محاسبه مترکشی و زیربنا

مترکشی

آیا شما به عنوان یک مشاور املاک در زمینه محاسبه زیربنا و نحوه مترکش، آگاهی دارید؟ آیا می­‌دانید محاسبه مترکشی و زیربنا، چه حد برای شغل شما حیاتی است و صحت و درستی در انجام آن از چه مشکلاتی جلوگیری می­‌کند؟ قبلا مقاله­‌ای با عنوان “محاسبه متراژ و کم­‌فروشی فروشندگان” به عرض حضورتان رساندیم. اگر این مقاله را مطالعه کرده باشید، حتما به این فکر افتاده­‌اید که مترکشی یا محاسبه زیربنا را با روشی سریع و درست، یاد بگیرید. خیالتان راحت. جای درستی آمده­‌اید. ما در این مقاله قصد داریم هر آنچه درباره­‌ی مترکشی و محاسبه زیربنا، مورد نیاز است، با شما همراه باشیم. تا انتهای این مطلب مهمان ما باشید.

محاسبه زیربنا به چه معنی است؟

محاسبه زیربنا به این معنی است که یک واحد آپارتمانی چند مترمکعب است یا یک خانه، چند متر بنا و چند متر حیاط دارد. محاسبه زیربنا، اطلاعاتی به ما می­‌دهد که بر اساس آن‌ها و به همراه اطلاعات مربوط به قیمت هر مترمکعب زمین در منطقه، قیمت یک خانه یا آپارتمان محاسبه می­‌گردد. از آنجا که یکی از مواردی که در حوزه مسکن، مورد توجه است، کارشناسی و قیمت­‌گذاری روی یک ملک است، محاسبه زیربنا، اهمیت پیدا می­‌کند. شاید با خودتان بگویید تا زمانی که سند وجود دارد، چه نیازی هست که ما بخواهیم شخصا، یک خانه یا آپارتمان را یک خریدار و فروشنده قصد معامله‌­ی آن را دارند، اندازه‌گیری کنیم. پاسخ شما این است که باید جانب احتیاط را حفظ کرد. با یک مترکشی و محاسبه درست می­‌توانیم، از بروز هر گونه خطا و تخلف که چند درصد ممکن است در تنظیم سند پیش آمده باشد، جلوگیری کنیم.

محاسبه زیربنا به چه صورت انجام می­­‌شود؟

محاسبه زیربنای یک واحد آپارتمانی یا خانه‌­های دو واحدی با استفاده از تعیین مساحت مفروضات واحد آپارتمانی، انجام می­‌گیرد. با محاسبه مساحت و مشخص کردن قسمت­‌های اختصاصی که به آن مفروضات گفته می­‌شود به راحتی می­‌توانیم مساحت زیربنا را محاسبه کنیم. باید توجه کنید که قسمت‌­های اشتراکی که به آن مشاعات می­‌گویند، جزو اندازه‌­گیری زیربنا نخواهند بود و باید از آن‌ها چشم پوشی کرد. معیار اندازه‌­گیری در محاسبه زیربنا با توجه معیار اندازه­‌گیری در ایران، مترمربع می‌­باشد. طول و عرض قسمت­‌های مختلف با استفاده از متری که با سانتی­متر درجه­‌بندی شده باشد، مترکشی و اندازه­‌گیری شده و روی کاغذ یادداشت می‌­شود. با استفاده از این اندازه­‌ها، طی یک فرایند محاسبات ریاضی زیربنا محاسبه می­‌شود. برای محاسبه زیربنا، نیاز به دانش ریاضیات قوی نیست. آشنایی کمی با علم هندسه، کار ما را راه می‌­اندازد. در ادامه با بررسی انواع روش مترکشی و محاسبه زیربنا، محاسبات ریاضی مورد نیاز را یاد خواهیم گرفت.

مترکشی

محاسبه زیربنا

چه قسمت­های جزو زیربنای واحد آپارتمانی خواهد بود؟

هر گونه فضای داخلی و اختصاصی از جمله اتاق­‌ها، حال و آشپزخانه، بالکن و تراس، انباری اختصاصی و پارکینگ اختصاصی جزو زیربنای خانه به حساب می­‌آیند. گرچه قیمت گذاری برای قسمت­‌های مختلف متفاوت باشد.

انواع روش برای محاسبه زیربنا

برای محاسبه زیربنا می­‌توانیم از دو روش استفاده کنیم. یکی محاسبه زیربنا از بیرون ساختمان و دیگری محاسبه زیربنا از درون ساختمان. به این نکته توجه داشته باشید که برای تعیین مفروضات به این نکات باید توجه داشته باشید:

  • در زمینه محاسبه دیوارها، اگر دیوار به صورت مشترک بین داخل خانه و مشاعات باشد، جزو مفروضات به حساب می­‌آید. اگر به صورت مشترک بین دو واحد قرار گرفته باشد، در صورتی که جزو اسکلت ساختمانی نباشد، به صورت مشترک محاسبه خواهد شد.
  • در زمینه محاسبه انباری: انباری اختصاصی جزو مفروضات و انباری‌­های عمومی جزو مشاعات خواهند بود.
  • پارکینگ برای هر واحد در اندازه‌­های ۲٫۵ الی ۳ در ۵ متر تقسیم­‌بندی می­‌شود.
  • محاسبه قیمت پارکینگ و انباری با توجه به این که در کدام منطقه زندگی می­‌کنید ممکن است متفاوت باشد.
  • دو سوم بالکن جزو زیربنا محاسبه می­‌شود.
  • در ساختمان­‌هایی که نورگیر بکار رفته شده است مساحت نور گیر از مساحت زیربنا کسر می­‌شود.
  • به یاد داشته باشید که تعیین قسمت­ مفروضات و مشاعات، گاهی ممکن است در استان­‌های مختلف متفاوت باشد. تفکیک قسمت مشاعات و مفروضات را طبق دستورالعمل استان خود محاسبه کنید.

محاسبه زیربنا از بیرون

در این روش، ساختمان را از بیرون اندازه­‌گیری می­‌کنند سپس قسمت­‌های مشاعات را محاسبه و از کل مساحت اندازه­گیری شده کم می­‌کنند. برای مثال کل آپارتمان را اندازه­‌گیری کرده و سپس قسمت نورگیر، تو رفتگی­‌های مربوط به مشاعات و … را از این اندازه‌گیری کسر خواهند کرد.

محاسبه زیربنا از داخل

محاسبه زیربنا از داخل ساختمان روش معمول­‌تر است در این روش، اندازه‌گیری از درون ساختمان انجام می­‌گیرد. در این روش، قسمت­‌هایی که مربوط به مشاعات هستند، اندازه گرفته نمی­‌شوند و نیازی به اندازه‌گیری جداگانه و کسر از کل زیربنا نخواهد بود.

چگونه مساحت بنا را با استفاده از اشکال هندسی به دست بیاوریم؟

برای اندازه­‌گیری چه از بیرون بنا، چه از درون، نیاز داریم کل مساحت را به اشکال هندسی قابل مساحت گیری، تقسیم کنیم. اگر شکل بنای ما، به طوری بود که قابل اندازه­‌گیری باشد، که کار راحت است. مثلا برای مربع یا مستطیل و دایره. اما در زمان­‌هایی که ساختمان ترکیبی از این اشکال باشد، نیاز به تجزیه وجود دارد. باید ساختمان را به اشکال هندسی، مانند نیم­‌دایره، مربع، مستطیل و … در آورد. سپس جداگانه مساحت‌گیری کرد و به هم اضافه نمود.

چگونه مساحت بنا را از روی پارکت ساختمان محاسبه کنیم؟

این مورد برای زمان­‌هایی که وسایل اندازه­‌گیری در اختیار ندارید، گزینه­‌ی عالی محسوب می­‌شود. در این روش می­‌توانید با محاسبه تعداد موزاییک در اندازه موزاییک، طول عرض یا شعاع را اندازه­‌گیری کنید. توجه داشته باشید که این اندازه­‌گیری در زمان­‌هایی جوابگوست که کف موزاییک یا سرامیک باشد. از آنجا که اندازه موزاییک و سرامیک، استاندارد است. این روش برای محاسبه زیربنا و مترکشی، مفید واقع خواهد شد.

برچسب ها:
پیام بگذارید