نحوه قیمت گذاری خانه برای خرید یا فروش

نحوه قیمت گذاری خانه

خرید خانه یکی از اقدامات مهمی است که ممکن است در طول زندگی هر شخصی اتفاق بیافتد. خیلی از افراد هنگام خرید خانه، نمی‌دانند چه عواملی در قیمت گذاری املاک تاثیر گذار هستند و بدون آگاهی یا مشاوره از دیگران به خرید آن اقدام می‌کنند که در نهایت منجر به شکست خریداران خواهد شد. در این مقاله ما سعی کردیم نکاتی که در قیمت گذاری املاک نقش دارند را برای شما بیان کنیم. با ما همراه باشید.

عوامل مختلفی در قیمت گذاری و ارزش گذاری املاک نقش دارند که در ادامه به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد؛

نوع سند ملک در قیمت گذاری ملک تاثیر زیادی دارد

  • یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های یک خانه نوع سند آن است. کارشناسان املاک دارا بودن سند را دلیل بر بالا رفتن قیمت خانه می‌دانند و این املاک نسبت به خانه‌های قولنامه‌ای قیمت بالاتری دارند.
  • املاک سنددار نیز بسته به اینکه چه نوع سندی دارند ( به طور مثال سند شخصی، سند اوقافی، سند تعاونی و… ) قیمت‌های متفاوتی دارند.

متراژ و مساحت ملک مورد نظر

  • این تفکر که هر چه مساحت بیشتر باشد قیمت گذاری املاک بالاتر می‌رود اشتباه است؛ زیرا باید دید در آن ملک چه عاملی دخالت دارد.
  • یکی از خصوصیات مهم ملک برای قیمت گذاری مساحت است که بر اساس واحد متر مربع قابل اندازه گیری است. معمولا این خصوصیت ملک جز اولین سوالات برای افرادی است که قصد خرید خانه دارند.

محلی که ملک در آن بنا شده

این خصوصیت می‌تواند چند عامل دیگر را نیز در بر بگیرد که همگی مربوط به منطقه قرارگیری ملک هستند که شامل :

خوش نام یا بد نام بودن منطقه مورد نظر

همانطور که مشخص است هر خریدار برای خرید خانه، منطقه‌ای که ملک در آن قرار دارد را از لحاظ خوب بودن منطقه و یا بدنام بودن که اصطلاحا به آن ” بالاشهر و پایین شهر ” می‌گویند مورد سنجش قرار می‌دهد و این یکی از عوامل مهم در تعیین قیمت ملک است؛ البته در صورتی که افراد بخواهند ملک را در شهر دیگری انتخاب کنند ابتدا باید از حسن شهرت آن شهر و منطقه اطمینان حاصل کنند و در مورد آن منطقه به اندازه کافی تحقیق کرده باشند.

تاثیر مصالحی که در ساخت ساختمان استفاده می‌شود بر روی قیمت خانه

نوع مصالح و موادی که در ساختمان به کار برده می‌شود در قیمت گذاری املاک تاثیر گذار است. به عنوان مثال موادی مانند مصالح بتنی، فلزی یا … . البته اینکه چه کسی این کار را انجام می‌دهد نیز مهم است؛ به عنوان مثال اگر در ساخت یک ساختمان از مصالح خوب و درجه یک استفاده شود ولی به درستی و توسط افراد حرفه ای انجام نشود، می‌‌تواند قیمت ملک را پایین آورند. این گونه نواقص در ساخت ملک به مرور زمان خود را نشان خواهند داد. برای اینک متوجه نوع مصالح به کار رفته در ساختمان شوید، باید از کارشناسان این زمینه کمک بگیرید. توجه داشته باشید که اینکه مصالح خارجی باشد و یا ایرانی در قیمت گذاری خانه تاثیر دارد.

تاثیر تعداد واحدهای موجود در یک ساختمان روی قیمت خانه

بیشتر افراد حتی خود ما هم ترجیح می‌دهیم در ساختمان‌هایی که تعداد واحد کمتری داشته باشند زندگی کنیم؛ زیرا در صورتی که جمعیت در یک ساختمان کمتر باشد، به نسبتی سر و صدا در آن کمتر است، دردسرهای مشترک بودن انشعابات آب، برق و گاز نیز کمتر خواهد بود و این یکی از عوامل مهم در قیمت گذاری املاک یا ساختمان است. تک واحد بودن در هر طبقه از ساختمان یکی از دلایل گران بودن آن ساختمان به حساب می­آید.

تاثیر چند بر بودن خانه در قیمت گذاری آن

  • چند بر بودن خانه یعنی اینکه خانه از هر جهت دید داشته باشد؛ کارشناسان املاک خانه‌هایی که از ۴ جهت دید دارند را با قیمت بالاتری می‌دانند و بالعکس هر چه تعداد بر خانه کمتر باشد قیمت آن کاهش پیدا می‌کند.
نحوه قیمت گذاری خانه

نحوه قیمت گذاری خانه

خاک منطقه تاثیری روی قیمت گذاری ملک دارد ؟

  • خانه ای که در زمینی بنا شده باشد که درجه استحکام خاک آن بالاتر از خانه ای است که روی زمینی بنا شده که خاک آن به نسبت سست است، قیمت ملک بالاتری دارد. برای سنجش این عامل باید از متخصص خاک شناسی کمک گرفت؛ چون هر کسی نمی‌تواند استحکام خاک را متوجه شود.

تاثیر نمای بیرونی خانه روی قیمت گذاری ملک

منظره ای که ملک در آن واقع شده است نیز یکی دیگر از عوامل مهم در قیمت گذاری املاک است؛ افراد باید توجه داشته باشند که فقط به نمای خانه توجه نکنند؛ به عنوان مثال واحدی که در طبق چهارم و با چشم انداز خوب بنا شده ولی بدون آسانسور است، حتما قیمت پایین تر از واحدی دارد که در طبقه اول و با چشم انداز معمولی بنا شده است.

نوع معماری به کار رفته در طراحی داخلی خانه

معماری داخلی یکی از عواملی است که هر کسی به آن اهمیت می‌دهد؛ زیرا در زیبایی خانه تاثیر بسزایی دارد.  همچنین معماری شیک و به روز طرفداران بیشتری به خود جلب می­کند. در معماری باید طراحی خانه طوری باشد که بتواند رفاه و آسایش را برای ساکنین فراهم آورد. طراحی داخلی مانند استفاده از طرح دیوار، کف، کابینت‌ها، شیرآلات، سرویس بهداشتی و … در تعیین قیمت ملک نقش زیادی دارد.

تاثیر قرارگیری ملک نسب به خیابان‌ها و مسیرهای عبور و مرور

موقعیت ملک بسته به مناطق عبور و مرور شهری می‌تواند تاثیر زیادی را در قیمت گذاری املاک داشته باشد؛ به طور مثال ملکی که در نزدیکی ایستگاه مترو ساخته شده است، به نسبت قیمتی بالاتر از ملکی دارد که دور از ایستگاه مترو یا خیابان‌های عبور و مرور ساخته‌شده‌اند.

خانه پرنور و یا کم در قیمت ملک تاثیر دارد

بیشتر ما خانه‌هایی را ترجیح می‌دهیم که نور بیشتری داشته باشند ولی در این بین افرادی هستند که خانه‌های کم‌نورتر را بپسندند.

منطقه‌ای که در آن خرید و فروش خانه رونق دارد

فروشنده می‌تواند بر اساس منطقه‌ای که ملک در آن واقع شده و معاملات زیادی در آن انجام می‌شود، قیمت ملک خود را افزایش یا کاهش دهد.

احتمال وجود گسل‌های زلزله در منطقه مورد نظر

در برخی از مناطق گسل‌های زلزله وجود دارند و در اصطلاح زلزله خیز هستند. بنابراین این مورد در قیمت گذاری املاک  نیز تاثیر دارد و باید قبل از خرید خانه از طریق کارشناسان مورد بررسی قرار گیرد.

سخن آخر اینکه، سعی کنید برای خرید خانه از کارشناسان املاک و یا افرادی که در این زمینه تجربه دارند کمک بگیرید.

 

 

برچسب ها:
پیام بگذارید