هر آنچه که باید در مورد بازسازی خانه، مجوز و هزینه هایش بدانید

مجوز و هزینه های بازسازی خانه

آپارتمان و خانه‌های قدیمی اگر چه آن حس نوستالژیک خود را دارند و برای خیلی از ما دوست‌داشتنی هستند؛ اما افرادی که در این خانه‌ها زندگی می‌کنند با مشکلات بسیاری مواجه هستند که برای رفع‌ورجوع آنها، نیاز به انجام تعمیرهای اساسی و گاه پایه‌ای در این خانه‌هاست. چرا که بیشتر این ساختمان‌ها به‌ مرورزمان، کیفیت، استقامت و امنیت خود را ازدست‌ داده و نیازمند تعمیر و مرمت هستند؛ مسلم است که تعمیر و بازسازی این خانه‌ها نیز زمان و هزینه زیادی می‌طلبد و به همین دلیل است که برخی ترجیح می‌دهند که از خیر بازسازی خانه بگذرند و با یک سازنده وارد مذاکره می‌شوند و خانه را از نو می‌سازند؛ اما برخی از افراد علاقه خاصی به خانه‌شان دارند و زیر بار کوبیدن و از نو ساختن خانه نمی‌روند. اگر شما هم از دسته این افراد هستید و به دنبال بازسازی خانه خود هستید و نمی‌دانید برای شروع بازسازی چه مراحلی را باید طی و چقدر هزینه کنید، در مطلب امروز همراه ما باشید.

جستجوی قیمت مسکن در سایت هومینگ

نوسازی با بازسازی متفاوت است

مالکان خانه‌های قدیمی باید به این نکته توجه داشته باشند که بازسازی با نوسازی متفاوت است و به همین دلیل باید تصمیم خود را بگیرند که قصد دارند کدام عملیات را روی خانه یا ساختمان خود انجام دهند. به بیان کلی، بازسازی مترادف کلمه مرمت است به این معنی است که شخصی یا گروهی با همکاری هم، روی یک پروژه ساختمانی فعالیت می‌کند تا بتوانند تداوم و پایداری یک اثر را برای مدت‌زمان بیشتری تضمین کنند. نوسازی اما به این معنی است که یک ساختمان با بافت قدیمی را انتخاب می‌کنیم و تصمیم می‌گیریم که عمل نوسازی را روی آن انجام دهیم. در نتیجه باید شروع به تعمیر نمای داخلی ساختمان که دارای بافت قدیمی است کنیم که با این عمل بافت یک ساختمان از لحاظ نمای داخلی، نوسازی می‌شود. تمام عملیات و تغییرات که روی بافت قدیمی ساختمان انجام می‌شود، حتی عملیات جابجایی دیوارها نیز به‌عنوان بازسازی تلقی می‌شود. بنابراین هر عملی که باعث افزایش پایداری ساختمان شود، بازسازی محسوب می‌شود. فراموش نکنید در عملیات بازسازی، ساختمان تخریب نمی‌شود و تعمیرات ضمن حفظ ساختار بنا انجام می‌شود.

به‌طورکلی بازسازی در کشور ما شامل ۴ نوع، بازسازی حفاظتی ساختمان، بازسازی سبکی ساختمان یا آناستیلوز (مخصوص بناهای تاریخی است)، بازسازی با روش پاک‌سازی سبکی و بازسازی تکمیلی ساختمان است. بازسازی حفاظتی برای حفظ پایداری بنا انجام می‌شود و بازسازی با روش پاک‌سازی سبکی، شامل مراحلی است که نقاط یا بخش‌های بافت فرسوده از بنا خارج می‌شود؛ بازسازی تکمیلی نیز اقدام نهایی برای بازسازی است.

مجوز و هزینه های بازسازی خانه

مجوز و هزینه های بازسازی خانه

کدام تعمیرات نیاز به مجوز دارد؟

انجام تعمیراتی که به‌جابه‌جایی راه‌پله، حذف جداکننده‌های داخلی (که به‌صورت باربر عمل می‌کند و نبود آن‌ها ریزش ساختمان را به دنبال خواهد داشت)، احداث یا جابه‌جایی دیوارها (آنگاه‌که حذف پارکینگ را در پی داشته باشد) و جابه‌جایی بخش‌هایی از ساختمان که موجب به هم خوردن ضوابط شهرسازی شود ممنوع بوده و نیازمند اخذ مجوز از شهرداری است. بر اساس ضوابط شهرداری «در صورت آغاز تعمیرات بدون اخذ مجوز از شهرداری منطقه و متعاقب آن غیرقانونی شناخته شدن آن از سوی مسوولان، مورد تعمیری مشمول بررسی به‌صورت تخلف خواهد شد که این امر امکان از دست رفتن حقوق مکتسبه مالک را به دنبال خواهد داشت.»

کدام تعمیرات به مجوز نیاز ندارد؟

پیرو بخشنامه شماره ۸۱۱٫۱۱۰۴۸٫۴۰۶۸۳ مورخ ۰۸-۰۸-۱۳۷۰، حوزه معاونت شهرسازی و معماری، مواردی چون، مرمت بام از قبیل (تعویض قیرگونی و آسفالت – نصب موزاییک – تعویض – مرمت شیروانی)، تعمیر و تعویض کف‌سازی زیرزمین و طبقات، سفیدکاری، نقاشی و نصب کاشی، نماسازی ساختمان، دیوارها و حیاط، محوطه‌سازی منازل و مجتمع‌های مسکونی اعم از احداث حوض یا استخر، کف‌سازی و باغچه‌بندی (مشروط به عدم حذف پارکینگ)، نصب و تعمیر یا تعویض سرویس‌های بهداشتی و رفع نواقص بهداشتی ساختمان (مشروط به عدم‌تغییر نظام فنی، معماری و کاربری ساختمان)، تعویض درب یا پنجره (مشروط به عدم‌تغییر در نظام فنی و معماری و کاربری ساختمان)، لوله‌کشی آب، فاضلاب، گاز و نصب شوفاژ (مشروط به اینکه محل موتورخانه نیاز به احداث ساختمان جدیدی نداشته باشد) و حفر چاه فاضلاب و تخلیه آن نیاز به مراجعه و کسب مجوز از شهرداری نداشته و مالکان می‌توانند نسبت به مورد اقدام کنند.

مجوز بازسازی خانه

مجوز بازسازی خانه

مدارک موردنیاز برای دریافت گواهی تعمیرات

مدارک لازم برای مجوز تعمیرات ساختمان، شامل تکمیل فرم مجوز تعمیرات و تشکیل پرونده، اصل و کپی سند مالکیت، کپی بنچاق، کپی سند سرقفلی در صورت سر قفلی‌دار بودن متقاضی، کپی شناسنامه یا کارت ملی مالک یا سر قفل‌دار، جوابیه بیمه، جوابیه آتش‌نشانی، تکمیل فرم مجوز تعمیرات توسط کارشناس و تائید توسط مسئول واحد فنی و مجوز سازمان میراث فرهنگی در صورت واقع‌شدن ملک در محدوده بافت فرسوده (کلیه مدارک فوق در صورت جزئی بودن تعمیرات است درصورتی‌که تعمیران کلی و اساسی باشد علاوه بر مدارک فوق در اختیار داشتن فرم تعهد کارفرما و گواهی استحکام بنا الزامی است) است.

نکات کلیدی برای شروع بازسازی

بعد از دریافت مجوزهای لازم برای آغاز تعمیرات، باید به دنبال مجری انجام کار باشید. در حال حاضر تعداد قابل ‌توجهی از شرکت‌های مهندسی فعال در بخش بازسازی و نوسازی در شهرها و کلان‌شهرها وجود دارد که شما می‌توانید با اعتماد به آنها خانه خود را نونوار کنید. برای عقد قرارداد بین اشخاص حقیقی و یا حقوقی در بحث بازسازی نیز باید به چند نکته اساسی توجه کنید. مهمترین نکته این است که هیچ‌ وقت قرارداد یا موافقت‌نامه بازسازی را سر سری نخوانید و اگر از محتویات این برگه آگاهی ندارید از یک مشاور خبره کمک بگیرید.

همچنین توصیه می‌کنیم که بدون قراردادهای کتبی، هیچ کاری را شروع نکنید. در این برگه باید تمام موارد از جمله سهم مجری، سهم پیمانکار از تهیه مصالح مورد نیاز، مدت ‌زمان اجرای پروژه، دریافت مجوزهای مرتبط، استفاده یا عدم استفاده صحیح از مصالح، اجرای صحیح کار و… لحاظ شود. توصیه دیگر این است که حتماً برای بازسازی به دنبال شخصی باشید که ضمانت کار به شما ارائه ‌دهد. تا حد امکان در خرید مصالح با پیمانکار همراه شوید تا از کیفیت و دقت او اطمینان حاصل کنید.

هزینه های بازسازی خانه

هزینه های بازسازی خانه

هزینه بازسازی ساختمان چقدر است؟

اگر عزم خود را برای بازسازی ملک مورد نظرتان جزم کرده‌اید، باید به شما بگوییم که هزینه فعلی بازسازی، رقمی کم نیست؛ چرا که از ابتدای سال جاری، قیمت مصالح ساختمانی در حد چشمگیری افزایش یافته است. پس نیاز است که قبل از اجرای هرکدام از مراحل، ابتدا یک حساب سرانگشتی از میزان هزینه بازسازی داشته باشید. برای این کار ابتدا فهرستی از اقدامات موردنیاز در ملک، دفتر کار یا مرکز تجاریان تهیه کنید و فراموش نکنید که هزینه بازسازی پروژه، تنها خرید مصالح و دستمزد نیست؛ بلکه هزینه‌های غافلگیرکننده‌ای نیز در این زمینه وجود دارد که باید آن‌ها را هم در نظر داشته باشید.

اجرت و قیمت تقریبی برخی از بازسازی‌ها

همان‌طور که گفته شد از ابتدای سال جاری، اجرت اجرا و خرید مصالح ساختمانی، رشد قابل‌توجهی داشته است. به‌طور مثال از ابتدای تا سال جاری، اجرت هر مترمربع سقف کاذب کناف تایل در سایز ۶۰×۶۰ با مصالح در حدود ۸۵ تا ۱۰۰ هزار تومان، اجرت هر مترمربع سقف کاذب کناف با مصالح ۱۱۰ تا ۱۵۰ هزار تومان، اجرت هر مترمربع گچ کاری بدون مصالح در حدود ۱۲ تا ۱۸ هزار تومان، اجرت هر مترمربع رابیتس کاری بدون مصالح در حدود ۶ تا ۸ هزار تومان و دستمزد اجرای هر مترمربع کاشی و سرامیک ایرانی با اجرت نصب و مصالح (ملاتی) ۸۵ تا ۲۲۰ هزار تومان است.

همچنین هزینه هر مترمربع سنگ‌کاری با اجرت نصب و مصالح (ملاتی) ۱۱۰ تا ۳۰۰ هزار تومان است که این قیمت بستگی شدیدی به نوع سنگی است که انتخاب می‌کنید. هزینه هر مترمربع آجرکاری با اجرت نصب و مصالح (ملاتی) در حدود ۸۵ تا ۱۶۰ هزار تومان، هر مترمربع تیغه‌چینی با مصالح و اجرت استادکار ۵۵ تا ۷۵ هزار تومان، اجرت هر مترمربع نقاشی روغنی یا پلاستیک با مصالح ۱۰ تا ۱۶ هزار تومان، هزینه کارگر ساختمانی روزمزد ۷۰ تا ۸۰ هزار تومان و تخلیه هر سرویس نخاله با کارگر (ماشین خاور)۱۳۰ تا ۱۷۰ هزار تومان است.

اگر هم به دنبال تعمیر و بازسازی بخش تأسیسات هستید، باید بدانید که این بخش نیز از ابتدای سال جاری مانند موارد ذکر شده، رشد قابل‌توجهی داشته است. به‌ عنوان مثال اجرت هر مترمربع لوله‌کشی سرد و گرم و فاضلاب بدون مصالح در حدود ۲۰ تا ۳۰ هزار تومان، اجرت هر مترمربع برق‌کاری بدون مصالح ۱۵ تا ۲۵ هزار تومان، هزینه هر مترمربع پنجره UPVC با اجرت نصب ۵۵۰ تا ۸۵۰ هزار تومان، هزینه یکدست شیرآلات ایرانی با جنس مرغوب و برند شناخته شده با اجرت نصب از ۱۸۰ تا ۷۸۰ هزار تومان و هزینه یک عدد سرویس فرنگی با اجرت نصب از ۸۵۰ هزار تا ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است.

هزینه های بازسازی خانه

هزینه های بازسازی خانه

در حال حاضر علاوه بر موارد گفته شده، هزینه‌های بازسازی دکوراسیون داخلی نیز رقم قابل‌توجهی است. به ‌طور مثال، اجرت ساخت هر کیلوگرم درب آهنی یا چهارچوب فلزی با مصالح ۲۰ تا ۳۸ هزار تومان، هزینه یک لنگه درب ضد سرقت با قفل و یراق‌آلات و اجرت نصب، ۳ میلیون‌ تا ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، یکدست دستگیره درب با جنس مرغوب و با قفل و اجرت نصب ۱۰۰ تا ۴۳۰ هزار تومان، هزینه یک لنگه درب داخلی HDF با اجرت نصب، ۱۵۰ تا ۴۸۰ هزار تومان، یک عدد روشویی کابین دار P.V.C حدود ۶۵۰ تا یک‌ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان، نصب شومینه برقی با اجرت نصب در حدود ۳ میلیون و ۳۰۰ تا ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان، هر مترمربع کابینت آشپزخانه با اجرت نصب و مصالح از یک‌ میلیون تا ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، هر رول ۵ متری کاغذدیواری خارجی قابل شستشو با اجرت نصب از ۱۳۰ تا ۳۵۰ هزار تومان، هر مترمربع چوب ترموود فنلاند با اجرت نصب و رنگ ۵۳ تا ۸۵ هزار تومان و هزینه هر مترمربع پارکت لمینیت خارجی با اجرت نصب و فوم ۹۵ تا ۲۵۰ هزار تومان است.

توجه داشته باشید که هزینه‌های اعلام شده، هزینه متوسط ساخت و اجرا بر اساس میانگین قیمت‌ها در مناطق مختلف تهران است و همان‌طور می‌دانید، مصالح ساختمانی با توجه به کشور تولیدکننده، برند، درجه کیفیت  متفاوت است و اجرت نیز‌ نسبت به متراژ فضا، پیچیدگی‌ها و میزان سختی کار  رقم متفاوتی دارد. به همه این موارد، اجرت استادکار که رقم قالب توجهی است را نیز باید اضافه کنید. در حال حاضر اجرت استادکار به‌صورت روزمزد و کنترات پرداخت می‌شود. اگر پروژه شما متراژ بالایی ندارد، اجرت استادکار را بر اساس دستمزد روزانه حساب کنید. در حال حاضر هزینه این استادکاران در تهران به‌صورت روزانه ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار تومان است.

بازسازی خانه

بازسازی خانه

اما اگر پروژه را به‌صورت کنترات به پیمانکار سپرده‌اید، باید به توافق ابتدایی خود توجه داشته باشید؛ چراکه این مورد در شروع کار باید به‌صورت مکتوب درج شود. لازم به ذکر است به قیمت‌های اعلام‌شده باید هزینه حمل‌ونقل، ابزارآلات، دستمزد کارگران ساختمانی، حق‌الزحمه پیمانکار (برای پروژه‌های بازسازی نسبت به حجم کار بین ۲۵ – ۱۵ درصد هزینه‌های اجرایی است)، بیمه، مالیات و ضریب بالا سری اضافه شود.

سخن آخر

اگر به دنبال بازسازی ملک موردنظر خود هستید، باید ابتدا مجوز تعمیرات را از شهرداری دریافت کنید. برخی از فعالیت‌ها ‌مانند تخلیه چاه، رنگ‌آمیزی و کاغذدیواری خانه، تعمیرات حوض و یا استخر، نماکاری دیوارها و… نیازی به دریافت مجوز شهرداری ندارند و شما می‌توانید برای تعمیر و بازسازی بدون مجوز اقدام کنید. بعد از این مرحله، باید برای تعمیرات از یک شخص حقیقی و حقوقی سرآمد در این کار یاری بطلبید. فراموش نکنید که یک قرارداد مکتوب از نوع همکاری تنظیم و آن را به‌صورت کامل مطالعه کنید. البته قبل از شروع هر کار بازسازی، بهتر است که برآوردی از هزینه‌های پیش رو داشته باشید. در حال حاضر هزینه‌های دستمزد و مصالح ساختمانی به ‌شدت افزایش یافته است و اگر بازسازی شما مربوط به پایداری ساختمان و یا بخش تأسیسات نیست به نوسازی اکتفا کنید.

بازسازی خانه و تبدیل آن در ابتدا نیاز به این موضوع دارد که بدانید چه چیزی از آن می‌خواهید و در واقع چه رویایی در سر دارید. پس از آن با داشتن یک سری اطلاعات که در این مقاله بیان شده می‌توانید کار بازسازی خانه را انجام دهید. بازسازی خانه ذوق و علاقه خاصی را طلب می‌کند. آیا شما هم علاقه‌ای به این کار دارید؟ یا ترجیح می‌دهید یک خانه از قبل آماده شده برای زندگی را انتخاب کنید؟

برچسب ها:
نظرات وبلاگ

سلام و سپاس بابت مقاله خوبتون
یه سوال داشتم اگه بخوایم خونه ای رو که آسانسور نداره و حدود۱۳سال سن بناشه خریداری و بازسازی کامل و بلافاصله بفروشیم آیا این کار سود مناسبی داره یا به دردسرش نمیارزه؟
فقط بگم که کل کار باید یه شرکت پیمانکار سپرده بشه چون خودم نمیتونم انجام بدم

سلام
سوال سختی رو پرسیدی به خیلی موارد بستگی داره، منطقه قیمت محله و…. ولی در مجموع به نظر میاد سود خواهد داشت.

سلام
خانه من کلا ۱۲۵ متر هست که تقریبا ۷۵ متر بناست و قدیم ساخت هست میخوام از داخل خانه بخش گلخانه یه راپله بدم به پشت بام و ۳ خواب دربیارم در بالا باید مجوز بگیرم؟
چقدر هزینه بره؟

سلام برای تغییرات ایجاد کردن تا این میزان نیاز به اخذ مجوز دارید

🙌سلام به نظر شما بازسازی یک خانه ٨٠ ساله البته با سازه تیر اهنی که خانه پدرم است ولی من در یک قسمت سویت خانه هستم انجا را نوسازی کنم و برای مطب شصی روانشناسی ام استفاده کنم کار درستی است و می ارزد که این رسیک را بکنم و سرمایع ای برلی بلزسلزی و نوسازی انجا خرج کنم?, سپاس

سلام سوال سختی پرسیدید بستگی به نظر شما دارد. اگر قصد حفظ خانه و خاطرات خود را دارید بله ولی اگر قصد فروش خانه را دارید خیر منطقی نیست

سلام.
وسط سالن اپارتمان من که طبقه همکف هست دو تا ستون هست به فاصله ۱۷۰سانتی همدیگه و مابینش رو با بتن پر‌کردن…ایا این دیولر، حمال هست؟ و‌ایا میشه برش دارم؟

سلام سوال شما نیاز به بررسی دارد از نظر یک مهندس عمران استفاده بفرمایید

سلام خسته نباشید.طبقه دوم منزل ما به صورت نیم طبقه ساخته شده،۵۵متر مسقف و ۳۰ متر حیاط،حالا میخوایم این ۳۰ متر دیگه رو هم به این ۵۵ متر اضافه کنیم و همچنین درب ورودی، جای حمام،توالت و اتاق خواب رو هم عوض کنیم.این کار ما نیاز به مجوز داره ؟ ممنون .لطفا جواب بدین

سلام
ممنون از اعتماد شما به هومینگ
بله قطعا تغییرات در این حد نیاز به اخذ مجوز دارد

ممنون که پاسخ دادید.در مورد هزینه اخذ مجوز و احیانا جریمه اضافه کردن نیم طبقه حدودا چقدر باید در نظر گرفت؟ باتشکر

سلام
خواهش میکنم
مبالغ رو از مراجع ذی ربط پیگیری کنید بهتر است

سلام خسته نباشید ما یک اتاق خانه مان را کمی جلوتر(یعنی به طرف حیاط منزل شخصی مان)بردیم،و در آنجا می خواهم سالن راه بندازم،فقط نمی دونم کارم گیر پیدا میکنه یا نه؟لطفا راهنماییم کنین،با کلی مکافات میخوام این کاررو راه بندازم و به دردهام برسم ،اونم گنگ و شک موندم🤔😣😣

سلام
ساخت و سازی که تغییر در نقشه کلی بنا ایجاد کند قطعا نیاز به اخذ مجوز دارد. بهتر است از قبل از ساخت وساز مراحل قانونی را طی کنید

با سلام سوالی در مورد بازسازی منزل داشتم بنده دوسال پیش اپارتمان رو بازسازی کردم داخل واحد موقعیت اشپزخانه با دستشویی را جابجا کردم و موقعیت حمام هم عوض شده است الان میخوام منزل را بفروشم در این خصوص چکار کنم که بعدا به مشکل نخورم

بازسازی و تعمیری که نقشه ملک روعوض کنه قطعا نیاز به مجوز شهرداری دارد. اگر این مجوز را اخذ کرده بودید که مشکلی نیست در غیر این صورت قبل از فروش حتما پیگیری کنید

سلام
از مشاوره های بسیار مفید شما بسیار ممنون هستیم
سوالم این است، آپارتمانی در طبقه همکف یک ساختمان با قدمت ۶۰ساله، برای بازسازی از شهردای ناحیه مجوز گرفتیم، در حین بازسازی متوجه اشکلات اساس سیستم فاضلاب و سازه شدیم که مجبور شدیم تیغه ها را بدون دست زدن به دیوار حمال برداریم
از آن به بعد با شکایت یکی از مالکین شهرداری جلوی کار را گرفت و معاون نوسازی ناحیه فرمودند باید گواهی مهندس سازه را بیاورید، با نظارت مهندس سازه یک ستون تقویت شد و یک ستون اضافه تعبیه شد و جاهای دیگر هم تقویت شد و گواهی صادر شده به شهرداری ارائه شد،
از آنجایی که شاکی بنده از بند سفارش در شهرداری منطقه برخوردار است
باز با وجود گواهی سازه، جلوی کار را گرفتند، و در آخرین اظهار نظر رضایت همه ساکنین بخصوص شاکی را برای بازسازی داخلی ملک بنده خواستار شده اند و نیز فرموده اند بدای تامین دلیل به شورای حل اختلاف مراحعه کنم
(جدا آپارتمان ساخته بودم به این مشکلات بر نمی خوردم)
اولا آیا رضایت همسایگان برای بازسازی قانونی است
دوما حدود ۶ ماه کار را خوابانده اند و باعث تضرر بنده شده ام
چگونه می توانم از حق خود دفاع کنم

سلام
ممنون از اعتماد شما به هومینگ
از آنجایی که تمام مراحل قانونی را طی کرده اید و مجوزهای لازم را نیز اخذ کرده اید توصیه میکنم برای مشکل به وجود آمده از یک مشاور حقوقی کمک بگیرید تا کارت تسریع بشود

سلام خسته نباشید ماسه مالک هستیم قصد کوبیدن ساختن داریم هرسه طبقه درسند مثراژش یکی است ولی طبقه اول که من باشم پایان کار خانه ام که حدود۱۶سال پیش گرفتم وداخل سند نکردم متراژم ۱۸متر بیش تراست وبه علاوه درسند من که طبقه اولم زیرزمین وحیاط ثبت شده که درسند دوطبقه دیگر ثبت نشده میخواستم بدونم من بابت این هایی که گفتم میتونم ادعایی داشته باشم که بعد ازکوبیدن وساختن سهم بیش تری طلب کنم؟

طبیعتا براساس سهم فعلی از ساختمان جدید نیز سهم خواهید برد با هماهنگی با دیگر شرکا این کار امکان پذیر است

سلام دنبال کارشناس ساختمان هستم

سلام چجور کارشناسی؟

سلام دنبال کارشناس ساختمان هستم شهرداری به زور میخواد در کار من دخالت کنه من باید چکار کنم دارم دارم بازسازی میکنم

از مشاورین ساخت و ساز کمک بگیرید

سلام خسته نباشید یه سوال از خدمتتون دارم ممنون میشم پاسخ بدین
برای جابه جایی اشپزخانه با قسمتی از سالن که فاصله کمی داره بدون حذف یا اضافه دیوار مجوز لازم هست؟

اگر در نقشه کلی ساختمان تغییری ایجاد نشه خیر لازم به دریافت مجوز نیست

سلام
اگر توی حیاط مشاع یک ساختمان آلاچیق با سقف سفالی بزنیم که از سقف طبقه همکف هم بالاتر نباشه باید مجوز از شهرداری بگیریم ؟؟؟

سلام جواب سوالتون رو به قطعیت نمی تونم بدم حتما از شهرداری استعلام کنید

سلام ایا تعمیر پل مغازه که از بیست سال پیش مجوز داره هزینه به شهرداری باید بدیم

برای تعمیر هزینه ای به شهرداری پرداخت نمیشه مگر اینکه ساخت و ساز جدیدی در ملک به واسطه تعمیرات رخ بده

,ما داریم خونمون تعمیر میکنیم از قبیل سرویس بهداشتی ، کف های سالن، کارگرهای شهرداری هرروز از ما پول میگیرن ، این دیگه چ‌قانونی کشور ما داره ، فقط بلد هستند پول بگیرن

تعمیرات داخلی مثل سرویس و … به شرطی که نقشه خانه را تغییر نده نیازی به مجوز نداره و شما لازم نیست پولی به شهرداری پرداخت کنید

سلام ممنون از مطالب مفیدتون… بنده یه منزل ویلایی قدیمی ۴۰ سال ساخت دارم ۱۶۰ متر کل زمینشه و ۱۱۵ بنا داره آیا برای گرفتن سند شش دانگ جریمه اضافه بنا باید بدم؟ با سپاس

نیاز به نظر کارشناس شهرداری داره اگر تایید کنن اضافه بنا رو بله باید جریمه رو پرداخت کنید

با درود و سپاس از مطالب مفید شما ، بنده یک پارکینگ در یک ساختمان جنوبی دارم به طول ۶ و عرض ۳ و ارتفاع ۲ متر قصد دارم ۴ متر به طول آن اضافه کنم مشکلی که وجود داره اینه که طبقه بالا به طول ۱۵ متر سه تا اتاق و حمام و دستشویی قرار دارد یعنی با افزایش ۴ متری طول پارکینگ بایستی دو متر از کف اتاق و دو متر کف دستشویی و حمام تخریب بشه ، سوال بنده اینه آیا بدون تخریب کف میشود برای پارکینگ سقف زد ؟ بسیار از پاسخ شما سپاسگزار خواهم شد .

سلام ممنون که مطالب هومینگ رو مطالعه می کنید
سوال شما قدری تخصصیه و نیاز به دانش معماری و عمران داره، درحال حاضر نمیتونیم جواب دقیقی به شما بدیم

با سلام
ایا برای ایجاد یک درب پارکینگ ماشین رو به حیاط خانه نیاز به مجوز هست؟ در حال حاضر خانه قدیمی هست و فقط یک درب کوچک دارد دارد. در حالیکه خانه حدود ۳۰۰ متر هست و دارای ۲۰۰ متر حیاط.
سوال دوم :ایا امکان تعویض درب کوچک با درب بزرگ ماشین رو وجود دارد اگر خانه فقط یک درب داشته باشد؟با تشکر

سلام
بله برای ساخت در بزرگ تر نیاز به مجوز شهرداری است.
تعویض در بدون ساخت در جدید نیازی به مجوز ندارد

سلام
در بازسازی داخل خونه آیا امکانش هست که جای حمام و دستشویی عوض بشه
خونه در طبقه چهارم واقع شده

بله امکان پذیره . اگر نقشه ساختمان تغییر نکنه نیازی به مجوز نیست.

با مجوز تعمیرات میشه شقف شیروانی قدیمی که پوسیده مجدا تعویض گردد

بله می تونید تعویض کنید

بسیارآموزنده بودممنون. درخصوص ساختمانهای بسیارقدیمی کاه گلی باسقف چوب که بعنوان طویله مورداستفاده بوده ونیمه تخریب شده است وسالها استفاده نمیشود و۲دانگ از۶دانگ راشامل میشودکه هنوزسندی برایش اخذنکرده اندولی ۴دانگ همجاورش بامالکیت فرددیگرسنددارد ودرمحدوده شهری وشهرداری میباشد، چه پیشنهادی جهت تعمیرات آن میدهیدتاباکمترین دردسرازجانب شهرداری ازآن محل استفاده کنیم؟لطفا راهنمایی کنید.

تعمیرات این ملک احتمالا با تغییرات زیادی د ر نوع بنا همراه خواهد بود و بدون شک نیاز به اخذ مجوز از شهرداری خواهید داشت

عالی بود فقط یه سوال خونه که خریدیم میخوایم از حیاط به خونه بزنیم آیا مجوز خاصی میخواد؟

گمان میکنم قصد دارید دری از حیاط به خانه باز کنید اگر سوال شما این باشه بدون مجوز هم امکانش رو دارید

سلام
با تشکر از اطلاعات مفیدی که در پیج گذاشته اید،ممکن است لطف بفرمایید برای تبدیل آشپزخانه به اپن نیاز به اجازه شهرداری است؟
مرسی

اگر دیوار حذف یا اضافه بشه بله نیاز به مجوز داره

سلام، خسته نباشین
خیلی ممنونم ازتون، بسیار مطالب مفیدی برایم بود که با خیلی از مسائل بازسازی آشنا شدم

موفق باشین

ممنون موفق باشین

متن خوبی بود لطفا از جدول در متنتون استفاده کنید ممنون

سلام
بله حتما

پیام بگذارید