منطقه ۱۷ تهران را بهتر بشناسید

منطقه 17

تهران یک کلان‌شهر بسیار پیشرفته در کشور ایران است. شهر تهران شامل ۲۲ منطقه شهرداری و ۳۸۰ محله است. هر یک از مناطق شهرداری در تهران خود به چند ناحیه نیز تقسیم می‌شود. مناطق تهران برحسب شماره منطقه در کنار یک دیگر قرار نگرفته‌اند. بلکه هریک با توجه به قواعد و قوانین خاص سازمان شهرداری تهران در شرق، غرب، شمال، جنوب، جنوب غربی، جنوب شرقی، شمال غربی و شمال شرقی قرار گرفته‌اند.
منطقه ۱۷ تهران در جنوب غربی این کلان‌شهر قرار گرفته که دارای ۳ ناحیه و ۱۸ محله است. این منطقه دقیقا روی گسل واقع شده است و از تراکم جمعیت بالایی برخوردار است.
در هنگام خرید خانه شما باید نکات بسیاری را در نظر داشته باشید و شاخص‌های زیادی را در رابطه با محله زندگی خود در نظر بگیرید مخصوصا اگر فرزندان کوچک داشته باشید باید حساسیت شما نسبت به این شاخص‌ها بیشتر هم باشد.
اگر به فکر خرید خانه در منطقه ۱۷ تهران هستید باید به فکر بیمه آتش‌سوزی منزل خود نیز باشید. همان طور که میدانید بیمه آتش سوزی دارای پوشش بیمه زلزله نیز است. پس بهتر است اگر در مناطق روی گسل به دنبال خرید خانه هستید بیمه زلزله را فراموش نکنید. با ما همراه باشید تا هر آنچه در رابطه با منطقه ۱۷ تهران وجود دارد را برایتان شرح دهیم. تا با دید بازتر به فکر خرید خانه یا رهن و اجاره خانه در منطقه ۱۷ اقدام نمایید.

منطقه ۱۷ تهران یکی از مناطق زلزله خیز کلان‌شهر تهران است.

مطالبی که در این مقاله مطالعه می‌فرمایید طب سرفصل‌های زیر به شما ارائه می‌شود:

 • با منطقه ۱۷ تهران بیشتر آشنا شوید.
 • طبق شاخص‌های تعیین شده بهترین و بدترین مناطق تهران کدام مناطق هستند؟

بیشتر بخوانید: اجاره خانه در تهران، خرید خانه در تهران

منطقه ۱۷ تهران

خرید خانه در منطقه 17 تهران

خرید خانه در منطقه ۱۷ تهران

در دوران حکومت عبدالملم بن مروان به دلیل سختی و ظلمی که مردم از دست حکومت می‌کشیدند، البته این سخت‌گیری‌ها بیشتر برای مردم شیعه آن زمان بود، امام‌زاده حسن از کشور عراق به ایران مهاجرت کرد و در منطقه «امام‌زاده حسن» فعلی سکونت گزید. علت سکونت آن امام زاده هم وجود زمین حاصل‌خیز و دارای کشت و زرع در آن منطقه بود. بعد از فوت امام‌زاده حسن این محله یک زیارتگاه مقدس برای شیعیان قرار گرفت.
در حال حاضر منطقه ۱۷ تهران در جنوب غربی تهران قرار گرفته است. این محله دارای ۳ ناحیه و ۱۸ محله است. محله‌های موجود در منطقه ۱۷ عبارت‌اند از:

 1. ابوذر غربی
 2. امام‌زاده حسن
 3.  آذری
 4. یافت آباد
 5. جلیلی
 6. زهتابی
 7. زمزم
 8. سجاد
 9. گلچین
 10. وصف نارد
 11. ابوذر شرقی
 12. باغ خزانه
 13. بلور سازی
 14. مقدم
 15. قزوین
 16. قلعه مرغی
 17. بهاران
 18. فلاح

این منطقه همان طور که قبل‌تر بیان کردیم به ۳ ناحیه نیز تقسیم شده است که در لیست ذیل ناحیه و محله‌های موجود در آن را ذکر می‌کنیم:

 1. ناحیه یک شهرداری منطقه ۱۷ تهران: ناحیه یک شهرداری منطقه ۱۷ شامل محله‌های یافت آباد، ابوذر غربی، آذری، فلاح و امام‌زاده حسن است.
 2. ناحیه دو شهرداری منطقه ۱۷ تهران: ناحیه دو شهرداری منطقه ۱۷ شامل محله‌های زهتابی، وصفنارد، جلیلی، گلچین، سجاد و زمزم است.
 3. ناحیه سه شهرداری منطقه ۱۷ تهران: ناحیه سه شهرداری منطقه ۱۷ شامل مقدم، ابوذر شرقی، باغ خزانه و بلورسازی است.

منطقه ۱۷ شهرداری تهران در جوار مناطقی چون منطقه ۹، منطقه ۱۰، منطقه ۱۱، منطقه ۱۶، منطقه ۱۸ و منطقه ۱۹ قرارگرفته است. این منطقه دارای مساحت ۸٫۲۲ کیلومتر مربع بوده و تراکم جمعیتی آن ۳٫۳ نفر است. تراکم جمعیتی موجود در منطقه ۱۷ تهران تقریباً ۴ برابر میانگین سایر مناطق ۲۲ گانه کلان‌شهر تهران است.
۵۰ درصد از بافت منطقه ۱۷ تهران نا پایدار بوده و ۲۹ درصد از مساحت این منطقه دارای بافت فرسوده است. منطقه ۱۷ بعد از منطقه ۱۰ تهران کوچک‌ترین منطقه این کلان‌شهر است. متأسفانه منطقه ۱۷ تهران رتبه چهارم در ده منطقه آلوده تهران را کسب کرده است. اگر شما دچار بیماری‌های تنفسی و ریوی هستید برای خرید خانه یا رهن و اجاره خانه، خرید خانه در منطقه ۱۷ تهران می‌تواند بدترین پیشنهاد به شما باشد. البته حتی برای افرادی که دارای هیچ‌گونه بیماری قلبی و تنفسی نمی‌باشند از دیدگاه ما آلودگی منطقه می‌تواند یک معیار بسیار مهم در خرید خانه یا رهن و اجاره خانه باشد.
منطقه ۱۷ تهران از سمت شمال این منطقه به خیابان قزوین و همچنین ۴۵ متری زرند متصل شده، از سمت غرب این منطقه به بزرگراه آیت‌الله سعیدی متصل شده، از سمت شرق منطقه ۱۷ تهران به بزرگراه شهید نواب صفوی متصل شده و در نهایت از سمت جنوبی این منطقه به بزرگراه جوانه یا بزرگراه چراغی متصل می‌شود.

پس از منطقه ۱۰ تهران منطقه ۱۷ تهران جزو یکی از کوچک ترین مناطق ۲۲ گانه شهر تهران است.

خرید و فروش خانه در منطقه 17 تهران

خرید و فروش خانه در منطقه ۱۷ تهران

یکی از معروف‌ترین محله‌های منطقه ۱۷ تهران محله آذری است. محدوده جغرافیایی این محله از جهت شمال به خیابان ۴۵ متری زرند، از سمت جنوب به راه آهن تهران، از جهت شرق به خیابان لقمان حکیم و از سمت غرب به بزرگراه آیت‌الله سعیدی متصل شده است.
در زمان‌های قدیم محله آذری یکی از صنعتی‌ترین محله‌های منطقه ۱۷ تهران بوده است که در آن بسیاری کارخانه‌های صنعتی از جمله ریسندگی، روغن و تولید برق وجود داشته است. یکی ازخیابان‌های موجود در این محله که بسیار معروف است و در قدیم به آن سازمان گوشت می‌گفتند، خیابان قدرت پاکی است. این خیابان در ایام قدیم در دوران انقلاب در آن گوشت یارانه‌ای توزیع می‌شد و به همین دلیل به آن خیابان سازمان گوشت می‌گفتند.

جمعیت کلی این منطقه از تهران بالغ بر ۲۷۳ هزار نفر است که تقریباً ۱۳۵۰۰ نفر از آن را بانوان و ۱۳۷۰۰ نفر از آن را آقایان تشکیل داده‌اند. جمعیت این منطقه از تهران متشکل از حدود ۸ هزار خانوار است.
منطقه ۱۷ شهرداری تهران دارای ۱۵۷ مسجد و ۶۴ حسینیه است و تقریباً می‌توان آن را یکی از مناطق مذهبی کلان‌شهر تهران برشمرد. جالب است بدانید منطقه ۱۷ به دلیل مذهبی بودن بسیار و هدیه بسیاری از پسران و دختران جوانش در دوران هشت سال دفاع مقدس به نام دارالشهدا کلان‌شهر تهران معروف است.
یکی از بناهای تاریخی و آثار باستانی این منطقه متعلق به امام‌زاده حسن که از نوادگان امام حسن مجتبی است و پسر عموی شاه عبدالعظیم حسنی است است. بقعه متبرکه این حضرت در خیابان امین الملک بین پل امام زاده معصوم و سه راه آذری واقع شده است.
این منطقه از تهران دارای ۶۹ پارک رسمی است که این پارک‌ها پاتوق کودکان برای بازی، میان‌سالان برای ورزش و تفریح و افراد سالخورده جهت گذران زندگی و انرژی بخشی است. البته ناگفته نماند میزان فضای سبز منطقه ۱۷ تهران بالغ بر ۹۰ هزار متر مربع است.
اگر بخواهیم مشخصات ترافیکی این منطقه را برایتان شرح بدهیم باید بدانید منطقه ۱۷ تهران دارای ۲ خط مترو، ۴ ایستگاه مترو ، ۶۷ ایستگاه اتوبوس، ۲ خط اتوبوس‌‌های BRT ، ۱۴ پل هوایی عابر پیاده و ۴ پل هوایی عابر مکانیزه است.
ازنظر فرهنگی اگر بخواهید این منطقه را بررسی نمایید باید بدانید متأسفانه این منطقه فقط دارای یک فرهنگ سرا است. اما در عوض دارای ۱۱۳ مدرسه برای فرزندان شما است. مدارس این منطقه از مقطع دبستان تا پیش دانشگاهی را شامل می‌شود. مدارس در این منطقه به سه نوع غیر دولتی، دولتی و نمونه دولتی تقسیم می‌شود. البته یکی دیگر از کم‌لطفی‌های این منطقه داشتن فقط ۵ کتاب‌خانه است که با توجه به جمعیت ساکن در این محدوده و تعداد مدارس موجود در این منطقه این تعداد بسیار ناچیز است.

طبق شاخص‌های تعیین شده بهترین و بدترین مناطق تهران کدام مناطق هستند؟

طبق برخی تحقیقات دانشگاهی تهران شهری است که به سرعت به سمت توسعه در حال حرکت است. اما هنوز برخی مناطق در کلان‌شهر تهران وجود دارد که تا توسعه یافتگی راه بسیار زیادی را در پیش دارند. طبق تحقیقاتی که از طرف دانشگاه شهید بهشتی تهران و تربیت مدرس انجام شده است مناطق ۱،۶ و ۳ در تهران جزو توسعه‌یافته‌ترین مناطق در تهران و مناطق ۱۷، ۱۵و ۱۹ جزو کم توسعه‌یافته‌ترین مناطق تهران هستند. معیارهایی که در این تحقیق مورد بررسی قرار گرفته است معیارهایی چون: معیار مسکن، آموزش، اشتغال، محیط زیست و زیرساخت‌ها است.
بر اساس چندین جدول نتایجی که بالاتر بیان کردیم به دست آمده است.
جدول شماره یک: در جدول شماره یک رتبه کلی مناطق تهران بر اساس توسعه‌یافتگی نشان داده شده است.

نام مناطق شهر تهران رتبه کلی آن‌ها بر اساس توسعه‌یافتگی

نام مناطق شهر تهرانرتبه کلی مناطق تهران بر اساس توسعه یافتگی
13
24
31
411
55
62
76
88
918
1012
117
1214
139
1416
1522
1613
1721
1819
1920
2017
2110
2215

یکی از مهم‌ترین معیارهایی که در این تحقیق مورد بررسی قرار گرفته است معیار مسکن است. این معیار شامل قدمت بنا، جنس مصالح بنا، اندازه واحدهای مسکونی، تعداد اتاق در اختیار خانوار و نحوه تصرف واحد مسکونی است. جدول زیر رتبه‌بندی مناطق تهران بر اساس معیار مسکن را نشان می‌دهد.
جدول شماره دو: این جدول معیار مسکن را برای مناطق ۲۲ گانه تهران در نظر گرفته است که منطقه ۱۷ تهران در رده سوم قرار دارد:

سطح توسعهمناطق( به ترتیب توسعه)
اول1,2,3,6
دوم10,14,4,8,11,13,21,7,5
سوم17,18,19,20,15,16,12,22,9

همان‌طور که بالاتر برای شما شرح دادیم منطقه ۱۷ یکی از کوچک‌ترین مناطق تهران و رتبه دومین منطقه کوچک پس از منطقه ۱۰ را دارد. این منطقه یکی از مناطق توسعه نیافته ۲۲ گانه کلان‌شهر تهران است. از قدیم الایام به این منطقه جزیره می‌گفتند زیرا توسط اتوبان‌های بسیار و خط راه آهن تهران محاصره شده است و به همین دلیل دارای فضای سبز کافی نیست. همین محصور شدن باعث شده است منطقه ۱۷ رتبه چهارمین منطقه آلوده تهران را از آن خود کند.

منطقه 17 تهران

منطقه ۱۷ تهران

اما جالب است بدانید منطقه ۱۷ تهران به دارالشهدای پایتخت معروف بوده و جزو مناطق مذهبی‌نشین پایتخت ایران است. مهم‌ترین محله‌های آن به ترتیب امام‌زاده حسن، آذری و یافت آباد است. این محله دارای مساجد و حسینیه‌های بسیاری است. اما متأسفانه فقط دارای یک فرهنگسرا است. تراکم جمعیت در این منطقه از تهران بسیار بالا بوده و تقریباً ۴ برابر میانگین مناطق دیگر است. قیمت خانه در منطقه از کلان‌شهر تهران بالا نبوده و بیشتر خانه دارای دو یا سه طبقه هستند و شما بیشتر در محله زمزم و فلاح شاهد آپارتمان خواهید بود.
این منطقه دسترسی به وسایل حمل ونقل عمومی را به آسانی برای ساکنین خود فراهم کرده است. منطقه ۱۷ تهران شامل خط مترو، ایستگاه های BRT و اتوبوس‌های درون شهری بسیاری است.

اگر قصد زندگی در منطقه ۱۷ تهران را دارید، این مقاله از هومگ را مطالعه کنید. یا اگر در این منطقه زندگی می‌کنید، اطلاعات مفیدی را که ممکن است برای افرادی که درصدد هستند در این منطقه زندگی کنند؛ را برای ما در قسمت دیدگاه بنویسید.

به این مقاله از هومگ امتیاز دهید.

برچسب ها:
پیام بگذارید