قبل از خرید خانه نقشه گسل های تهران را ببینید

گسل های تهران

گسل صفحه‌ای از زمین است که شکسته شده و در پوسته زمین فرو رفته است. لغزش و حرکت صفحات گسل باعث آزادشدن انرژی و زمین لرزه می‌شود. باتوجه به اینکه هیچ راهی برای باخبر شدن از وقوع زلزله وجود ندارد باید هنگام خرید خانه یا خرید آپارتمان به شرایط گسل ها توجه کرد. بسیاری از مناطق تهران روی گسل های بزرگی واقع شده‌اند که در صورت حرکت این گسل ها زمین لرزه‌ای بزرگ رخ خواهد داد.
تهران شهر بزرگی است که تمرکز جمعیت در آن بالا است از این رو بسیاری از خانه ها در بافت فرسوده بنا شده‌اند. تازه‌ترین نقشه گسلی تهران نشان از این دارد که ۹ منطقه تهران روی گسل اصلی قرار دارند. گسل شمال تهران و گسل شهر ری از گسل های اصلی تهران هستند.
طبق نظر کارشناسان عاملی که در هنگام وقوع زلزله خسارات جانی را دوچندان می‌کند نزدیکی به پهنه گسل و قرارداشتن در بافت فرسوده است. شمال و جنوب تهران از مناطق پرحادثه به دلیل شدت زلزله هستند. رودهن، بومهن، پیشوا، شهریار، ملارد و فشم محله‌های خطرپذیر هستند.
گسل های تهران به شمال، شرق و جنوب دسته‌بندی می‌شوند که بیشترین خسارت را در بر دارند. با شناخت گسل های می‌توان خرید ملک را در مناطق کم‌حادثه‌تری انجام داد.

  • هنگام خرید خانه به گسل های پرخطر توجه کنید
  • چه مناطقی از تهران امن هستند؟
  • در صورت وقوع زمین لرزه کدام قسمت‌های تهران از بین می‌رود؟

برای خرید یا اجاره خانه در سایت هومینگ جستجو کنید

هنگام خرید خانه به گسل های پرخطر توجه کنید

شهر تهران در منطقه ای واقع شده است که چند گسل اصلی و فرعی در آن وجود دارد. در صورت وقوع زلزله مناطق یک، دو و سه بیشترین خسارت را خواهند دید. گسل های پر خطر تهران عبارت هستند از:

گسل شمال تهران

این گسل با طول تقریبی ۷۵کیلومتر از سوهانک آغاز شده و به حصارک در غرب تهران ختم می‌شود. این گسل یک گسل مرتبط به گسل فشاری مشا است که باعث بروز زلزله در دیگر مناطق زلزله خیز می‌شود. با اینکه این گسل یکی از مهم‌ترین گسل ها است اما پیش‌بینی می‌شود به دلیل ساخت‌و‌ساز اصولی و قرارنداشتن در بافت فرسوده حدود ۵۰درصد خسارت خواهد دید. گسل شمال تهران بین گسل مشا و شرق قرار دارد. اقدسیه، پاسداران، دزاشیب، تجریش، ولنجک، زعفرانیه، نمایشگاه بین‌المللی، دره پونک، بزرگراه نیایش و سولقان همگی روی این گسل بنا شده‌اند.

برخی تصور می‌کنند خانه‌های شمال تهران در اثر فعال شدن گسل آن هیچ گونه آسیبی نخواهد دید و خرید ملک را در این مناطق انجام می‌دهند در صورتی که انرژی این گسل ها سال ها تخلیه نشده است و هرچه زمان بیشتری بگذرد به شدت زمین لرزه‌ای که رخ خواهد داد افزوده می‌شود؛ از این رو این منطقه خسارات زیادی خواهد دید.

گسل شرق تهران

گسل شرق تهران

گسل شرق تهران

این گسل از شرق وارد تهران شده و مناطق تهران‌پارس، اتوبان شهید بابایی، مجیدیه و سیدخندان را در بر می‌گیرد. گسل شرق از قسمت بالایی با گسل شمالی تلاقی پیدا می‌کند به همین دلیل با فعالیت یکی از گسل ها، گسل دیگر نیز به لغزش در خواهد آمد. در صورت وقوع زمین لرزه به دلیل حرکت گسل شرق، بیشترین خسارت را منطقه ۱۲ خواهد دید که بازار تهران در آن بنا شده است؛ زیرا بافتی متراکم و فرسوده دارد.
محل تلاقی گسل شمالی و شرقی بدترین انتخاب برای خریدخانه است. این محل که در لواسان قرار گرفته شده است در صورت بروز حادثه دچار خساراتی جبران‌ناپذیر خواهد شد. ساخت‌وساز غیراصولی و بدون‌توجه به تلاقی دو گسل، این منطقه را آسیب‌پذیرترین منطقه تهران قرار داده است.

گسل جنوب تهران

گسل جنوبی یا همان ری در صورت وقوع زمین لرزه مرگ‌بارترین زلزله جهان را رقم می‌زند. این گسل از خاوران شروع شده و پس از عبور از دولت آباد در منطقه چهاردانگه خاتمه می‌یابد. گسل جنوب ۲۰ کیلومتر ادامه دارد. ساخت‌وسازهای غیراصولی صورت گرفته در تهران نشان از این دارد که هنگام ساخت شهر پرند این گسل به طور کلی ندید گرفته شده است. تجمع زیاد در این مناطق بحران ناشی از زلزله را دوچندان خواهد کرد.

گسل های پراکنده تهران

گسل های کوچک‌تری در سطح تهران پراکنده شده‌اند که از قدرت و طول کمتری برخوردار هستند. این گسل ها در امتداد یک گسل بزرگ قرا دارند و در صورت لغزش این گسل ها خساراتی را برجای خواهند گذاشت. گسل ملاصدرا که از خیابان شریعتی تا شهرک غرب امتداد یافته محله‌های میرداماد، ونک، سعادت آباد و شهرک غرب را در محدوده خطر قرار داده است. برج میلاد نیز در مجاورت این گسل بنا شده است.

گسل مشا-فشم

این گسل با امتداد ۴۰۰ کیلومتر با گسل شمال تهران تلاقی یافته و موجب فعال شدن آن می‌شود. گسل فشاری مشا روی دامنه‌های البرز قرا گرفته شده. این گسل راستای شرق، غرب، جنوب شرقی و شمال غربی دارد و شکلی سینوسی پیدا کرده است. شیب این گسل به سمت شمال بوده و تا ۷۰درجه تغییر حالت می‌دهد. پهنه گسلی مشا ۱۰متر عرض دارد که به شدت خرد و پودر شده است.

گسل های پراکنده زیادی در تهران وجود دارند که از مهم ترین آن ها می‌توان به داوودیه، امامزاده داوود، کهریزک، شیان و نیاوران اشاره کرد.

گسل های پراکنده در تهران

گسل های پراکنده در تهران

 چه مناطقی از تهران امن هستند؟

شهرتهران به دلیل تلاقی گسل ها امنیت پایینی در هنگام زلزله دارد و ساخت و سازهای جدید کمک چندانی به جلوگیری از این خسارت نخواهد کرد. با این حال مناطقی همچون راه آهن، محور نواب، خیابان آزادی و انقلاب، ارگ قدیم، شوش، هفده شهریور، هفت چنار، مولوی، محله امیریه، جمهوری و خیابان کارگر از امن ترین مناطق به حساب می‌آیند.

در صورت وقوع زمین لرزه کدام قسمت‌های تهران از بین می‌رود؟

طبق گفته محققان محدوده تهران ۷۲۰ کیلومتر است که قسمت کوچکی از آن طی زمین لرزه ای به وسعت ۷ریشتر از بین خواهد رفت؛ اما امداد رسانی در بین تراکم جمعیت هراسیده با مشکلاتی روبه رو خواهد بود از این رو برخی از افراد با آسیب‌های جدی در اثر نرسیدن امداد به موقع از بین خواهند رفت. پیشنهاد شده همه افراد که ساکن مناطق پرخطر هستند آموزش‌های لازم را دریافت کنند تا در صورت وقع حادثه بتوانند به اطرافیان خود کمک برسانند.

خرید خانه و توجه به گسل

خرید خانه و توجه به گسل

پس از رخ دادن حادثه‌های مرگبار ایران زمین لرزه در سال‌های اخیر به یکی از مهم ترین دغدغه‌های افراد تبدیل شده است به گونه‌ای که اشخاص برای خرید ملک یا خرید آپارتمان نقشه گسل‌های تهران را با حساسیت بیشتری مورد بررسی قرار می‌دهند. گسل‌های تهران به شمال، شرق، جنوب و گسل‌های پراکنده تقسیم می‌شوند که در صورت لغزش آن‌ها خسارات جبران ناپذیری پدید خواهد آمد. این گسل ها به دلیل تلاقی با یکدیگر شدت لرزش را به یکدیگر منتقل می‌کنند.

چنانچه بخواهید در منطقه‌ای سکونت داشته باشید، آیا به موضوع شرایط گسل‌ها توجهی می‌کنید یا این موضوع برایتان اهمیتی ندارد؟ چه معیارهایی برای سکونت در یک منطقه برای شما اولویت دارد؟ نظرات خود را در قسمت دیدگاه برای ما بنویسید.

به این مقاله از هومگ چه امتیازی می‌دهید؟

برچسب ها:
نظرات وبلاگ

تقریبا هیچ منطقه ای از این گسل ها در امان نیست و از شمال و جنوب و شرق و غرب کشیده شدن.

تا حدودی درسته ولی نزدیک و دور بودن از گسل تاثیر داره

پیام بگذارید