چگونه ملک خود را قیمت گذاری کنید؟

قیمت گذاری ملک

یکی از مشاغلی که امروزه در سطح کشور بسیار گسترده شده، خرید و فروش ملک است و از مواردی که در فروش ملک حائز اهمیت بوده موضوع قیمت گذاری ملک است. در این مقاله قصد داریم شما را با نکات مهمی در موضوع تعیین قیمت ملک مطلع سازیم.

ارزیابی املاک چگونه صورت می‌‌گیرد؟

یکی از مهم‌ترین عاملی که در قیمت گذاری ملک تاثیر دارد این است که زمین در موقعیت خوبی از لحاظ موقعیت شهری و نزدیکی به مرکز شهر و امکانات رفاهی، واقع شده باشد زیرا قرار گیری زمین در یک موقعیت عالی جدا از هر معیار دیگری، همیشه قیمت ملک را بالا می‌برد.

اندازه و ابعاد ملک

در کنار موقعیت زمین، اندازه و متراژ ملک می‌تواند در تعیین قیمت ملک تاثیرگذار باشد ولی اگر متراژ ملکی زیاد باشد اما در موقعیت مناسبی از لحاظ امکانات شهری، واقع نشده باشد، برعکس افت قیمت را در بر دارد.

هزینه‌هایی که در قیمت گذاری ملک تاثیر دارند

هزینه‌های شهرداری: هزینه‌های مختلفی می‌تواند در تعیین قیمت ملک تاثیر داشته باشند؛ از جمله هزینه صدور پروانه ساخت، هزینه عوارض مازاد، هزینه حذف پارکینگ، هزینه عوارض جلو آمدن بالکن و … .

هزینه‌های احداث بنا: هزینه‌هایی شامل هزینه نظارت، هزینه مدیریت ساخت بنا، هزینه تهیه مصالح، هزینه‌های دستمزد، هزینه تفکیک زمین و … .

قیمت گذاری ملک

منظره‌ای که ملک در آن واقع شده

یکی از معیارهایی که خیلی­ها، در انتخاب خانه در نظر می‌گیرند چشم انداز و منظره‌ای است که خانه در آنجا قرار دارد. اما باید دقت داشت که فقط نباید به این نکته توجه داشت؛ به طور مثال افراد شاغل که همیشه در حال کار کردن در بیرون از خانه به سر می‌برند چشم انداز خانه نباید خیلی برایشان اهمیت داشته باشد؛ ولی برای افرادی که خانه دار هستند (مثل بانوان)  این مورد برایشان مهم است پس منظره خانه و نمای آن یکی از عوامل تاثیر گذار در تعیین قیمت ملک است.

مصالح مورد استفاده در ساخت بنا

مصالح به کار رفته در تمام املاک همیشه مثل هم نبوده و با هم تفاوت‌هایی دارند؛ به طور مثال برخی از خانه‌ها دارای مصالح بتنی هستند و برخی دیگر ترکیبی از مصالح فلزی و بتونی. برخی از این مصالح قیمت بالایی دارند که هر کسی نمی‌تواند برای ساخت ملک خود از آنها استفاده کند و برخی دیگر از مصالح، قیمت مناسب‌تری دارند. پس مصالح به کار رفته در ساختمان تاثیر زیادی را در تعیین قیمت ملک دارد. علاوه بر اینکه نوع مصالح در قیمت ملک تاثیر می‌گذارد، نحوه استفاده از مصالح نیز موثر می‌باشد؛ به طور مثال افرادی که در زمینه ساخت و ساز تجربه‌ای ندارند، نمی‌توانند مانند افرادی که در این حوزه تجربه دیده‌اند از مصالح ساختمانی استفاده کنند. در صورتی که ساختمان توسط افراد بی‌تجربه ساخته شود قیمت ملک هم، به نسبت کاهش پیدا می‌کند.

معماری بنا

معماری بنا از دیگر نکته های تاثیر گذار در قیمت گذاری ملک است. امروزه معماری‌های به کاررفته در بیشتر خانه‌ها از معماری غرب نشأت می‌گیرد. هرچه معماری داخلی ملک شیک‌تر و مدرن‌تر باشد بر قیمت خانه افزوده می‌شود و مشتریان بیشتری را به خود جذب می‌کند. حال هر چه معماری داخلی، معمولی‌تر باشد فضای کسل کننده و خسته‌کننده‌ای را برای افراد خانه ایجاد  می‌کند.

از جمله عواملی که در معماری داخلی خانه تأثیرگذارند عبارت­اند از:  نوع کف ملک، جنس کابینت‌ها و مدل آن، دیواره‌های ساختمان، شیرآلات به کار رفته در آشپزخانه و سرویس‌های بهداشتی، مدل ترانس و … .

میزان نورگیر بودن خانه

خانه‌هایی که نور بیشتری داشته باشند معمولا مورد پسند عموم افراد هستند و کمتر کسی پیدا می‌شود که با پرنور بودن خانه مشکل داشته باشد. افرادی که در خانه‌های پرنور و رو به آفتاب زندگی می‌کنند همیشه سرحال‌تر و شاداب‌تر از افرادی هستند که در خانه‌های کم‌نور به زندگی خود ادامه می‌دهند. دلیل آن رسیدن ویتامین D خورشید به پوست است. آفتاب هستند آفنورگیر بودن خانه از نکات مهم در قیمت گذاری ملک به حساب می‌آید.

تعداد واحدهای آپارتمان

آپارتمان­های ساکت و بدون سر و صدا و جمعیت کم، همیشه مشتریان بیشتری نسبت به ساختمان هایی که جمعیت زیادی در آن­ها ساکن هستند دارند. هر چه تعداد واحدهای موجود در یک ساختمان کمتر باشد، مشکلات ساختمان کمتر شده و افراد ساکن در آن، رضایت بیشتری داشته و بر تعیین قیمت ملک تاثیر بسزایی دارد.

قیمت گذاری ملک

قیمت گذاری ملک توسط کارشناسان

کارشناس قیمت گذاری ملک و مبحث تعیین قیمت برای یک ساختمان یا ملک، امروزه یکی از موضوعات مهم در اقتصاد کشور به حساب می‌آید. ارزش گذاری ملک ممکن است بر اساس مجموعه‌ای از معیارهای مهم مانند؛ ارزش زمین، نوع سند ملک، امتیازاتی که در داخل ساختمان یا ملک وجود دارد، صورت گیرد. در انتخاب معیارهای مهم برای تعیین قیمت ملک ، باید دقت لازم را به کار برد. حتی در مواردی باید از کارشناسان تراز اول ملک کمک گرفت. زیرا هر فردی در این حوزه تخصص نداشته و نمی‌تواند بر اساس معیارهای روز دنیا برای ملک قیمت گذاری کنند.

چگونه ملک خود را قیمت گذاری کنید؟

افرادی که قصد فروش ملک را دارند می‌توانند برای قیمت گذاری ملک به نکات گفته شده در زیر عمل کنند:

  • انتخاب قیمت مناسب برای ملک؛ قیمت ملک شما بر اساس معیارهای مختلفی انجام می‌شود. ابتدا شما باید تمامی امکانات آپارتمان یا ملک خود را بدانید سپس به بنگاه املاکی رفته و تمام جزئیات ملک را برای آنها توضیح دهید. شما با کمک کارشناس ملک می‌توانید قیمتی را برای ملک خود مشخص کنید و همیشه این را در نظر داشته باشید که قیمت رندی را برای ملک خود در نظر نگیرید زیرا روانشناسی نشان داده است که مثلا قیمت ۱۹۹۹۹۹ همیشه می‌تواند نسبت به قیمت۲۰۰۰۰۰ افراد بیشتری را به خود جذب کند. پس این ترفند را تعیین قیمت ملک استفاده کنید.
  • قیمت گذاری ملک را تخمین بزنید؛ برای اینکه بتوانید قیمت ملک خود را تعیین کنید سعی کنید با چند مشاور املاک در تماس باشید که اگر یکی از آنها قیمت را به درستی اعلام نکرد ( برخی از مشاوران املاک قیمت خانه‌ها را با قیمت کم شروع می‌کنند)، دو نفر دیگر بتوانند قیمت ملک را به درستی به شما اعلام کنند. برای تعیین قیمت ملک حتی می‌توانید چند مدت کنار دست یک مشاور املاک کار کنید تا قیمت‌های بازار را به دست آورید.
  • مقایسه ملک با دیگر املاک؛ برخی از فروشندگان چون به خانه‌هایشان وابستگی زیادی دارند نمی‌توانند خانه خود را با دیگران مقایسه کنند؛ ولی سعی کنید برای ارائه یک قیمت خوب به خریدار، به وی بفهمانید که دارید چه امکاناتی را به وی می‌فروشید. امکاناتی که شاید او نتواند در جای دیگری آن را پیدا کند. احتمالا با این تکنیک بتوانید با قیمت گذاری ملک خود در بازار ملک جایگاه خوبی را به دست آورید.
برچسب ها:
پیام بگذارید