٫۵ میلیون تومان نیز آپارتمان نوساز بخرید. رنج قیمت آپارتمان از حداقل ۲٫۵ میلیون تومان تا کمی بیش از ۳ میلیون تومان است.

پرند

پرند

پرند نیز از دیگر شهرهای تازه تأسیس در شهرستان رباط‌کریم است که بسیاری برای رؤیای خانه‌دار شدن به آن مهاجرت کرده‌اند. در شهر پرند امکانات مناسب و سطح معیشتی ارزان‌تری به نسبت تهران برقرار است و قیمت‌های سرسام‌آور فروش آپارتمان در تهران را ندارد. قیمت آپارتمان در تهران هیچ‌گاه مانند پرند به ۱٫۵ میلیون‌تا ۳ میلیون خصوصاً در محدوده شهری نمی‌رسد. متوسط خرید آپارتمان در پرند از ۱٫۵ میلیون‌تا زیر ۳ میلیون تومان است. خرید مسکن در تهران در مقایسه با پرند قرار نخواهد گرفت زیرا خانه ویلایی در پرند در حدود ۳٫۵ میلیون تومان به ازای هر مترمربع است.

افزایش بی‌رویه قیمت مسکن در تهران بسیاری را بر آن داشته تا به حومه این شهر بزرگ برای دستیابی به تملک مسکن رو بیاورند.

 دماوند

این شهر همان‌طور که از نامش پیداست در دامنه زیبای دماوند است که بسیاری برای رهایی از دود و آلودگی تهران به آن رو می‌آورند. خرید ملک در تهران گرچه هزینه زیادی را می‌طلبد اما با تمام ثروت دنیا نمی‌توان سلامتی را تضمین کرد. بسیاری به توصیه پزشکان و به دلیل نزدیکی دماوند به تهران اینجا را برای سکونت انتخاب می‌کنند.
گیلاوند دماوند از منطقه‌های پرطرفدار در آن است که هزینه مناسبی نیز دارد. متوسط خرید آپارتمان در گیلاوند دماوند از ۳ میلیون‌تا ۴ میلیون تومان متغیر است. همچنین بسیاری از خانه‌های ویلایی در این منطقه به دلیل سرسبزی آن به‌عنوان ویلا خریدوفروش می‌شود. قیمت خانه در دماوند از ۲ میلیون تومان تا ۳ میلیون تومان متغیر است گرچه خانه‌هایی باقیمت‌های بسیار کمتر نیز می‌توان در اطراف دماوند خرید.

خرید آپارتمان در تهران

 محله‌های ارزان برای خرید آپارتمان در تهران

در تهران محله‌ها و شهرک‌های دیگری نیز وجود دارند که قیمت‌های ارزان‌تری برای خرید آپارتمان مطالبه می‌کنند. در تهران آپارتمان‌های قدیم و طبقه چهارم بدون آسانسور معمولاً قیمت‌های مناسب‌تری از بقیه دارند. بعضی مناطق بافت در هر محله‌ای نیز به نسبت قیمت منطقه دارا هستند.
لازم به ذکر است که قانون جنوب شهر ارزان همیشه درست از آب درنمی‌آید. بسیاری از محله‌های تهران که جنوب شهر نیز تلقی نمی‌شوند اما قیمت مناسبی برای خرید آپارتمان در تهران دارند. گرچه در این‌گونه معاملات متراژ واحد کمتر می‌شود اما خب در تهران خانه خریدن کار آسانی نیست.
توجه شمارا به مثال‌های زیر جلب می‌کنیم:
در شهرک ولیعصر تهران که درواقع منطقه ۱۸ شهری می‌شود آپارتمان باقیمت ۵٫۵ میلیون تومان به‌طور متوسط بفروش می‌رسد. در محله دولت‌آباد و اطراف نیز می‌تواند با متری ۴ میلیون تومان صاحب‌خانه شوید. فروش آپارتمان در تهران و محله نازی‌آباد و اطراف آن نیز به متری ۲٫۵ تا ۳ میلیون تومان می‌رسد.
در محله سلسبیل نیز با ۳ تا ۴ میلیون تومان خرید آپارتمان در تهران محقق می‌شود. چنانچه خوب جستجو کنید در محله اتابک نیز با متری ۴ میلیون تومان می‌توانید آپارتمان بخرید. در کل چون قیمت آپارتمان در تهران بابت هر مترمربع به نسبت حومه آن بیشتر است بنابراین برای خرید ارزان‌تر آن باید از بعضی شرایط خانه مانند نوساز بودن و تعداد واحدها چشم‌پوشی کنید.

خانه‌دار شدن و صاحب‌خانه بودن در تهران تبدیل به رویایی شده است که به این زودی‌ها به حقیقت نمی‌پیوندد. خرید آپارتمان در تهران یکی از هراس‌انگیزترین تصمیمات برای خانواده‌های جوان و خصوصاً زوج‌های جوان است. اما کار نشد ندارد. می‌توانید دایره جستجو خود را برای خرید ملک در تهران گسترش داده و سری به حومه این شهر نیز بزنید. قیمت مسکن در تهران خصوصاً در چند ماه اخیر به بالاترین میزان خود رسیده است و همین مسئله فروش آپارتمان در تهران را با مشکل مواجه کرده است. خانواده‌ای که پس‌انداز چندساله خود را با هر زحمتی به خانه موردنظر رسانده‌اند یک‌باره مجبور به پرداخت ۱٫۵ تا ۲ برابر پیش‌بینی خود شده‌اند. قیمت خانه در تهران همانند قیمت آپارتمان در تهران متأسفانه هر دو پله‌های صعود را دست ‌به ‌دست هم بالا رفته‌اند.

برچسب ها:
نظرات وبلاگ

سلام ،ممنونم از اطلاع رسانی خوبتان ،هرچند الان اینگونه قیمتها فکر نکنم باشد.
اگر جایی سراقی دارید در تهران یا اطراف تهران که بتوانم با وام و پول پیش و مابقی به صورت اقساطی صاحب خانه شوم را به من اطلاع دهید ممنون میشوم.

پیام بگذارید