کدام وام بانکی خانه‌ دار شدن ما را آسان‌ تر می‌ کند؟

وام بانکی برای خانه

اگر به دنبال خرید ملک برای سکونت یا سرمایه‌گذاری هستید و پول کافی برای خرید آن ندارید، می‌توانید با دریافت وام‌ مسکن، صاحب خانه شوید. به عبارتی وام‌های بانکی به خانه‌دار شدن شما کمک می‌کنند و شما می‌توایند برای خرید خانه در غرب تهران یا هر منطقه دیگری وام بگیرید.

در حال حاضر ۴ نوع تسهیلات از طریق بانک‌ها و بازار سرمایه به خریداران ارائه می‌شود. این تسهیلات شامل وام صندوق پس‌انداز یکم، وام اوراق دار بانک ملی، وام مسکن جوانان و وام مسکن بانک سامان است.
وام بعدی هم وام تعمیر، بازسازی یا جعاله است. این تسهیلات مخصوص بازسازی مسکن یا ساختمان است و بانک‌ها وام تعمیر مسکن را در انواع با سپرده و بدون سپرده می‌پردازند. سود این نوع وام‌ها ۱۸ درصد و در برخی از بانک‌ها مانند بانک ایران‌زمین ۲۲ درصد است. حداکثر مدت بازپرداخت این نوع وام هم در بیشتر بانک‌ها ۳۶ ماهه با ضمانت‌های شخصی و سند ملکی و میزان آن بین ۱۰ تا ۸۰ میلیون تومان و بدون نیاز به سپرده‌گذاری است. البته برای اخذ این نوع وام توسط دو بانک دی و حکمت ایرانیان باید در این بانک‌ها سپرده‌گذاری کنید.

خرید و فروش ملک در سایت هومینگ

آشنایی با انواع وام

وام‌های اوراق دار

برای دریافت این نوع وام باید متقاضی سری به بازار سرمایه بزند. هم‌اکنون هر برگه اوراق بازار سرمایه ۵۰۰ هزارتومانی برای انواع بازه‌های زمانی از ۶۱ تا ۶۳ هزار تومان است؛ یعنی برای خرید یک برگه اوراق ۵۰۰ هزارتومانی باید حدود ۵۶ تا ۶۲ هزار تومان بپردازید.
بر اساس آخرین مصوبه شورای پول و اعتبار سقف پرداخت وام‌های مسکن از محل خرید اوراق برای هر نفر و زوجین به ترتیب در کلان‌شهر تهران ۷۰ و ۱۲۰ میلیون در شهرهای بزرگ با جمعیتی بالای ۲۰۰ هزار نفر ۶۰ و ۱۰۰ میلیون در شهرهای کوچک ۵۰ و ۸۰ میلیون تومان با سود ۱۷٫۵ درصد است یعنی اگر یک شهروند تهرانی به دنبال دریافت وام ۷۰ میلیون تومانی از طریق برگه‌های اوراق است باید حدود ۱۴۰ عدد برگه از فرا بورس باقیمت تقریبی ۶۲ هزار تومان خریداری کند.
قیمت کل این اوراق ۸ میلیون و ۶۸۰ هزار تومان بوده و خریدارفوق می‌تواند بدون در انتظار ماندن، اوراق را به وام تسهیلات تبدیل کند.

میزان اقساط وام اوراق تسهیلات

این تسهیلات نرخ سود این تسهیلات ۱۷٫۵ درصد بوده و بازپرداخت آن ساده یا پلکانی در طی ۱۲ ماه است.

چالش‌های دریافت تسهیلات از طریق برگه‌های اوراق

به عقیده بسیاری از کارشناسان حوزه مسکن با رشد روز افزودن قیمت‌های مسکن این نوع وام جوابگوی مناسبی برای خرید ملک نبوده و بخش مختصری از قیمت کل مسکن را پوشش می‌دهد. در این نوع از وام، اقساط وام سنگین بوده و پرداخت آن برای خیلی از خانواده‌ها و به ویژه کارمندان امکان‌پذیر نیست؛ اما شاید مهم‌ترین مشکل این اوراق از نگاه متقاضیان، قیمت اولیه تهیه اوراق است. چراکه یک زوج در تهران برای دریافت وام ۱۲۰ میلیون تومانی باید ۱۲۰ اوراق باقیمت ۶۲ هزار تومان یعنی معادل ۱۴ میلیون و ۸۸۰ هزار تومان بپردازد که در ابتدای اخذ تسهیلات رقم بالایی است.

مزایای اخذ تسهیلات از طریق برگه‌های اوراق

عدم انتظار برای دریافت تسهیلات موردنیاز و کاهش بروکراسی‌های اداری این نوع وام می‌تواند دو مزیت اخذ این تسهیلات باشد.

وام بانکی برای خانه دار شدن

وام بانکی برای خانه دار شدن

وام صندوق پس‌انداز یکم

این نوع وام عمر سه‌ساله داشته و با تصویب شورای پول اعتبار از سوی بانک مسکن به متقاضیان پرداخت می‌شود.
این وام نیز مانند وام اوراق تسهیلات به دو شکل انفرادی و زوجین پرداخت می‌شود. در حال حاضر میزان وام صندوق پس‌انداز یکم در کلان‌شهر تهران به‌صورت انفرادی و زوجین به ترتیب ۸۰ و ۱۶۰ میلیون تومان در شهرهای بزرگ ۶۰ و ۱۲۰ میلیون تومان و در شهرهای کوچک ۴۰ و ۸۰ میلیون تومان با نرخ سود ۸ درصد بوده و طول بازپرداخت آن ۱۲ ساله است.

چالش‌های اخذ تسهیلات از صندوق یکم

برای دریافت این تسهیلات باید نصف مبلغ وام به مدت یک سال در بانک سپرده‌گذاری شود؛ یعنی اگر خواهان دریافت وام ۸۰ میلیون تومانی به‌صورت انفرادی در تهران هستید، باید ۴۰ میلیون تومان را به مدت یک سال در بانک سپرده‌گذاری کنید. به‌ جز چالش ذکرشده، اقساط گران و چند برابری بازپرداخت این وام از دغدغه‌های دریافت این نوع وام محسوب می‌شود. به عنوان مثال متقاضی زوج برای دریافت وام ۸۰ میلیون تومانی علاوه بر بلوکه کردن ۴۰ میلیون تومان در بانک مسکن باید این میزان وام را با سود ۴۵ میلیون تومانی به بانک بازگردانند.

مزایای وام

سود ۸ درصدی این وام همراه با کاهش بروکراسی‌های اداری برای دریافت وام، جزو مزایای تسهیلات صندوق یکم محسوب می‌شود.

صندوق پس‌انداز وام جوانان

خرید آپارتمان با وام بانکی

خرید آپارتمان با وام بانکی

طبق اعلام بانک مسکن، حداکثر تسهیلات مسکن برای حساب‌های پس‌انداز مسکن جوانان که در سال ۹۷ افتتاح‌شده‌اند، در پایان سال پانزدهم برای شهر تهران ۲۱۳ میلیون تومان، در شهرهای بزرگ (بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت) ۱۷۷ میلیون تومان و در سایر شهرها (زیر ۲۰۰ هزار نفر جمعیت) ۱۴۲ میلیون تومان خواهد بود.

رقم تسهیلات در سال پنجم و ششم

صاحبان حساب پس‌انداز مسکن جوانان می‌توانند در پایان سال‌های پنجم و ششم نیز اقدام به دریافت تسهیلات کنند. طبق اعلام جدید بانک مسکن صاحبان این حساب‌ها در شهر تهران می‌توانند در پایان سال پنجم، ۹۱ میلیون تومان، در شهرهای بزرگ (بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت) ۷۶ میلیون و در سایر شهرها (زیر ۲۰۰ هزار نفر جمیعت)، ۶۱ میلیون تومان تسهیلات دریافت کنند. همچنین در پایان سال ششم و با توجه به موقعیت جغرافیایی، به ترتیب ۱۰۰ میلیون (تهران)، ۸۳ میلیون (شهرهای بزرگ) و ۶۶ میلیون تومان (سایر شهرها) تسهیلات به دارندگان حساب پس‌انداز پرداخت می‌شود.

سود و اقساط تسهیلات مسکن جوانان

طبق اعلام بانک مسکن، نرخ سود تسهیلات با سپرده از محل حساب پس‌انداز مسکن جوانان ۹ درصد تعیین‌شده است. ضمن اینکه بیشترین دوره بازپرداخت اقساط در شبکه بانکی برای این تسهیلات در نظر گرفته‌شده و دریافت‌کنندگان تسهیلات مسکن جوانان می‌توانند در بیشترین زمان ممکن اقساط خود را پرداخت کنند. سقف زمانی بازپرداخت اقساط تسهیلات مسکن جوانان، ۲۰ سال تعیین‌شده است.

وام مسکن بانک سامان

این وام حدود ۶۰ میلیون تومان بوده و توسط بانک سامان برای متقاضیان با ۱۸ درصد ارائه می‌شود برای دریافت این وام باید سند ملکی به بانک سامان ارائه شود.

مزایای وام مسکن بانک سامان

هر شخص در صورت داشتن سند ملکی می‌تواند از این وام بهره‌مند شوند؛ و هیچ محدودیتی برای دریافت آن وجود ندارد؛ اما چالش آن مربوط به میزان اندک وام و نرخ سود ۱۸ درصد است.

سخن پایانی

با توجه به افزایش قیمت خانه در تهران و شهرستان‌ها، خرید خانه برای برخی از جوانان به آرزو تبدیل شده است؛ اما این دسته از متقاضیان خرید خانه، می‌توانند برای خانه‌دار شدن از وام‌های بانکی استفاده کنند. البته توصیه می‌شود که شرایط دریافت وام و میزان سود و مدت بازپرداخت را بررسی کنید تا درگیر دردسرهای پس از دریافت وام نشوید و در خانه شخصی‌تان خوش بنشینید.

از نظر شما کدام یک از وام‌های بانکی برای خرید خانه بهتر است؟ نظرات خود را در قسمت دیدگاه برای ما بنویسید.

به این مقاله امتیاز دهید

برچسب ها:
نظرات وبلاگ

با این شرایط اقتصادی و گرونی حتی با وام هم نمیشه خونه خرید

پیام بگذارید